USA: Road trip po Kalifornii – Orange County.

Posted on
Kalifornia Orange County Newport Beach

Orange County to przepiękny region południowej Kalifornii w USA. Położone pomiędzy Los Angeles i San Diego jest szóstym najbardziej zaludnionym hrabstwem w całych Stanach Zjednoczonych. To tutaj wyruszyłem w road trip, aby w pełni zasmakować w prawdziwej Kalifornii. Widoki są niesamowite, jest pięknie na każdym kroku i panuje surferski klimat chillu i relaksu. Odkryjemy tu najsłynniejsze plaże regionu, rozłożone na ponad 60 kilometrach wybrzeża, a także kilka słynnych miejsc, w których królują wysokie fale, oraz ponad 1200 zielonych parków. Wyruszając z Los Angeles odwiedziłem wszystkie największe miejscowości wzdłuż wybrzeża: Huntington Beach, Newport Beach, Laguna Beach, Dana Point oraz San Clemente.

Orange County w Kalifornii to skupisko nadmorskich miast Południowej Kalifornii, które zawiera wszystko, czego sobie życzymy. To miejsce, o którym myślimy, gdy chcemy poczuć prawdziwy relaks na plaży. Wspaniała pogoda, niesamowite białe plaże, fantastyczne fale, wyśmienite jedzenie świata, dobre wibracje i niespotykana różnorodność. Hrabstwo Orange ma trzy kulinarne atuty: dostęp do jednych z najlepszych w kraju produktów z farm i sadów Kalifornii, zróżnicowaną populację z restauracjami serwującymi wszystko, od sushi i pierogów po ulubione dania kuchni latynoskiej, oraz kosmopolityczne jadłodajnie.

Dla najmłodszych wielką atrakcją jest podróż do tutejszego Disneylandu. W Orange County znajdują się jedne z najważniejszych miejsc handlowych na świecie, w tym South Coast Plaza. Jest domem dla ponad 250 butików i uznanych przez krytyków restauracji. Różnorodni sprzedawcy to między innymi Cartier i Van Cleef & Arpels, Hermès, Gucci, Chanel.

Huntington Beach – raj dla surferów.

Na północnym krańcu wybrzeża hrabstwa Huntington Beach słynie wśród surferów ze swoich stałych fal. Był to pierwszy przystanek mojej podróży autem po Kalifornii. Huntington Beach jest również znane jako Surf City USA i co roku organizuje ponad 50 dni imprez surfingowych. Jest także domem dla Międzynarodowego Muzeum Surfingu. Obozy i lekcje surfingu są dostępne w całym hrabstwie Orange, jeśli chcemy spróbować swoich sił w łapaniu fal to jest to jedno z najlepszych miejsc na świecie.

Tradycja surfingu w Orange County sięga ponad 100 lat, kiedy pionierski hawajski surfer, George Freeth, podczas oddania do użytku nowego molo w Huntington Beach w 1914 r. wykonał pokazy pływania na falach. Hrabstwo Orange jest kulturalnym centrum świata surfingu, a Huntington Beach jest jak jego bicie serca.

Dla miłośników przyrody znajduje się tutaj rezerwat mokradeł, który jest rezerwatem ptaków i rozległym parkiem miejskim. Molo w Huntington Beach jest jednym z najdłuższych na zachodnim wybrzeżu, oferując niesamowite widoki z obu stron. Co sprawia, że ​​jest to wspaniałe miejsce do oglądania zachodu lub wschodu słońca.

Kalifornia Orange County Huntington Beach Kalifornia Orange County Huntington Beach

Newport Beach – luksus i bogactwo.

W połowie drogi między Laguna Beach a Huntington Beach odwiedzimy Newport Beach. To nadmorskie miasteczko, w którym znajduje się również jedno z najsłynniejszych miejsc handlowych w Orange County, Fashion Island. Będąc w Newport Beach warto wybrać się na wyspę Balboa. Zapewni nam to idealny dzień nad morzem z kolekcją sklepów, restauracji na nabrzeżu, a nawet charakterystycznym mrożonym deserem: Balboa Bar. Wizyta na wyspie, dostępna przez bardzo krótki most lub prom, jest koniecznością, jeśli zwiedzamy południową Kalifornię. Spacerując po obwodzie wyspy możemy zobaczyć wyjątkowe, piękne domy. Znajduje się tutaj także wiele wspaniałych sklepów na wysadzanym palmami Marine Blvd. Newport Beach to miejsce w którym mieszkają bogaci, celebryci oraz gwiazdy. Kręcono tutaj także bardzo wiele seriali, filmów oraz reality show.

Kalifornia Orange County Newport Beach Kalifornia Orange County Newport Beach

Laguna Beach – artystyczna dusza i pyszne jedzenie.

Aby poznać kulturę, należy udać się do Laguna Beach, w której znajduje się 100 galerii sztuki i pracowni artystycznych. To nadmorskie miasteczko powstało jako kolonia artystów, a malarze i fotografowie nadal się tu osiedlają, przyciągani przez magiczne światło tego obszaru i malowniczą linię brzegową z basenami i zatoczkami. Ich prace można znaleźć w wielu galeriach Laguna Beach, a miasto oferuje odwiedzającym około 100 restauracji i ponad 8000 hektarów chronionej dzikiej przyrody poprzecinanej wieloma szlakami. To tutaj jadłem pyszne owoce morza oraz ryby. Chciałbym szczególnie polecić jedną miejscówkę – Nick’s Laguna Beach – ze świetnym jedzeniem i ogromnymi porcjami.

Jeśli chodzi o festiwale, Festival of Arts Fine Art Show oferuje prace wystawione na sprzedaż przez 140 artystów z hrabstwa Orange, a także obejmuje warsztaty artystyczne, wycieczki, muzykę na żywo, imprezy specjalne i wiele innych. Najlepszym punktem do podziwiania zachodów słońca jest Crescent Bay Point Park. To piękny park, który oferuje jedne z najlepszych widoków w Laguna Beach. To świetne miejsce na spacer, piknik lub po prostu czysty relaks.

Kalifornia Orange County Laguna Beach Kalifornia Orange County Laguna Beach Kalifornia Orange County Laguna Beach Kalifornia Orange County Laguna Beach Kalifornia Orange County Laguna Beach Kalifornia Orange County Laguna Beach

Dana Point – surferski klimat wysokich fal.

Kolejnym przystankiem był Dana Point. To słynne, wyluzowane kalifornijskie miasteczko ze względu na majestatyczne klify pośród dzikich plaż Oceanu Spokojnego. Jego motto brzmi „Jeśli nie możesz tego zrobić w japonkach, nie warto tego robić”. Tutaj najbardziej przypadła mi do gustu plaża Salt Creek, z której podziwiałem surferów. To tutaj w 1954 roku legenda surfingu Hobie Alter otworzył pierwszy na świecie sklep dla surferów – Hobie Surf Shop. Znajduje się tutaj również luksusowy hotel The Ritz-Carlton, z którego szczytów podziwiać możemy piękną panoramę wybrzeża Kalifornii. Warto wybrać się na spacer otwartą ścieżką prowadzącą do tego hotelu.

Kalifornia Orange County Dana Point

Dana Point jest znane także jako światowa stolica obserwacji delfinów i wielorybów. Jeśli jesteśmy tu między listopadem a kwietniem, możemy spodziewać się, że zobaczymy szare wieloryby podczas ich corocznej migracji na południe. Każdego roku do 25 000 szarych wielorybów odbywa 12-tysięczną podróż z zimnych wód Arktyki do cieplejszych wód Meksyku. Od maja do listopada można zobaczyć płetwale błękitne, największe ssaki na Ziemi. Wypatrzenie jednego to nie lada gratka! Po drodze można również zobaczyć delfiny, foki pospolite i lwy morskie.

Kalifornia Orange County plaża Salt Creek
Widok z szczytu klifu, na którym położony jest hotel Ritz

Kalifornia Orange County Dana Point Kalifornia Orange County Dana Point Kalifornia Orange County Dana Point Kalifornia Orange County Dana Point Kalifornia Orange County Dana Point Kalifornia Orange County Dana Point Kalifornia Orange County Dana Point

San Clemente – piękna “hiszpańska wioska” nad oceanem.

San Clemente to urocze, kameralne miasteczko surfingowe na południowym krańcu Orange County. Oferuje jedną z bardziej romantycznych atrakcji w hrabstwie – San Clemente Pier.  To drewniane molo o długości 400 metrów, jest wyjątkowo fotogeniczne, spokojne i zapewnia niesamowity widok na zachód słońca. Na molo znajdują się trzy popularne restauracje: Fisherman’s Restaurant and Bar, La Galette Creperie oraz Pierside Restaurant and Pier. Posiłek w tak malowniczych okolicznościach to niesamowite przeżycie.

W pobliżu mola znajduje się także wiele innych restauracji w których zjemy romantyczną kolację przy zachodzie słońca. Muszę przyznać, że to ta część Hrabstwa Orange wywarła na mnie największe wrażenie – tu jest przepięknie! Panuje niesamowita atmosfera, jeśli miałbym ją porównać to do małej hiszpańskiej wioski nad morzem. Można to przypisać silnym wpływom hiszpańskim i architekturze w stylu śródziemnomorskim, które rzucają się w oczy na każdym kroku. To spokojne miasteczko na plaży leży wzdłuż kalifornijskiej Pacific Coast Highway, czyli najbardziej malowniczej drogi w USA. Ale to, co wyróżnia San Clemente, to ogólny brak zgiełku, co sprawia, że ​​styl życia jest znacznie wolniejszy niż w wielu innych miastach na wybrzeżu.

San Clemente ma również silną kulturę surfingu i jest domem dla jednych z najlepszych surferów na świecie. Znajdziemy tutaj Centrum Dziedzictwa i Kultury Surfingu – muzeum poświęcone ewolucji kultury surfingu.

Kalifornia Orange County San Clemente

Kalifornia Orange County San Clemente Michal Stolarewicz blog Kalifornia Orange County San Clemente Kalifornia Orange County San Clemente Kalifornia Orange County San Clemente

Kalifornia Orange County San Clemente
Ceny na plaży w San Clemente

Kalifornia Orange County San Clemente Kalifornia Orange County San Clemente Kalifornia Orange County San Clemente Kalifornia Orange County San Clemente Kalifornia Orange County Laguna Beach

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.