Tanie zwiedzanie: weekendowy wypad dla dwojga – PRAGA, BERLIN, WIEDEŃ, BRATYSŁAWA

Posted on

Gdzie i w jaki sposób możemy spędzić wolny weekend? Dla wszystkich, którzy nie boją się zagranicznych podróży – cztery propozycje niedrogich wypadów. Poniżej wybrane ciekawostki i ceny, które mogą okazać się pomocne każdemu podróżnikowi. Zapraszam Was do wyruszenia w podróż – po najpiękniejszych miastach naszych bliskich sąsiadów: Praga, Berlin, Wiedeń, Bratysława.

PRAGA

Warszawę i Pragę dzieli nieco ponad 500 km. Popularnym środkiem transportu na tej trasie jest samochód. Zapewni nam przede wszystkim komfort podróży i niezależność od komunikacji publicznej. Najtaniej byłoby jednak pojechać autobusem. Bilet kosztuje ok. 70 zł, ale podróż może trwać ponad 10 godzin. Nieco krócej, bo 8 godzin, zajmie bezpośrednie połączenie koleją. Bilet na pociąg może kosztować nawet 65 euro (268 zł). Rezerwując go przez internet, możemy skorzystać z promocji. Zapłacimy wtedy 29 euro (120 zł).

Co warto wiedzieć o stolicy Czech?

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc jest wsparty na 16 przęsłach Most Karola. Ma 516 m długości i 9,5 m szerokości. To najstarszy na świecie kamienny most o tak dużej rozpiętości. Znajduje się na nim wiele barokowych figur, które przyciągają uwagę turystów. Wśród nich najsłynniejszą jest postać św. Jana Nepomucena, której dotknięcie ma według legendy przynieść szczęście. Chętnych nie brakuje. W sezonie wakacyjnym most przeżywa prawdziwe oblężenie. Jest jednym z ulubionych miejsc występów ulicznych artystów. Wstęp na most jest bezpłatny.

MOST KAROLA - PRAGA

Muzeum Narodowe znajdujące się na placu św. Wacława, bardzo często widnieje na praskich pocztówkach. Możemy je odnaleźć programach wycieczek wielu polskich touroperatorów, mimo że  główny budynek jest od czterech lat zamknięty. Muzeum przechodzi gruntowny remont. Wcześniej było dostępne dla turystów przez 180 lat. Ponowne otwarcie części tego budynku planowane jest jeszcze w tym miesiącu. Cały remont ma jednak trwać do 2018 r. Tymczasem wstęp do czynnych obiektów kosztuje 110 CZK (16,5 zł).

MUZEUM NARODOWE W PRADZE

W przemieszczaniu się między praskimi zabytkami może pomóc bardzo sprawnie działający transport publiczny. Trzy linie metra, autobusy i tramwaje pozwolą nam w bardzo szybki i wygodny sposób poruszać się po mieście. Bilet na 30 min to wydatek rzędu 24 CZK (3,6 zł), 90 min – 32 CZK (4,8 zł), a dzienny – 110 CZK (16,5 zł). Nie warto ryzykować jazdy na gapę. Wysokość mandatu wynosi 800 CZK (120 zł). Bilety można kupić w kioskach, automatach na przystankach i stacjach metra.

METRO PRAGA

Jako że nie samym zwiedzaniem żyje człowiek, pora przedstawić praską scenę kulinarną. Czeska kuchnia ma wielu zwolenników na całym świecie, więc będąc na miejscu, grzechem byłoby jej nie spróbować. Jak zawsze warto jednak omijać miejsca nastawione na turystów, a kierować się tam, gdzie stołują się miejscowi. Wtedy możemy spróbować smacznych i niedrogich potraw. Ceny posiłków są zazwyczaj tylko nieznacznie droższe od polskich, więc nie powinny znacząco nadszarpnąć budżetu. W Pradze popularne jest tzw. skrócone menu, które obowiązuje najczęściej w dni powszednie od godz. 11 do 14. To kilka dań w bardzo atrakcyjnych cenach. Przybliżona cena obiadu to 130 CZK (19,5 zł). Jeśli chodzi o czeskie specjały, na pewno warto spróbować smażonego sera, knedlików i golonki.

PRZYKŁADOWY OBIAD

Chyba nie da się też być w Czechach i nie spróbować miejscowego piwa, które w Polsce uznawane jest za jedno z lepszych na świecie. Przemierzając praskie ulice, bez problemu odnajdziemy mnóstwo lokali, które serwują nam miejscowe specjały. Za kufel zapłacimy ok. 35 CZK (5,2 zł), choć w wielu miejscach ceny przekraczają nawet 60 CZK (9 zł). W sklepie butelka kosztuje od 12 do 25 CZK (1.8-3.8 zł).

PIWO

BERLIN

Warszawę i Berlin dzieli nieco ponad 500 km. Dzięki autostradzie A2 i bardzo dobrym drogom w Niemczech trasę możemy pokonać bardzo szybko, bo już w 6 godzin. Niestety do ceny benzyny musimy doliczyć również opłaty za polskie odcinki autostrady (niemieckie są bezpłatne). Taniej będzie dojechać autobusem. Podróż zajmie nam nieco ponad 8 godzin. Bilet kosztuje 70 zł. W 5 godzin powinniśmy pokonać tę trasę pociągiem, ale w tym wypadku cena biletu często przekracza 200 zł. Skorzystać możemy jednak z promocji PKP Intercity, która na wybranych połączeniach oferuje bilety w cenie 29 euro (120 zł).

BERLIN

Dzięki ogromnej konkurencji ceny noclegów w Berlinie nie są wcale wysokie. Dwuosobowy pokój w przyzwoitym hotelu w okolicach centrum miasta, możemy zarezerwować z miesięcznym wyprzedzeniem za ok. 100 euro (413 zł). Jeżeli wybierzemy dzielnice nieco bardziej oddalone od centrum, cena może spaść do 50-60 euro (206-248 zł). Gdybyśmy zdecydowali się na pensjonat lub hostel (HostelWorld), zapłacimy ok. 30 euro (124 zł). Rezerwując noclegi przez internet z dużym wyprzedzeniem, możemy trafić na spore rabaty. Poszukiwacze okazji często potrafią znaleźć łóżko w 10-osobowym pokoju za 9 euro (37 zł). Wiele cennych opinii i zdjęć możemy odnaleźć na portalu TripAdvisor.

Planując zwiedzanie Berlina, nie można pominąć Reichstagu. By wejść do siedziby niemieckiego parlamentu, trzeba się zarejestrować przynajmniej dwa dni wcześniej na stronie www.bundestag.de. Jeżeli tego nie zrobimy, możemy udać się do Biura Obsługi Turystów, ale zgodę na wejście otrzymamy jedynie wtedy, gdy będą wolne miejsca. Dziennie do budynku może wejść tylko 8 tys. zwiedzających, a chętnych jest naprawdę wielu. Wstęp jest bezpłatny.

REICHSTAG - BERLIN

Jeżeli myślicie, że przemieszczanie się po tak ogromnym mieście jest uciążliwe, jesteście w błędzie. Komunikacja publiczna w Berlinie funkcjonuje bardzo dobrze. Aktualnie niemieckie metro (U-Bahn) ma aż dziesięć linii i ponad 170 stacji. W godzinach szczytu pociągi kursują nawet co 2-3 min, a ich punktualność jest na poziomie ok. 95 proc. Na jednym bilecie możemy podróżować metrem, szybką koleją (S-Bahn), autobusami i tramwajami. Jeden przejazd (maks. dwie godziny jazdy) to koszt 2,6 euro (10,7 zł). Turyści najczęściej wybierają bilet całodzienny, który kosztuje 6,7 euro (27,7 zł).

S-BAHN BERLIN

Niezwykle rzucającą się w oczy w berlińskim krajobrazie jest wieża telewizyjna. Nic w tym dziwnego. Sięga 368 m i jest najwyższym budynkiem w Niemczech. Co prawda wjazd na górę i zwiedzanie jej kosztuje 13 euro (54 zł), ale widok potrafi wynagrodzić ten wydatek. Co roku na szczyt wieży wjeżdża ponad milion turystów z całego świata.

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest Mur Berliński, symbol zimnej wojny i podziału Niemiec. Przebiegał przez całe miasto i wciąż zachowało się po nim wiele pozostałości. Przed upadkiem liczył 156 km długości. Należały do niego również okopy, zasieki drutowe i miny. W wielu dzielnicach Berlina można odnaleźć pomniki upamiętniające wydarzenia związane z powojenną historią Niemiec, którą mur symbolizował.

MUR BERLIŃSKI

W ścisłym centrum króluje uliczne jedzenie. Ceny są przystępne, a czas oczekiwania krótki. Na świecie panuje opinia, że najlepszy kebab zjemy właśnie w Niemczech. Choć jest to typowo tureckie danie, budek z kebabami jest tu na tyle dużo, że konkurencja jest ogromna. Najpopularniejszy kebab w bułce kosztuje ok. 3 euro (12,4 zł). Kultowym daniem jest również currywurst, czyli grillowana kiełbaska posypana curry, często podawana z frytkami. Koszt tego berlińskiego przysmaku to ok. 2 euro (8,3 zł). Za dwudaniowy obiad w restauracji zapłacimy ok. 10 euro (41,3 zł).

PRZYKŁADOWY KEBAB

WIEDEŃ

Stolice Polski i Austrii dzieli ok. 550 km. Najtańsza wydaje się podróż autokarem. Wydatki na bilety w obie strony powinny zamknąć się w kwocie 200 zł. Minusy? Autobus z Warszawy jedzie do Wiednia aż 12 godzin. Szybciej dojedziemy samochodem. Głównie przez opłaty drogowe koszt może być wyższy, ale łączny czas podróży powinien wynieść maksymalnie 8 godzin. Mało atrakcyjnym rozwiązaniem wydaje się samolot. Ceny biletu dla jednej osoby rozpoczynają się od 500 zł.

Choć trudno zliczyć wszystkie atrakcje turystyczne Wiednia, miłośnicy sztuki z pewnością powinni poświęcić czas na zwiedzenie Belwederu. W XVIII w. był to barokowy pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Po I wojnie w budynku zorganizowano muzea. Najpopularniejszym zbiorem są obrazy Gustawa Klimta, Schielego i Kokoschki. Bilet wstępu do wszystkich części budynku kosztuje 13 euro (54 zł).

BELWEDER W WIEDNIU

Obowiązkowym punktem wycieczki powinien być również wpisany w 1996 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Pałac Schonbrunn. Liczy on ponad 1,4 tys. komnat, lecz tylko 45 zostało udostępnione zwiedzającym. Letnią rezydencję Habsburgów odwiedza rocznie niemal 8 mln turystów. Wstęp kosztuje 11,5 euro (47,5 zł), a bilety można rezerwować także przez internet na www.imperial-austria.at.

PAŁAC SCHONBRUNN - WIEDEŃ

Tuż przy Pałacu Schonbrunn znajduje się najstarsze funkcjonujące zoo na świecie – Tiergarten. Zajmuje ono powierzchnię 17 ha, a znajdują się w nim między innymi: pandy wielkie, orangutany, słonie afrykańskie, niedźwiedzie polarne, gepardy, torbacze koala i pingwiny cesarskie. Zoo pełni także funkcję placówki, która zajmuje się ochroną zwierząt. Wstęp do niego kosztuje 16,5 euro (68 zł).

ZOO

Dla Polaków najbardziej znaną austriacką potrawą jest kotlet po wiedeńsku. Austriacy szczycą się także serami, których produkcja ma bardzo bogatą tradycję. Sery białe, żółte i pleśniowe są w Austrii bardzo popularnymi przekąskami. Największym powodzeniem cieszą się te wytwarzane ręcznie w małych gospodarstwach. Niemal na każdym rogu możemy znaleźć też kiełbaski sprzedawane w budkach po 2,5 euro (10,3 zł). Przeciętny dwudaniowy obiad może kosztować ok. 12 euro (49,5 zł).

SERY

Tradycja picia kawy w Austrii sięga XVII w. Dziś Austriacy są narodem, który spożywa największą ilość kawy w przeliczeniu na mieszkańca. Przemierzając wiedeńskie ulice, nie sposób tego nie zauważyć. Kultura picia kawy w Wiedniu to bardzo istotna kwestia. Liczą się czas, miejsce i smak. Filiżanka kawy w Wiedniu to wydatek od 2 (8,3 zł) do 10 euro (41,3 zł).

KAWA - WIEDEŃ

BRATYSŁAWA

Ostatnią propozycją na weekendowy wypad za granicę jest Bratysława. Warszawę i stolicę Słowacji dzieli ok. 530 km. Oczywiście najwygodniejszym środkiem transportu będzie własny samochód. Podróżowanie nim jest jednak opłacalne, jeśli koszty benzyny i opłat drogowych rozłożymy na trzy lub cztery osoby. Bardzo niekorzystnie przedstawiają się również połączenia kolejowe. By dojechać do Bratysławy, czekają nas przesiadki, a podróż nie będzie tania. Najlepszą ofertę przedstawiają przewoźnicy autokarowi. Bilet w jedną stronę kosztuje 120 zł, a podróż trwa blisko 11 godzin.

BRATYSŁAWA

Noclegi w Bratysławie z pewnością nie należą do najdroższych w Europie. Za dwuosobowy pokój w hotelu niedaleko centrum, zapłacimy ok. 50 euro (206,5 zł). Jeżeli nie odstraszył nas słynny horror o słowackim hostelu, („Hostel”, reż. Eli Roth) łóżko jednoosobowe możemy mieć już za 8 euro (33 zł).

Bardzo charakterystycznym budynkiem w Bratysławie jest niebieski Kościół św. Elżbiety. Powstał na początku XX w., a jego fundatorem był cesarz Franciszek Józef I. Niebieski kolor jest motywem przewodnim zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej części kościoła. Uwagę na siebie zwraca również nietypowy kształt budynku i eliptyczna wieża. Zwiedzanie kościoła jest bezpłatne.

NIEBIESKI KOŚCIÓŁ - BRATYSŁAWA

Będąc w Bratysławie, nie sposób przejść obojętnie obok Mostu Słowackiego Powstania Narodowego, zwanego również Nowym Mostem. Ten asymetryczny most linowy o długości 431 m, ma zamontowaną charakterystyczną podporę. Na wysokości 85 m wieńczy ją kopuła przypominająca statek kosmiczny. Mieści się w niej restauracja UFO. Ceny posiłków zaczynają się tam od 30 euro (124 zł), ale klientów nie brakuje.

MOST W BRATYSŁAWIE

Dzięki temu, że Bratysławę i Wiedeń dzieli tylko 60 km, bardzo popularne są rejsy statkami rzecznymi po Dunaju. Trwają maksymalnie dwie godziny. Bilet w obie strony kosztuje 35 euro (144,5 zł).

W Bratysławie i w całej Słowacji ogromną popularnością cieszy się zupa czosnkowa, smażony ser, pierogi z bryndzą i knedle. Miejscową specjalnością, której możemy spróbować w niemal każdym lokalu, są pieczone kaczki, gęsi i indyki. Średnia cena zestawu obiadowego to ok. 7 euro (29 zł).

Jak za to zapłacić?

W Berlinie, Wiedniu i Bratysławie potrzebne będzie nam euro. W Pradze w wielu miejscach również można płacić w euro, lecz przede wszystkim obowiązuje czeska korona. Warto pomyśleć o wymianie złotówek jeszcze w Polsce. Popularny serwis Cinkciarz.pl oferuje kursy atrakcyjniejsze niż tradycyjne kantory i wygodne karty walutowe typu pre-paid. Są one zabezpieczone kodem PIN i umożliwiają wygodne bezgotówkowe płatności wszędzie, gdzie akceptowane są karty Visa.

Więcej inspiracji!

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu nabraliście ochoty na wyruszenie w podróż do jednego z europejskich miast to zapraszam Was również do odwiedzenia GoEuro oraz zapoznania się z listą 25 europejskich miast wartych odwiedzenia według polskich blogerów podróżniczych.

15 Comments

 1. Gosia R. says:

  świetny wpis! bardzo pomocny przyda mi się, ponieważ właśnie planuję swoją podróż do Berlina, dzięki Tobie dowiedziałam się o możliwości rezerwacji biletów do siedziby niemieckiego parlamentu, o czym wcześniej kompletnie nie miałam pojęcia – dzięki!
  Gośka

 2. Daniel Kasprzyk says:

  nie wiedziałem, że to właśnie w Bratysławie kręcony był ten super horror Hostel, ale fajnie :)))

 3. marek says:

  Warszawa –> Praga ” nieco ponad 500 km ” hello!!!!

  1. Kasia says:

   bo tutaj są podane odległości miast w linii prostej 🙂

 4. Po prostu Rychu says:

  Warszawa – Praga – Odległość w linii prostej: 507.72 km.
  Napiszcie coś o Litwie i Ukrainie. Tam dużo taniej.

 5. Marek says:

  Siedząc w biurze aż miło przejrzeć fotoreportaże i zaznać choć odrobinę wrażeń z wakacji 🙂

 6. Magda Kajzer says:

  Wszystkie te miejsca na pewno są warte zobaczenia, ale moje serce należy do Wiednia. To naprawdę fascynujące miasto, ma tyle uroki i wydaje mi się, że jest bardzo niedoceniane. Ale może to dobrze, w końcu zawsze to mniej turystów :).

 7. Kaja Adamowska says:

  Michał bardzo Ci dziękuję za ten wpis. Właśnie z mężem planujemy romantyczny wyjazd we dwoje i szukamy w internecie ciekawych miejsc. Trafiliśmy na Twój blog (btw. zawartość robi wrażenie, rewelacja!) przez przypadek i bardzo skorzystaliśmy na Twoich wskazówkach i sprawdzonych radach.

  Ciepłe pozdrowienia z Wrocławia

 8. alibabka says:

  Na weekendowe wypady to ja polecam z kolei park przygody Kulturinsel 🙂 Świetną opcją jest możliwość noclegu w domku na drzewie, z tym spotkałam się po raz pierwszy w swoim życiu, a do najmłodszych to ja już niestety nie należę 😉

 9. aschaaa says:

  dzis natrafilam na Twojego bloga szukajac info o Japoni, bo tam lecimy w najbliszsym czasie. Kocham podrozowac i zgadzam sie z jednym z twoich wspisow ze cyferki nas ograniczaja, ale nie czynia rzeczy niemozliwych… Z powodu ograniczen w pracy mojej i meza nie mozemy podrozowac tyle ile bysmy chcieli ale w tym roku udalo nam sie wyjechac /wyleciec 7razy wiec jest fajnie 🙂 z duzym opoznieniem ale zawsze publikuje nasze urlopy na moim blogu (jest listopad a ja opisuje majowa podroz teraz hii :P, ale to przez brak czasu). ale nie o tym chcialam – mieszkam w wiedniu i zgadzam sie ze wypad do wiednia na weekend to fajna sprawa. owszem bus jedzie dlugo, ale mozesz spac, bo w wiedniu jestes o 6rano – praktyczne. zreszta wieden ma tyle atrakcji, ze belweder jest jedna z tych biedniejszych bym powiedzila. zapraszam do wiednia od pierwszej adwentowej soboty – miasto mieni sie wszelkimi kolorami, poustawiane sa budki z jedzeniem i punchem – cudownie jest!

  a w tojego bloga dalej sie wczytuje bo mi sie spodobalo – dobrze piszesz, duzo praktycznych informacji prosto wyjasnionych – i duzo praktycznych zdjec. plus dla ciebie! popracuj troche nad fotkami – kadr, mala korekta w lightroomie i wiekszy rozmiar i bedzie blog podrozniczy idealny! Pozdrawiam cie!

 10. Piotr says:

  Najlepsze w tych miastach są chyba metra, przynajmniej Wiedeń i Berlin bo w nich byłem i zrobiły na mnie niesamowite wrażenie. U mnie w mieście pół godziny czekam na autobus, a tam nigdy nie czekałem dłużej na transport niż 5 minut.

 11. Patrycja says:

  A jak z noclegami? Jest coś godnego do polecenia w tych miastach? Z góry dziękuje za odp 🙂

 12. Tomek says:

  Most Karola ma 500 m długości, a nie wysokości, jak napisałeś 🙂 pozdrawiam
  Ciekawy blog, trafiłem na niego szukając informacji o Tajlandii, gdzie akurat poleciała moja siostra i muszę przyznać, że fajnie się to czyta.

  1. Michał Stolarewicz says:

   Hej Tomek!
   Masz racje, dzięki za słuszną uwagę, już poprawiłem 🙂
   Pozdrawiam

 13. AngelLovesDreams says:

  Bardzo fajny wpis. Wszystkie miasta uwielbiam, każde z nich warte jest odwiedzenia i na pewno nikt nie pożałuje tych wycieczek. Tym bardziej warto skorzystać, skoro mamy je dostępne w dość krótkim zasięgu. Biegnę na inne Twoje wpisy, tymczasem zapraszam do mnie na krótką podróż po Pradze http://angellovesdreams.pl/weekend-w-pradze/ mam nadzieję, że Praga widziana w moim obiektywie skusi innych do jej odwiedzenia

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.