Karaiby: Isla Mujeres TOP wyspa Meksyku, czy warto?

Posted on
Meksyk Isla Mujeres

Meksykańska Isla Mujeres – czyli Wyspa Kobiet – leży nad Morzem Karaibskim, niecałe 8 kilometrów od północnego wybrzeża Meksyku. Nazwa wyspy związana jest z boginią porodu i tkactwa Ixchel, której liczne posążki zostały tu odnalezione. Jest to jedna z najpopularniejszych wysp półwyspu Jukatan oraz całego wybrzeża Meksyku, a to za sprawą szybkiego i łatwego transportu na nią. Byłem dość sceptycznie nastawiony na odwiedziny tej wyspy razem z tabunami innych turystów z Cancun. Jedno jest pewne kolory jakie tam zobaczymy są prawdziwie piękne i tak soczyste jakby ktoś użył Photoshopa. A jaka panuje atmosfera na tak oblężonej turystycznie wyspie i czy poczujemy się tam, jak w karaibskim raju?

Isla Mujeres atrakcje i plaża.

Ta niewielka wyspa (około 16 000 stałych mieszkańców) jest bardzo łatwa do odkrycia w ciągu jednego dnia, mierzy zaledwie 7,5 km długości i ok. 8 km szerokości. Na wyspie nie ma praktycznie samochodów (jest tam około 130 taksówek, 500 wózków golfowych i 1500 skuterów). W dużym stopniu głównym środkiem transportu są wózki golfowe, które zdecydowanie przewyższają liczbę samochodów. Większość turystów wypożycza je na cały dzień zamiast skuterów. Koszt wypożyczenia wynosi MXN: 250 (za godzinę) 800 (pół dnia) oraz 1200 za 24 godziny. Playa Norte, to plaża na północnym krańcu Isla Mujeres, która jest jedną z najpiękniejszych plaż w tym rejonie. Woda tutaj jest tak płytka, że ​​można wchodzić około 50 metrów do oceanu i nadal być tylko po kolana w wodzie. Głównym miasteczkiem na wyspie jest tak naprawdę bardzo malownicza i kameralna wioska nazwana “El Centro”. Hidalgo Street to tutaj główna ulica z mnóstwem restauracji, sklepów z pamiątkami i hoteli. Wszystkie domy pomalowane są w najróżniejsze kolory z pięknymi muralami. Zostały one namalowane w 2014 roku podczas Murals For Oceans – festiwalu sztuki ulicznej w celu promowania szacunku i ochrony zagrożonych rekinów wielorybich, które co roku migrują na Isla Mujeres, aby żerować na planktonie.

Isla Mujeres to Wyspa Kobiet, żółwi i podwodnych rzeźb.

Wyspa w czasach prekolumbijskich należała do jukatańskiego państewka Majów o nazwie Ekab. Czcili oni wtedy boginię Ixchel – patronkę kobiet, boginię płodności, narodzin i medycyny. Kiedy Hiszpanie przybyli tu w XVI wieku i znaleźli unikalne, gliniane figurki kobiet, nazwali ją Isla Mujeres czyli Wyspa Kobiet. Do dzisiaj na południowym krańcu wyspy (Punta Sur) znajduje się Park Narodowy, posąg przedstawiający Ixchel oraz ruiny Majów. Jest to także najbardziej wysunięty punkt całego Meksyku, więc początek dnia Majów rozpoczynał się właśnie tutaj. Isla Mujeres to również miejsce wylęgu dla gigantycznych żółwi morskich, które składają jaja na plażach wyspy od maja do września. Jajka są zbierane i umieszczane w zagrodach w Turtle Farm, aby chronić je przed drapieżnikami. W zależności od pory roku możemy zobaczyć setki żółwi w zewnętrznych zbiornikach. La Tortuga Granja uwalnia żółwie do morza w okresie od sierpnia do października. Przy wejściu pobierana jest niewielka opłata 30 MXN, która wspiera ten projekt.

Boginia Ixchel – patronka kobiet, boginia płodności, narodzin i medycyny.

Meksyk Isla Mujeres

Czyste wody w pobliżu Isla Mujeres są doskonałym miejscem do nurkowania, z widocznością aż do 30 metrów! To właśnie dlatego powstało tutaj jedne z najsłynniejszych muzeów świata – Muzeum Rzeźby Podwodnej MUSA. Stworzone przez brytyjskiego rzeźbiarza Jason de Caires Taylor, jest domem dla największego podwodnego muzeum na ziemi. Tysiące podwodnych rzeźb zmienia się z biegiem czasu, w związku ze wzrostem koralowców i interakcjami morskimi. Zamiarem Taylora było stworzenie ekologicznego projektu, który przyciągałby nurków i i zwrócił uwagę na pogarszający się stan – największej w Meksyku – rafy Manchones. Tak więc podwodne muzeum MUSA jest dziś miejscem ochrony, gdzie oryginalne betonowe rzeźby stały się sztuczną rafą.

Isla Mujeres jak się dostać?

Wyspa znajduje się w niewielkiej odległości od Puerto Juarez w Cancun. Pierwszy prom na Isla Mujeres odpływa o 5 rano i kursuje co pół godziny do godziny 21:30, a co godzinę później do północy. Cena promu powrotnego z Cancún do Isla Mujeres wynosi obecnie 300 MXN za osobę dorosłą, a podróż zajmie jedynie 15-20 minut. Dokładny rozkład promów Ultramar. Na wyspę dostaniemy się również z Zona Hotelera z trzech lokalizacji: Playa Tortugas, El Embarcadero oraz Playa Caracol.

Meksyk Isla Mujeres
W oczekiwaniu na prom Ultramar z Playa Tortugas.

Isla Mujeres czy warto?

Jedno jest pewne: na Isla Mujeres nie zaznamy spokoju i prywatności. Wyspa jest tak bardzo oblegana przez turystów, że ciężko jest znaleźć pusty kawałek na piaszczystej plaży. W sumie nic dziwnego, ponieważ jest tutaj pięknie i każdy chce to zobaczyć na własne oczy. Jednak bardzo duża ilość statków wycieczkowych i katamaranów, która cumuje w bliskiej odległości od plaży z głośną muzyką oraz imprezujący na nich, upojeni nielimitowanym alkoholem ludzie burzą cały spokój rajskiego klimatu. O wiele spokojniej oraz bardziej dziewiczo jest na innej Meksykańskiej wysepce Holbox, w której się szczerze zakochałem. Jeśli znajdziemy czas to oczywiście warto odwiedzić wszystkie z nich, tzn. Isla Mujeres, Holbox oraz Cozumel. Jeśli jednak jesteśmy ograniczeni czasowo to z czystym sumieniem polecam bardziej Holbox.Spacer po Isla Mujeres:

Meksyk Isla Mujeres

Meksyk Isla Mujeres
Główna ulica portowego miasteczka na Isla Mujeres.

Meksyk Isla Mujeres Meksyk Isla Mujeres Meksyk Isla Mujeres Meksyk Isla Mujeres Meksyk Isla Mujeres Meksyk Isla Mujeres

Meksyk Isla Mujeres
Chill pod palemką na Isla Mujeres.

Meksyk Isla Mujeres Meksyk Isla Mujeres

5 Comments

 1. Daniel Wosiński says:

  Super post. Ja upodobałem sobie Cancun. Niestety dość sporo osób omija Meksyk twierdząc,że jest tam ZBYT niebezpiecznie.
  http://czteryporyswiata.blogspot.com

 2. Kasia says:

  To prawda Isla Mujeres jest najbardziej zatłoczoną meksykańska wyspą, jest tam mega pięknie, ale zbyt dużo turystów szczególnie w godzinach 10-16 kiedy najwięcej statków wycieczkowych przypływa, najlepiej jest zostać na noc i jak te tłumy już sobie popłyną to jest o wiele więcej luzu na plaży można iść na spacer, tylko że woda już nie ma takiego turkusowego koloru jak przed południem

 3. fajnepodroze.pl says:

  Naprawdę warto odwiedzić Karaiby 🙂

 4. Marzenia z dzieciństwa. Podróżnicze podsumowanie 2018 | Blog Globtrotera says:

  […] 17 listopada 2018 […]

 5. puch ze słów says:

  po. piratach z Karaibów wielu marzy o Karaibach wyobraźnia pracuje… moja też. dobranoc asia

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.