Rovaniemi to zimowa kraina fińskiej Laponii, gdzie znajdziemy zorzę polarną, renifery, psy husky, Świętego Mikołaja i mnóstwo śniegu. Stolica Arktyki, jest jednym z najbardziej magicznych miejsc na ziemi. Poczujemy się tutaj jak w bajce. Zimowa kraina czarów z różowym niebem, przejażdżkami psimi zaprzęgami, oszronionymi jodłami, parującą gorącą czekoladą i migoczącymi światłami – fińska Laponia to miejsce, w którym ożywają wszystkie nasze fantazje wypełnione śniegiem. A w samym jego sercu znajduje się Rovaniemi, położone na skraju koła podbiegunowego i oficjalny dom Świętego Mikołaja. Od zorzy polarnej po kuligi z reniferami, zima na dalekiej północy jest pełna magii, a Rovaniemi to wspaniała arktyczna przygoda. Co zobaczyć, co dobrego zjeść i ile to wszystko kosztuje?
Laponia – Wioska Świętego Mikołaja.
Położona 8 km od centrum miasta – Wioska Świętego Mikołaja otwarta w 1985 roku – jest epicentrum wszystkiego, co świąteczne w Rovaniemi, niezależnie od tego, czy jest to Boże Narodzenie, czy nie. Możemy odwiedzić Świętego Mikołaja w jego biurze i zrobić sobie z nim zdjęcie (w zależności od rozmiaru od 30 do 40 euro), wysłać listy ze specjalnym stemplem koła podbiegunowego z wiejskiego Urzędu Pocztowego (9 euro) lub odwiedzić wystawę bożonarodzeniową. Linia koła podbiegunowego również przebiega przez środek wioski – widać ją oznaczoną rzędem latarni i pasem niebieskich świateł. Co ciekawe będąc tutaj możemy obejrzeć siebie na żywo na specjalnej transmisji live Youtube. Wstęp do wioski Mikołaja jest bezpłatny. Tylko pamiętajmy, aby się ciepło ubrać, ponieważ większość dnia spędzimy na zewnątrz. Podczas mojego pobytu w marcu temperatura wynosiła -20 stopni Celsjusza!
Poczujemy tutaj klimat bożonarodzeniowy, z szeregiem różnych opcji zakwaterowania i jedzenia, w tym baru lodowego i lapońskiego tipi, w którym sprzedaje się smacznego pieczonego łososia. Dostępnych tu jest również mnóstwo zimowych atrakcji – w tym przejażdżki zaprzęgami husky, kuligi z reniferami i skutery śnieżne. Szczególnie polecam przejażdżkę z husky oraz odwiedzenie ich domu. Przyznam Wam się szczerze, że było to jedno z moich największych marzeń dzieciństwa, które spełniłem właśnie tutaj, na skraju koła podbiegunowego. Najtańszą opcją jest przejazd zaprzęgiem Jenga wokół Husky Park. Zajmie nam to niecałe 5-7 minut i zapłacimy za to jedynie 30 euro. Dłuższa (5km) przejażdżka to koszt 75 euro dorośli oraz 45 euro dzieci. Najdłuższa (10 km) godzinna przejażdżka to koszt 159 euro dla dorosłych i 119 euro dla dzieci. Husky są historycznie znane jako psy pracujące i mogą ciągnąć do 136 kg wagi bez stresu i dyskomfortu. Psy potrzebują ruchu i mają dużo energii do spalenia, więc uwielbiają ciągnąć nas przez śnieg na sankach!
Wyświetl ten post na Instagramie
Wioskę Świętego Mikołaja rocznie odwiedza ponad 500 000 osób z całego świata. Było to dla mnie niesamowite przeżycie znaleźć się w tym magicznym miejscu. Uważam, że jeśli moi rodzice zabraliby mnie tutaj kiedy byłem dzieckiem, byłoby to jedno z największych przeżyć mojego dzieciństwa. Dlatego uwaga rodzice – polecam! Koniecznie zabierzcie tu swoje małe pociechy. Powiem Wam szczerze, że jest to mój pierwszy wyjazd – od dłuższego czasu – w zimne miejsce. Zawsze wybieram egzotyczne kierunki, plaże i palmy. Ostatni raz zimowym wypadem był Mont Blanc 8 lat temu. Jednak to, co przeżyłem w Rovaniemi i na kole podbiegunowym to niesamowite doznania. Cieszyłem się jak małe dziecko!
Od 1985 roku Święty Mikołaj otrzymał 18 milionów listów ze 199 krajów, co sprawia, że Poczta Główna Świętego Mikołaja jest obowiązkowym punktem każdej wizyty w Wiosce Świętego Mikołaja. Wesołe elfy pocztowe chętnie obsługują klientów przez cały rok w swojej siedzibie, która jest prawdziwym urzędem pocztowym obsługiwanym przez Posti, fińską narodową usługę pocztową. Każdy list wysyłany stąd otrzymuje specjalny stempel pocztowy koła podbiegunowego, niedostępny nigdzie indziej, więc nasze pozdrowienia z domu Świętego Mikołaja z pewnością będą wyjątkowe.
Czym jest Fińska Laponia?
Laponia to nie kraj, to największy i najbardziej wysunięty na północ region Finlandii. Niesamowite jest to, że Laponia stanowi prawie jedną trzecią całkowitej masy lądowej Finlandii, zaczynając od środka za kołem podbiegunowym i rozciągając się na północ aż do granic Norwegii i Szwecji. Laponia należy do najsłabiej zaludnionych obszarów w kraju: niecałe 180 tys. mieszkańców (stan na 2017 r.) to ok. 3 proc. populacji Finlandii. Oznacza to, że w Laponii jest pod dostatkiem przestrzeni do życia i oddychania powietrzem, które zostało uznane za najczystsze na świecie.
Zwiedzanie Laponii zimą słynie najbardziej z idyllicznych krajobrazów pokrytych śniegiem, czarujących lasów świerkowych rozciągających się jak okiem sięgnąć, rozmarzonego pastelowego nieba i fenomenu zorzy polarnej. Region na północ od koła podbiegunowego nazywany jest po prostu Arktyką. W Arktyce są większe miasta niż Rovaniemi, ale żadne nie znajduje się w bezpośredniej bliskości koła podbiegunowego. Liczba mieszkańców wynosi 63 000. Co ciekawe liczba fińskich reniferów Laponii wynosi 200 000! W Rovaniemi koło podbiegunowe przebiega przez Wioskę Świętego Mikołaja, położoną osiem kilometrów na północ od centrum miasta, gdzie jest wyraźnie zaznaczone.
Co to jest koło podbiegunowe?
Koło podbiegunowe to krąg szerokości geograficznej biegnący 66°33′45,9″ na północ od równika. Wyznacza najbardziej wysuniętą na południe szerokość geograficzną, na której słońce może przebywać nieprzerwanie pod lub nad horyzontem przez 24 godziny – zjawiska te znane są jako północne słońce latem i noc polarna („Kaamos”) zimą. Wielu uważa koło podbiegunowe za granicę pośpiechu i stresu, co oznacza, że nie istnieją na północ od linii. Eksploracja zaledwie kilku kilometrów na północ z pewnością wzmacnia mit – obszar wędrówek za kołem podbiegunowym jest doskonałym przykładem kojącego naturalnego piękna Arktyki.
Laponia – Zorza polarna
Zorza polarna – Aurora Borealis – to jeden z głównych powodów, dla których ludzie przyjeżdżają do Laponii. Ale to także jedyna rzecz, której nie możemy być pewni. Sezon zorzy polarnej w Laponii trwa od połowy sierpnia do początku kwietnia i najprawdopodobniej zobaczymy ją na początku lub na końcu sezonu, a nie w środku zimy. Aby zobaczyć zorzę polarną, potrzebne są odpowiednie warunki atmosferyczne, co zdarza się mniej więcej co drugą noc lub średnio 150 dni w roku w Rovaniemi.
Jest to jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji zorzy. Uchwycenie magicznego zjawiska wymaga czystego i ciemnego nieba oraz punktu widokowego, na który nie ma wpływu zanieczyszczenie światłem, takiego jak latarnie uliczne i neony. W Rovaniemi nie trzeba iść daleko od centrum miasta, aby znaleźć dobre miejsce, a naprawdę silne zorze polarne można zobaczyć nawet przy interferencji ze sztucznym światłem.
W pobliżu centrum miasta jest sporo dobrych miejsc do oglądania zórz polarnych. Ogród Arktyczny za muzeum Arktikum jest popularnym miejscem oddalonym o 10 minut spacerem, a szczyt wodospadu Ounasvaara to kolejny dobry wybór oddalony o 45 minut spacerem. Każde miejsce bez zanieczyszczenia światłem i nieograniczonym widokiem na północne niebo sprawdza się – im ciemniej, tym lepiej.
Zorza polarna zwykle pojawia się między 22:00 a 2:00, ale czasami można ją zobaczyć już o 19:00. Pokaz może trwać od kilku minut do kilku godzin. Dobrym sposobem jest pobranie jednej z aplikacji, takich jak Aurora Alert lub Northern Lights Alert, które ostrzeżą nas, jeśli istnieje duża szansa na zobaczenie zorzy polarnej.
Co ciekawe według folkloru Samów zorzę polarną wywołuje lis biegający po wzgórzach Laponii, wzbijający śnieg ogonem i wysyłający iskry w górę północnego nieba. Iskry tworzą kolorowy łuk ognia, który rozświetla ciemny krajobraz. Wywodząca się z tego mitu Fińska nazwa zorzy polarne to „revontulet”, oznaczająca właśnie lisi ogień.
Z naukowego punktu widzenia zorza polarna jest spowodowana przez naładowane elektrycznie cząsteczki słońca zderzające się ze sobą po wejściu do atmosfery ziemskiej, co powoduje emisję światła o różnych kolorach. Zielony jest zdecydowanie najbardziej powszechny, ale czasami można zobaczyć czerwony, różowy, fioletowy, żółty, a nawet niebieski.
Rovaniemi lokalna kuchnia Laponii – jedzenie.
Kuchnia lapońska jest prosta i surowa, podobnie jak krajobrazy, z których się wywodzi. Świeże sezonowe składniki odgrywają kluczową rolę w przygotowaniu, a wydobycie ich oryginalnych smaków jest wysoko cenione. W Rovaniemi lapońskie jedzenie smakuje równie pysznie w eleganckiej jadalni, jak i przy ognisku na łonie natury.
Hodowla reniferów jest formą utrzymania, która sięga wieków w Laponii, a zwierzęta te są istotną częścią lapońskiej kuchni. Smażony renifer podawany z puree ziemniaczanym i świeżymi borówkami lub dżemem z borówek to najbardziej klasyczne danie, ale żadna część renifera nie pozostaje niewykorzystana: mięso podaje się jako filety, wędliny, suszone mięso mielone i kiełbaski, by wymienić tylko kilka przykładów. Każdej wiosny Rovaniemi jest gospodarzem konkursu Szefa Kuchni Reniferów Roku („Vuoden Porokokki”), w którym znani szefowie kuchni z całej Finlandii przygotowują się do gotowania o ceniony tytuł.
Lasy Laponii roją się od dzikich zwierząt, a obszary naturalne wokół Rovaniemi nie różnią się od nich. Ptaki łowne, takie jak głuszec i cietrzew, są ulubieńcami myśliwych i stanowią przepyszne dania. Ptactwo wodne, z którego najbardziej charakterystyczna jest krzyżówka, jest równie popularne w okresie polowań. Królami lasu są łoś i niedźwiedź: oba są zjadane, pierwszy znacznie częściej niż drugi.
Laponia słynie z czystych wód i obfitości ryb, co czyni ją popularnym miejscem wśród wędkarzy. Rovaniemi leży u zbiegu dwóch rzek, Ounasjoki i Kemijoki, dzięki czemu ma długą tradycję rybacką. Latem dostępne są wyprawy wędkarskie, a zimą wyprawy wędkarskie pod lodem. Łosoś, pstrąg, sandacz, sieja, golec, lipień i sielawa to tylko niektóre z ryb powszechnie spotykanych na talerzach na północy. Kultowym daniem rybnym Laponii jest zupa z łososia, dostępna w kilku restauracjach w Rovaniemi.
Od końca lipca do września sporo samochodów zaparkowanych jest na poboczach dróg wokół Rovaniemi i Laponii; to miejscowi zbierali jagody w lasach i na bagnach. Moroszka to klejnot w koronie jagód Laponii, ale borówka czarna (borówka północna), borówka brusznica i żurawina to zdrowe i pożądane połowy. Poza spożywaniem ich na świeżo do dań głównych i deserów, jagody są powszechnie używane do soków, dżemów i sosów, a obecnie nawet do produkcji likierów. Jagody i produkty jagodowe są dostępne w wielu sklepach w Rovaniemi.
Najpopularniejszym dodatkiem w Laponii jest zdecydowanie ziemniak przygotowywany na wiele sposobów. Co zaskakujące dla niektórych, Laponia ma własną odmianę ziemniaków, owalny ziemniak migdałowy. Inne typowe warzywa korzeniowe stosowane w przystawkach to marchew i rzepa. Ziele arcydzięgla znalezione w Laponii jest używane jako aromat do ciast i lodów.
Obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Rovaniemi jest deser znany jako „ser chlebowy” („leipäjuusto”), rodzaj miękkiego sera smażonego po wstępnym przygotowaniu. Podawany ze świeżymi malinami moroszki lub dżemem z maliny moroszki to pożywny deser o wyrazistym, słodkim smaku. Niektórzy nazywają go piszczącym serem ze względu na dźwięk, jaki wydaje podczas żucia.
Będąc w Rovaniemi chciałbym szczególnie polecić jedno miejsce, w którym miałem przyjemność zasmakować pysznego brunchu. Cafe & Bar 21 to lokalna knajpka, która słynie z dań z łososia oraz lokalnie wypiekanych gofrów. To tutaj zjadłem jedne z najpyszniejszych gofrów z wędzonym łososiem oraz zupę z łososia. W cenie brunchu wliczona jest nielimitowana kawa, herbata i woda. Warto zrobić wcześniejszą rezerwację stolika online, ponieważ jest to bardzo popularne miejsce i potrafi być bardzo tłoczno.
Laponia Rovaniemi jak się tutaj dostać?
Rovaniemi leży w fińskiej Laponii, tuż za kołem podbiegunowym. Pomimo północnego położenia, dojazd jest łatwy – Rovaniemi jest dobrze skomunikowane z resztą świata różnymi środkami transportu. Z zagranicy do miasta najłatwiej dostać się samolotem przez Helsinki. Zimą – szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia – z wielu krajów oferowane są loty czarterowe z pakietami hotelowymi. Codzienne loty między Rovaniemi a Helsinkami są obsługiwane przez Finnair przez cały rok, a kilka razy w tygodniu przez Norwegian. Na zimę i wiosnę 2022-2023 uruchomiono następujące bezpośrednie połączenia lotnicze do Rovaniemi:
- Londyn (Gatwick) – Rovaniemi liniami easyJet
– Kursował od 20 listopada 2022 do 22 marca 2023 w środy i niedziele. 25 listopada – 23 grudnia również w piątki. - Londyn (Stansted) – Rovaniemi liniami Ryanair
– Kursuje od 30 października 2022 do 24 marca 2023 w poniedziałki, czwartki, piątki i niedziele - Paryż (Charles de Gaulle) – Rovaniemi liniami Air France
– Kursował od 27 listopada 2022 do 19 marca 2023 w środy, soboty i niedziele. 19 grudnia – 1 stycznia codziennie. - Dusseldorf – Rovaniemi z Eurowings
– Kursował od 3 grudnia 2022 do 27 marca 2023 - Stambuł – Rovaniemi liniami Turkish Airlines
– Kursował od 24 listopada 2022 do 12 marca 2023 we wtorki, czwartki i niedziele - Dublin – Rovaniemi liniami Ryanair
– kursuje od 30 października 2022 do 23 marca 2023 we wtorki, czwartki i niedziele - Bruksela Charleroi – Rovaniemi liniami Ryanair
– kursuje od 31 października 2022 do 24 marca 2023 w poniedziałki i piątki - Manchester – Rovaniemi liniami easyJet
– Kursował od 19 listopada 2022 do 7 stycznia 2023 we wtorki i soboty - Bristol – Rovaniemi liniami easyJet
– Kursował od 18 listopada 2022 do 6 stycznia 2023 w poniedziałki i piątki - Mediolan – Rovaniemi liniami easyJet
– kursuje od 6 grudnia 2022 do 28 stycznia 2023 we wtorki i soboty - Amsterdam – Rovaniemi z KLM
– Kursuje od 3 grudnia 2022 do 25 marca 2023 w soboty
Szczegółowe informacje na temat lotniska Rovaniemi można znaleźć tutaj.
Wioska Świętego Mikołaja jest otwarta każdego dnia w roku, a dojazd do niej jest łatwy lokalnym autobusem nr 8 (3,60 euro) lub autobusem Świętego Mikołaja (4 euro), który odjeżdża co godzinę z centrum Rovaniemi. Bilety można kupić na pokładzie autobusu, płacąc kartą. Alternatywy to taksówka, z centrum Rovaniemi to koszt 27 euro, z lotniska koszt 20 euro.
Jeśli chcemy zobaczyć Świętego Mikołaja zaraz po wylądowaniu w Rovaniemi, nie musimy jechać do Rovaniemi, ponieważ dzieli go zaledwie trzy kilometry od lotniska.
Ostatnio zastanawiałam się które miejsca chciałabym w przyszłości zwiedzić. Czytałam o Laponii, o wiosce Świętego Mikołaja i o Wiosce Muminków. To nie dla mnie. Nie lubię takiego zimna, a te atrakcje nie wydają mi się na tyle ciekawe, żeby niechęć do zimna przezwyciężyć. Podziwiam Cię, że tam wytrzymałeś 🙂
[…] Odwiedziłem Rovaniemi stolicę Arktyki oraz wioskę Świętego Mikołaja w Laponii. Spełniłem tutaj jedno z moich największych marzeń dzieciństwa. Rovaniemi to zimowa kraina fińskiej Laponii, gdzie znajdziemy zorzę polarną, renifery, psy husky, Świętego Mikołaja i mnóstwo śniegu. Stolica Arktyki, jest jednym z najbardziej magicznych miejsc na ziemi. Poczujemy się tutaj jak w bajce. Zimowa kraina czarów z różowym niebem, przejażdżkami psimi zaprzęgami, oszronionymi jodłami, parującą gorącą czekoladą i migoczącymi światłami – fińska Laponia to miejsce, w którym ożywają wszystkie nasze fantazje wypełnione śniegiem. A w samym jego sercu znajduje się Rovaniemi, położone na skraju koła podbiegunowego i oficjalny dom Świętego Mikołaja. Od zorzy polarnej po kuligi z reniferami, zima na dalekiej północy jest pełna magii, a Rovaniemi to wspaniała arktyczna przygoda. Tylko pamiętajmy, aby się ciepło ubrać, ponieważ większość dnia spędzimy na zewnątrz. Podczas mojego pobytu w marcu temperatura wynosiła -20 stopni Celsjusza! Husky są historycznie znane jako psy pracujące i mogą ciągnąć do 136 kg wagi bez stresu i dyskomfortu. Psy potrzebują ruchu i mają dużo energii do spalenia, więc uwielbiają ciągnąć nas przez śnieg na sankach! Pełna relacja z tej podróży. […]
[…] Republic of China, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Dominican Republic, Egypt, Estonia, Finland, France, Germany, Georgia, Gibraltar, Guernsey, Greece, Hong Kong, Haiti, Hungary, Iceland, […]