Szkocja Highlands – zwiedzając Loch Ness, Fort William i Augustus.

Posted on
Szkocja Highlands - Fort William - Ben Nevis

Highlands to najbardziej wysunięta na północ część Szkocji, zajmująca około jednej trzeciej powierzchni całego kraju. W życiu nie widziałem tak soczystej zieleni jak tutaj. Poczujemy tu przepiękny kontakt z naturą. Idealne miejsce do relaksu oraz naładowania baterii, jest to bowiem najsłabiej zaludniony region Unii Europejskiej. Może to wydać się dziwne, ale już po wylądowaniu na lotnisku w Inverness i wyjściu z samolotu poczułem różnicę w powietrzu. Jest ono tutaj tak czyste, jak dla mnie pachnie lasem i grzybami. A widoki? Nie mogłem nacieszyć oczu. Malownicza trasa Great Glen jest olbrzymim rowem tektonicznym ciągnącym się przez całą Szkocję od Inverness do Fort William. Przylot do Inverness traktujcie tylko jako bazę wypadową. Im dalej od Inverness, tym piękniej. W Szkockich Hihglands – czyli Górach Kaledońskich – podczas mojej wyprawy odwiedziłem: Fort William, Fort Augustus, Drumnadrochit oraz Loch Ness. 

Fort William i Ben Nevis – prawdziwe piękno natury.

Koniecznie musicie odwiedzić Fort William, nad którym królują góry Grampian z Ben Nevis, czyli najwyższym szczytem Szkocji i całych Wysp Brytyjskich. Wznosi się nad zatoką Firth of Lorne na wysokość 1344 metrów n.p.m. Jego gaelicka nazwa to “Beinn Nibheis”, co wolnym tłumaczeniu oznacza “Złośliwa Góra”. Jest to także idealne miejsce do uprawiania “hill walking”, który przyciąga tutaj turystów z całego świata. Czy wiecie, że każdego roku w pierwszą sobotę września organizowany jest tutaj bardzo nietypowy wyścig. Jego tradycja sięga 1885 roku, kiedy pewien fryzjer z Fort William samotnie wbiegł na szczyt. Ponadto co roczny “Off Beat Downhill”, czyli współzawodnictwo najlepszych kolarzy górskich na świecie, którzy zjeżdżają na rowerach z Ben Nevis. Przyznam Wam się, że był to jeden z piękniejszych szlaków w moim życiu, którym miałem przyjemność się wspinać. Poczuć tu można prawdziwą przestrzeń, odetchnąć pełną piersią. Góry są tak zielone, jakby je ktoś wręcz pokolorował. Na ich zboczach – w istnej sielance – żyją sobie dziesiątki owiec. W zamieszkałej przez 6 milionów osób Szkocji jest ich aż 11 milionów! Nie wolno zapominać o jednej z najsłynniejszych mieszkanek Szkocji, tj. owcy Dolly, pierwszym sklonowanym ssakiem na świecie. Piękną Dolinę Nevis docenili także filmowcy. U jej podnóża kręcono takie filmy jak: Braveheart Waleczne Serce, Rob Roya czy Nieśmiertelny. W głębi doliny znajduje się wiadukt kolejowy Glenfinnan oraz wodospad Steall Falls, które zostały uwiecznione w filmie o Harrym Potterze – stadion do gry w Quidicha umiejscowiono właśnie w tej dolinie z wodospadem w tle.

Trekking na Ben Nevis.

Do najciekawszych miejscowych atrakcji należą ruiny zamku, gorzelnia whisky i miejscowe muzeum. Będąc w Fort William koniecznie jako główny punkt programu zaplanujcie sobie wspinaczkę na Ben Nevis, który zaliczany jest do Korony Europy. Szlaki są bardzo dobrze oznaczone – aczkolwiek – momentami jest dość stromo. Najpopularniejszym i najłatwiejszym szlakiem wiodącym na Ben Nevis jest biegnący południowym zboczem tzw. Victorian Pony Path. Ma on około 9,6 km długości, a jego pokonanie zajmuje około 7-8 godzin. Z każdym krokiem, co raz piękniejsze widoki. Góry rozpieszczały mnie widokami. Po drodze mijamy wodospady, a w połowie drogi na szczyt podziwiać możemy krystalicznie czyste jezioro Lochan Meall an t-Suidhe. Droga z centrum miasta do punktu wyjściowego na szlak zajmie nam około 40 minut. Samochodem jedynie 8-10 minut. Możemy także skorzystać z miejscowego busa, który dowiezie nas do Youth Hostel. W niedziele nie kursuje tam żaden publiczny transport. Ciekawym rozwiązaniem na zwiedzanie Fort William jest wypożyczenie roweru, za który zapłacimy 25 funtów (za cały dzień). Za jednorazowy bilet autobusowy zapłacimy 2,10 funtów. Taksówka z centrum do początku szlaku na szczyt Ben Nevis wyniesie nas 8-10 funtów. Na szkockie szczyty wychodzi się z poziomu morza, a ich osiągnięcie wymaga bardzo dobrej kondycji i szybkiego pokonywania różnicy wzniesień. Pamiętajmy tylko, że pogoda tutaj bywa kapryśna i zmienia się jak w kalejdoskopie. Jeśli jednak nam sprzyja, to spacer w takich okolicznościach natury jest czystą przyjemnością. 

Szkocja Highlands - Fort William Szkocja Highlands - Fort William

Szkocja Highlands - Fort William
Najsłynniejsza restauracja w mieście, serwująca świeże owoce morza oraz ryby.

Szkocja Highlands - Fort William

Szkocja Highlands - Fort William
Główna ulica w Fort William, na której znajdziemy mnóstwo sklepów, restauracji, barów.

Szkocja Highlands - Fort William Szkocja Highlands - Fort William Szkocja Highlands - Fort William Szkocja Highlands - Fort William Szkocja Highlands - Fort William Szkocja Highlands - Fort William Szkocja Highlands - Fort William - Ben Nevis Szkocja Highlands - Fort William - Ben Nevis Szkocja Highlands - Fort William - Ben Nevis Szkocja Highlands - Fort William - Ben Nevis Szkocja Highlands - Fort William - Ben Nevis Szkocja Highlands - Fort William - Ben Nevis Szkocja Highlands - Fort William - Ben Nevis Szkocja Highlands - Fort William - Ben Nevis Szkocja Highlands - Fort William - Ben Nevis

Szkocja Highlands - Fort William - Ben Nevis
Jezioro, które znajduje się w połowie drogi na szczyt Ben Nevis.

Szkocja Highlands - Fort William - Ben Nevis

Szkocja Highlands - Fort William - Ben Nevis
W połowie drogi widać szczyt Ben Nevis.

Fort Augustus i Loch Ness.

Jeśli chodzi o Loch Ness, to przed przyjazdem myślałem sobie, że jezioro jakich wiele – w Polsce mamy tyle pięknych jezior. Jednak na miejscu wręcz oniemiałem z zachwytu. Nie jest to pierwsze lepsze jezioro. Loch Ness to przede wszystkich bajeczna, zielona kraina. W otoczeniu skalistych gór porośniętych bujną zielenią. Jezioro jest najdłuższe w Szkocji – ma 42 kilometry. W najgłębszym miejscu ma aż 240 metrów, gromadzi więcej wody niż wszystkie jeziora i rzeki w Anglii i Walii razem wzięte! Byłby to raj do nurkowania głębinowego, gdyby nie jego bardzo niska przejrzystość (średnia nie przekracza 10 cm). Spowodowane jest to dużą zawartością torfu w ziemi przylegającej do jeziora. Dlatego też już kilka metrów pod jego powierzchnią panują nieprzeniknione wręcz ciemności. Znane jest nie tylko z legendy o Nessie, ale także z panujących tutaj silnych wiatrów i wysokich fal. Loch Ness nie zamarza na zimę. W jednym miejscu głębokość jeziora sięga 250 metrów. Nazwano je Legowiskiem Nessie. Każdego roku rejony jeziora odwiedza milion osób, zostawiając tam około 25 milionów funtów.

Szkocja Highlands - Fort Augustus - Loch Ness

Idealną eksploracją jeziora jest wyruszenie w rejs statkiem z Fort Augustus. Mamy tutaj do wyboru dwie opcje: rejs promem wycieczkowym, bądź szybką łodzią typu “speed boat”.Rejs promem trwa godzinę po najbliższej okolicy jeziora od Fort Augustus. Koszt biletu: dorosły £14,50, dziecko £8,50, bilet familijny 2/2 -£44.  Szczerze polecam wszystkim drugi wariant, z którego sam skorzystałem i jestem zachwycony wrażeniami jakie mi dostarczył. Tylko dzięki rejsem bardzo szybką motorówką możemy zwiedzić całe Loch Ness. Motorówka zabiera maksymalnie 10 osób. Przed podróżą przechodzimy szybkie szkolenie z zasad bezpieczeństwa oraz zakładamy specjalne, wodoszczelne kombinezony. Za taką przyjemność zapłacimy £30 i potrwa ona 1,5h. Godziny wypłynięcia motorówki to 10:00, 12:00 oraz 14:00. W najbardziej obleganych miesiącach wakacyjnych (lipiec, sierpień) dodatkowo o 16:00 i 18:00. Rejs taką motorówką to nie tylko podziwianie dalszych zakątków jeziora, ale także świetne wrażenia z szybkiej jazdy i podskakiwania na falach. Głównym punktem tej wyprawy jest zwiedzanie najsłynniejszego zamku w Szkocji, czyli Urquhart. Wszystkie rejsy wypływają w godzinach 10:00-16:00 (plus ostatni, wieczorny rejs o 20:00), tuż obok ruchomego mostu. Na pewno nie przeoczycie tego punktu, ponieważ zawsze jest tutaj kolejka, dlatego warto wcześniej zarezerwować miejsca na konkretną godzinę,

Szkocja Highlands - Fort Augustus - Loch Ness

Szkocja Highlands - Fort Augustus - Loch Ness
Przygotowany na podróż szybką lodżią motorową po Loch Ness.

Fort Augustus to przepięknie położona mieścina pomiędzy wzgórzami oraz kanałami. Jego główną atrakcją – oprócz bliskiego sąsiedztwa z Loch Ness – jest Śluza na Kanale Kaledońskim. Jest to prawdziwy spektakl, który za każdym razem gromadzi dużą ilość osób obserwujących przepompowywanie wody oraz transport łodzi. Kanał Kaledoński łączy szkockie wschodnie wybrzeże w miejscowości Inverness z wybrzeżem zachodnim przy Corpach niedaleko Fort William. Ma łączną długość 107 km. Trasa kanału Kaledońskiego wytyczona została wzdłuż uskoku tektonicznego Great Glen, przecinającego Szkocję z północnego wschodu na południowy zachód. Na trasie Caledonian Canal leży kilka przepięknych jezior: Loch Dochfour, Loch Ness, Loch Oich oraz Loch Lochy. Całość zaopatrzona jest w 29 śluz, 4 akwedukty  i 10 mostów. Fort Augustus liczy około 650 mieszkańców, czyli jest o wiele mniejsze od Fort William. Znajduje się tutaj tylko jeden supermarket, jedna stacja benzynowa, ale za to całe mnóstwo świetnych restauracji, barów oraz guest house’ów, typu B&B (Bed&Breakfast). Zjemy tu słynne fish&chips oraz pie w jednej z tradycyjnych smażalni ryb wzdłuż kanału.

Szkocja Highlands - Fort Augustus Szkocja Highlands - Fort Augustus Szkocja Highlands - Fort Augustus Szkocja Highlands - Fort Augustus - Loch Ness Szkocja Highlands - Fort Augustus Szkocja Highlands - Fort Augustus Szkocja Highlands - Fort Augustus - Loch Ness Szkocja Highlands - Fort Augustus Szkocja Highlands - Fort Augustus Szkocja Highlands - Fort Augustus - Loch Ness Szkocja Highlands - Fort Augustus Szkocja Highlands - Fort Augustus - Loch Ness Szkocja Highlands - Fort Augustus - Loch Ness Szkocja Highlands - Fort Augustus - Loch Ness

Szkocja Highlands - Fort Augustus
Ceny w najpopularniejszej smażalni ryb w mieście Fort Augustus.

Drumnadrochit i zamek Urquhart.

Bardzo popularne miasteczko, które przyciąga tu masę ludzi, zwłaszcza swoją wszechobecną historią świat legend i fantastyki. W jego okolicach leżą ruiny słynnego zamku Urquhart Castle, tuż nad brzegiem jeziora Loch Ness. Jest to drugi – zaraz po tym w Edynburgu – najbardziej odwiedzany szkocki zamek.  Zbudowany został na początku XIII wieku. Bardzo ciekawie się prezentuje z pokładu łodzi, od strony jeziora. Wejście do zamku kosztuje £14. Legenda mówi, że miejscowy potwór – Nessie bardzo sobie upodobał jego okolice. To prawdopodobnie ogromne zwierzę z długą szyją i jedno- lub dwugarbnym grzbietem. Pierwsze wzmianki o Nessie pochodzą z VIII wieku, jednak międzynarodową sławę przyniosła mu dopiero fotografia wykonana w 1933 roku. Wiarygodności sprawie dodawała również informacja o wysłanej w latach 40. XX wieku echosondzie, która ponoć wykryła w jeziorze olbrzymi, poruszający się z dużą prędkością obiekt. W Drumnadrochit znajdują się dziś wystawa i centrum informacji o Nessie. Loch Ness Monster Visitor Centre w którym zgromadzono liczne materiały oraz historyczne zdjęcia oraz filmy przedstawiające potwora. W 2006 roku, potwór z Loch Ness uznany został najsłynniejszym Szkotem…

Szkocja Highlands - Fort Augustus - Drumnadrochit

Szkocja Highlands - Fort Augustus - Loch Ness - Urquhart Castle
Zamek Urquhart i jezioro Loch Ness.
Szkocja Highlands - Fort Augustus - Loch Ness - Urquhart Castle
Zamek od strony jeziora Loch Ness.

Szkocja Highlands - Fort Augustus - Drumnadrochit Szkocja Highlands - Fort Augustus - Drumnadrochit Szkocja Highlands - Fort Augustus - Drumnadrochit

Szkocja Highlands - Fort Augustus - Drumnadrochit Szkocja Highlands - Fort Augustus - Drumnadrochit Szkocja Highlands - Fort Augustus - Drumnadrochit

Szkocja Highlands - Fort Augustus - Drumnadrochit
Lokalne piwko warte spróbowania.

Jak się przemieszczać? Transport i zwiedzanie Hihglands

Najlepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie samochodu, dzięki temu możemy sami sobie wyznaczyć tempo zwiedzania i postojów na podziwianie natury. Jest to jednak opcja dla tylko odważnych, którzy nie maja oporów jeździć po drugiej stronie drogi.

Kolejnym wariantem zwiedzania szkockich Highlands jest komunikacja publiczna, z której osobiście korzystałem i jestem zadowolony. Do Szkocji przyleciałem z Londynu na pełne 3 dni. Odwiedziłem Fort William oraz Fort Augustus. W każdym z tych magicznych miasteczek spędziłem jedną noc. Lot z Londynu do Inverness zajmie jedynie godzinę. Autobus (numer 11) z lotniska do centrum Inverness to koszt 4,20 funtów. Podróż zajmie niecałe 25 minut. Autobusy odjeżdżają tuż na przeciwko głównego wejścia na terminal lotniskowy. Czas odjazdów możemy sprawdzić na tablicy, obok przystanku. Jest to elektryczny system, który bardzo dokładnie pokazuje wszystkie godziny odjazdów. 

Szkocja Highlands - lotnisko Inverness
Lotnisko Inverness jest zbudowane pośró∂ pięknej zieleni.

Moim zdaniem nie ma sensu marnować czasu na pobyt w Inverness. Warto od razu wyruszyć w głąb Highlands. Tak naprawdę z dworca autobusowego w Inverness możemy dostać się w każdy zakątek Szkocji. Głównymi przewoźnikami są: Citylink, Stagecoach Highland oraz Sheil Buses. Jednak najczęściej kursuje Citylink. Warto odwiedzić ich stronę i zabukować sobie bilet jeszcze przed przyjazdem. Nie kursują one zbyt często w ciągu dnia, szczególnie w trakcie weekendu. Za autobus z Inverness do Fort William zapłacimy 11 funtów, a podróż zajmie nam 2 godziny. Jeśli wybieramy się do Fort Augustus to o dziwo zapłacimy taką samą kwotę, podróż zajmie 1 godzinę. Podczas 3 dni spędzonych w Highlands cały czas korzystałem właśnie z tego przewoźnika. Pamiętajcie tylko, aby wcześniej dokładnie sprawdzić godziny odjazdów i mniej więcej zaplanować swój czas potrzebny na zwiedzanie każdego miejsca. Zdaję sobie sprawę, że mój pobyt w dolinie Great Glen to jedynie piękny przedsmak do poznania Highlands. Podobno najpiękniej jest na wyspie Skye.

Relacja video z mojej podróży po Szkockich Highlands:


 

5 Comments

  1. Aga says:

    szkocja jest piękna. odwiedziłam ją kilka lat temu i się zakochałam, nawet jesienią czy zimą są piękne widoki, a latem jak jest tak zielono to już kompletna bomba… polecam każdemu zwiedzić Szkocję 😉

  2. TourDePikaczento.pl says:

    Świetny Blog i artykuł, na pewno będziemy z niego korzystali w celu odwiedzenia ciekawych miejsc naszym autkiem 🙂 Pozdrawiam

  3. Agata says:

    Jakbyś zawitał jeszcze w Szkocji polecam odwiedzić Arran. Wyspę można objechać w kilka godzin i nazywana jest Szkocją w pigułce. Cudowny robotniczy klimat Glasgow kontrastuje lekko z królewskim Edynburgiem, ale stanowczo warto odwiedzić. Poza tym Oban i okoliczne wyspy, a z mniej popularnych miejsc Puk` s Glen, Loch Awe, (a tam Kilchurn Castle, ale to lepiej jesienią) i Alloway (miejsce urodzin poety Roberta Burnsa – wręcz magiczne).

  4. Lista spełnionych marzeń z Bucket List | Blog Globtrotera says:

    […] szukałem potwora Nessie w szkockim Loch Ness […]

  5. WIECZNIEWOLNI.PL says:

    Loch Ness to ciekawe miejsce, chyba jedno z popularniejszych w Szkocji. Nas jednak najbardziej zainteresowały okoliczne wodospady. Bajka!

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.