Do Sagres wybrałem się przy okazji mojego pobytu w hiszpańskiej Sewilli. To, co najbardziej mnie urzekło w tym miejscu, to piorunujące widoki majestatycznych klifów oraz moc Oceanu Atlantyckiego. Sagres to tak naprawdę bardzo malownicza wieś zamieszkała jedynie przez nieco ponad 2000 mieszkańców. Znana z wielkich fal, przyjaznych ludzi i pięknych plaż. Jest tutaj bardzo kameralnie, czas jakby płynął wolniej, a błękit nieba oraz morska bryza pozwalają nam zapomnieć o szarej codzienności. Sagres uznawane jest za punkt łączący Morze Śródziemne z Oceanem Atlantyckim. Poczułem się tutaj tak, jakbym przeniósł się w czasie do lat mojej młodości, kiedy nie musiałem się nigdzie śpieszyć, godzinami potrafiłem leżeć na trawie i patrzeć w niebo. Cisza, spokój i wszechobecne naturalne piękno – z tym powinno kojarzyć się Sagres. Znajduje się na południowym-zachodzie Portugalii w regionie Algarve. Dalej już tylko ocean i Ameryka. Leży 6 km od przylądka św. Wincentego, najdalej wysuniętego na południowy-zachód punktu kontynentalnej Europy. Wysokie na 75 metrów klify oraz rozbijające się na nich fale potrafią zahipnotyzować.
Sagres co zobaczyć?
Najbliżej miasteczka Sagres położona jest XV-wieczna Twierdza Sagres (Fortaleza de Sagres), na której terenie znajduje się: latarnia, niewielka kaplica, a także róża wiatrów (Rosa dos Ventos). Jest to świetny początek naszej podróży wzdłuż klifów. To właśnie w tym miejscu – za sprawą infanta Henryka Żeglarza – powstała szkoła kartografii i astronomii, która jest uznawana za pierwszą akademię morską świata. Legenda głosi, że wykorzystał on obecny tu 43-metrowej średnicy kompas do zaplanowania podróży, które ukształtowały złoty wiek odkrycia Portugalii.
Cabo De Sao Vincente jest najbardziej wysuniętym na południe krańcem Europy i Portugalii, a do XIV wieku uważany był za koniec świata. Przez tysiące lat wierzono, że gdy morze się rozciągało, potwory morskie żyły poza zasięgiem wzroku, tuż za horyzontem, zanim ziemia wpadła w straszną czarną dziurę. Obecnie mieści się tutaj latarnia morska, która jest nadal widoczna do 50 km na morzu. To punkt zwrotny dla statków przechodzących i jeden z najbardziej ruchliwych szlaków żeglugowych na świecie. Legenda głosi, że ciało St. Vincentes zostało sprowadzone na brzeg w IV. wieku, a nad jego grobem wzniesiono kapliczkę. Później w 1173 r. ciało zostało ekshumowane przez króla Alfonsa Henreiquesa (uważanego za założyciela Portugalii) i wysłane do Lizbony. Wiele osób poleca również zwiedzanie Przylądku Świętego Wincentego podczas zachodu słońca, aby zobaczyć słońce zanurzone w oceanie wzdłuż horyzontu – rzadki widok, który trudno znaleźć wszędzie, ale to tutaj był przecież legendarny koniec świata!
“Travel makes you modest; you realize what a small place you hold in the world.”
Sagres jak dojechać?
Podróż samochodem do Sagres z Lagos zajmie nam jedynie około 40 minut. Gorąco polecam wynajęcie auta, jeśli zamierzacie być w regionie Algarve, ponieważ znacznie ułatwia to zwiedzanie i prawie wszystko można przełożyć na jednodniową wycieczkę. Dla tych, którzy nie mają samochodu możliwości dotarcia do Sagres są ograniczone. Najlepszym autobusem do złapania z Lagos jest autobus ekspresowy o 10:30, który jedzie bezpośrednio do Cabo São Vicente (idealny na jednodniową wycieczkę). Kolejny z autobusów zabierze nas do Cabo São Vicente i odjeżdża z Sagres o 14:25. Jest autobusem ekspresowym z powrotem do Lagos. Dokładny rozkład jazdy autobusów z Lagos do Sagres.
Najlepsze w Portugalii szkoły surfingu.
Sagres jest domem dla jednych z najlepszych szkół surfingu w całej Portugalii. Ze względu na położenie przylądka, na którym znajduje się Sagres, niektóre plaże są bardziej chronione przed falami niż inne. Dzięki temu plaże są odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych surferów. Istnieje również mnóstwo szkół surfingu, które oferują lekcje i wynajem sprzętu w bardzo przystępnej cenie.
Sagres plaże
Poza najbardziej popularnymi plażami w Sagres, czyli: Praia da Mareta, Praia da Martinhal, Praia do Tonel oraz Praia do Beliche, chciałbym polecić Wam prawdziwą perełkę – plażę Praia do Telheiro. Jeden z mniej znanych klejnotów portugalskiego wybrzeża. Wspaniała i dzika plaża otoczona dziewiczą i bujną przyrodą. Niesamowite klify rozciągające się na południe i piękna piaszczysta plaża o złotym kolorze. Pokazał mi ją mój przyjaciel Luis z Hiszpanii, który spędził na niej weekend pod namiotem. Mieć całą plażę tylko dla siebie – coś niesamowitego! Dojazd samochodem po polnej drodze, na szycie klifu znajduje się mały parking, a następnie krótka wspinaczka, aby zejść na plażę.
Relacja video z podróży do Sagres w Portugalii:
[…] W tym miesiącu poleciałem wraz z przyjaciółką na urodziny naszego kolegi Hiszpana, do Sewilli. Jednak głównym punktem wyjazdu była podróż wybrzeżem Portugalii do najdalej wysuniętego na południowy-zachód punktu kontynentalnej Europy. Zatrzymaliśmy się w Sagres. To, co najbardziej mnie urzekło w tym miejscu, to piorunujące widoki majestatycznych klifów oraz moc Oceanu Atlantyckiego. Sagres to tak naprawdę bardzo malownicza wieś zamieszkała jedynie przez nieco ponad 2000 mieszkańców. Znana z wielkich fal, przyjaznych ludzi i pięknych plaż. Jest tutaj bardzo kameralnie, czas jakby płynął wolniej, a błękit nieba oraz morska bryza pozwalają nam zapomnieć o szarej codzienności. Sagres uznawane jest za punkt łączący Morze Śródziemne z Oceanem Atlantyckim. Poczułem się tutaj tak, jakbym przeniósł się w czasie do lat mojej młodości, kiedy nie musiałem się nigdzie śpieszyć, godzinami potrafiłem leżeć na trawie i patrzeć w niebo. Cisza, spokój i wszechobecne naturalne piękno – z tym powinno kojarzyć się Sagres. […]