Mostar – piękna wizytówka Bośni i Hercegowiny.

Posted on
Mostar Bośnia i Hercegowina

Mostar – przepięknie położony w górzystej dolinie jest jednym z najbardziej urokliwych miast Bośni i Hercegowiny oraz główną atrakcją na Bałkanach. Jest bogaty w kulturę, historię i piękne budynki. Najbardziej charakterystycznym obiektem miasta jest Stary Most z 1566 roku. Przetrwał on 427 lat, aż do 1993 roku kiedy to – podczas wojennego konfliktu na Bałkanach – został wysadzony w powietrze przez Chorwatów. Jego odbudowa trwała kolejne 10 lat. Przepływa tu rzeka Neretwa, która dzieli miasto na część prawobrzeżną zamieszkałą głównie przez chorwackich chrześcijan i na lewobrzeżną zamieszkałą przez wyznawców islamu. Co roku organizowane są tutaj zawody w skakaniu z 21 metrowego Starego Mostu wprost do rzeki. Mostar odwiedziłem podczas swojego road tripa po Bałkanach. Naprawdę warto uwzględnić Bośnię w swoich planach przy objeździe Chorwacji. To właśnie w Mostarze jadłem najpyszniejsze owoce morza z grilla. Nigdy nie zapomnę zachwytu nad grillowanymi kalmarami oraz rybą.

Najsłynniejszy bałkański most.

Mostar – nieformalna stolica Hercegowiny – to miasto liczące około 100 000 mieszkańców. Obecny skład etniczny to z grubsza Chorwaci (48,4%), Bośniacy (44,1%) i Serbowie (4,1%). Mostar został nazwany na cześć strażników mostu (mostari), którzy w średniowieczu strzegli Stari Mostu. Zbudowany przez Turków – jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Bośni i Hercegowiny i uważany jest za jeden z najbardziej wzorowych elementów islamskiej architektury na Bałkanach. W latach 1992-1995 Bośnia była geograficznym miejscem wielu zaciekłych walk. Liczby są różne, ale według Ośrodka Badań i Dokumentacji w Sarajewie, w czasie wojny zginęło 101 000 osób, a ponad 60% to Bośniacy. Otomański odkrywca Evliya Çelebi opisał Stari Mosta w swoich kronikach podróżniczych w połowie 1600 roku: “jest jak łuk tęczy wznoszący się ku niebu, rozciągający się od jednego klifu do drugiego … Ja, biedny i nieszczęśliwy niewolnik Boga, przeszedłem przez 16 krajów, ale nigdy nie widziałem tak wysokiego mostu, który jest wyrzucany z kamienia na skałę tak wysoko – jak niebo “. Mostar to doskonała baza do zwiedzania innych hercegowińskich atrakcji: malowniczo położonego miasteczka Počitelj, ukrytego u stóp urwiska klasztoru derwiszów w Blagaju, tajemniczej średniowiecznej nekropolii w pobliżu Stolaca czy winnic w Čitluku i Ljubuškach.

W Mostarze poczułem się jak dziecko obdarowane słodyczami, gdy po pierwszy raz zobaczyłem Stary Most. Jest po prostu piękny i charyzmatyczny. Najbardziej zaskoczyło mnie jednak otoczenie doliny. Zachwyciłem się niesamowitymi odcieniami zieleni z otaczających gór oraz rzeki Neretwy. To wszystko tworzy wspaniały klimat, możemy poczuć się jak w kolorowej bajce. Dodatkowo spacer po brukowanych uliczkach pośród zabytkowych budynków sprawia jakby czas stanął w miejscu. Warto wybrać wygodne obuwie zamiast klapek czy japonek, ponieważ powierzchnia mostu jest stroma i bardzo śliska. Stary Most i jego jedno kamienne przęsło łukowe – zbudowane w XVI wieku w czasach imperium osmańskiego – było uważane za ważny postęp technologiczny. Dziś jest to światowe dziedzictwo UNESCO i symbol jedności dla miasta podzielonego etnicznie. Mostar to jednak nie tylko most – to również labirynt wąskich uliczek starego miasta ze sklepikami i kafejkami, meczety Cejvan Cehaj i Koski Mehmed Paša, mauretański budynek Gimnazjum Mostar oraz ślady smutnej, wojennej przeszłości.

Mostar Bośnia i Hercegowina
Meczet Mehmeda- Paszy powstał w 1617 roku i jest udostępniony do zwiedzania. Z tego miejsca powstają wszystkie piękne widokowe zdjęcia Starego Mostu.

Skok do wody w najgorętszym mieście Europy.

Mostar jest znany jako jedno z najgorętszych miast w Europie. W rzeczywistości Neretwa jest jedną z najzimniejszych rzek na świecie, średnio o temperaturze około 8 stopni Celsjusza w lecie. Pomimo, że najgorętszy dzień lipca może osiągnąć temperaturę 37 stopni, a w nocy nie schodzi poniżej 25 stopni. Nie polecam kąpieli również ze względu na bardzo silne prądy w rzece. Stary Most został odrestaurowany przy użyciu wielu oryginalnych kamieni. Z tego samego budulca zbudowane zostało całe miasto. Oprócz samego mostu główną atrakcją są także skoki do wody. Młodzi mężczyźni skaczą z mostu do rzeki, aby zabawiać turystów i zarobić trochę pieniędzy. Skakanie z mostu to prawo męskości dla każdego chłopca z Mostaru. Obecnie osobami – które mogą skakać z mostu – są uczestnicy corocznych zawodów w nurkowaniu na mostach oraz miejscowi członkowie klubu Stari Most Diving, którzy są przeszkoleni i dobrze wyćwiczeni. Co ciekawe organizują oni specjalne szkolenia dla turystów, którzy po opłaceniu kursu (20 euro) mogą skoczyć razem z nimi i otrzymać nawet certyfikat na udany skok. Praktyka nurkowania z mostu rozpoczęła się w 1664 roku i stała się tradycją dla mężczyzn z Mostaru. W 1968 r. Miasto zorganizowało nawet formalny konkurs nurkowy, który trwa do dziś. To właśnie tutaj odbywa się jeden ze spektakularnych etapów Red Bull Cliff Diving World Series.

Mostar Bośnia i Hercegowina

Bośniacka kawa.

Bośniacka kawa to nie tylko napój. Zarówno przygotowywanie go, jak i picie jest lokalnym zwyczajem, które należy spożywać powoli i wśród przyjaciół. W rzeczywistości, jeśli pijesz za szybko, jesteś “karany” smakowaniem fusów z kawy. Picie powoli oraz odczekanie odpowiedniego czasu, aby wszystko się wymieszało, zapewnia doskonałą filiżankę bośniackiej kawy. Bośnia ma kulturę kawiarni na świeżym powietrzu, co jeszcze bardziej wzmaga smak kawy pośród tak pięknych widoków. W tej części świata kawa jest pita o każdej porze dnia i nocy. Przygotowywana w tradycyjnych tygielkach, czyli „dzezvach”. Kawę najlepiej spróbować bez dodawania cukru, aby poczuć jej prawdziwy aromat. Pierwszy łyk może wydać się gorzki, dlatego serwowany jest także smakołyk, jakim jest „rahat lokum”. To specyficzny rodzaj galaretki rodem z Turcji, który zadomowił się w Bośni.
Mostar Bośnia i Hercegowina kawa Mostar Bośnia i Hercegowina Mostar Bośnia i Hercegowina kawa

Spacer po Mostarze, Bośnia i Hercegowina:

Mostar Bośnia i Hercegowina Mostar Bośnia i Hercegowina Mostar Bośnia i Hercegowina

Mostar Bośnia i Hercegowina
Ulica Kujundžiluk to jedna z najstarszych ulic w Mostarze. Położona tuż obok Starego Mostu została zbudowana w XVI wieku.

Mostar Bośnia i Hercegowina Mostar Bośnia i Hercegowina Mostar Bośnia i Hercegowina

Mostar Bośnia i Hercegowina
Najpyszniejsze ryby z grilla oraz kalmary jakie w życiu jadłem. Koniecznie zasmakujcie ich w Mostarze. Szczerze polecam restaurację Hindin Han.

Mostar Bośnia i Hercegowina

Mostar Bośnia i Hercegowina
Grillowane kalmary w Mostarze.
Mostar Bośnia i Hercegowina
Razem z moją przyjaciółką z Korei oraz Grecji podczas naszego road tripa po Bałkanach.

Relacja video z Mostaru:


 

6 Comments

 1. Chorwacja – zwiedzanie Dalmacji oraz jej kuchnia. | Blog Globtrotera says:

  […] 2 grudnia 2018 […]

 2. Lista spełnionych marzeń z Bucket List | Blog Globtrotera says:

  […] has been to: Austria, Belgium, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Canada, Croatia, Switzerland, People’s Republic of China, Cyprus, Czech Republic, […]

 3. Marzenia z dzieciństwa. Podróżnicze podsumowanie 2018 | Blog Globtrotera says:

  […] Previous Post Mostar – piękna wizytówka Bośni i Hercegowiny. […]

 4. Mateusz says:

  Wow miasteczko jak z baśni koniecznie muszę odwiedzić w przyszłym roku przy okazji podróży po wybrzeżu Chorwacji.
  dzięki za inspirację!

 5. Monika says:

  W jakiej knajpie można zjeść te ryby i kalmary ze zdjęć? 😉

  1. Michał Stolarewicz says:

   Cześć Monika!
   Szczerze polecam restaurację Hindin Han (Adres: Jusovina bb, 88000 Mostar), tam właśnie jadłem najlepsze dania z grilla, a szczególnie kalmary i ryba!
   Pozdrawiam,
   Michał

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.