Amman – spacer po stolicy Jordanii. Dużo zdjęć.

Posted on
Jordania Amman

Jordania to świetne wprowadzenie dla osób, które dopiero rozpoczynają podróżowanie po Bliskim Wschodzie. Kraj ten zapewnia równowagę między tradycyjnymi i kulturowymi aspektami regionu, a nowoczesną atmosferą. Amman jest doskonałym przykładem, dostarczającym wielu nowoczesnych luksusów, zachowując przy tym swoją unikalną kulturę jordańską. W liczącej ponad 2 miliony mieszkańców stolicy kraju, możemy podziwiać starożytne ruiny – zabytkową Cytadelę Ammanu, rzymską świątynię Herkulesa i VIII-wieczny kompleks Umayyad Palace. Amman – stolica Jordanii – jest jednym z najstarszych stale zamieszkałych miast na świecie! Kiedy miasto powstawało, jego terytorium rozciągało się na siedem okolicznych wzgórz, nazywanych przez miejscowych „dżabal” (co ma symbolizować siedmioramienna gwiazda umieszczona na fladze Jordanii). Aktualnie Amman zajmuje aż 19 pobliskich wniesień i położony jest na wysokości około 850 m n.p.m. Początki jego historii sięgają pięciu tysięcy lat wstecz. Mieszkańcy tego kraju są bardzo gościnni. Przy każdej wizycie podawana jest herbata lub kawa. Nie ma zwyczaju częstowania alkoholem. Większość odwiedzających traktuje miasto jak przystanek w dalszej drodze w głąb Jordanii, ale warto zatrzymać się tutaj na trochę dłużej i poznać jego zakamarki. Zapraszam na fotograficzny spacer po pięknym Ammanie.
Jordania Amman

Amman należy do najstarszych miast świata. Wykopaliska, które miały tu miejsce w 1994 roku potwierdziły istnienie domów wybudowanych w epoce kamienia, około 7 tysięcy lat przed nasza erą.  W 1921 Amman został ustanowiony przez Abdullaha bin al-Husseina stolicą kraju. Od tamtego czasu nastąpił szybki rozwój. Miasto przekształciło się w metropolię. W XX wieku z powodu licznych wojen w okolicy w Ammanie zamieszkało wielu uchodźców, głównie Palestyńczyków i Irakijczyków. Jest stolicą i najludniejszym miastem Jordanii oraz centrum gospodarczym, politycznym i kulturalnym tego kraju. Dziś Amman uważany jest za jedno z najbardziej liberalnych i zachodnioeuropejskich miast arabskich.

Nad zatłoczonym centrum miasta góruje starożytna Cytadela Ammana (Jabal al-Qal’a). U podnóża wzgórza, na którym stoi cytadela, znajduje się odrestaurowany rzymski amfiteatr, gdzie latem odbywają się koncerty i przedstawienia plenerowe. Świątynia Herkulesa, rzymskie miejsce kultu religijnego pełne gigantycznych marmurowych palców uważa się za pozostałość rzeźby Herkulesa, leży na szczycie wzgórza.

Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman zabytki Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman Jordania Amman Jordania AmmanJordania Amman

Zobacz relacje video z zwiedzania Ammanu oraz podróży nad Morze Martwe:


 

3 Comments

  1. Jordania – informacje, ceny, wiza, co zobaczyć? PORADNIK | Blog Globtrotera says:

    […] Previous Post Amman – spacer po stolicy Jordanii. Dużo zdjęć. […]

  2. Karol says:

    Piekne miasto, czuc jego klimat, swietne zdjecia!

  3. Spełniać marzenia. Podróżnicze podsumowanie 2019 | Blog Globtrotera says:

    […] równowagę między tradycyjnymi i kulturowymi aspektami regionu, a nowoczesną atmosferą. Amman jest doskonałym przykładem, dostarczającym wielu nowoczesnych luksusów, zachowując przy tym […]

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.