St. Croix znajduje się 2735 km na południe od Nowego Jorku i 1770 km na południowy wschód od Miami, w pobliżu wschodniego krańca łańcucha wysp karaibskich. Na tej samej szerokości geograficznej co Acapulco i Hawaje. Na wyspie panuje wieczne lato, pieszczone przez chłodne wiatry. Największa wyspa archipelagu charakteryzuje się zróżnicowaniem. Znajdziemy tam wzgórza pełne suchych kaktusów na wschodzie i bujne lasy tropikalne na zachodzie. Wyspę odwiedziłem podczas mojego rejsu po Karaibach. St. Croix to przede wszystkim nurkowanie i sporty wodne, a na każdym miejscu nurkowym można zobaczyć wiele rodzajów ryb tropikalnych i życia morskiego. Naprawdę warto, to tutaj znajduje się rafa, która jest największą żywą rafą koralową spośród wszystkich wysp karaibskich. Aż 90% St. Croix otoczone jest rafą koralową, co czyni ją drugą co do wielkości na świecie (po Wielkiej Rafie Koralowej w Australii). Poza niesamowitym turkusowym kolorem wody, słynie z produkcji Cruzan Rum, który możemy spróbować prosto z lokalnej fabryki. Jednak to co najbardziej mi się tutaj spodobało to, że St. Croix koncentruje się na małych i niezależnych – hotelach, kurortach, restauracjach i barach. Jest bardzo kameralnie i przyjemnie.
Saint Croix – kameralne miasteczka.
Na wyspie są dwa miasta: Christiansted i Frederiksted. Christiansted znajduje się na północnym brzegu wyspy, nieco na wschód od centrum i ma wiele zabytkowych budynków. Christiansted ma jedne z najlepszych przykładów duńskiej architektury, które można znaleźć poza Danią! Jeśli masz szczęście, możesz być na wyspie podczas „Jump Up”, które odbywa się na ulicach Christiansted. Jest to wieczór „karnawałowy”, który odbywa się około cztery razy w roku. To wieczór wypełniony stalowymi zespołami, tańcami, lokalną sztuką i rzemiosłem, lokalnym jedzeniem i mnóstwem zabawy!
Frederiksted, który jest znacznie mniejszy niż Christiansted, ma piękną wiktoriańską „piernikową” architekturę i przeżywa swego rodzaju renesans, gdy statki wycieczkowe zaczęły ponownie zawijać do portu w 2008 roku. Na obrzeżach miasta znajduje się Fort Frederik, który został założony w 1700 roku i jest godny uwagi, ponieważ to właśnie tam generał gubernator Peter Van Scholten przeczytał proklamację znoszącą niewolnictwo na wyspie w 1848 roku. Dziś w forcie znajduje się muzeum. Frederiksted ma piękne nabrzeże, które przyciąga statki wycieczkowe i turystów z całego świata. W trzeci piątek każdego miesiąca odbywa się wieczorne wydarzenie o nazwie „Sunset Jazz”.
Saint Croix – rum leje się tutaj litrami!
St. Croix był niegdyś królem Karaibów produkującym cukier. Historyczne plantacje to pozostałości po czasach, gdy niewolnictwo i rolnictwo były filarami gospodarki wyspy. Ruiny kilkudziesięciu cukrowni rozrzucone są po całej wyspie, co jest żywym przypomnieniem przeszłości wyspy. Jest ich około 150. Podczas eksploracji wyspy zauważymy, że nazwy oryginalnej plantacji są nadal używane do definiowania każdego małego obszaru wyspy. W St Croix znajdują się także świetne sklepy wolnocłowe. Croix nie ma podatku od sprzedaży, więc połączenie tego z rabatami bezcłowymi może dać całkiem niezłe ceny na biżuterię, zegarki i alkohol. Do głównych atutów wyspy należą naturalne rezerwaty życia roślinnego i zwierzęcego, w tym pomnik narodowy Buck Island Reef National Monument, z podwodnym szlakiem do nurkowania, Sandy Point National Wildlife Refuge, lasy deszczowe i ogrody botaniczne.
Od lat 50. XVII wieku Wyspy Dziewicze wyprodukowały jedne z najlepszych rumów na świecie. Rum Cruzan powstaje na miejscu od około 300 lat. Lokalna fabryka rumu Cruzan to wiodąca na świecie firma produkująca alkohole, wino i piwo. Zakończyła ona budowę destylarni o dużej wydajności na wyspie w 2010 roku. W nowym zakładzie produkuje się rum używany do produkcji markowych produktów Captain Morgan dla Stanów Zjednoczonych. Gorzelnia ma zdolność destylacji do 20 milionów galonów rumu Captain Morgan rocznie!
Saint Croix – pogoda i kiedy jechać?
Archipelag Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych leży w strefie klimatu równikowego, który kształtuje północno-wschodni pasat i ciepłe prądy morskie. Istotny wpływ ma także nasłonecznienie, gdzie minimalny kąt wysokości słońca 22 grudnia wynosi 49°. Temperatury mają przebieg typowy dla klimatu równikowego, ze średnią roczną 26-27 °C. W okresie zimowym średnia dobowa wynosi 22-25 °C, latem to temperatury rzędu 26-30 °C. Występują niewielkie, ale widoczne różnice w skali roku. Dobowe amplitudy są niewielkie. Opady są wysokie i nie są równomiernie rozłożone w ciągu roku. Występują trzymiesięczna pora sucha, a największe wartości notuje się w okresie sierpień-wrzesień-październik. Miesięczne może spaść ponad 140 mm deszczu. W tym okresie także region wysp nawiedzany jest przez cyklony tropikalne. Przez cały rok utrzymuje się się wysoka wilgotność powietrza. Pamiętajmy, że St Croix należy do Stanów Zjednoczonych, a więc potrzebujemy wizy.
Relacja z mojej podróży do Saint Croix – Wyspy Dziewicze USA:
[…] mojego rejsu z portu Fort Lauderdale na Florydzie odwiedziłem 5 karaibskich wysp: St. Thomas, St. Croix, Antigua, St Kitts & Nevis oraz St. […]
[…] mojego rejsu z portu Fort Lauderdale na Florydzie odwiedziłem 5 karaibskich wysp: St. Thomas, St. Croix, Antigua & Barbuda, St Kitts & Nevis oraz St. Maarten. Od zawsze chciałem spróbować […]
[…] mojego rejsu z portu Fort Lauderdale na Florydzie odwiedziłem 5 karaibskich wysp: St. Thomas, St. Croix, Antigua & Barbuda, St Kitts & Nevis oraz St. Maarten. Od zawsze chciałem spróbować […]