Turyn – idealny włoski city break, czy warto?

Posted on
Turyn Włochy

Turyn to niesamowite miasto we Włoszech, pełne uroku, atmosfery i piękna. Położony w wyjątkowym miejscu, u podnóża Alp w północno-zachodnim zakątku Włoch. Zabytkowe miasteczko na tle ośnieżonych Alp. Granice szwajcarska i francuska znajdują się w pobliżu, a od wybrzeża w Genui dzieli go kilka godzin. Najlepsze doświadczenie miasta to spacer po pięknych, wąskich ulicach Turynu, gubiąc się w labiryncie łuków, maleńkich restauracji i butików. Po wygraniu konkursu na organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2006 miasto przeszło dramatyczne odrodzenie, unowocześniając infrastrukturę i podkreślając piękno historycznego centrum miasta. Często pomijany przez turystów Turyn jest jednym z ukrytych skarbów Włoch.

Turyn – piękno architektoniczne oraz bogactwo historyczne.

Turyn zawsze odgrywał znaczącą rolę w historii Włoch. Była to pierwsza stolica Włoch przez cztery lata między 1861 a 1865 rokiem. Z tego powodu jest bogata w muzea, galerie i architekturę. To tutaj znajduje się jedno najstarszych na świecie muzeów egipskich. Po upadku imperium napoleońskiego Turyn znalazł się w posiadaniu łupów Napoleona z egipskiej grabieży. Museo Egizio – założone w 1824 roku – posiada jedną z najobszerniejszych kolekcji egipskich artefaktów poza Egiptem. Na wystawie znajduje się ponad 26 000 artefaktów! Od zmumifikowanych szczątków ludzi i zwierząt po imponujące posągi egipskich królów. Niektóre atrakcje to papirusy Drovetti Collection, artefakty z Grobowca Kha i Zasługi oraz posąg Ramzesa II. Jest to nie lada gratka dla wszystkich fanów historii starożytnej.

Turyn włochy architektura

Piazza Castello to główny plac Turynu. Stąd można podziwiać barokowy i neoklasyczny pałac z Domu Sabaudzkiego, który pochodzi z XVII wieku. To “sercu” Turynu otaczają barokowe arcydzieła i rezydencje królewskie, w tym: Palazzo Reale – XVI wieczny pałac dynastii Savoy. Palazzo Madama – rezydencja 2 królowych Sabaudii i pierwsza siedziba włoskiego Senatu po zjednoczeniu w latach 60. XIX wieku oraz Teatro Regio – słynna opera. Turyn, jako stolica Piemontu to numer jeden do odwiedzenia według głosowania Lonely Planet w 2019 roku.

Turyn włochy architektura

Florencja posiada kopułę Brunelleschiego, a Turyn szczyci się Mole Antonelliana. Jest to najbardziej charakterystyczny zabytek miasta. Co ciekawe możemy wjechać windą na górę Mole Antonelliana, aby podziwiać oszałamiającą panoramę miasta. Budynek został pierwotnie wybudowany jako synagoga, która nigdy nie powstała. Jest teraz siedzibą Narodowego Muzeum Kina i platformy widokowej miasta. Co ciekawe – ta wieża z imponującą aluminiową iglicą – jest wizerunkiem włoskiej monety euro o nominale 2 centów.

Turyn Włochy

Turyn to także ważny gospodarczo region, ponieważ jest uważany za część przemysłowego trójkąta Włoch z Mediolanem i Genuą. Najbardziej znaną marką z siedzibą w Turynie jest FIAT.

Turyn – raj dla smakoszy

Turyn to miasto kawiarni, a także ojczyzna słynnej marki kawy Lavazza. Jednak to co jest tutaj najlepsze to włoskie jedzenie! Turyn szczyci się ogromną ilością fantastycznych okazji do spożywania posiłków na mieście. Lokalna kuchnia piemoncka jest jedną z najbardziej zróżnicowanych i celebrowanych we Włoszech. Piemont to region, w którym narodził się ruch Slow Food. Słynie on również z trufli. Niedaleko znajduje się Alba, miasto będące synonimem trufli. W październiku i listopadzie odbywa się cały festiwal poświęcony pobłażliwemu przysmakowi.

Odwiedzając jedną z kawiarni warto zasmakować w Bicerin. To typowy Turyński napój z warstwowej gorzkiej gorącej czekolady, espresso i pełnego mleka. Region Piemontu jest uważany za jeden z najlepszych regionów winiarskich na świecie, znany z „trzech B”: Barolo, Barberesco i Barbera. Agnolotti to lokalna specjalność, odmiana włoskich pierożków ravioli, danie typowe dla Piemontu. Są to pączki makaronowe nadziewane mięsem i warzywami. Grissini to słynne paluszki chlebowe, które zobaczymy w każdej restauracji.

Michal Stolarewicz Turyn Włochy jedzenie Turyn Włochy jedzenie Turyn Włochy jedzenie

Turyn Włochy jedzenie
Pastificio Defilippis – to legendarne miejsce w Turynie, słynące z domowej produkcji makaronu od 1872 roku. Szczególnie warto jest zasmakować włoskiej kuchni w tej restauracji.

Spacer po mieście Turyn, Włochy:

Turyn Włochy

Turyn Włochy
Najlepszym sposobem zwiedzania Turynu jest spacer albo elektryczna hulajnoga – co polecam.

Turyn Włochy Turyn Włochy Turyn Włochy Turyn Włochy

Turyn Włochy
Na dachu jednego z hoteli w Turynie z przepięknym tarasem widokowym – Turin Palace Hotel. Polecam, pełny relaks.

Turyn Włochy Turyn Włochy

1 Comments

  1. Marzenie za marzeniem. Podróżnicze podsumowanie 2021. – Blog Globtrotera says:

    […] odwiedzając Mediolan, tym razem postanowiłem zasmakować w jego sąsiedzie, czyli mieście Turyn. Znajduje się w wyjątkowym miejscu, u podnóża Alp w północno-zachodnim zakątku […]

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.