Agistri – bajeczna grecka wyspa jak z Mamma Mia.

Posted on
Grecja wyspa Agistri plaża Chalikiada

Agistri – zwana także Angistiri – to pełna słońca kameralna, grecka wysepka. Życie tutaj toczy się wolniej, nie widać wieżowców, tylko przytulne hotele oraz sosnowe lasy. Ma około 14 kilometrów kwadratowych. Cztery społeczności wyspy (Megalochori – Skala – Limenaria – Metochi) są idealne na relaksujące letnie wakacje oraz spokojne weekendy, z dala od zgiełku Aten. Populacja wyspy wynosi jedynie ponad 1000 stałych mieszkańców. Natomiast latem zbliża się nawet do 5000 mieszkańców oraz gości. Agistri to najmniejsza wyspa w Zatoce Sarońskiej. Nie będziecie potrzebować samochodu. Wyspa ma jedną 10-kilometrową drogę. Możecie wynająć rower lub skuter. Tak naprawdę to wszędzie jesteście w stanie dojść pieszo. Po wyspie kursuje jedynie jedna linia autobusowa i dwie taksówki.

Znalazłem się tutaj nie bez powodu. Przede wszystkim idealnie można wypocząć na tej zielonej wyspie, a co najważniejsze chciałem poczuć się jak w scenerii filmu. Moją główną inspiracją, aby tutaj się znaleźć był film Mamma Mia. Co prawda nie był on kręcony na Agistri, ale to ten sam urok. Najpierw lecimy do Aten, z lotniska wsiadamy w pociąg do portu Pireus, z którego bierzemy statek na Agistri. Warto przyjechać tu na wypoczynek, nie jest to typowa turystyczna grecka wyspa jak Rodos, Kreta, czy Kos. Nie ma tu lotniska, a więc ominiemy tłumy turystów. Poczujemy za to niesamowity klimat spokoju, zachwycimy się zielenią, kwiatami oraz turkusem morza!

Agistri – zielony skrawek raju.

Długość wyspy wynosi 5,5 km. a jej szerokość to 3,5 km. Najwyższe miejsce na wyspie ma 245 metrów i znajduje się na Kontari. Sceneria w Agistri jest oszałamiająca. Wyspa otoczona jest sosnowym lasem. Pachnie tutaj nieziemsko! Sosny dotykające piaszczyste plaże i schodzące do turkusowych wód Morza Śródziemnego. Jest tutaj tak krystalicznie czysta woda, że widoczność dochodzi nawet do 20-30 metrów. Wyspa jest również bardzo pagórkowata, z czego około połowa jest pokryta polami cytrusów i oliwek, a reszta jest pokryta gęstym lasem sosnowym. Agistri to 3. najbardziej zielona wyspa w całej Grecji! Nazwa wyspy Agistri dosłownie tłumaczy się jako „haczyk wędkarski”, nawiązując do jej kształtu z mocno wciętym wybrzeżem. Wyspa słynie również z obfitości drzew figowych. Latem miejscowi ludzie suszą je na dachach, aby zachować je na zimę. Z lokalnych fig produkowane są również wina i alkohole.

Grecja wyspa Agistri Grecja wyspa Agistri Skala Grecja wyspa Agistri

Agistri ciekawa historia.

Wykopaliska wykazały, że Agistri była zamieszkana 2500 lat temu. Agistri wraz z otaczającymi je wyspami Zatoki Sarońskiej stanowiły królestwo Eginy pod panowaniem mitycznego króla Aeakosa. Kilka obszarów Agistri ma znaczenie archeologiczne, takie jak Megaritissa, Aponissos, a także Kontari. Ruiny z okresu przedchrześcijańskiego znajdują się na zachodnim wybrzeżu wyspy. Agistri nie była stale zamieszkała przez wieki, ponieważ była bardzo mała i bardzo podatna na ataki piratów. Liczba ludności zaczęła rosnąć w ciągu ostatniego stulecia. Z historią wyspy wiąże się też jedna z ciekawszych wersji mitu. To właśnie tutaj chowała się nimfa Britomartis, która uciekła z Krety przed królem Minosem. W jaskiniach Agistri znalazła schronienie przed rybakami, którzy próbowali ją posiąść. Bogini połowów Artemida, założyła jej wianek na głowę, który sprawił, że była niewidzialna (Afea). W starożytności wyspa nazywana była Kekrufaleia – pięknie przystrojona głowa.

Grecja wyspa Agistri

Grecja wyspa Agistri rozkład jazdy bus
Rozkład jazdy autobusów na wyspie Agistri.

Agistri – gdzie dobrze zjeść?

Wioski Agistri wyróżniają się tradycyjnym charakterem i otaczającymi je sosnami. Skala i Megalochori to dwie wioski, których nie można przegapić podczas wycieczki do Agistri. Skala to główny port wyspy i najbardziej rozwinięty ośrodek turystyczny. W Skali można zjeść w jednej z tradycyjnych tawern przy plaży i jest tam również wiele opcji zakwaterowania. Skala jest także centrum nocnego życia wyspy, ale nie oczekujcie dzikiego życia nocnego. Polecam zasmakować greckich przysmaków w jednej z najlepszych restauracji na wyspie – Toxotis Restaurant. Jestem szczerze zachwycony tym miejscem. Prowadzi ją od 1981 roku Rodzina Pappas. Matka tej rodziny gotuje codziennie, kładąc nacisk na doskonałą jakość i tradycyjne greckie przepisy. W restauracji Toxotis – urządzonej jak dziedziniec tradycyjnego domu – możemy zjeść świeże tradycyjne greckie jedzenie. Jednym zdaniem – niebo w gębie!

Grecja wyspa Agistri Skala Toxotis Restauracja

Kolejnym obowiązkowym punktem do zaliczenia na kulinarnej mapie Agistri jest Aponisos. Znajdująca się w południowo-zachodniej części wyspy – tuż nad brzegiem morza – tawerna rybacka Apónēssos serwuje najpyszniejsze ryby i owoce morza, jakie jadłem w życiu! Jest to idealne miejsce do połączenia pływania na plaży Aponisos i jedzenia w tawernie rybnej. Codziennie możemy spróbować świeżych ryb, spaghetti ze świeżym homarem, ośmiornicy, skorupiaków i meze z ouzo. Cieszyć się jedzeniem nad morzem, oglądając wszystkie jachty – które wybierają tę zatokę do zakotwiczenia – to bezcenne doświadczenie.

Grecja wyspa Agistri Restauracja Aponissos Grecja wyspa Agistri Restauracja Aponissos

Grecja wyspa Agistri
Na grecką wyspę Agistri zabrałem swoja mamę, która kilka lat temu zamarzyła sobie poczuć się jak w filmie Mamma Mia. Strzał w dziesiątkę!

Grecja wyspa Agistri Restauracja Aponissos Grecja wyspa Agistri Restauracja Aponissos Grecja wyspa Agistri Restauracja Aponissos

Agistri gdzie się zatrzymać?

Z całego serca polecam miejsce, które wybrałem na swój relaksujący pobyt na Agistri. Długo szukałem odpowiedniego miejsca, które całkowicie odda mi klimat małej, greckiej wysepki. Mój wybór padł na kameralny Agistri Club Hotel. Położony na wysokim klifie w pobliżu plaży Chalikiada. Agistri Club Hotel został zaprojektowany w tradycyjnym stylu cykladzkim; panoramiczne okna i tarasy zapewniają niezapomniany widok na pobliską wyspę Egina. Na szczycie klifu znajduje się wspaniały bar i restauracja serwująca pyszne domowe posiłki. Śniadania tuż nad brzegiem klifu z widokiem na Morze Egejskie, to jedne z najpiękniejszych poranków w moim życiu! Więcej informacji o Agistri Club możecie znaleźć na ich Facebooku.

Grecja wyspa Agistri Club Hotel Grecja wyspa Agistri Club Hotel Grecja wyspa Agistri Club Hotel Grecja wyspa Agistri Club Hotel Grecja wyspa Agistri Club Hotel Grecja Agistri Club Hotel Grecja Agistri Club Hotel

Grecja Agistri Club Hotel
Widok z balkonu pokoju w Agistri Club Hotel. Budzić się co rano z takim widokiem to bajka.

Grecja wyspa Agistri Club Hotel Grecja wyspa Agistri Club Hotel

Grecja wyspa Agistri Club Hotel Michal Stolarewicz
To moje ulubione miejsce w Agistri Club Hotel, które skojarzyło mi się z klimatem filmu Mamma Mia.

Grecja wyspa Agistri Club Hotel

Jak dostać się do Agistri?

Autobusem z lotniska do portu Pireus

Najbardziej ekonomicznym sposobem dotarcia do portu w Pireusie jest autobus X96. Znajdziemy go po wyjściu z hali przylotów. Autobus odjeżdża w ciągu dnia co około 20 minut, w nocy kursuje co pół godziny. Zatrzymuje się kilka razy po drodze, Port w Pireusie jest ostatnim przystankiem. Cena biletu wynosi 6,00€, który jest ważny przez 24 godziny. Z tego samego biletu możemy skorzystać w autobusie, trolejbusie lub metrze. W zależności od natężenia ruchu podróż z lotniska do Pireusu może potrwać od 60 do 90 minut. Na lotnisku należy kupić bilet w małym biurze biletowym znajdującym się obok przystanku autobusowego. W Pireusie kupujemy również bilet w kasie obok przystanku autobusowego. W autobusie musimy skasować bilet w pomarańczowym automacie.

Taksówką z lotniska do Pireusu

Jeśli szukacie nieco większego komfortu, możecie także wziąć taksówkę z lotniska do Pireusu (do Bramy E8). Opuszczając lotnisko, skorzystajcie z kolejki taksówek obok wyjścia numer 3 na poziomie przylotów. Taksówka jest zwykle szybsza niż autobus. Niektórzy kierowcy jeżdżą w 30/45 minut. Opłata wyniesie około 47,00 € (stawka dzienna). Zobacz orientacyjne opłaty za taksówkę.

Pociągiem z lotniska do Pireusu

Linia metra (niebieska linia) biegnie z lotniska przez centrum Aten do Pireusu – podróż zajmie 60 minut. Jeśli podróżujemy jedynie z lekkim bagażem i mamy czas, warto rozważyć przejazd metrem do Monastiraki i zrobić sobie przerwę na kawę z widokiem na słynny Akropol.

Z Pireusu na wyspę Agistri

Wszystkie łodzie do Agistri odpływają z bramki numer 8 w porcie w Pireusie. Są dwie możliwości: duży statek płynący trochę dłużej (około 1,5 godziny), lub wodolot Flying Dolphins, który mknie po wodach Morza Śródziemnego. Jeżeli nie spieszy Wam się, to gorąco polecam popłynąć “Hellenic Seaways”, czyli dużym promem. Łodzie zwykle odpływają na czas. Podróż podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy to odcinek Pireus – Egina, rejs trwa 70 minut, w której wysiada większość turystów. Po chwili postoju, prom odbija w dalszą podróż, by po kolejnych 20 minutach dotrzeć docelowo na Agistri. Warto wcześniej zarezerwować bilety na stronie przewoźników. Firma Flying Dolphins regularnie obsługuje prom z portu w Pireusie na wyspę. Ceny różnią się w zależności od czasu, ale zaczynają się od około 10 euro. Na wyspie znajdują się dwa porty – ten główny (gdzie dopływa duży statek) w Skala oraz w Milos (tu przypływają wodoloty).

Grecja wyspa Agistri

Grecja Agistri wyspa
Wewnątrz promu na Agistri jest bardzo dużo miejsca. Znajduje się tutaj też mini kawiarenka serwująca przekąski, napoje oraz kawę.
Grecja Agistri wyspa
Wodolot Flying Dolphin pływający na Agistri, to najszybszy środek transportu, ale również najmniej komfortowy.

Grecja Agistri wyspa Michal Stolarewicz

Przydatne linki przed podróżą do Agistri:

Rozkłady promów
Mapa Portu w Pireusie

Międzynarodowe lotnisko w Atenach
Autobus linii X96

Saronic Ferries
Hellenic Seaways
Aegean Flying Dolphins
Nova Ferries

Agistri plaże.

Główne miejsca do pływania to plaża Skala, Aponissos, Dragonera i plaża Megalochori. W Agistri znajduje się także kilka plaż dla nudystów, z których najbardziej znana to plaża Chalikiada. Ponieważ jest to mała wyspa z dala od ruchu, dobrym pomysłem jest wypożyczenie roweru i jazda po sosnowych drogach. Polecam mój ulubiony na wyspie Sunrise coctail Beach Bar, w którym można się całkowicie zrelaksować.

"Grecja
Agistri port w Skala

Grecja Agistri Club Hotel

Grecja wyspa Agistri Skala
Wyspa Agistri miasteczko Skala

Grecja wyspa Agistri Skala Grecja wyspa Agistri Skala plaża Grecja wyspa Agistri Skala

Grecja wyspa Agistri Skala plaża
Agistri plaża Skala

Grecja wyspa Agistri Skala plaża Grecja wyspa Agistri Skala Grecja wyspa Agistri Skala Grecja wyspa Agistri Skala Grecja wyspa Agistri Skala

Grecja wyspa Agistri Skala plaża
Agistri plaża Skala

Grecja wyspa Agistri Skala plaża Grecja wyspa Agistri Skala plaża

Grecja wyspa Agistri Skala

Grecja wyspa Agistri
Agistri plaża Skliri Beach

Grecja wyspa Agistri Grecja wyspa Agistri Grecja wyspa Agistri Grecja wyspa Agistri

Grecja wyspa Agistri plaża Chalikiada Michał Stolarewicz
Agistri plaża Chalikiada Beach

Grecja wyspa Agistri Grecja wyspa Agistri

Grecja wyspa Agistri plaża Aponissos
Agistri plaża Aponissos oraz lokalna tawerna.
Grecja wyspa Agistri plaża Aponissos
Agistri plaża Aponissos

Michal Stolarewicz Grecja wyspa Agistri plaża Aponissos Grecja wyspa Agistri plaża Aponissos Grecja wyspa Agistri plaża Aponissos "Grecja

Agistri Sunrise Beach Bar:

Grecja wyspa Agistri Skala Sunrise Beach Bar Grecja wyspa Agistri Skala Grecja wyspa Agistri Skala Sunrise Beach Bar Grecja wyspa Agistri Skala Sunrise Beach Bar Grecja wyspa Agistri Skala Sunrise Beach Bar

Agistri – ceny na wyspie:

Grecja wyspa Agistri Restauracja Aponissos
Ceny w tawernie rybnej na plaży Aponisos

Grecja wyspa Agistri Restauracja Aponissos ceny Grecja wyspa Agistri Restauracja Aponissos ceny

"Grecja

Grecja wyspa Agistri Skala Sunrise Beach Bar ceny Grecja wyspa Agistri Skala Sunrise Beach Bar ceny Grecja wyspa Agistri Skala Sunrise Beach Bar ceny Grecja wyspa Agistri Skala Sunrise Beach Bar ceny Grecja wyspa Agistri Skala Sunrise Beach Bar ceny

Grecja wyspa Agistri ceny
Ceny w jednej z tawern w Agistri

Grecja wyspa Agistri ceny Grecja wyspa Agistri ceny Grecja wyspa Agistri ceny

Grecja wyspa Agistri
W tak oryginalny sposób podawany jest gyros w jednej z restauracji na wyspie Agistri.

Relacja video z mojej podróży na wyspę Agistri:


 

6 Comments

 1. Adrian says:

  “Mamma Mia! Here We Go Again!” Musical przedni 🙂 Ale wyspa to już zachwycająca. Tymczasem zapraszam na opowieść mieście, które nie miało takiego szczęścia jak Agistri – płonącym Santiago: http://www.szlakiempodrozy.pl/plomienie-w-santiago/

 2. Spełniać marzenia. Podróżnicze podsumowanie 2019 | Blog Globtrotera says:

  […] 1000 stałych mieszkańców. Natomiast latem zbliża się nawet do 5000 mieszkańców oraz gości. Agistri to najmniejsza wyspa w Zatoce Sarońskiej. Nie będziecie potrzebować samochodu. Wyspa ma jedną 10-kilometrową drogę. Możecie wynająć […]

 3. Patrcja says:

  swietny opis wyspy, ta wyspa jest piekna i oryginalna, wlasnie dlatego czytam blogi podroznicze w poszukiwaniu inspiracji jest super
  Patrycja

 4. Lista spełnionych marzeń z Bucket List | Blog Globtrotera says:

  […] poczułem się jak w filmie Mamma Mia na greckiej Agistri […]

 5. Krzysztof says:

  Potwierdzam, gdyż też spędziliśmy z żoną na Agistri 10 dniu we wrześniu. W tygodniu bardzo mało turystów natomiast w weekend najazd atenczykow. Jeśli pandemia się skończy w tym roku znów polecimy na Agistri tam naprawdę można odpocząć. Warto też wybrać się na jeden dzień na Egine dla wielbicieli pistacji to raj gdyż tam są ponoć najlepsze w Grecji.

 6. Rahs says:

  Hej . Jak dojechać z portu na wyspie do Hotelu który opisałeś?

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.