Genua – niedoceniona Włoska perełka! Czy warto?

Posted on

Genua to stolica Ligurii, która jest często pomijana w podróżniczych planach turystów. Głównie ze względu na swoich popularnych sąsiadów, czyli słynne miasteczko Portofino oraz region Cinque Terre. Mówi się, że Genua ma największe średniowieczne centrum w Europie. Genua to kręte, pachnące bazylią średniowieczne uliczki. Przytulne zakątki, kipiące prosecco o zachodzie słońca. Niezliczone łodzie w porcie, miejscu pełnym energii. Caruggi –  stare alejki – które wiją się przez to wszystko. Żadnych ogromnych placów, ale wiele małych kameralnych, na których można obserwować ludzi. I co najbardziej urzekło moje serce to jedzenie. To, za co kocham Włochy najbardziej – kuchnia! Nigdzie indziej na świecie nie nakarmili mnie tak dobrze jak tutaj. Tym razem byłem prawdziwym szczęśliwcem. Niebo w gębie.

Genua – pyszne jedzenie w przystępnych cenach.

Genua we Włoszech słynie z przepysznych specjałów, z których lokalni mieszkańcy są bardzo dumni. Jest to miasto typu „street food”, z dwoma rodzajami sprzedawców do wyboru: sciamadde i friggitorie. Sciamadde to dania na farinate (cienki naleśnik wyrabiany jest z mąki z ciecierzycy, która nadaje mu orzechowy posmak) i focaccia. Co ciekawe to mieszkańcy Genovy wymyślili słynne na cały świat foccacie, pieczone w ogromnych piecach opalanych drewnem. Friggitorie to zwykle małe, wyłożone białymi kafelkami sklepy z garnkami oleju, w których przyrządzane są chrupiące smażone morskie stworzenia. Nigdzie na świecie nie jadłem tak smacznie i w tak przystępnej cenie jak właśnie tutaj. Genua i Liguria słyną z pesto, pysznego sosu do makaronu z bazylii, orzeszków pinii, oliwy z oliwek i parmezanu. Jeśli myślicie, że znacie pesto, bo kupujecie je w słoiku – pomyślcie jeszcze raz. Nie ma nic lepszego niż danie ze świeżego soczysto zielonego pesto podawane z lokalnym makaronem (małe twistki troffie) lub przypominającym spaghetti trenette.

Będąc w tej części Włoch koniecznie musicie sprobować lokalnych przysmaków: smażonych sardeli, salsa di noci – podobna do pesto, ale z orzechami włoskimi i świeżym serem, jedna z najpopularniejszych przepysznych sals do makaronu. farinata – naleśniki z ciecierzycy, torty ziołowe, domowej produkcji lody fioletowe, rozmarynowe i pistacjowe, strosciata – cudowne, lekkie i kruche lokalne ciasto, pasta alla genovese – nie tylko pesto, ale też gotowane ziemniaki i fasolka szparagowa w tym pysznym daniu z makaronu, pandolce alla genovese – to chyba najbardziej tradycyjny deser w Genui, zmieszany z suszonymi owocami i orzeszkami pinii (podobny do panettone), focaccia oblana liguryjską oliwą z oliwek, ślimaki pieczone w piekarniku, czy dania rybne (szczególnie baccalà z solonym dorszem). Włosi utrzymują prostotę, jeśli chodzi o ryby, a to świetne się składa, ponieważ możemy zasmakować w ich świeżości. Osobiście polecam dwie moje ulubione restauracje w mieście, w których przeżyłem swój kulinarny orgazm. Pierwsza z restauracji znajduje się w pobliżu portu, Trattoria Vegia Zena to tutaj jadłem najlepsze pasty oraz owoce morza. Jeśli macie ochotę zakosztować w prawdziwej włoskiej pizzy, to polecam udać się do La Sosta degli Artisti w starej części miasta. Warto pamiętać, że wiele restauracji jest zamkniętych w niedzielę i sobotę w porze lunchu.

Genua – gdzie najlepiej się zatrzymać, aby poczuć klimat miasta?

Jeśli chcemy poczuć się przytulnie w historycznym centrum Genui, najlepszym wyborem będzie pobyt w średniowiecznej dzielnicy Molo lub barokowej Maddalena. Historyczne centrum jest jednym z największych deptaków w Europie, więc zwiedzanie wszystkiego na piechotę będzie łatwe. Poczułem się tutaj jakbym przeniósł się w czasie. Genua to mieszanka klasycznych włoskich struktur z kolumnami i ozdobnymi detalami oraz jasnymi, odważnymi, niemal tęczowymi kolorami występującymi wzdłuż Morza Śródziemnego. Spacerując pomiędzy wysokimi, starymi kamienicami, które zasłaniają niebo jest niezwykłym doświadczeniem. Dzielnica Średniowieczna jest jedną z największych w Europie, małe karuggi (alejki) ciągną się w górę, w dół i przez centrum miasta. Budynki mogą mieć sześć kondygnacji, zaułki – miejscami nie szersze niż kilka metrów – skrywają świetne restauracje, bary i sklepy. Zgubienie się jest nieuniknione i zawsze fascynujące. Co ciekawe nawet Mapy Google tutaj szwankują, ze względu na wysokie zabudowania, co chwilę gubimy zasięg. Aby jak najbardziej poczuć klimat średniowiecznej dzielnicy, na swój nocleg wybrałem Palazzo di Bernardo e Giuseppe De Franchi, mieszkanie w starej kamiennicy z 1563 roku:

Genua – życie nocne

Genua ma bogate życie nocne dzięki dużej liczbie studentów, którzy uczęszczają na miejski uniwersytet. W ciągu tygodnia popularne są bary, winiarnie i puby – wiele z nich jest dość małych – ludzie mają tendencję do przeskakiwania z jednego do drugiego w miarę upływu wieczoru. Wiele barów otwiera się około godziny 18:00 na włoskie aperitivo (napój przed posiłkiem) i pozostaje otwarte do około 1:00. W weekendy zamykane są do 2:00, a wielu z nich będzie miało sety didżejskie w piątkowe, sobotnie i niedzielne wieczory. Klimat lokalnych pubów – ukrytych w zakamarkach starego miasta – jest niesamowity!

Michal Stolarewicz

Genua – zwiedzanie, atrakcje, zabytki. Co zobaczyć?

Genova to miasto, które robi ogromne wrażenie. Położona pomiędzy morzem a wzgórzami Ligurii Genua rozciąga się w górę od portu. To Europejska Stolica Kultury z 2004 roku, która ma do zaoferowania dziesiątki muzeów i galerii, renomowany teatr i Acquario di Genova. Akwarium jest największym w Europie z ponad 70 zbiornikami, w których znajduje się ponad 15 000 zwierząt morskich. Można tutaj podziwiać delfiny, pingwiny, rekiny, słonie morskie, foki, płaszczki oraz flądry. Zbudowane przez tego samego architekta, co Centrum Pompidou w Paryżu. Całe akwarium znajduje się na tle Zatoki Genui. Bilet wstępu zaczyna się od 18 euro, można rezerwować na oficjalnej stronie akwarium.

Stary Port w Genui może wydawać się zaskakująco nowy, ale nie bez powodu. Znajduje się na nim 22 km nabrzeży, które są wykorzystywane do statków wycieczkowych, transportowych i rekreacyjnych. W 1992 roku miasto zorganizowało wielką uroczystość upamiętniającą 500. rocznicę podróży Krzysztofa Kolumba do Ameryki (Kolumb mieszkał w Genui, a dokładnie w Casa di Colombo obok Piazza Dante). Cały port przeszedł bezprecedensową przemianę przez znanego włoskiego architekta Renzo Piano. Wiek XVI był uważany za „złoty wiek” Genui, który w szczególności przypadł na szczyt jej architektonicznego i artystycznego rozwoju u szczytu renesansu. Miasto przyciągnęło kilku znanych artystów, w tym Van Dycka, Rubensa i Caraggio.

Większość popularnych atrakcji turystycznych znajduje się w pobliżu głównego placu w Genui, zwanego Piazza de Ferrari, lub starego portu w Genui, więc są to miejsca, do których warto się udać w pierwszej kolejności. Główny plac w Genui, Piazza de Ferrari, to tętniące życiem centrum kulturalne, które stanowi obowiązkowy punkt każdej wizyty. Położony w samym sercu miasta, tworzy płynne połączenie między historyczną Genuą a jej bardziej nowoczesnym odpowiednikiem. Wyłożony wspaniałymi, imponującymi budynkami ze wszystkich stron, takimi jak secesyjny Palazzo della Borsa, Regione Liguria i Palazzo Ducale. Kluczowy element placu to jego charakterystyczna, brązowa fontanna, stworzona przez Giuseppe Crosa di Vergagni w 1936 roku i niedawno przywrócona do dawnej świetności. Jedną z charakterystycznych cech tego eklektycznego miasta jest ogromna liczba pałaców, z których wiele znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Jednym z nich jest Palazzo Ducale. To dawna rezydencja Dożów, a dziś premierowe miejsce kulturalne w Genui, w którym odbywają się wystawy, spotkania, konferencje i nie tylko w swoich dekadencko zdobionych salach. Obrotowe wystawy w pałacu dają odwiedzającym szansę zajrzenia do jego wspaniałych wnętrz.

Via XX Settembre jest jedną z głównych ulic handlowych w Genui, z dużą liczbą różnorodnych sklepów i imponującą architekturą po drodze. Jednym z godnych uwagi budynków wzdłuż tej ulicy jest okazały Hotel Bristol Palace, ulubiony hotel słynnego filmowca Alfreda Hitchcocka, który często spędzał wakacje w Ligurii i podobno zatrzymywał się tu wielokrotnie. Mówi się, że eleganckie marmurowe schody zainspirowały jego klasyczny film Vertigo.

Katedra San Lorenzo jest jednym z najważniejszych punktów, które trzeba zobaczyć w historycznym centrum Genui. Jest to katedra z charakterystyczną pasiastą fasadą. Zbudowana w XIV wieku i została przebudowana na architekturę gotycką w 1307 roku. Jednak w 1557 roku została ukończona jako renesansowa kopuła.Wypatrujcie tutaj wyrzeźbionego psa ukrytego wśród misternych rzeźb – lokalna legenda głosi, że jeśli uda się go znaleźć, pewnego dnia odnajdziemy swoją prawdziwą miłość.

Jedną z najbardziej uroczych niespodzianek, jakie napotkamy w Genui – a zwłaszcza w historycznym centrum miasta – jest obfitość Botteghe Storiche. Są to chronione historyczne sklepy, które są otwarte od ponad 70 lat, a w niektórych przypadkach nawet od stuleci. Od salonów fryzjerskich w stylu art deco i wspaniałych starych cukierni, po sklepy z ręcznie robionymi krawatami i perfumy w stylu vintage. Sklepy te są wspaniałym miejscem na spędzenie czasu podczas zwiedzania różnorodnych ulic Genui.

Piazza Banchi jest to jeden z najbardziej malowniczych małych placów w Genui. Niegdyś dom dla miejskiego targu zbożowego. Dziś ten ruchliwy plac to tętniąca życiem mieszanka buskerów (występów ulicznych), kiosków i tłumu przechodniów. Nad placem wznosi się kościół San Pietro in Banchi, z zaskakująco ozdobnym wnętrzem z marmuru i sztukaterii, ukrytym za stosunkowo prostą fasadą.

Co ciekawe pierwsze nowoczesne banki w Europie pojawiły się właśnie w Genui. Znajduje się tutaj najstarszy bank świata, Banca Monte dei Paschi di Siena, z XII wieku. Pierwszy odnotowany kontrakt na obligację publiczną i kontrakt walutowy miał miejsce w Genui i pochodzi z odpowiednio 1150 i 1156 roku.

Spacer po Genui we Włoszech:

Relacja video z mojej podróży do Genui:


 

2 Comments

  1. Siła marzeń. Podróżnicze podsumowanie 2020 | Blog Globtrotera says:

    […] Mediolanu od razu wsiadłem w pociąg w celu zwiedzania zakamarków wybrzeża Morza Liguryjskiego: Genua, Santa Margherita Ligure oraz Portofino. To właśnie Portofino najbardziej skradło moje serce. To […]

  2. Portofino – luksus Włoch. Atrakcje, zwiedzanie, plaża. | Blog Globtrotera says:

    […] będzie pełny. Miasteczko znajduje się około 45 minut jazdy samochodem od lotniska w Genui. Najlepszym sposobem jest podróż pociągiem z Genui do okolicznego miasteczka Santa Margherita […]

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.