Tajemnice wielkich Majów – co zostało po cywilizacji?

Posted on

Żyli tysiące lat temu i byli jedną z najbardziej zaawansowanych cywilizacji świata. Ich upadek był przez wiele lat ogromną zagadką dla naukowców. Narobili sporo hałasu z zaświatów, kiedy w grudniu 2012 czekaliśmy na przepowiedziany przez nich koniec świata. Na terenie dzisiejszego Meksyku możemy podziwiać miejsca, które stworzyli właśnie Majowie. Żaden miłośnik historii tego nie odpuści! Co zostało po cywilizacji, która przepowiedziała koniec świata?

Meksyk Riviera Maya - Tulum

Nie tylko sombrero

Każdy, kto planuje wakacje w Meksyku powinien wiedzieć, że Meksyk to nie tylko sombrero i tequila, ale też imponujący kawałek historii świata, który możemy odnaleźć na Półwyspie Jukatan. Pozostałości po miastach budowanych przez Majów to podróż do przeszłości i odtworzenie namiastki życia, jakie prowadzili przez ok 2 000 lat. Każdy kto odwiedza Jukatan, nie może oprzeć się pokusie spotkania z tą wspaniałą i bogatą cywilizacją. Osobiście uwielbiam jej historie oraz wszystkie legendy z nią związane. Chciałbym Wam polecić bardzo ciekawy program na ten temat w Travel Channel “Wyprawa w nieznane”, w którym jego główny bohater Josh odkrywa starożytne ołtarze ofiarne Majów w jaskiniach ukrytych w dżungli i pod ruinami Meksyku, jednocześnie analizując upadek niezwykłego imperium Majów. Jakich jeszcze niespotykanych doświadczeń możemy się spodziewać w tej kolebce cywilizacji?

Ruiny historii

Podążając po śladach Majów odkryjemy kilka miast rozsianych po Meksyku, które skrywają niejedną tajemnicę. Chociażby Chichén Itzá. Najsłynniejszą częścią miasta jest Świątynia Kukulkana, która stanowi kamienny kalendarz Majów. Dostać się do niej można po łącznie 365 schodkach, czyli tylu, co dni w roku. Ekscytujące jest również obserwatorium astronomiczne mieszczące się w wieży zwanej Śimakiem powstałe jeszcze w czasach, gdy Europejczycy wierzyli, że Słońce krąży wokół Ziemi!

Meksyk Chichen Itza Jukatan

W czasie złotej ery Majów powstało miasto Uxmal. Góruje nad nim Piramida Czarownika o wysokości ok. 35 metrów zbudowana na eliptycznej podstawie – unikat na tle innych piramid wznoszonych przez Majów! Innym, mistrzowskim dziełem jest bogato zdobiony długi budynek – Pałac Gubernatora. W mieście czeka na nas również wiele innych fascynujących budowli jak Czworokąt Mniszek, Dom Żółwi czy Ołtarz Jaguarów. Miłośnicy sportu z kolei zainteresują się z pewnością boiskiem do gry w piłkę – pelotę.

Meksyk Uxmal Jukatan

Tulum to kolejne miasto z pięknymi ruinami budowli Majów, na czele z El Castillo czyli Zamkiem. Jednak wyróżnia je dodatkowo położenie – na wybrzeżu, przy pięknej tropikalnej plaży. Moc zwiedzania i atrakcji a potem relaks na pięknej piaszczystej plaży… Czy trzeba czegoś więcej?

Meksyk Riviera Maya - Tulum

Meksyk Riviera Maya - Tulum

Tulum w pewnym okresie służyło za port innemu, dużemu miastu – Coba. U szczytu funkcjonowania mieszkało  w nim nawet ponad 50 tysięcy Majów. Jest ono trochę bardziej zapomniane i najmniej zbadane od pozostałych. Kryje się bowiem pośród amazońskiej dżungli skutecznie ukrywając się od wścibskich oczu. Knieje dżungli kryją też najwyższą piramidę na Jukatanie – Nohoch Mul. Większość zabudowań nie została jeszcze odsłonięta. Jednakże dodaje to tylko uroku i tajemnicy temu miejscu. Niejednokrotnie to właśnie Coba robi na turystach największe wrażenie.

W dzisiejszej dzielnicy Chiapas znajduje się natomiast Palenque – mniejsze od sąsiednich miast Majów, jednak zawierające jedne z najwspanialszych elementów architektonicznych. Wśród nich piramida schodkowa – Świątynia Inskrypcji, która jak się okazało dopiero w XX w. skrywa kryptę grobową jednego z królów.

Meksyk Palenque Półwysep Jukatan

No to w drogę!

To tylko część atrakcji pozostawionych przez Majów, których doświadczycie w Meksyku na Półwyspie Jukatan. Tak jak Josh Gates w “Wyprawie w nieznane” (od poniedziałku do piątku o 10: 00 i 23: 00, niedziele o 19:00) możecie na własne oczy zobaczyć pozostałości wspaniałej cywilizacji i przeżyć niezapomnianą przygodę wśród antycznych budowli i zielonej przyrody. To jak? Kupujcie bilety i w drogę!

Logo_Travel_Channel

Wpis powstał we współpracy z Travel Channel Polska.

3 Comments

  1. Ola says:

    Fascynująca cywilizacja. Potworne, że cały ich dorobek kultury praktycznie zniknął. Teraz możemy oglądać szczątki Wielkiej, bogatej kultury… Przykre.

  2. Bartek z Legnicy says:

    Bardzo chciałbym odwiedzić Półwysep Jukatan, tam jest pięknie i do tego jeszcze ta cała niesamowita historia stworzenia świata i kalendarza Majów

  3. Anna Litwin says:

    Byłam w Tulum tam jest pięknie! A kolor wody jest boski

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.