Agadir Maroko – przepiękna plaża i odpoczynek.

Posted on
Agadir Maroko plaża

Agadir z 340 słonecznymi dniami w roku i sześcioma kilometrami miękkich plaż z białym piaskiem, jest najlepszym kurortem nadmorskim Maroka. To nowoczesne, kosmopolityczne miasto, położone pośród zielonych dolin Wielkiego Souss, z majestatycznym pasmem Antyatlasu wznoszącego się za nim. Agadir zbudował swoją reputację jako główny cel wycieczek turystycznych. Jednak Agadir nie jest typową reprezentacją tego, jak wyobrażamy sobie Maroko. Największą atrakcją Agadiru jest plaża w kształcie półksiężyca. Agadir może być idealnym wprowadzeniem do Maroka po raz pierwszy dla tych, którzy lubią egzotyczny odpoczynek, ale nadal chcą poczuć marokański klimat. Dzięki nowoczesnym budynkom, kawiarniom w europejskim stylu, alejom i bulwarom Agadir przypomina bardziej śródziemnomorski kurort. Agadir nazywany jest „Miami Maroka” i jest popularnym miejscem dla surferów, miłośników plaż i wody.

Agadir – plaża.

To, co kocham w Agadirze, to przede wszystkim plaża oraz relaksująca atmosfera. Nikt się nigdzie nie śpieszy, czas jakby płynie wolniej. Główną atrakcją jest tutejsza, sześciokilometrowa piaszczysta plaża. Agadir ma jeden z najpiękniejszych odcinków wybrzeży morskich Maroka. Bardzo czysta plaża z prysznicami w stylu hiszpańskiego Costa. Wzdłuż jej znajduje się wiele kawiarni, restauracji oraz miejsc, które wynajmują leżaki i parasole. Idealna na długie spacery wzdłuż oceanu. Na północnym krańcu można zobaczyć rybaków sprzedających ryby w portach handlowych. Ocean – co należy podkreślić – ma bardzo silne odpływy atlantyckie i zdecydowanie nie nadaje się dla dzieci. Na plaży dyżurują ratownicy od 15 czerwca do 15 września codziennie od 8:00 do 19:00, a system flag informuje o bezpieczeństwie pływania. W Agadirze jest wiele miejsc, które dobrze nadają się do surfowania, takich jak Devil’s Rock, Imesouane Bay i Ankhor Point. Pomimo atmosfery spokoju, Agadir jest jednak sercem piątego co do wielkości aglomeracji miejskiej Maroka, z populacją około 700 000 mieszkańców.

Agadir Maroko plaża Agadir Maroko plaża Agadir Maroko plaża Agadir Maroko plaża

Agadir – trzęsienie ziemi.

Naprawdę wielkim wydarzeniem w historii Agadiru było niszczycielskie trzęsienie ziemi z 29 lutego 1960 roku. Wstrząs, który pozbawił życia 15 000 osób i pozostawił większość z pozostałych 50 000 osób bez dachu nad głową. Było najgorszym, jakie kiedykolwiek nawiedziło Maroko. W rezultacie całe miejsce musiało zostać odbudowane od podstaw.  Agadir stał się nowoczesnym miastem. Obecne miasto zostało odbudowane 2 km dalej na południe od epicentrum trzęsienia ziemi. Pod tym względem Agadir różni się od historycznego klimatu Maroka. Architektura jest bardziej nowoczesna, nie ma tu staromiejskiej medyny, a ośrodki hotelowe leżą obok siebie. Sprawia to, że Agadir wydaje się mniej autentyczny w porównaniu z tradycyjnymi miastami, takimi jak Marrakesz, Chefchaouen czy Fez.

Agadir Maroko plaża Agadir Maroko Agadir Maroko Agadir Maroko

Agadir – nowoczesna marina.

Marina Port de Plaisance w Agadirze to najnowocześniejsza część pomiędzy plażą a portem handlowym. Ten mały port – zbudowany w 2008 roku – posiada apartamenty wakacyjne, kawiarnie, restauracje i opcje wycieczki statkiem dla grup. Znajdziemy tu również bardzo dużo znanych sklepów ekskluzywnych marek. Marina to modne miejsce na spacer i bardzo przypomina Europę. Polecam szczególnie jedno miejsce, który szczególnie przypadło mi do gustu. Restaurant Les Blancs to połączenie restauracji z beach barem, w którym panuje super chillowy klimat.

Agadir Maroko Agadir Maroko Agadir Maroko Agadir Maroko Agadir Maroko

Agadir Kasbah – piękna panorama miasta.

Najlepszy widok na miasto roztacza się ze wzgórza Kasbah na północnym krańcu zatoki. Kasbah – znana również jako Agadir Oufella –  została zbudowana przez sułtana Saadytów Mahometa w XVI wieku i jest jedynym zabytkiem w mieście. Znajduje się na szczycie góry wznoszącej się 236 metrów nad poziomem morza. Co ciekawe na zboczu tej góry widnieje ogromny napis w języku arabskim: “Bóg, król i kraj”. Marokańczykom nie wolno mówić źle o żadnym z tych trzech. Napis ten dostrzeżemy z każdego miejsca w Agadirze. Dzisiejsza Kasbah to głównie mur z ruinami w środku. Wstęp jest bezpłatny. Na zewnątrz Kasby znajdują się stragany z pamiątkami oraz wielbłądy, których właściciele pobierają opłaty za zdjęcia z nimi. Na Kasbah możemy wejść pieszo (dość stromy spacer, który zajmuje półtorej godziny) lub taksówką (około 100 DH w obie strony).

Agadir MarokoAgadir Maroko plaża

Agadir – popularne wycieczki.

Agadir jest bardzo nowoczesnym miastem, jeśli chcemy jednak zasmakować w tradycyjnych marokańskich klimatach, warto wybrać się na jednodniową wycieczkę.

  • Marrakesz  (2 godziny). Prawdopodobnie najpopularniejszy cel podróży w Maroku, Marrakesz jest pełen kultury, suków, zaklinaczy węży i ​​tradycyjnych riadów.
  • Essaouria (1,45 godziny) to nadmorskie miasteczko, znacznie bardziej zrelaksowane w porównaniu do Marrakeszu. Otoczona murami XVII-wieczna portugalska wioska słynie z rybołówstwa.
  • Góry Atlas (1,5 godziny) znajdują się w pobliżu, a podczas jednodniowej wycieczki można odwiedzić tradycyjną berberyjską wioskę, Paradise Valley i podziwiać piękne górskie krajobrazy.
  • Taroudant (1,5 godziny), zwany także „Małym Marrakeszem”, ma ponad 1000 lat. Tutaj znajdziemy imponujące mury miejskie, niezliczone ulice, suk i ruchliwy plac Place Assarag w samym sercu miasta.
  • Taghazout (30 minut) to mała wioska rybacka 19 km na północ od Agadiru. To bardzo popularne miejsca do uprawiania surfingu. Taghazout i jego okolice przyciągają wielu turystów szukających ciszy i spokoju, ucieczki od zatłoczonego Agadiru. W ciągu ostatnich kilku lat ta wioska rybacka stała się modnym miejscem dla młodych podróżników, powstało mnóstwo hipsterskich hosteli, butików, hoteli i restauracji. Jeśli zatrzymamy się w Agadirze, to zdecydowanie polecam odwiedzić Taghazout, aby znaleźć tam wspaniałe i tanie ryby, spokojne plaże i bardziej autentyczne niż Agadir wibracje. Z Agadiru można dojechać lokalnym autobusem (7DH) lub taksówką (15 DH).

Agadir Maroko plaża

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.