Jak przestać być ofiarą życia i je odczarować?

Posted on
Portugalia Sagres

Dokąd tak się śpieszysz?

Czy naprawdę wiemy, jaki jest powód dla którego tak bardzo pragniemy co raz więcej, co raz szybciej. Dlaczego nie potrafimy docenić tego co mamy, skupić się na danym momencie? Ciągle nam mało chcemy więcej, zazdrościmy innym. Mówimy, że nie mamy szczęścia, ale do życia trzeba się uśmiechnąć, wtedy ono uśmiechnie się do nas. A jeśli my ciągle jesteśmy smutni to i ono takie będzie. Być może to właśnie w obecnej chwili dzieje się piękno życia – a my nawet tego nie zauważamy – bo cięgle na coś czekamy. Ja przekonałem się o tym, jak bardzo należy doceniać dzisiejszy piękny dzień, dopiero gdy straciłem. To właśnie strata boli najbardziej. To dzięki niej potrafimy się otrząsnąć i spojrzeć na wszystko, na zimno. Ok mieliśmy tak dużo, a teraz zostało nam to odebrane.

Życie czasem wypróbowuje nas, by sprawdzić, czy jesteśmy wystarczająco silni, by walczyć o swoje marzenia i spełnić je. Na pocieszenie powiem, że dostajemy wiele takich szans od życia, nowych początków. Tak naprawdę każdy dzień to nasz nowy początek. Rodziny się każdego poranka na nowo. To od nas zależy jaki on będzie. Jeśli skupimy się na tym co mamy, co nas otacza i jeśli to docenimy, to przyciągniemy tego jeszcze więcej. Jeśli zaś koncentrujemy się na tym, czego nie mamy, to nigdy nie będziemy mieć wystarczająco. To jest piękna magia Wszechświata, wszechobecnej energii, naszego Boga.

Ludzi jakich przyciągamy, to lustro nas samych.

Pomimo, że mam za sobą tak wiele podróży, tak wiele spełnionych marzeń, pięknych doświadczeń, to dopiero niedawno odkryłem czego tak naprawdę szukałem przez ten cały czas. Nie były to luksusowe hotele na tropikalnej plaży z turkusową wodą. Nie były to imprezy do białego rana, czy kupowanie sobie drogich marek. Zrozumiałem, że ja tak naprawdę od zawsze szukałem piękna. Tak, po prostu piękna, szczerości i autentyczności. Nie wspinaj się na szczyt góry, by świat Cię ujrzał. Wspinaj się po to, byś Ty mógł zobaczyć świat.

Kiedy odrzuciłem ten cały niepotrzebny syf, który napędza naszą egzystencje. Kiedy przestałem oglądać telewizje, przejmować się opinią innych, kiedy odrzuciłem materializm – to wtedy właśnie odkryłem to, co w życiu jest warte uwagi. To szczere uczucia, prawdziwe doświadczenia i piękni, prawdziwi ludzie. Ale tacy piękni wewnętrznie, którzy nie postrzegają Ciebie poprzez pryzmat Twojego wyglądu, czy zasobności portfela. Ludzie jakich do siebie przyciągasz to tak naprawdę lustro jaki Ty sam jesteś. Nigdy nie poznasz wartościowych ludzi, jeśli sam tych wartości nie będziesz mial w sobie. Prosty przykład. Nie chcesz być więcej okłamywany? To sam przestań kłamać. Wydaje się takie banalne.

Nie ma przypadkowych spotkań i ludzie też nie stają na drodze naszego życia, ot tak. Każdy człowiek zostaje nam dany po coś, aby czymś nas ubogacić, dopełnić, coś pokazać czy uświadomić. Poprzez ludzi dostajemy od życia tysiące szans na to, aby stać się lepszym człowiekiem lub aby temu człowiekowi pokazać coś, czego on do tej pory nie dostrzegł. Nie goń za ludźmi. Pracuj mocno nad tym, aby być sobą. Właściwi ludzie, którzy są częścią Twojego życia przyjdą by Cię odnaleźć i zostaną. Rób swoje. Jeśli nie kochasz siebie, to zawsze będziesz gonić za ludźmi, którzy też Cie nie kochają.

Ja całe życie mam ogromne szczęście do ludzi, stają na mojej drodze dobre osoby, które zmieniają je na lepsze, a to dlatego ze ja sam taki jestem. Emanuje tylko dobrą energią, która do mnie powraca w postaci miłości, przyjaźni, ciepłych momentów. W przyrodzie nic nie ginie. Wszystko jest konsekwencją naszej postawy oraz zachowania. Nie możemy oczekiwać pozytywnego życia, jeśli na co dzień nie docenimy tego co mamy, jeśli narzekamy, zazdrościmy, nienawidzimy. Nie zawsze dostajemy wszystko, czego pragniemy, ale prędzej czy później życie da nam to, na co zasługujemy. Bycie dobrym człowiekiem nic nie kosztuje. Jest dwudziesty pierwszy wiek, a ja nadal lubię rzeczy, które już nie są modne… takie jak szacunek, lojalność, miłość, uprzejmość i empatia.

Przychodzi w życiu taki czas, kiedy oddalasz się od dramatów i osób, które je tworzą. Otaczasz się ludźmi, z którymi się śmiejesz. Zapominasz złe rzeczy i koncentrujesz się na tych dobrych. Kochasz ludzi, którzy dobrze Cię traktują, a za pozostałych się modlisz. Życie jest krótkie, przeżyj je szczęśliwie. Upadki są częścią życia, a podnoszenie się to w istocie samo życie. Żyć to prezent, zaś być szczęśliwym to Twój wybór.

Nie bójmy się odczuwać, szczególnie złych emocji.

Pamietam te czasy, kiedy bylem zakompleksionym, małym człowieczkiem. Kiedy tak bardzo przejmowałem się tym, co ludzie o mnie pomyślą, czy tak należy robić, czy to się opłaca. Stawiałem siebie w roli ofiary. Od początku byłem na straconej pozycji. Poprzez brak wiary w siebie i swoje możliwości, odpychałem od siebie wszystkie szanse od losu. Bo największy błąd jaki może popełnić człowiek, to myśleć, że to kim jest, co robi, co ma do powiedzenia jest bez znaczenia. Zbyt wielu ludzi przecenia to, kim nie jest i nie docenia tego, kim jest. Aby dotrzeć do swojego wnętrza i zrozumieć siebie musiało wydarzyć się wiele złych momentów. Musiałem doświadczyć całej gamy negatywnych emocji. Nie możemy zmienić przeszłości, ale zawsze mamy szansę się z niej uczyć. Ze wszystkich złych chwil powinniśmy wyciągnąć wnioski. Są to tak bardzo ważne lekcje naszego życia. Póki tego nie zrozumiemy, będzie się nam to przytrafiać na okrągło. Będziesz szczęśliwy – rzekło życie – ale najpierw sprawię, byś był silny.

Mówi się, że cierpienie uszlachetnia. Mogę zgodzić się z tym stwierdzeniem, ale tylko jeśli odrobimy prace domową z naszego cierpienia. Nie bójmy się zadawać trudnych pytań, dlaczego to się wydarzyło, czego to mnie nauczyło, co mogę zrobić, aby to się nie powtórzyło? Trudności, z którymi zmagamy się dzisiaj, przechodzą w siłę, której potrzebujemy na jutro. Wiele ludzi zamiata swoje uczucia pod dywan. Nie potrafi stawić im czoła. Lepiej i więcej uczymy się, przechodząc przez wszystko sami, popełniając własne błędy. Niedobrze jest unikać błędów, które mogą nam pokazać coś nowego. Powinniśmy wszystko na bieżąco przeżywać, nie bać się emocji. Coś Cie zabolało, ktoś Cie skrzywdził, to nie bój się być smutnym, być zranionym. Tak samo jak pozwalasz sobie na uczucie szczęścia i miłości, pozwól sobie rownież na czucie negatywnych doświadczeń. Gdyby nie było złych momentów w naszym życiu, to nigdy nie potrafilibyśmy docenić tych pięknych.

„Wyrywamy z nas samych tak wiele, aby jak najszybciej wyleczyć się z rzeczy, że bankrutujemy w wieku 30 lat i mamy mniej i mniej do zaoferowania za każdym razem, gdy zaczynamy z kimś nowym. Ale żeby zmuszać się do braku uczuć, aby niczego nie czuć… Cóż za wielka strata.

Nasze serca i ciała to jednorazowy podarunek. Zanim się zorientujesz twoje serce jest zużyte. A twoje ciało? Przychodzi taki moment, że nikt na nie nie patrzy. A już na pewno nie chce się zbliżyć. W tej chwili czujesz ból i rozgoryczenie. Nie wyzbywaj się ich. Wraz z nimi jest radość, którą czułeś.”  – Tamte dni, tamte noce.


 • Share

7 Comments

 1. Marzena says:

  wow, po prostu wow!
  czekałam na taki wpis, czytając go czułam każdą emocję, każdy szczegół jakby stał się częścią moich dotychczasowych przeżyć.
  Gratuluje Michał świetnego tekstu!
  i jeszcze ten cytat z Tamte dni, tamte noce na koniec tekstu powala.

 2. Adam says:

  czytając Twój tekst kilkukrotnie przeszły mnie ciarki po plecach.

 3. Daga says:

  Przywracasz wiarę w ludzi 😊 Dzięki za ten tekst. Mocno mnie ubogacił.

 4. Kasia says:

  piękny, szczery, wartościowy, prawdziwy 🙂 🙂

 5. Agnieszka says:

  podziwiam Ciebie i Twoje zycie, pomimo, ze Cie nie znam uwazam, ze jestes wyjatkowym czlowiekiem. Pieknie potrafisz opisywac podroze, przekazywac prawdziwe emocje. Zycze Ci wszystkiego najlepszego oraz samych pozytywnych podrozy na drugi koniec swiata!
  Agnieszka

 6. Hubert says:

  piękne słowa i cały tekst. Czytam każdego poranka przed pójściem do pracy, zacząłem doceniać te małe chwile, drobiazgi, jest lepiej przyznaje

 7. Joanna says:

  Dzięki za podniesienie na duchu:)

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.