Salina Turda niezwykła kopalnia soli w Rumunii.

Posted on
Salina Turda kopalnia soli Rumunia

Odwiedziłem niezwykłe miejsce w Transylwanii. Salina Turda to wyjątkowa kopalnia soli z atrakcjami takimi jak: amfiteatr, diabelski młyn, minigolf, bilard i łodzie. Sól wydobywano tu już w czasach rzymskich. Eksploatację zakończono w roku 1932, a w 1992 miejsce otwarto dla zwiedzających. Od wejścia ciągnie się prawie kilometrowy, solny korytarz kierujący do najgłębszego punktu – 120 m w głąb kopalni. Jest to najbardziej niesamowity podziemny park rozrywki, w którym byłem. Salina Turda to jedna z największych i najstarszych kopalni w Europie – prawdziwe muzeum górnictwa solnego w Transylwanii. Jeden z architektonicznych i podziemnych cudów świata. Coś pięknego!

Salina Turda – najlepszy podziemny park rozrywki na świecie?

Kopalnia została opuszczona w 1932 roku. Miała wiele zastosowań: jako schron przeciwbombowy podczas wojny i jako magazyn do przechowywania sera. Została otwarta dla turystów w 1992 roku i od tego czasu ponad 2 miliony odwiedzających podążyło kosmicznym tunelem w głąb historii. Salina Turda jest oficjalnie uznana za jedną z najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych atrakcji turystycznych na świecie, ale tak niewielu o niej nie wie. Wydobycie soli o miało miejsce w tym obszarze od starożytności, ale kopalnie, które możemy odwiedzić, datowane są na lata 1600–1922.

Salina Turda Rumunia – zwiedzanie kopalni soli.

Od wejścia ciągnie się prawie kilometrowy, solny korytarz, który wybudowano w 1853 roku. Kieruje on nas do Komnaty Echa, w której możemy przetestować doskonałą akustykę, krzyczeć do woli i tym samym sprawdzić pojemność swoich płuc. Teren Saliny składa się z różnych komór – pierwsza – kopalnia Iosif, ma głębokość 112 m. W komorze Losif znajdują się pola do minigolfa, kręgielnia, plac zabaw dla dzieci, pełnowymiarowy diabelski młyn na 48 osób i amfiteatr na 180 osób. Oprócz opłaty za wejście, za każdą z tych atrakcji musimy dodatkowo zapłacić. Obok jest głębsza i starsza kopalnia Terezia. Do Terezii można się dostać kolejnymi schodami lub windą. Tutaj znajdziemy największą atrakcję kopalni, jaką są przejażdżki po jeziorze łodzią (koszt 20 LEI) oraz inne dziwne struktury przypominające UFO. Równie ciekawe okażą się także – zwisające od tysięcy lat – stalaktyty. Kopalnia Rudolf jest główną atrakcją tego miejsca. To naprawdę ogromna galeria: 80 m długości, 50 m szerokości i 42 m wysokości. W górnej części znajdują się balkony ze wspaniałym widokiem na galerię. Do najgłębszego punktu Terezia.– 120 m w głąb kopalni – prowadzi winda, odpowiednia dla 8 osób jednocześnie. Alternatywnym sposobem zejścia są bardzo śliskie i wąskie 172 schody, 13 pięter. w dół.

Salina Turda kopalnia soli Rumunia Salina Turda kopalnia soli Rumunia

Salina Turda – działa zdrowotno oraz pobudza naszą wyobraźnię!

Poczułem się tutaj jak bohaterowie książki o Harrym Potterze i Książę Półkrwi. Scena, w której Harry podróżuje z Dumbledorem do jaskini ukrytej w górach, w której znajdowała się także duża komnata z ciemnym jeziorem. Klimat jaki tu panuje jest niesamowity! Myślę, że wszyscy fani horroru pokochają to miejsce. Co ciekawe bez problemu możemy połączyć się tutaj z siecią wi-fi i bezpłatnie korzystać z internetu, który o dziwo szybko śmigał. Panuje tu stała temperatura 12 stopni Celsjusza, a wilgotność jest na poziomie 80 %. Jest to cenna informacja dla osób wysoce alergicznych – nie ma drobnoustrojów i alergenów ze względu na wyjątkowe środowisko. Przebywanie w tym miejscu posiada także dużo właściwości korzystnych dla naszego zdrowia. Salina Turda od kilku lat wykorzystywana jest do haloterapii, czyli użycie soli w terapii schorzeń układu oddechowego, jak również problemów skórnych.

Salina Turda – jak dojechać?

Turda jest niewielkim miastem leżącym 34 km na południe od Kluż-Napoki, w otoczeniu, którego zlokalizowane są liczne zakłady przemysłowe. Dojazd z Kluż-Napoka do Saliny Turdy zajmuje około 40 minut, drogą numer E81. Idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z przewozu osób, lokalnym busem Alis. Odjeżdżają one co 20 minut z centrum miasta. Przystanek znajduje się tuż przy moście Traian Bridge, na skrzyżowaniu ulic Piața Mihai Viteazu i Strada Ion Popescu Voitești. Dokładna lokalizacja przystanku. Za bilet w jedną stronę zapłacimy 8 LEI. Poniżej aktualny (luty 2020) rozkład jazdy Alis Bus do Turda.

Salina Turda dojazd z Cluj Napoka

Salina Turda, kopalnia soli Rumunia – cennik i czas zwiedzania.

Pomimo, ze kopalnie otworzono w 1992 roku, to dopiero w 2008 roku przeprowadzono jej kompleksową modernizację i w pełni udostępniono zwiedzającym – w obecnym kształcie – w styczniu 2010 roku. Czynna jest codziennie od 9:00 do 17:00, ostatnie wejście o godz. 16.00. Bilet wstępu to koszt: 40 LEI dorośli, 20 LEI studenci, emeryci i dzieci. Dodatkowe atrakcje to koszt: kręgle 20 min 15 LEI; mini golf 20 min 10 LEI; stół do ping ponga 30 min 10 LEI; diabelski młyn 5 LEI za osobę 8 minut; wypożyczenie łodzi wiosłowych maksymalnie 3 osoby 20 LEI za łódź. Parking płatny 5 LEI za godzinę. Ceny aktualne na luty 2020. Na zwiedzanie kopalni powinniśmy poświęcić 2 – 2,5 godziny. Pamiętajcie, aby zabrać ze sobą coś na długi rękaw (bluzę bądź kurtkę) oraz butelkę wody. Oficjalna strona kopalni.

Jedno z dwóch wejść do kopalni soli Salina Turda w Rumunii.

Salina Turda kopalnia soli Rumunia Salina Turda kopalnia soli Rumunia Salina Turda kopalnia soli Rumunia Salina Turda kopalnia soli Rumunia Salina Turda kopalnia soli Rumunia Salina Turda kopalnia soli Rumunia

3 Comments

  1. Lista spełnionych marzeń z Bucket List | Blog Globtrotera says:

    […] Malta, Malaysia, Morocco, Monaco, Netherlands, Norway, Philippines, Poland, Portugal, Russia, Romania, Saint Kitts and Nevis, Sint Maarten, Spain, Sweden, Switzerland, Singapore, Slovakia, South Korea, […]

  2. Najciekawsze doświadczenia w moim podróżniczym życiu. | Blog Globtrotera says:

    […] Odwiedziłem niezwykłe miejsce w Transylwanii. Salina Turda to wyjątkowa kopalnia soli w Rumunii, z atrakcjami takimi jak: amfiteatr, diabelski młyn, minigolf, bilard i łodzie. Sól wydobywano tu już w czasach rzymskich. Eksploatację zakończono w roku 1932, a w 1992 miejsce otwarto dla zwiedzających. Od wejścia ciągnie się prawie kilometrowy, solny korytarz kierujący do najgłębszego punktu – 120 m w głąb kopalni. Jest to najbardziej niesamowity podziemny park rozrywki, w którym byłem. Salina Turda to jedna z największych i najstarszych kopalni w Europie – prawdziwe muzeum górnictwa solnego w Transylwanii. Jeden z architektonicznych i podziemnych cudów świata. Coś pięknego! Pełna relacja z tej podróży. […]

  3. Siła marzeń. Podróżnicze podsumowanie 2020 | Blog Globtrotera says:

    […] 120 m w głąb kopalni. Jest to najbardziej niesamowity podziemny park rozrywki, w którym byłem. Salina Turda to jedna z największych i najstarszych kopalni w Europie – prawdziwe muzeum górnictwa solnego w Transylwanii. Jeden z architektonicznych i podziemnych […]

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.