Majestatyczne krajobrazy Isle of Skye należą do najpiękniejszych w Szkocji. Najlepszym sposobem na poznanie gór, wodospadów i klifów morskich jest zwiedzanie wyspy autem. To wyspa mitów i legend, wróżek, gigantów i wielkich bitew klanowych. Poczujemy się tutaj, jakbyśmy zostali przeniesieni do epickiej powieści fantasy. Wyspa Skye przyciąga około 650 000 odwiedzających rocznie, przy czym około 28 procent turystów pochodzi z rynku międzynarodowego, a 72 procent z innych części Wielkiej Brytanii. Isle of Skye słynie z surowych krajobrazów, malowniczych miasteczek, niezaprzeczalnego piękna przyrody i gęstości zaludnienia jedynie 6 osób na kilometr kwadratowy. Największym ośrodkiem na wyspie jest Portree, najludniejsze miasto liczące około 2500 mieszkańców. Miasteczko zbudowane jest wokół naturalnego portu i otoczone rzędami kolorowych domów. Śmiało mogę stwierdzić, że podróżując po Skye, to jedne z piękniejszych krajobrazów, jakie widziałem, w moim całym podróżniczym życiu. Teraz już wiem, że jest to miłość na całe życie. Im człowiek starszy, tym bardziej szuka kontaktu z naturą, a tutaj jest ona nieskazitelna! Nic tylko wynająć auto i jeździć całymi dniami z tak niesamowitymi widokami! Warto, polecam wszystkim przynajmniej raz w życiu odwiedzić ten zakamarek świata.
Isle of Skye – najciekawsze atrakcje – PRZEWODNIK
Old Man Of Storr
Nie możemy odwiedzić wyspy Skye bez wędrówki do Old Man of Storr. To ogromny szczyt w paśmie górskim Quiraing. Wielkie skały wznoszące się z ziemi, to miejsce było wykorzystywane jako tło dla wielu filmów (w tym thrillera science fiction Prometheus). Legendy mówią, że skały to palce martwego olbrzyma. Stary Człowiek ze Storr był olbrzymem zamieszkującym Trotternish Ridge. Kiedy spoczął po śmierci – jego kciuk – pozostawał częściowo nad ziemią. Błotnisty szlak prowadzi na szczyt skał i zajmuje około 45-60 minut (w jedną stronę) z parkingu poniżej. Old Man of Storr znajduje się w widocznym miejscu na szczycie stromego zbocza i można go zobaczyć z drogi na długo przed dotarciem do małego parkingu. Polecam przyjechać tutaj jak najwcześniej, ponieważ parking potrafi być bardzo szybko zapełniony. Jako część grzbietu Trotternish, Storr został utworzony przez ogromne starożytne krajobrazy, pozostawiając jeden z najczęściej fotografowanych krajobrazów na świecie.
Neist Point
Latarnia morska Neist Point położona jest w najbardziej wysuniętym na zachód punkcie Skye, niedaleko miasteczka Glendale. Neist Point to skrawek lądu rozciągający się w morze z potężną latarnią morską. Wzdłuż wybrzeża otaczają ją masywne klify i jest to wspaniałe miejsce do robienia zdjęć, zwłaszcza podczas zachodu słońca. Jest jedną z najsłynniejszych latarni morskich w Szkocji. Latarnia Neist Point została zbudowana w 1900 roku, kiedy była to latarnia z załogą. Od tego czasu wewnętrzny system oświetlenia został zaktualizowany do zautomatyzowanego systemu, który nie wymaga już codziennej konserwacji. Światło znajduje się na wysokości 43 metrów nad poziomem morza i można je zobaczyć do 16 mil morskich od brzegu. Uważa się, że to miejsce jest jednym z najlepszych miejsc do obserwacji ptaków morskich, wielorybów, delfinów, morświnów i rekinów na wyspie. Jest to również popularne miejsce dla wędkarzy.
Fairy Pools
U podnóża Black Cuillins w pobliżu Glenbrittle znajdują się Fairy Pools, pięknie krystalicznie czyste, błękitne baseny na rzece Brittle. Te słynne baseny przyciągają turystów z całego świata, ponieważ są wspaniałym sposobem „pływania na dziko” dla tych, którzy odważą się wejść do zimnej wody. Dla mniej żądnych przygód te magiczne “Baseny Wróżek” to okazja do zrobienia fantastycznych zdjęć. To właśnie zdjęcia Fairy Pools rozeszły się viralem na Pinterest i Instagramie, co doprowadziło do eksplozji liczby odwiedzających. W słoneczny dzień turkusowe wody naturalnych basenów są tak przejrzyste, że na dnie widać każdy porośnięty mchem kamień.
Kilt Rock i Mealt Falls
Położone przy nadmorskiej drodze A855, na skraju klifów znajduje się punkt widokowy zwany Kilt Rock, której wysokość dochodzi do 90m. Ogromne klify Kilt Rock przypominają szkocki kilt, stąd nazwa. Mealt Falls to wysoki na 55 metrów wodospad, który spływa z klifów do oceanu poniżej. Ciekawostką jest, że na skałach jurajskich wzdłuż tego wybrzeża znaleziono bardzo obszerną kolekcję szczątków dinozaurów.
Quiraing
Quiraing znajduje się na północy Skye, na obszarze znanym jako „Trotternish”. Jest to jedyna część Trotternish, która przemieszcza się do dziś, utworzona przez ogromne osunięcie się ziemi miliony lat temu. To przepiękne miejsce, ponieważ podziwiać tu możemy jedne z najbardziej spektakularnych krajobrazów w Szkocji. Quiraing jest domem dla wielu charakterystycznych formacji skalnych, w tym The Needle, The Table i The Prison oraz popularnym miejscem do uprawiania turystyki pieszej.
Coral Beach
Idealne miejsce na spacer po Coral Beach w Claigan, na północ od Dunvegan. Plaża jest zbudowana z pokruszonego białego korala przypominającego wodorosty, dzięki czemu woda wygląda tropikalnie niebiesko, gdy wychodzi słońce. Naprawdę magiczne miejsce, idealne na rodzinny piknik bądź romantyczną kolację nad brzegiem morza. Mimo że nazywa się Coral Beach, tak naprawdę nie jest koralowcem. To zmiażdżone, wybielone szkielety wodorostów Red Coralline (znanych również jako Maërl). Rośnie on na rafie przy wyspie Lampay Coralline w bardzo wolnym tempie 1 mm rocznie. Na plaży znajdziemy również wiele kolorowych muszelek.
Dunvegan Castle
To najstarszy zamieszkały zamek w Szkocji, od zawsze należący do tej samej rodziny, wodzów klanu MacLeod. To jeden z głównych klanów na Skye. Zamek powstał w XII wieku jako dom kryty strzechą na skale w Dunvegan. Lady MacLeod tamtych czasów skarżyła się Boswellowi i Johnstonowi, że nie może mieć ogrodu na „tej skale”. Zamek rozwijał się przez lata, w co najmniej dziesięciu etapach budowy, do obecnego kształtu. Jednym z tutejszych skarbów jest mistyczna Flaga Wróżek – święty sztandar z cudownymi mocami. Podobno podarowana klanowi przez królową wróżek w IV wieku naszej ery. Legenda głosi, że gdy flaga rozwinięta była podczas bitwy, MacLeodowie zawsze pokonywali swoich wrogów. Opowieść mówi, że wróżka wkroczyła do zamku Dunvegan w jesienny wieczór i znalazła potomka MacLeodów. Po delikatnym kołysaniu go i zaśpiewaniu mu kołysanki, owinęła go czymś, co obecnie znamy jako Flagę Wróżek, przechowywaną w zamku do dziś. Wstęp do wnętrza zamku to koszt 14 funtów. Dunvegan Castle & Gardens jest zamknięty na zimę od października do marca, ale zamek nadal można podziwiać z daleka po drugiej stronie Loch Dunvegan.
Fairy Glen
Niektórzy mówią, że to najlepsze miejsce na całym Skye. Znajduje się obok Zamku Ewen – ale nie spodziewajcie się prawdziwego zamku – to tylko wychodnia skalna. To miniaturowa zielona dolina z dziwnymi, idealnie stożkowymi wzgórzami, sękatymi lasami karłowatymi i stadami pasących się owiec. Jeśli wróżki istnieją, to na pewno jest to ich królestwo! Ta trawiasta, pagórkowata okolica, która wygląda trochę jak bajkowa kraina z kamiennymi pierścieniami. Legenda wróżek mówi, że musisz zaśpiewać piosenkę “faerie”, wchodząc do spirali, a następnie wyjść ze spirali do tyłu bez dotykania kamieni, a wtedy twoje najgłębsze życzenie się spełni! Pochodzący z czasów prehistorycznych, wyspiarze wyznawali wierzenia o istnieniu wróżek. Pierwotnie uważano, że wróżki są złe, ale wierzono, że żyją głęboko w wrzosowisku Fairy Glen.
Eilean Donan
Eilean Donan to XIII-wieczny, odrestaurowany zamek położony na małej wyspie na styku 3 jezior, w pobliżu wioski Dornie. Jest to jeden z najczęściej fotografowanych szkockich zamków. Bilety możemy kupić przy wejściu za 10 funtów za osobę dorosłą. Zawierają one audioprzewodnik, który prowadzi przez zamek, wyjaśniając jego 700-letnią historię. Najważniejsze to spektakularne widoki na morze i góry, wielka sala i replika kuchni z XIII wieku. Zamek został założony w XIII wieku, ale jego udział w powstaniach jakobickich doprowadził do zniszczenia w 1719 roku. Ruiny zostały odbudowane przez generała Johna Macrae-Gilstrap w XX wieku.
Sligachan Old Bridge
Ten piękny stary most znajduje się w małej wiosce Sligachan. W pogodny dzień most ten jest pięknym tłem dla pasma górskiego Cuillin i jest właściwie punktem wyjścia na spacer do pasma górskiego Cullin (który jest najsłynniejszym pasmem górskim na wyspie Skye). Tutejsza rzeka głosi mit, że jeśli zamoczymy do niej swoją twarz, otrzymamy w zamian wieczne piękno.
Porady dotyczące podróży na wyspę Skye:
Typowe czasy jazdy Google nie są tym, czym się wydają, ze względu na wszystkie przystanki widokowe może zająć 2-3 razy dłużej, niż myślicie.
Drogi są tu wąskie, często bez poboczy, a większość bocznych dróg są jednopasmowe. Jeśli nie jesteście przyzwyczajeni do podróży samochodem po Szkocji, początkowo może to być stresujące doświadczenie.
Na drodze nie ma zbyt wielu łazienek, w pobliżu miejsc do wędrówek, a na szlakach nie ma instrukcji ani map.
Wyspa Skye jest małą wyspą, więc noclegi należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem, szczególnie w sezonie letnim.
Pogoda na wyspie zmienia się bardzo szybko, niezależnie od pory roku jest zawsze wietrznie i pada deszcz. Lepiej zaopatrzyć się w kurtkę oraz solidne buty do wspinaczki po błotnistych szlakach. Potrafi być ślisko.
Sieć komórkowa nie działała przez większość czasu, więc warto zaplanować wszystko z wyprzedzeniem, ponieważ możecie nie być w stanie sprawdzić na miejscu.
Jeśli planujecie piesze wędrówki po Szkocji, polecam stronę internetową walkinghighlands. Zawiera wszystkie informacje potrzebne do zaplanowania wycieczki.
Na swój nocleg wybrałem BCC Loch Ness Log Cabins. Jeśli chcemy wybrać opcje nisko budżetową to mają też hostel BCC Loch Ness Hostel. Nie jest to miejscówka na Isle of Skye, ale niedaleko Drumnadrochit. Ogólnie jak wypożyczymy samochód, to wszędzie można dojechać, a na nocleg warto jest wybrać zaciszne miejsce.
Isle of Skye:
Relacja video z mojej podróży po Isle of Skye:
[…] Szkocja to moje kolejne ulubione miejsce na świecie, a mianowicie jej północna część – Highlands. Najbardziej wysunięta na północ część Szkocji, zajmująca około jednej trzeciej powierzchni całego kraju. Uwielbiam tutaj wracać co roku i rozkoszować się dziką naturą, soczystą zielenią, oddychać świeżym powietrzem. Zachwycać się widokami, w których się po prostu zakochałem. Tym razem odwiedziłem Isle of Skye i śmiało mogę stwierdzić, że jest to jeden z piękniejszych krajobrazów, jakie widziałem, w moim całym podróżniczym życiu. Teraz już wiem, że jest to miłość na całe życie. Im człowiek starszy, tym bardziej szuka kontaktu z naturą, a tutaj jest ona nieskazitelna! Nic tylko wynająć auto i jeździć całymi dniami z tak niesamowitymi widokami! Warto, polecam wszystkim przynajmniej raz w życiu odwiedzić ten zakamarek świata Wyspę Skye. […]