Sagres Portugalia: przepiękne klify i ukryta plaża.

Posted on
Portugalia Sagres

Do Sagres wybrałem się przy okazji mojego pobytu w hiszpańskiej Sewilli. To, co najbardziej mnie urzekło w tym miejscu, to piorunujące widoki majestatycznych klifów oraz moc Oceanu Atlantyckiego. Sagres to tak naprawdę bardzo malownicza wieś zamieszkała jedynie przez nieco ponad 2000 mieszkańców. Znana z wielkich fal, przyjaznych ludzi i pięknych plaż. Jest tutaj bardzo kameralnie, czas jakby płynął wolniej, a błękit nieba oraz morska bryza pozwalają nam zapomnieć o szarej codzienności. Sagres uznawane jest za punkt łączący Morze Śródziemne z Oceanem Atlantyckim. Poczułem się tutaj tak, jakbym przeniósł się w czasie do lat mojej młodości, kiedy nie musiałem się nigdzie śpieszyć, godzinami potrafiłem leżeć na trawie i patrzeć w niebo. Cisza, spokój i wszechobecne naturalne piękno – z tym powinno kojarzyć się Sagres. Znajduje się na południowym-zachodzie Portugalii w regionie Algarve. Dalej już tylko ocean i Ameryka. Leży 6 km od przylądka św. Wincentego, najdalej wysuniętego na południowy-zachód punktu kontynentalnej Europy. Wysokie na 75 metrów klify oraz rozbijające się na nich fale potrafią zahipnotyzować.

Sagres co zobaczyć?

Najbliżej miasteczka Sagres położona jest XV-wieczna Twierdza Sagres (Fortaleza de Sagres), na której terenie znajduje się: latarnia, niewielka kaplica, a także róża wiatrów (Rosa dos Ventos). Jest to świetny początek naszej podróży wzdłuż klifów. To właśnie w tym miejscu – za sprawą infanta Henryka Żeglarza  – powstała szkoła kartografii i astronomii, która jest uznawana za pierwszą akademię morską świata. Legenda głosi, że wykorzystał on obecny tu 43-metrowej średnicy kompas do zaplanowania podróży, które ukształtowały złoty wiek odkrycia Portugalii.

Portugalia Sagres
Fortaleza de Sagres

Cabo De Sao Vincente jest najbardziej wysuniętym na południe krańcem Europy i Portugalii, a do XIV wieku uważany był za koniec świata. Przez tysiące lat wierzono, że gdy morze się rozciągało, potwory morskie żyły poza zasięgiem wzroku, tuż za horyzontem, zanim ziemia wpadła w straszną czarną dziurę. Obecnie mieści się tutaj latarnia morska, która jest nadal widoczna do 50 km na morzu. To punkt zwrotny dla statków przechodzących i jeden z najbardziej ruchliwych szlaków żeglugowych na świecie. Legenda głosi, że ciało St. Vincentes zostało sprowadzone na brzeg w IV. wieku, a nad jego grobem wzniesiono kapliczkę. Później w 1173 r. ciało zostało ekshumowane przez króla Alfonsa Henreiquesa (uważanego za założyciela Portugalii) i wysłane do Lizbony. Wiele osób poleca również zwiedzanie Przylądku Świętego Wincentego podczas zachodu słońca, aby zobaczyć słońce zanurzone w oceanie wzdłuż horyzontu – rzadki widok, który trudno znaleźć wszędzie, ale to tutaj był przecież legendarny koniec świata!

“Travel makes you modest; you realize what a small place you hold in the world.”

Portugalia Sagres Cabo De Sao Vincente

Portugalia Sagres Cabo De Sao Vincente
Cabo De Sao Vincente

Portugalia Sagres

Sagres jak dojechać?

Podróż samochodem do Sagres z Lagos zajmie nam jedynie około 40 minut. Gorąco polecam wynajęcie auta, jeśli zamierzacie być w regionie Algarve, ponieważ znacznie ułatwia to zwiedzanie i prawie wszystko można przełożyć na jednodniową wycieczkę. Dla tych, którzy nie mają samochodu możliwości dotarcia do Sagres są ograniczone. Najlepszym autobusem do złapania z Lagos jest autobus ekspresowy o 10:30, który jedzie bezpośrednio do Cabo São Vicente (idealny na jednodniową wycieczkę). Kolejny z autobusów zabierze nas do Cabo São Vicente i odjeżdża z Sagres o 14:25. Jest autobusem ekspresowym z powrotem do Lagos. Dokładny rozkład jazdy autobusów z Lagos do Sagres.

Portugalia Sagres Portugalia Sagres

Najlepsze w Portugalii szkoły surfingu.

Sagres jest domem dla jednych z najlepszych szkół surfingu w całej Portugalii. Ze względu na położenie przylądka, na którym znajduje się Sagres, niektóre plaże są bardziej chronione przed falami niż inne. Dzięki temu plaże są odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych surferów. Istnieje również mnóstwo szkół surfingu, które oferują lekcje i wynajem sprzętu w bardzo przystępnej cenie.

Portugalia Sagres surfing Portugalia Sagres

Sagres plaże

Poza najbardziej popularnymi plażami w Sagres, czyli: Praia da Mareta, Praia da Martinhal, Praia do Tonel oraz Praia do Beliche, chciałbym polecić Wam prawdziwą perełkę – plażę Praia do Telheiro. Jeden z mniej znanych klejnotów portugalskiego wybrzeża. Wspaniała i dzika plaża otoczona dziewiczą i bujną przyrodą. Niesamowite klify rozciągające się na południe i piękna piaszczysta plaża o złotym kolorze. Pokazał mi ją mój przyjaciel Luis z Hiszpanii, który spędził na niej weekend pod namiotem. Mieć całą plażę tylko dla siebie – coś niesamowitego! Dojazd samochodem po polnej drodze, na szycie klifu znajduje się mały parking, a następnie krótka wspinaczka, aby zejść na plażę.

Portugalia Sagres Portugalia Sagres Portugalia Sagres Portugalia Sagres

Portugalia Sagres
Plaża Praia do Telheiro

Portugalia Sagres Portugalia Sagres Portugalia Sagres Portugalia Sagres Portugalia Sagres Portugalia Sagres

Portugalia Sagres Michal Stolarewicz

Portugalia jedzenie
Dania z grilla, świeże ryby oraz owoce morza. Moje ulubione ziemniaczki gotowane z masłem i czosnkiem.

Portugalia Sagres

Relacja video z podróży do Sagres w Portugalii:


1 Comments

  1. Spełniać marzenia. Podróżnicze podsumowanie 2019 | Blog Globtrotera says:

    […] W tym miesiącu poleciałem wraz z przyjaciółką na urodziny naszego kolegi Hiszpana, do Sewilli. Jednak głównym punktem wyjazdu była podróż wybrzeżem Portugalii do najdalej wysuniętego na południowy-zachód punktu kontynentalnej Europy. Zatrzymaliśmy się w Sagres. To, co najbardziej mnie urzekło w tym miejscu, to piorunujące widoki majestatycznych klifów oraz moc Oceanu Atlantyckiego. Sagres to tak naprawdę bardzo malownicza wieś zamieszkała jedynie przez nieco ponad 2000 mieszkańców. Znana z wielkich fal, przyjaznych ludzi i pięknych plaż. Jest tutaj bardzo kameralnie, czas jakby płynął wolniej, a błękit nieba oraz morska bryza pozwalają nam zapomnieć o szarej codzienności. Sagres uznawane jest za punkt łączący Morze Śródziemne z Oceanem Atlantyckim. Poczułem się tutaj tak, jakbym przeniósł się w czasie do lat mojej młodości, kiedy nie musiałem się nigdzie śpieszyć, godzinami potrafiłem leżeć na trawie i patrzeć w niebo. Cisza, spokój i wszechobecne naturalne piękno – z tym powinno kojarzyć się Sagres. […]

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.