Grenoble. Alpy Francuskie na weekend. Czy warto?

Posted on

Grenoble to malowniczo położone francuskie miasteczko. Przyznam Wam się szczerze, że nie planowałem znaleźć się w Grenoble. Skusiły mnie bardzo tanie loty, z Londynu (w obie strony) zapłaciłem jedynie 10 funtów! W tak niskiej cenie możliwe są loty na przedłużone weekendy, od piątku do poniedziałku. Pomyślałem, że ciekawie byłoby spędzić weekend w Alpach. Przed wylotem oglądałem piękne zdjęcia Grenoble, których jest pełno w Internecie. Na miejscu okazało się jeszcze ładniej. Malownicze miasteczko to ponoć duchowa i ekonomiczna stolica Alp Francuskich, w południowo-wschodniej Francji. Leżące u podnóża gór Chartreuse, pasma Vercors i piętrzących się na wschodzie Alp z zabytkowym starym miastem oraz główną atrakcją – wzgórzem la Bastille – z którego szczytu podziwiać możemy bajeczne widoki na całą okolice.

Alpy Francuskie – zwiedzanie. Spacer po Grenoble.

Ponad 150-tysięczne, a wraz z aglomeracją 400-tysięczne miasto to nazywane jest “stolicą francuskich Alp” (la capitale des Alpes), a także “małym, wielkim miastem”. Centralnymi punktami miasta są Plac Grenette oraz Plac Św. Andrzeja. To przy nich mieszczą się najbardziej godne polecenia zabytki, przede wszystkim: katedra Notre Dame z XII wieku, XII wieczny kościół Św. Andrzeja, XI wieczny kościół Saint Laurent zbudowany przez pierwszych chrześcijan, oraz XI wieczny Pałac Sprawiedliwości. To właśnie na starym mieście znajdziemy najbardziej klimatyczne restauracje, knajpki oraz puby. Będąc w tej części Francji warto spróbować dań regionalnych, takich jak: tartifiette (ziemniaki z bekonem, cebulą i serem), fondue, wędzona szynka, ravioles z ziołami i serem, lub ravioles z orzechami w likierze. Wzdłuż rzeki wiedzie zaś promenada z malowniczymi kamienicami. Znajduje się tutaj również nie lada gratka dla wszystkich miłośników sztuki – muzeum przy Place de Lavalette. Podziwiać możemy najbogatszą kolekcję rzeźb i obrazów sławnych malarzy: Rubensa, Chagalla, Legera, Matissea, Modiglianiego, a także Picassa. Natomiast Muzeum de Peinture et de Sculpture posiada – zaraz po Paryżu – jedne z najbogatszych zbiorów sztuki współczesnej we Francji. Inne interesujące muzea to Musée Dauphinois, położone w dawnym kościele i klasztorze Wizytek czy Musée d’Histoire Naturelle (Muzeum Przyrodnicze), które zgromadziło informacje o florze i faunie masywów alpejskich. W Grenoble urodził się francuski pisarz i romantyk, prekursor realizmu w literaturze – Stendhal. Jedno z tutejszych muzeów jest poświęcone jego osobie i nosi jego imię – Muzeum Stendhala. Każdego lata miasto odwiedzają kinomaniacy za sprawą dwóch festiwali: Europejski Festiwal Teatralny i Festiwal Filmów Krótkometrażowych, które odbywają się na świeżym powietrzu przed ratuszem miejskim.

Widok z mojego mieszkania, które wynająłem przez AirBnb. Niesamowicie budzić się każdego poranka i pierwsze co widzisz to taka bajka za oknem.

Grenoble – nowoczesne miasto z bogatą historią i kulturą.

Grenoble pomimo nowoczesnej architektury oraz transportu (tutejsze tramwaje najeżą do najnowocześniejszych w Europie), to także miasto przemysłowe. Już w W XIX wieku działały tu kopalnie, przemysł papierniczy, metalurgiczny i cementownie. Dzisiejsze Grenoble słynie z przemysłu elektronicznego i chemicznego. Jest także miejscem badań nuklearnych i nanotechnologii. Mieszczą się tu trzy uniwersytety (z których najstarszy działa od 1339 roku), politechnika i szkoła zarządzania. W uczelniach tych kształci się ponad 60.000 studentów. Nic więc dziwnego, że w 2005 roku tygodnik Time nazwał Grenoble, w uznaniu rozwoju jego potencjału naukowego, „małym wielkim miastem” i zaliczył je do kilku najbardziej prężnych miejsc w Europie. Można tu spędzić czas bardzo aktywnie za sprawą 320 kilometrów ścieżek rowerowych, ponad 20 parków. W każdym z parków znajdziemy przyrządy do ćwiczeń, będziemy mogli również zrobić piknik z widokiem na zaśnieżone Alpy, które zdają się być na wyciągnięcie ręki. To także raj dla miłośników górskich wspinaczek. Możemy tu znaleźć wiele bardzo dobrze przygotowanych i zabezpieczonych skałek. Będąc w Grenoble warto odwiedzić jedną z najstarszych kawiarni w mieście Cafe de la Table Ronde. Kawiarnia została wybudowana w 1739 roku i gościła wielu sławnych artystów i literatów, m.in. Stendhal, Rousseau, Chopin.

Plac Victor Hugo

Zabytkowy Hotel del Europe na Placu Grenette w Grenoble.
Plac Grenette w Grenoble.
Plac Grenette w Grenoble.

Świetna opcja na zwiedzanie miasta. Polecam wypożyczyć rower miejski Metrovelo.

Katedra Notre-Dame w Grenoble.
Katedra Notre-Dame w Grenoble.

Plac Notre Dame w Grenoble.
Ceny alkoholu (piwa) w lokalnym pubie.
Muzeum de Grenoble.

Wzgórze Bastylia (Fort de la Bastille).

Największa atrakcja Grenoble warta odwiedzenia. Bastylia to położony na zboczach gór zabytkowy fort, którego głównym zadaniem miała być ochrona miasta jak i jego okolic przed atakami z zewnątrz. Budowę rozpoczął w XVI wieku księże Lesdiguières, a rozbudowa trwała stale aż do połowy XIX wieku . Szczególnie w słoneczny dzień warto wybrać się na całodniową wycieczkę na jego szczyt. Znajdziemy tam pokaźny taras widokowy, centrum sztuki, restauracje, snack bar, toalety, a także źródełko z darmową wodą pitną. Wspinaczka na górę zajmie nam 40-60 minut w zależności od trasy jaką wybierzemy. Możemy wspinać się po stromych schodach oraz wejść pochyłą drogą. Ja wybrałem – w połowie schody – a pod koniec drogę. Możemy się tutaj także dostać najstarszą kolejką linową w całej Francji. Zamknięci w szklanej kuli możemy liczyć na równie piękną panoramę. Wjazd w dwie strony to koszt 8,20 euro, a w jedną stronę 5,60 euro. Kolejka działa nieprzerwanie od 1934 roku i przewiozła na szczyt ponad 12 milionów ludzi. Dokładne informacje oraz godziny otwarcia znajdziecie na oficjalnej stronie Téléphérique Grenoble Bastille. Jednak polecam zdobyć Fort la Bastille na własnych nogach. Spacer urozmaicają okoliczne korytarze, mury obronne i schody. Na szczycie widoki bajeczne. Nic dziwnego więc, że rocznie fort odwiedza ponad pół miliona turystów. W przejrzysty dzień z tego miejsca możemy dopatrzeć się nawet najwyższego szczytu Alp – Mont Blanc (4792 metry n.p.m.).

Trzeba pokonać bardzo dużą ilość stromych schodów, jeśli chcemy dostać się “na skróty” na szczyt fortu Bastylia.

Restauracja na szczycie Fortu Bastylia.
Ceny w restauracji na szczycie Fortu Bastylia.

Taras widokowy na szycie wzgórza Bastylia.

To co najbardziej przykuło moją uwagę na wzgórzu Bastylii to świetna forma spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Znajduje się tutaj profesjonalny park linowy AcroBastille. Liny i mosty linowe pozaczepiane na samym szczycie fortu. Świetną sprawą jest tyrolka, którą możemy zjechać z jednego szczytu na przeciwległy. Każdy kto lubi uprawiać sport koniecznie powinien skorzystać z tutejszegeo parku linowego, który wyróżniają nieziemskie widoki! U stóp Bastylii znajduje się także piękny ogród o nazwie Jardin des Dauphins. Jest to ogród spacerowy położony nad rzeką Isere, z którego możemy podziwiać ogrom fortu oraz wykonany z brązu posąg konny Philis de La Charce.

Park linowy AcroBastille na szczycie Fortu Bastylia.
Ceny parku linowego AcroBastille.

Grenoble – ośrodki i trasy narciarskie.

Grenoble leży w regionie Rhône-Alpes znajdującym się w południowo-wschodniej Francji. Jego nazwa pochodzi od największej rzeki Rodan oraz alpejskiego łańcucha górskiego, który rozciąga się na tym terenie. To tutaj znajdziemy najlepsze trasy narciarskie oraz snowboardowe. Najbliżej miasta znajduje się popularna stacja narciarska Chamrousse. Jest to obszar narciarski połączonych ze sobą miejscowości: 1400, 1650 i 1700/1750, nazwane odpowiednio do ich wysokości nad poziomem morza. Najwyższym punktem jest Croix de Chamrousse o wysokości 2250 metrów. Łącznie można korzystać z ponad 90 km tras. Znajdziemy tu także snowpark (Sunset Park), tor do boardercrossa, tereny freerideowe oraz dużo tras w leśnych przesiekach. Głównymi miejscowościami w okolicy ośrodka są: Chamrousse, Les Deux Alpes, Alpe d’Huez, Oz en Oisans i Vaujany. Można w nich znaleźć szeroką bazę noclegową oraz bogatą ofertę gastronomiczną. Chamrousse leży bardzo blisko Grenoble, zaledwie około 35 km od centrum. Jako ciekawostkę dodam, że ta stacja narciarska pełniła funkcję wioski olimpijskiej podczas Zimowej Olimpiady w 1968 roku w Grenoble. Po szczegółowe informacje oraz mapy odsyłam na oficjalną stronę Chamrousse.

Nad miastem królują trzy wieże, są to budynki mieszczące apartamenty. W jednym z nich udało wynająć mi się mieszkanie na 11 piętrze, z takim właśnie widokiem.

1 Comments

  1. Lista spełnionych marzeń z Bucket List | Blog Globtrotera says:

    […] wspiąłem się na wzgórze la Bastille we francuskich Alpach, miasteczku Grenoble […]

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.