Karaiby: Antigua i Barbuda, rajska plaża Jolly Beach.

Posted on

Antigua i Barbuda to państwo położone w Ameryce Środkowej, w archipelagu Małych Antyli na Morzu Karaibskim. Te niewielkie wyspy zostały odkryte przez Krzysztofa Kolumba w 1493 roku. Najwięcej ludzi zamieszkuje największą z wysp Antigua i to właśnie na niej mieści się stolica kraju, czyli Saint John’s. Językiem urzędowym jest angielski, choć występują również lokalne dialekty, jak na przykład kreolski. Co ciekawe, jeszcze do 1981 roku były to wyspy podległe Wielkiej Brytanii. Nic więc dziwnego, że Brytyjczycy nazwali ją „Bramą do Karaibów”. Jeśli chodzi o warunki naturalne to zdecydowanie królują tu – jedne z najpiękniejszych jakie dotychczas widziałem na Karaibach – piaszczyste plaże z palmami, bajeczne zatoki, rafy koralowe oraz bogactwo roślin i zwierząt. Żółwie, kolorowe ptaki, lasy równikowe. Wiele sław postanowiło wznieść na tej karaibskiej wyspie swoje letnie rezydencje, m.in. włoski projektant mody Giorgio Armani, muzyk Eric Clapton, pisarz Ken Follett czy amerykańska prezenterka telewizyjna Oprah Winfrey. Pora deszczowa przypada tutaj od maja do listopada. W porze letniej wyspy nawiedzają za to huragany. Średnia roczna temperatura wody wynosi tutaj ok. 25 stopni Celsjusza. Wszystko to sprzyja rozwojowi rolnictwa (trzcina cukrowa, kukurydza, maniok, itd.) oraz rybołówstwu (np. połowy homarów). Powstały również destylarnie rumu i oczyszczalnie bawełny. Zapraszam Was do wyruszenia na spacer jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie: Jolly Beach.

Antigua i Barbuda – kiedy najlepiej jechać?

Wzdłuż ponad 150-kilometrowego wybrzeża rozciąga się 365 wspaniałych piaszczystych plaż (po jednej na każdy dzień roku!). Połowa grudnia do połowy kwietnia jest zwykle uważana za najlepszy czas na wizytę w Antigua. To najfajniejszy i najsuchszy czas na Karaibach, a także wtedy, gdy Europa jest najzimniejsza. Sezon huraganowy trwa od czerwca do października, ale najgorszym miesiącem jest wrzesień, więc najlepiej go unikać, jeśli to możliwe. Ogólnie zaleca się unikać podróży między sierpniem a październikiem, gdy istnieje duże ryzyko huraganów. Każdy, kto zdaje sobie sprawę z tego, co wydarzyło się na Karaibach pod koniec 2017 roku, będzie świadomy, że huraganów w tej części świata nie należy lekceważyć. Temperatury są dość stałe przez cały rok i utrzymują się pomiędzy 25-30 stopni Celsjusza. Co ciekawe w tym kraju nie ma rzek. Woda pitna powstaje poprzez odsalanie wody z oceanu.

Plaże Antigua są jednymi z najpiękniejszych, jakie kiedykolwiek widziałem na Karaibach. Wyobraźcie sobie delikatny biały piasek, soczystą zieleń i ciepłe, spokojne Morze Karaibskie. Jeśli marzycie o tych doskonałych plażach z wymaganym “#nofilter” Antigua ma ich pod dostatkiem. Podczas mojego rejsu po Karaibach na wyspie Antigua, na swój wypoczynek wybrałem Jolly Beach. Kwintesencja karaibskiej zatoki z gładkimi piaskami, turkusowymi wodami i przyjaznymi mieszkańcami Jolly Beach jest jedną z najlepszych plaż na świecie (wg. Kenwood Travel). Krzysztof Kolumb nazwał wyspę Antigua na cześć sewilskiej katedry Santa Maria La Antigua. „Barbuda” w języku portugalskim znaczy “brodata”, nazwana od wyglądu drzew figowych, których długie korzenie przypominają brodę. Jest bardzo zielono i tropikalnie. Mnóstwo pagórków porośniętych bananowcami oraz palmami. To wszystko na tle turkusowej wody oraz plaż o kredowym piasku. Zdjęcia poniżej zero photoshop i obróbki, prosto z mojego iPhone’a.

Jolly Beach Resort & Spa

Jolly Beach Resort & Spa

Spacer po plaży Jolly Beach:


 

4 Comments

 1. Jak wygląda rejs statkiem po Karaibach – ceny, porady, atrakcje. | Blog Globtrotera says:

  […] Karaiby: Antigua i Barbuda, rajska plaża Jolly Beach. […]

 2. Lista spełnionych marzeń z Bucket List | Blog Globtrotera says:

  […] has been to: Austria, Antigua and Barbuda, Belgium, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Canada, Croatia, People’s Republic of […]

 3. Monika says:

  piękna karaibska plaża chciałabym się kiedyś tam znaleźć

 4. Najciekawsze doświadczenia w moim podróżniczym życiu. | Blog Globtrotera says:

  […] z portu Fort Lauderdale na Florydzie odwiedziłem 5 karaibskich wysp: St. Thomas, St. Croix, Antigua & Barbuda, St Kitts & Nevis oraz St. Maarten. Od zawsze chciałem spróbować innego rodzaju […]

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.