Anglia: Zwiedzając klify Seven Sisters, jak dojechać?

Posted on
Anglia: Klify Seven Sisters

Seven Sisters, czyli Siedem Sióstr to grupa kredowych klifów, w hrabstwie East Sussex nad Kanałem La Manche. Znajduje się pomiędzy miejscowościami Seaford oraz Eastbourne i objęta jest ochroną w ramach Seven Sisters Country Park. Skały te uformowane zostały miliony lat temu (w okresie kredy), kiedy obszar ten przykryty był całkowicie wodą. To jedna z najpiękniejszych, ale i także najniebezpieczniejszych atrakcji turystycznych świata. Turyści w pogoni za pięknymi zdjęciami na wierzchołkach klifów, podchodzą zbyt blisko stromych krawędzi. Jest to bardzo ryzykowne, ponieważ Siedem Sióstr są niszczone przez erozję i bardzo często część skał odrywa się, skracając je corocznie o około 40-50 centymetrów. Tak naprawdę klifów jest osiem, a nie siedem jakby wskazywała nazwa. Seven Sisters to nie nawiązanie do ukształtowania terenu, ale do siedmiu sióstr, które mieszkały w okolicy. Podobno każda z nich miała dom między wzgórzami. Każda z sióstr ma swoją nazwę: Haven Brow, Short Brow, Rough Brow, Brass Point, Flagstaff Point, Flat Hill, Baily’s Hill oraz Went Hill Brow. Najwyższy z klifów Beachy Head ma 162 metry wysokości, a na plaży tuż pod nim znajduje się latarnia morska, która w 1902 roku zastąpiła wygaszoną latarnię Belle Tour. Klify, pomimo swego piękna, nie cieszą się zbyt dobrą opinią. Wybierane są przez samobójców. Statystyki mówią o około 25 osobach skaczących corocznie z klifów Seven Sisters.

Seven Sisters – jak dojechać i ile kosztuje podróż?

Będąc w Londynie warto wybrać się nad południowe wybrzeże Anglii. Od stolicy dzieli je tylko 100 kilometrów. Do Seven Sisters można dojechać samochodem z Seaford Head (5 km) lub Birling Gap (8 km). Najprostszym i najlepszym sposobem jest dotarcie do pobliskiego Brighton. Z centrum Londynu odjeżdżają bezpośrednie pociągi do nadmorskiego Brighton. Letnia stolica Anglii, którą stała się za sprawą księcia Jerzego IV. Podróż zajmie nam od 1h do 1,5h (w zależności od rodzaju pociągu). Za najtańszy bilet w dwie strony zapłacimy jedynie 11,80 funtów. Jest to specjalna oferta całodniowego biletu w obie strony (Super Off-Peak Day Return) obowiązująca w sobotę i niedziele. Za podróż w ciągu tygodnia zapłacimy 17,60 funtów. Bilety możecie szukać na stronie Trainline. Pociągi odjeżdżają ze stacji w Londynie: Blackfriars (BFR) oraz London Victoria (VIC). W Brighton przesiadamy się w lokalny autobus numer 12, 12A albo 13, który odjeżdżają w kierunku the Country Park w Exceat. Warto od raz kupić bilet w obie strony – zapłacimy mniej – łącznie 5 funtów. Jest to bilet całodniowy (kupujemy u kierowcy, płatność tylko gotówką). Co ciekawe, z tym biletem mamy możliwość zwiedzać wszystkie miasteczka na trasie do Seven Sisters. Możemy wysiadać, a następnie wsiadać w każdy z tych busów. Na miejscu znajdziemy centrum turystyczne, z którego prowadzi malowniczy szlak pieszy przez łąkę przecinaną strumieniami, widokiem na pasące się owce o łącznej długości ok. 5 kilometrów.

Anglia: Klify Seven Sisters
Malownicza trasa z Brighton do Klifów Siedmiu Sióstr.

Anglia: Klify Seven Sisters Anglia: Klify Seven Sisters Anglia: Klify Seven Sisters Anglia: Klify Seven Sisters Anglia: Klify Seven Sisters Anglia: Klify Seven Sisters Anglia: Klify Seven Sisters Anglia: Klify Seven Sisters Anglia: Klify Seven Sisters Anglia: Klify Seven Sisters Anglia: Klify Seven Sisters Anglia: Klify Seven Sisters Anglia: Klify Seven Sisters

Anglia: Klify Seven Sisters
Rozkład jazdy autobusów z Seven Sisters do Brighton.
Anglia: Klify Seven Sisters
Cennik parkingu w Seven Sisters.

Będąc w Anglii mamy możliwość podziwiać – oprócz Seven Sisters – także białe klify w Dover. Odwiedziłem te dwa miejsca i muszę przyznać, że ciężko jest mi wybrać, które jest piękniejsze. Zarówno białe klify w Dover jak i w Seven Sisters powalają swoimi niesamowitymi widokami. Jeśli znajdziecie czas to warto odwiedzić także klify w Dover.


 

2 Comments

  1. Damien Kopytko says:

    Takich miejsc właśnie szukam, nie oczywistych a zachwycających. Dziękuję za kolejną inspirację. Kolejna rzecz na liście moich przyszłych podróży kamperem, bo właśnie nim najbardziej lubię podróżować ze znajomymi. Łapcie kolejną inspirację, z której ja skorzystałem swego czasu

  2. kOrnEl says:

    Te klify seven sisters są obok brighton, ale można też tam dojechać do Eastbourne i stamtąd zacząć zwiedzanie, widoki są naprawdę piękne i warto się przejść od jednego końca do drugiego zajmuje to jakieś 6-7 godzin z przystankami oczywiście na podziwianie widoków. Tylko nie podchodzić do brzegów klifów bo one się osuwają i można spaść!!!

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.