Baku, ukryty klejnot i stolica Azerbejdżanu, jest pozornie piękną miksturą Wschodu i Zachodu w całej okazałości architektonicznej. Baku – położone atrakcyjnie na wybrzeżu Morza Kaspijskiego – jest nowoczesne i fantazyjne, a jednocześnie ma w sobie tę średniowieczną magię. Stara część miasta jest przesiąknięta historycznymi budynkami, meczetami i zabytkowymi budynkami, podczas gdy druga strona jest pełna oszałamiającej architektury, futurystycznych budynków i nuty luksusu. Baku ma trochę Europy, trochę Azji i oczywiście Bliski Wschód, co czyni go ogromnym centrum kulturowym. Ja zakochałem się w Baku, w którym spędziłem swoje urodziny. Co zobaczyć w Baku, gdzie dobrze zjeść, czy jest tu tanio, a czy bezpiecznie?
Baku – mieszanka architektoniczna.
O ile prawdą jest, że Baku jest miastem bogatym w ropę naftową, a z drugiej strony Azerbejdżan był głównym światowym eksporterem na początku XX wieku, wiele lat przed odkryciem przez monarchie Zatoki Perskiej czarnego złota. Jest to miasto o bardzo głębokiej historii, należące do regionu zamieszkałego od tysięcy lat, nie tylko pełniącego ważną rolę na Jedwabnym Szlaku, ale także oczywiście będącego przez niemal stulecie częścią ZSRR.
Niemniej jednak, dzięki wykładniczemu rozwojowi, dzisiejsze Baku jest niemal futurystycznym miastem, któremu udaje się połączyć tradycję i nowoczesność, dwa elementy, które można zobaczyć razem w całym mieście.
Gdy postawiłem stopę w Baku, natychmiast przeniosłem się do Turcji i Rosji – będąc świetną mieszanką obu – ale mającą swój własny urok. Miasto przepełnione jest wspaniałą atmosferą, mnóstwem klimatycznych lokalów w których możemy zapalić sziszę, niesamowitymi lokalnymi restauracjami, tajemniczą starówką i futurystycznymi budynkami. To miejsce jest rajem dla turystów. Dzięki urokowi starego świata i nowoczesnej atmosferze, Baku oferuje to, co najlepsze – luksus i archaizm.
Stolica Azerbejdżanu to luksusowe miasto na wzór Dubaju, ale z prawdziwą duszą, co oznacza, że w centrum miasta znajduje się oficjalny sklep Rolls Royce’a oraz sklepy najbardziej luksusowych marek, a także budynki i meczety z XII wieku. Baku jest zdecydowanie najbardziej rozwiniętym miastem na Kaukazie (łącznie z Armenią i Gruzją ), ale moim skromnym zdaniem jest to rozwój gospodarczy, a nie społeczny.
Zdecydowanie warto odwiedzić Baku i to nie tylko ze względu na jego ekscentryczną kompozycję, ale także dlatego, że jest to prawdziwa mieszanka Europy, Wschodu i Związku Radzieckiego. Tak chaotyczna, że praktycznie nie da się tego zdefiniować, a to właśnie jest w tym najbardziej ekscytujące. Nigdy nie widziałem takiego miasta jak Baku. W jednej chwili otaczają Cię błyszczące wieżowce i luksusowe hotele, w następnej maleńkie restauracje i sklepy z kolorowymi dywanami na lokalnym rynku. Można o tym pomyśleć jako o mieszance Abu Zabi i Marakeszu.
Baku – atrakcje turystyczne, co zobaczyć?
Dzięki zastrzykowi pieniędzy z ropy miasto stało się także placem zabaw dla eksperymentów architektonicznych. Futurystyczne Centrum Sztuki Heydara Alijewa, dzieło Zahy Hadid i masywny kamienny meczet Heydar to tylko kilka przykładów wspaniałych dzieł architektury, które znajdziesz w Baku. Obszar Starego Miasta w Baku uważany jest za jedną z najstarszych części miasta. Wiele budowli, które tu znajdziemy – takich jak Wieża Dziewicy – pochodzi z XII wieku.
Jednym z zabytków, które gorąco polecam odwiedzić, jest Pałac Shirvanshahów. To XV-wieczny kompleks pałacowy, w którym znajduje się pałac, krypty grobowe i meczet szacha. Możemy także zapłacić, aby wejść i zobaczyć relikty i artefakty przechowywane w pałacu, albo po prostu cieszyć się widokiem na pałac z zewnątrz. Oprócz Pałacu można odwiedzić także starożytny Meczet Mahometa zbudowany w XI wieku, Wieżę Dziewicy, pomnik z XII wieku, na który można się wspiąć, oraz piękne przecinające się stare uliczki, które sprawiają, że poczujemy się jak w podróży w czasie.
Centrum Hejdara Alijewa to prawdopodobnie jeden z najpiękniejszych i najbardziej znaczących współczesnych dzieł architektury w całym mieście. Jest pomysłem zmarłej iracko-brytyjskiej architektki Zahy Hadid. Jego charakterystyczny, płynny wygląd krzywizn i przebiegów wyróżnia się spośród wszystkiego, co znajdziemy w mieście. W kompleksie często odbywają się wystawy, a także zajęcia i koncerty galowe. Za około 15 AZN od osoby można wejść do środka i obejrzeć aktualnie odbywającą się wystawę. Pełną listę wydarzeń i zajęć odbywających się w Centrum Hejdara Alijewa można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej.
Dzięki surrealistycznym i prawie niemożliwym do wykonania zakrzywionym ścianom budynek ten jest doskonałym przykładem innowacji i sztuki współczesnej. Jego otoczenie jest pełne bardzo dziwnych posągów, takich jak gigantyczne króliki i ślimaki, oprócz klasycznego I Love Baku .
Jedną z moich ulubionych rozrywek w Baku jest wieczorny spacer wzdłuż promenady w Baku. Ta 4-kilometrowa promenada znajduje się wzdłuż wybrzeża Morza Kaspijskiego i prowadzi od siedziby rządu do Muzeum Dywanów, a po drodze znajduje się wiele ciekawych rzeczy do zobaczenia. Gdy tylko postawimy stopę na promenadzie, znajdziemy się na przestronnym chodniku tuż nad pięknym Morzem Kaspijskim, gdzie będziemy mogli zobaczyć Płonące Wieże, centrum handlowe Caspian Waterfront Mall i całą piękną architekturę wzdłuż promenady.
Po dotarciu do Muzeum Dywanów idź dalej przez ulicę i wejdź po schodach. To doprowadzi Cię na szczyt Highland Park, pięknego parku z niesamowitym panoramicznym widokiem na Baku. Jest to najlepsze miejsce do podziwiania Baku w całej okazałości. Aby się tutaj dostać od strony promenady musimy pokonać ponad 250 schodów. Dla bardziej leniwych jest także opcja wjazdu kolejką za niecałe 1 AZN. Na górze znajdziemy kilka pomników poświęconych żołnierzom i cywilom, którzy zginęli podczas masakry Czarnego Stycznia, wspaniałe przypomnienie mrocznej, często nieznanej przeszłości narodu Azerbejdżanu.
Jedzenie – co jeść w Azerbejdżanie
Czuję się, jakbym miał pisać poezję dla azerskiego jedzenia. Powiedzieć, że jest dobrze, byłoby niedomówieniem roku. Tu jest przepysznie! Koniecznie spróbujcie lokalnych napojów, takich jak Ayran (napój na bazie jogurtu), sok Feijoa (wymawiane fek-ua, lokalne owoce są używane w napojach w całym Azerbejdżanie) i gazowany sok gruszkowy. Nie zapomnijcie zatrzymać się po drodze w jednym z wielu supermarketów, aby spróbować lokalnych owoców i warzyw. Większość świeżych produktów w Azerbejdżanie jest ekologiczna i smakuje niesamowicie.
Jeśli kochacie jeść mięso, w Azerbejdżanie czeka Was ogromna uczta. Spróbujcie kebabów Lyulya/Lule (szaszłyki z mięsa mielonego), dolmy (gotowane na parze liście winogron nadziewane mięsem mielonym) i kebaby z kurczaka. Trzymajcie się lokalnych specjałów i unikajcie zamawiania ryb, bo są drogie i nie najlepsze.
Jeśli jesteście wegetarianinem lub weganem, istnieje wiele opcji. Warto spróbować wegetariańskich dolm, qutab (podpłomyków nadziewanych szpinakiem), świeżego twarogu, wegetariańskiej piti (zupy), lokalnych serów i pilawu (ryżu doprawionego lokalnymi smakami).
Miejscowi uwielbiają czas na herbatę i traktują go bardzo poważnie. W Baku jest wiele miejsc gdzie serwują zestaw herbaciany z dżemami, czekoladkami, orzechami, lokalnymi słodyczami i lokalną herbatą. Ich dżem robi się z owoców i należy trzymać kawałek w ustach, a następnie popijać herbatę, żeby nie poczuć goryczy. Doświadczenie samo w sobie! Większość miejsc serwuje pyszną herbatę wraz z paleniem sziszy. Moim ulubionym miejscem gdzie paliłem sziszę jest Madison Baku.
Chciałbym szczególnie polecić jedną miejscówkę Nergiz Restaurant, w której przeżyłem swój kulinarny orgazm. Było niesamowicie pysznie i w sumie nie drogo. Porcje są ogromne, a dodatkowo spróbować tu można kuchni gruzińskiej, która jest równie niesamowita.
Baku Flame Towers – futurystyczna wizytówka miasta.
Najbardziej znanym przykładem nowoczesnej architektury Baku są trzy kultowe wieże Flame – pokryte diodami LED drapacze chmur, których szczyt zakrzywia się. Flame Towers to trzy drapacze chmur w kształcie płomieni, które same w sobie zdołały powiązać Baku z koncepcją futuryzmu. Co prawda mają zaledwie 182 metry wysokości, ale ze względu na swoje położenie w górnej części Baku są widoczne z każdego miejsca. Kiedy zapada zmrok, trzy drapacze chmur zapalają się, a ponad 10 000 diod LED tworzy spektakularny pokaz światła i ognia. Wieże zostały ukończone w 2012 roku i poza tym, że stały się nowym symbolem miasta, ich głównym celem jest zakwaterowanie pretensjonalnych firm, takich salon dealerski Lamborghini. Znajduje się tutaj także Fairmont Hotel, jeden z najlepszych i najbardziej luksusowych hoteli na świecie. To właśnie tutaj postanowiłem hucznie i na bogato świętować swoje urodziny. Hotel jest przepięknie położony, widok z mojego pokoju na 20. piętrze był oszałamiający.
Wiza do Azerbejdżanu.
Azerbejdżan wymaga wizy dla większości turystów. W przeszłości dla większości mieszkańców Zachodu uzyskanie wizy do Azerbejdżanu na dłużej niż kilka dni było trudne i kosztowne. Od stycznia 2016 roku można ubiegać się o e-wizę do odwiedzenia Baku. Wiza kosztuje 25 USD, zajmuje 3 dni robocze i jest ważna 30 dni. Za 50 USD można też ubiegać się o wizę pilną i otrzymać ją jeszcze tego samego dnia. Wszystkie narodowości zachodnie kwalifikują się do otrzymania e-wizy, ale pełną listę krajów można sprawdzić tutaj.
Czy wyjazd do Azerbejdżanu jest bezpieczny?
Azerbejdżan to super bezpieczny kraj do zwiedzania. Azerowie są przyjaźni i chociaż angielski nie jest powszechnie rozumiany, zawsze są chętni do pomocy. Ogólnie rzecz biorąc, Baku jest bardzo bezpiecznym miejscem, gdzie drobne kradzieże, zwłaszcza te, których celem są turyści, są prawie nieobecne. Słyszałem doniesienia o oszustwach i taksówkarzach pobierających zawyżone opłaty od turystów, ale obecnie można ich uniknąć, po prostu korzystając z aplikacji takiej jak Bolt.
Czy warto jechać do Azerbejdżanu?
Przed przyjazdem wiedziałem o Azerbejdżanie dwie rzeczy: wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji w 2011 roku i ma mnóstwo pieniędzy z ropy. Nigdy nie myślałem o Azerbejdżanie jako o popularnym kierunku turystycznym. Jakież było moje zdziwienie, gdy zdałem sobie sprawę, jak bardzo się myliłem! Azerbejdżan jest niesamowicie turystyczny, ale nie tak popularny wśród podróżników z Europy Zachodniej czy Stanów, przynajmniej jeszcze nie. Większość odwiedzających pochodzi z Rosji i krajów arabskich, ze względu na bliskość, tę samą religię i podobną kulturę.
Z XII wieku opowieści podróżników wędrujących po tym regionie wspominały o istnieniu kilku magicznych pożarów znalezionych na tym obszarze. Myśleli, że te pożary to magia, ponieważ płonęły w sposób ciągły bez drewna, ale nie wiedzieli, że ogień pochodził z podziemnych złóż gazu ziemnego.
Azerbejdżan nazywany jest Krainą Ognia – to kraj, w którym płomienie mogą wybuchać i wybuchają z ziemi w nieoczekiwanych miejscach. Są miejsca w pobliżu Baku, gdzie można zobaczyć wieczne płomienie wydobywające się z ziemi, a nawet z wody. A zasoby gazu ziemnego powodują niezwykłe skutki geologiczne, takie jak bulgoczące wulkany błotne. Jest to bardzo ciekawy kraj.
Czy w Azerbejdżanie jest drogo?
Słyszałem wiele historii o tym, że Azerbejdżan, a zwłaszcza Baku, jest drogi. Szczerze mówiąc, nie wydało mi się to zbyt drogie – wręcz przeciwnie. Transport publiczny jest super tani (przejazd metrem za jedyne 0,20 manata = 0,11 $/0,10 €, marszrutka z Baku do Sheki, 300 km i prawie 5 godzin za 7 manatów = 4,10 $/3,50 € ) i nie ma problemu ze znalezieniem taniego, ale dobrego noclegu (około 15€/noc za prywatny pokój w Baku).
Ile dni na zwiedzanie Baku?
Rzeczy do zrobienia i zobaczenia w Baku jest wiele, a niektóre atrakcje wymagają pokonania pewnych dystansów. Dlatego polecam spędzić w Baku przynajmniej 3 pełne dni.
Jak dostać się z lotniska w Baku do centrum miasta?
Z lotniska do głównego dworca kolejowego w Baku kursuje całodobowy autobus Airport Express i odwrotnie. Airport Express kursuje co 30 minut od 6:00 do 19:00. Od 19:00 do 21:00 kursuje co 40 minut, a od 21:00 do 6:00 co godzinę.
Aby wsiąść do autobusu należy wykupić elektroniczną płatność BakuCard, którą można kupić w automacie po lewej stronie wyjścia z terminala, przed lotniskiem, niedaleko przystanku autobusowego.
Z automatu są 2 opcje: 2-krotna papierowa karta na Airport Express oraz plastikowa karta, którą można doładować i używać w autobusach miejskich, metrze, muzeach itp. Plastikowa karta będzie kosztować 2 AZN, a następnie będziesz mógł dodać pieniądze. Powiedziałbym, że 5-10 AZN powinno pokryć wszystko (autobus miejski będzie kosztować 0,3 AZN za podróż), w tym podróż w obie strony na lotnisko pociągiem Airport Express (1,5 AZN za podróż).
Baku Azerbejdżan zdjęcia, spacer po mieście:
[…] has been to: Albania, Austria, Andora, Antigua and Barbuda, Azerbaijan, Belgium, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Canada, Colombia, Croatia, People’s […]