Wyspy Owcze – malowniczy archipelag północy.

Posted on

Wyspy Owcze to mały archipelag wynurzający się spod północnego Oceanu Atlantyckiego i będący częścią Danii. Subpolarny klimat oceaniczny – łagodzony przez Prąd Zatokowy – sprawia, że ​​temperatura na Wyspach Owczych jest niemal stała przez cały rok. Każda wyspa to gigantyczny kawałek misternie ułożonego bazaltu – pokryty zielonym – kępiastym filcem. Strumienie chmur, niemal manieryczne w swojej doskonałości, okrążają góry. Skaliste klify, zwieńczone graniami i stawami, spadają do morza, podczas gdy z wody wystają masywne, górujące nad miastem stosy morskie. Poczujemy się tutaj jak w bardzo kolorowej bajce. Zieleń jest tak soczysta, że aż ciężko uwierzyć własnym oczom. Co ciekawe, populacja owiec (70 000) przewyższa populację ludzi (54 000).

Wyspy Owcze to miejsce o surowym krajobrazie, surowej pogodzie i nieskażonym pięknie natury. Najlepiej strzeżony sekret Europy, mało znany i niezbadany, czekający na odkrycie przez tych, którzy wiedzą, jak go docenić. To, co sprawia, że ​​Wyspy Owcze są dla mnie tak wyjątkowe, to fakt, że są tak surowe, dzikie i małe. Naprawdę czujemy się tutaj, jakbyśmy byli na środku oceanu. Bez względu na to, gdzie się udamy na Wyspach Owczych, nigdy nie będziemy dalej niż 5 km od wybrzeża.

Ten archipelag 18 wysp leży na przecięciu trzech popularnych destynacji: Islandii, Szkocji i Norwegii. Podobnie jak sąsiedzi, Wyspy Owcze mają wszystko. Zorzę polarną, światowej klasy szlaki turystyczne, bogactwo natury, dzikiej przyrody i skandynawskich tradycji. Ale niewiele osób o nich wie, a Farerczycy wolą, żeby tak pozostało. Wyspa Streymoy jest największą z Wysp Owczych, na której znajduje się stolica Torshavn i mieszka prawie połowa populacji Wysp Owczych.

Malownicza droga Oyggjarvegur, przez góry nad Torshavn, to droga, którą musimy przejechać przynajmniej raz. Zielone góry, spektakularne widoki, doliny fiordów pod stopami, niezliczone wodospady. Krajobraz tutaj jest naprawdę piękny i możemy nazwać się szczęściarzem, jeśli uda nam się go zobaczyć bez mgły.

Spotkamy tu nie tylko owce, ale także dzikie gęsi. Gęsi farerskie to niezwykłe ptaki – żyją tu cały rok i są niezwykle dobrze przystosowane do surowego środowiska. Widziałem tak wiele gęsi, że na początku myślałem, że należą do kogoś. Ale nie, te ptaki są dzikie i swobodnie wędrują po wyspach. Ponieważ nie mają naturalnych drapieżników, nie są zbyt płochliwe. Wyspy Owcze zamieszkuje także ponad 260 gatunków ptaków.

Kiedy podróżować na Wyspy Owcze

Podobnie jak w większości części północnej Europy, lato (od maja do sierpnia) jest najlepszym czasem na odwiedzenie Wysp Owczych. Nie tylko pogoda jest cieplejsza i warunki do jazdy samochodem i żeglowania są lepsze, większość hoteli, restauracji i promów będzie w pełni działać. Jednak ceny są również najwyższe w szczycie sezonu turystycznego. Lato to również najlepszy czas na zobaczenie maskonurów na wyspie Mykines, ponieważ wtedy jest ich sezon lęgowy. Każdego lata gromadzą się na zboczach wyspy, kopiąc nory, aby zbudować gniazda.

Wyspy Owcze mają stosunkowo łagodny klimat. Rzadko kiedy jest naprawdę zimno, ale nie jest też ciepło. Zimą temperatury wynoszą około 2-6°C, a latem 6-12°C . Największą różnicą są opady deszczu – w grudniu lub styczniu jest dwa razy więcej dni deszczowych niż w czerwcu. Lato może mieć najlepszą pogodę na odwiedzenie Wysp Owczych. Podczas mojego tygodniowego pobytu na początku lipca: 4 dni było zimno, pochmurnie i deszczowo, a tylko 2 dni świeciło słońce i było prawie bezchmurne niebo. Doświadczyłem wszelkiego rodzaju pogody na Wyspach Owczych, od błękitnego nieba i słońca, po mgłę i najgorszy deszcz, jaki widziałem w życiu, i wszystko pomiędzy.

Jak poruszać się po Wyspach Owczych

Biorąc pod uwagę, że Wyspy Owcze są tak dzikie i surowe, można się do nich dostać różnymi środkami transportu: samochodem, promem, helikopterem i autobusem. Ze wszystkich, samochód i prom są najlepszym sposobem na poruszanie się po Wyspach Owczych. Większość Wysp Owczych jest pokryta dziką przyrodą, a wiele najpiękniejszych i najciekawszych widoków jest dostępnych tylko małymi drogami, które wiją się zygzakiem przez strome góry.

Jazda samochodem po Wyspach Owczych jest stosunkowo łatwa, ponieważ nie ma dużego ruchu (choć jest dużo owiec, więc uważajmy podczas jazdy). Wyspy Vágar, Streymoy, Eysturoy, Borðoy i Viðoy są połączone albo tunelami podmorskimi, albo mostami nad wodą. Aby przejechać przez 2 tunele podmorskie, trzeba zapłacić opłatę drogową w wysokości 100 DKK. Jeśli chcemy przejechać samochodem po wyspie Kalsoy, możemy wziąć tam prom samochodowy z Klaksvík (Borðoy).

Zasadniczo opłatę za przejazd należy uiścić na najbliższej stacji benzynowej. Jednak większość samochodów do wynajęcia jest wyposażona w specjalny nadajnik, a opłata ta zostanie pobrana przez wypożyczalnię samochodów bezpośrednio z naszej karty kredytowej.

Większość dróg na dużych wyspach jest szeroka i dwupasmowa, ale mogą być wąskie, kręte i jednopasmowe, gdy jedzie się do małych i odległych wiosek. Jest sporo jednopasmowych tuneli z wieloma zatokami do mijania, aby umożliwić przejazd nadjeżdżającym pojazdom.

Parkowanie jest zazwyczaj bezpłatne, ale w centrum Torshavn obowiązuje limit czasowy, jak długo można zatrzymać się w samochodzie. Każdy samochód do wynajęcia jest wyposażony w mały zegar, który należy ustawić, aby wskazywał godzinę przyjazdu.

Promy i transport publiczny są dotowane, więc wcale nie są drogie. Przykładowo prom na Mykines jest najdroższą trasą i kosztuje 120 DKK (16 EUR)/osoba dorosła w obie strony. Bilet powrotny na prom na wyspę Suduroy wynosi 225 DKK (30 EUR) za samochód i kierowcę. 7-dniowy nieograniczony karnet na prom i autobus kosztuje 700 DKK (95 EUR). Przejazdy autobusami w Torshavn są bezpłatne.

Tutaj znajdziecie wszystkie praktyczne informacje oraz rozkłady jazdy promów i autobusów na Wyspach Owczych.

Wyspy Owcze lot helikopterem

Helikoptery są zaskakująco tanie, ponieważ są dofinansowane przez rząd. Atlantic Airways, narodowy przewoźnik, ma również sieć usług helikopterowych łączących wyspy. Najtańsze przejazdy helikopterem kosztują mniej niż przejazd taksówką w Londynie! Usługa jest dotowana przez rząd, więc jest dość tania i kosztuje prawie tyle samo, co prom.

Jednak aby uniemożliwić turystom nadmierne korzystanie z tej możliwości, loty helikopterem można rezerwować tylko w jedną stronę (bez powrotu) na ten sam dzień. Więc jeśli rozważacie skorzystanie z helikoptera, aby dostać się na jedną lub drugą wyspę, pamiętajmy, że będziecie musieli wrócić łodzią lub zostać na wyspie przez kilka dni. Helikoptery nie latają codziennie.

Na przykład, możemy polecieć z głównego lotniska w Vagar do Mykines i stolicy Torshavn. Jak można się spodziewać, oszczędzają czas i oferują spektakularne widoki wysp z lotu ptaka. To właśnie było moim marzeniem z Bucket List, aby przelecieć się helikopterem po Wyspach Owczych i powiem Wam było to niesamowite przeżycie! Będąc na wyspach koniecznie zarezerwujcie lot helikopterem! Co prawda w każdym locie helikopterem dostępnych jest tylko 12 miejsc, a kierunki turystyczne mogą być szybko wyprzedane. Ale loty między lotniskiem a innymi miastami możemy zarezerwować nawet kilka dni przed. Ja za swój lot ze stolicy Torshavn do Vagar zapłaciłem jedynie 645 DKK. Dla porównania lot widokowy helikopterem kosztuje aż 1650 DKK. Rezerwacji możecie dokonać na stronie Atlantic Airlines.

Wyspy Owcze Michal Stolarewicz

Gdzie zjeść na Wyspach Owczych

Ze względu na klimat większość jedzenia jest importowana, co czyni to miejsce drogim miejscem do jedzenia. Jeśli mamy ograniczony budżet lub po prostu chcemy zaoszczędzić na lunchu, aby móc zaszaleć i wydać pieniądze na wykwintne dania, rozważmy zaopatrzenie się w sklepach spożywczych. Posiłek na Wyspach Owczych może kosztować co najmniej 20-45 euro, nawet za prosty obiad w pensjonacie.

Spodziewajmy się, że zjemy tu dużo wędzonej ryby, zup rybnych, wędlin i ziemniaków. Najpopularniejszym lokalnym jedzeniem na Wyspach Owczych jest fermentowana jagnięcina, którą robi się w domu każdego. Po uboju owiec w ich własnych domach, ich mięso – wciąż ciepłe – jest wieszane w specjalnej suszarni i pozostawiane do wyschnięcia z naturalną słonością powietrza.

Gdzie mogę kupić alkohol na Wyspach Owczych?

Podobnie jak Islandia, Wyspy Owcze mają dość surowe zasady, jeśli chodzi o kupowanie alkoholu. W supermarketach nie znajdziemy napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 2,8%. Wszystkie mocniejsze napoje alkoholowe sprzedaje wyłącznie Rúsdrekkasøla Landsins, która ma sześć sklepów na wyspach. Alkohol można kupić w restauracjach oraz barach, ale ceny są bardzo wysokie. Najłatwiej będzie kupić go w sklepie wolnocłowym na lotnisku, tuż po przylocie. Tutaj znajdziecie wszystkie ceny alkoholi, które możemy kupić w lokalnych sklepach monopolowych.

Ile kosztuje podróż na Wyspy Owcze

Moim zdaniem Wyspy Owcze mają tylko jedną wielką wadę: są drogie. Każdy, kto był w krajach nordyckich, wie, jak drogie mogą być rzeczy w tej części świata. Ceny na Wyspach Owczych są porównywalne z cenami w Norwegii. Noclegi zaczynają się od 35 euro za osobę za łóżko w hostelu i 100 euro za trzygwiazdkowy hotel. Ceny w restauracjach wynoszą około 20 euro za posiłek, a promy kosztują około 15 euro w obie strony. Aby dostać się na Wyspy Owcze najłatwiejszym sposobem jest lot samolotem z Kopenhagi do portu lotniczego Vágar. Istnieją świetne bezpośrednie połączenia między Kopenhagą a Wyspami Owczymi liniami Atlantic Airways lub SAS (ceny w obie strony zaczynają się od 175 euro). Ja doleciałem tutaj z Londynu linią Atlantic Arilines na początku lipca za bezpośredni lot zapłaciłem 320 euro.

Oto lista różnych produktów i usług na Wyspach Owczych oraz ich średnie ceny:

Benzyna: 12,85 DKK/1,33 GBP/1,59 EUR/1,74 USD
Transfer lotniskowy autobusem z lotniska Vagar do centrum miasta Tórshavn: 90 DKK/10,20 GBP/12,00 EUR/14,00 USD
Kanapki na stacjach benzynowych: 40 DKK/4,55 GBP/5,40 EUR/6,25 USD
Woda z kranu jest czysta i pyszna: Bezpłatna
Kawa lub herbata: 25 DKK/2,85 GBP/3,35 EUR/3,90 USD
Kufel piwa: 45 DKK/5,10 GBP/6,00 EUR/7,00 USD
Muzeum: 50 DKK/5,70 GBP/6,70 EUR/7,80 USD

Wyspy Owcze są częścią Danii, ale pozostają niezależne pod wieloma względami. Mają własny rząd, walutę i nie są częścią UE. Ale jako obywatele UE nadal nie potrzebujemy wizy, aby odwiedzić Wyspy Owcze.

Najsłynniejsze zdjęcie świata z Wysp Owczych.

Faroe Islands zostały okrzyknięte najpopularniejszym na świecie dziewiczym miejscem przez National Geographic Traveler, a New York Times uważa, że ​​to „prawdopodobnie najbardziej osobliwe miejsce, jakie pozostało na Ziemi”. Aby doświadczyć tego fenomenu musimy odwiedzić wioski Bøur i Gásadalur, zaledwie 15 minut jazdy od lotniska. Obie wioski są absolutnie oszałamiające, ale wodospad Múlafossur jest ikoną Wysp Owczych. Cały zespół kaskady spadającej z krawędzi klifu, na tle imponujących gór za małą wioską, jest naprawdę imponujący. To ikoniczne zdjęcie  pojawiło się w wielu publikacjach, w tym National Geographic. To jedna z rzeczy, które umieściły ten kraj na mapie turystycznej i pojawiają się w każdym przewodniku turystycznym po Wyspach Owczych.

Poznaj Torshavn – stolice Wysp Owczych

Znani na całym świecie lokalni projektanci, hipsterskie bary, niezależne wytwórnie płytowe i kuchnia światowej klasy. Jak na miasto liczące zaledwie 14 000 mieszkańców (i oficjalnie jedną z najmniejszych stolic świata) Torshavn znacznie przewyższa swoją rangę. Spacer do starej części Torshavn – Reyni i Tinganes – gdzie mieści się rząd, to obowiązkowy punkt zwiedzania. Zaledwie kilka minut spacerem od portu znajduje się około dwóch tuzinów XIV-wiecznych domów z drewna smołowanego na czarno z białymi ramami okien, dachami z trawy i najsłodszymi małymi ogrodami. Nie dziwi fakt, że niektóre z najpopularniejszych Airbnb w mieście znajdują się właśnie tutaj.

W tej okolicy zdecydowanie zaleca się przyjrzenie się bliżej jednemu z najstarszych budynków parlamentu na świecie, znajdującemu się na małym cyplu lądu, który oddziela wschodnią i zachodnią stronę portu Torshavn. Jego historyczny obszar portowy ma jedno z najwcześniejszych miejsc spotkań rządowych na świecie! To malownicze miasteczko jest doskonałym miejscem, aby po prostu powłóczyć się i zgubić.

Obrazy, rysunki, rzeźby i projekty graficzne są eksponowane w Narodowym Muzeum Wysp Owczych, na skraju małego parku w pobliżu Nordic House. Stałym kolekcjom poszczególnych artystów historycznych i współczesnych, takich jak malarze XX wieku Sámal Joensen-Mikines i Ruth Smith, przydzielono własne pokoje.

Możemy odwiedzić tutaj także targ rybny, który znajduje się tuż przy porcie obok centrum Torshavn. To ruchliwa okolica, gdzie mnóstwo ludzi licytuje ryby, które zostały właśnie złowione w morzu.

Gdzie zjeść i wypić w Torshavn

Áarstova, aby zjeść jagnięcinę, która odpada od kości. Jest pieczona powoli, tylko z solą. Prosta i pyszna.

Jeśli szukamy świeżych owoców morza i pysznych zup rybnych, koniecznie odwiedźmy Barbara Fish House.

Jeśli mamy ochotę na szaleństwo, odwiedźmy restaurację Roks  – pierwszą na wyspie restaurację z gwiazdką Michelin. Konieczna wcześniejsza rezerwacja. To najdroższe miejsce na kulinarnej mapie wysp.

Sirkus – to popularna wśród hipsterów knajpka jest jedną z niewielu restauracji w mieście, która obsługuje specjalnie wegetarian i wegan. Jest to miejsce, które poleciłbym wszystkim szukającym miejsca, w którym można napić się czegoś i zjeść coś naprawdę dobrego i niedrogiego. Piwo lane to koszt 65 DKK.

Smyrjibreydsbudin – zupa ramen w rozsądnej cenie. Restauracja specjalizuje się również w pysznych kanapkach open-faced (39-44 DKK) – idealne miejsce na lunch.

Wyspy Owcze –  co warto wiedzieć przed przyjazdem:

Oficjalną walutą Wysp Owczych jest korona farerska. Podobnie jak korona duńska, są akceptowanymi formami waluty. Jednak wszystkie miejsca na Wyspach Owczych akceptują karty . Z tego powodu nie musimy wypłacać gotówki.

Na Wyspach Owczych nie ma możliwości swobodnego biwakowania. Musimy być na odpowiednim polu kempingowym, których jest mnóstwo rozsianych po całym kraju.

Niektóre z miejsc, które mogą nas zainteresować, znajdują się na terenach prywatnych. Dlatego też zazwyczaj wymagana jest opłata za dostęp do tych terenów, którą można uiścić na miejscu lub online. W przypadku miejsc takich jak Drangarnir i Tindholmur lub promu do Mykines warto skorzystać ze strony hiking.fo, aby zarezerwować z wyprzedzeniem.

Na Wyspach Owczych bardzo dobrze rozwinięta jest komunikacja. Możemy bezproblemowo poruszać się autobusami komunikacji miejskiej. Z tego powodu Strandfaraskip Landsins oferuje Travel Card odwiedzającym, którzy chcą zobaczyć i doświadczyć jak najwięcej w ciągu zaledwie kilku dni. Z  Travel Card możemy podróżować niezależnie przez 4 lub 7 dni autobusami i promami.  Mykines nie są wliczone w cenę.

Ceny wynoszą:
7-dniowy dorosły = 700 DKK
7-dniowy dziecko = 350 DKK
4-dniowy dorosły = 500 DKK
4-dniowy dziecko = 250 DKK

Karty turystyczne można nabyć we wszystkich autobusach i promach, na dworcu autobusowym i promowym w Tórshavn oraz w centrum informacyjnym na lotnisku Vágar.

Wyspy Owcze zdjęcia:

Wyspy Owcze Michal Stolarewicz Wyspy Owcze Michal Stolarewicz

2 Comments

  1. Najciekawsze doświadczenia w moim podróżniczym życiu. – Blog Globtrotera says:

    […] Wyspy Owcze to mały archipelag wynurzający się spod północnego Oceanu Atlantyckiego. Subpolarny klimat oceaniczny – łagodzony przez Prąd Zatokowy – sprawia, że ​​temperatura na Wyspach Owczych jest niemal stała przez cały rok. Każda wyspa to gigantyczny kawałek misternie ułożonego bazaltu – pokryty zielonym – kępiastym filcem. Strumienie chmur, niemal manieryczne w swojej doskonałości, okrążają góry. Skaliste klify, zwieńczone graniami i stawami, spadają do morza, podczas gdy z wody wystają masywne, górujące nad miastem stosy morskie. Poczujemy się tutaj jak w bardzo kolorowej bajce. Zieleń jest tak soczysta, że aż ciężko uwierzyć własnym oczom. Co ciekawe, populacja owiec (70 000) przewyższa populację ludzi (54 000). To właśnie tutaj spełniłem jedno z moich podróżniczych marzeń. Od dziecka pragnąłem doświadczyć lotu helikopterem, ale chciałem żeby mój pierwszy lot w życiu miał miejsce w bajce. I tak właśnie się stało. Coś pięknego! Pełna relacja z tej podróży. […]

  2. Lista spełnionych marzeń z Bucket List – Blog Globtrotera says:

    […] leciałem helikopterem po Wyspach Owczych […]

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.