To geotermalne spa stało się jednym z najpopularniejszych miejsc w kraju. Usytuowane pomiędzy Reykjavikiem a Keflavikiem, idealnie jest je odwiedzić w drodze do centrum miasta z lotniska (lub odwrotnie). Znajduje się zaledwie piętnaście minut jazdy od międzynarodowego lotniska w Keflaviku lub trzydzieści minut jazdy od Reykjaviku. To miejsce oddaje całą kwintesencje wulkanicznej wyspy. Poczujemy się tutaj jak na innej planecie. Błękitna woda o temperaturze do 40 stopni Celsjusza zalana czarną, wulkaniczną lawą. Błękitna Laguna to tak naprawdę “kałuża ścieków” z elektrowni geotermalnej Svartsengi otwartej w 1976 r. Pierwszą osobą, która się tam kąpała, był Valur Margeirsson w 1981 r. Przed pierwszym zanurzeniem ludzie myśleli, że oszalał aby kąpać się w „niebieskim błocie”. On i inni wkrótce zaczęli dostrzegać niezwykłe właściwości lecznicze lazurowych wód. Co ciekawe Islandia może generować energię dla całej Europy, ale trudno byłoby ją przetransportować. Ile kosztuje relaks w Błękitnej Lagunie na Islandii i czy warto tam się wybrać?
Islandia Blue Lagoon – rezerwacja i cena?
Przyznam szczerze obawiałem się, że Blue Lagoon może być trochę przereklamowane. Nic bardziej mylnego, okazało się jednym z ciekawszych doświadczeń w moim podróżniczym życiu! Pomimo, że drogo, ale warto chodź raz w życiu pozwolić sobie na takie przeżycia. Standardowo wejście kosztuje od 6 990 ISK dla dorosłych – jest to cena poza szczytem sezonu oraz w najmniej popularnych porach dnia. Dolna granica wieku wynosi dwa lata, dzieci między 2 a 13 rokiem życia wchodzą za darmo. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja na oficjalnej stronie – kilka dni, lub nawet tygodni przed planowanym pobytem. Podczas mojej podróży w lipcu – czyli w szczycie sezonu – za wstęp do Blue Lagoon zapłaciłem 350zł. Bilet udało mi się zarezerwować zaledwie dzień przed. Nie ma ograniczeń czasu pobytu, jak już wejdziemy możemy zostać nawet do zamknięcia. W cenie biletu mamy ręcznik, szafkę, maseczkę na twarz oraz jeden dowolny napój albo alko w barze. Na lagunie obowiązuje limit 3 napojów alkoholowych na osobę. Parking jest bezpłatny. Aktualne ceny w Blue Lagoon, lipiec 2019:
Ceny w Blue Lagoon In-Water Bar:
- smoothie blueberry/strawberry/banana – 1000 ISK
- koktajl owocowy (orange, carrots, apples, ginger) – 980 ISK
- butelka wody – 520 ISK
- pepsi/pepski max/sprite – 520 ISK
- slush ice rasberry/cherry – 600 ISK
- napój izotoniczny Gatorade – 600 ISK
- lane piwo Gull 0,5l – 1390 ISK
- lany cider Somersby 0,5l – 1390 ISK
- lampka wina czerwone/białe – 1650 ISK
- lampka truskawkowego wina musującego – 1650 ISK
- lampka Prosecco – 1650 ISK
Ceny w kawiarni Blue Lagoon Café:
- kanapka z wędzonym łososiem – 1200 ISK
- Sałatka Cezar – 2200 ISK
- kanapka z szynką – 1200 ISK
- kanapka salami, ser i miód – 2200 ISK
Po wejściu otrzymujemy bransoletkę z chipem w recepcji, która służy do zablokowania szafki i płacenia za napoje podczas pobytu. Dodatkowe opłaty to korzystanie z szlafroka 1400 ISK oraz klapek również 1400 ISK. Nie jest to obowiązkowe, możemy przyjechać ze swoimi klapkami, szlafrokiem, a nawet ręcznikiem. Przed wejściem do laguny trzeba wziąć obowiązkowy prysznic nago. Jeśli nie macie ochoty rozbierać się przed innymi ludźmi, możecie uzyskać dużo prywatności, ponieważ Laguna jest wyposażona w szatnie z szafkami i zamykane prysznice. W wodzie w lagunie nie ma chloru, dlatego konieczne jest, żeby odwiedzający wchodzili do niej całkowicie czyści. Pamiętajcie tylko o tym, aby zabrać ze sobą ręcznik i wszystko, czego potrzebujecie do laguny (przed wejściem do strefy prysznicowej) ponieważ personel woli, aby goście nie wracali do szatni po udaniu się do laguny.
Blue Lagoon właściwości zdrowotne.
Co prawda Blue Lagoon nie jest naturalnym spa, to znajdująca się tutaj ciepła morska woda jest bogata w minerały, które potrafią zdziałać cuda dla skóry. Błękitna Laguna ma znaczące właściwości regeneracyjne dzięki krzemionce i siarce. Krzemionka – złożona z krzemu i tlenu – jest składnikiem lawy i łączy się z geotermalną wodą morską w wulkanicznych poziomach wodonośnych głęboko pod ziemią. Kiedy przegrzana woda dociera do powierzchni i ochładza się, cząsteczki krzemionki zostają uwolnione, stając się kultowym białym błotem, które jest jedną z cech charakterystycznych Błękitnej Laguny. Powiem Wam szczerze od zawsze myślałem, że właśnie takim błotem wypełnione jest podłoże basenów i wystarczy zanurzyć rękę, a następnie nałożyć sobie na twarz i ciało. Jak się okazało na miejscu, błoto krzemionkowe jest jedynie dostępne (bezpłatnie) po bokach basenu w specjalnych “barach maseczkowych”. Można także kupić dodatkowe maseczki z alg, za pomocą opaski. Te maseczki są wliczone dla odwiedzających z pakietem premium lub luksusowym. Ze względu na wysokie stężenie glonów i minerałów woda w lagunie może również wpływać i uszkadzać biżuterię. Pamiętajcie aby przed kąpielą zostawić w szafce Wasze pierścionki, naszyjniki i bransoletki.
Dlaczego Blue Lagoon jest mleczno-niebieska?
Woda w basenach czerpana jest z głębokości 2000m pod powierzchnią ziemi, najpierw jest schładzana, a następnie tłoczona do basenów laguny. Geotermalna woda morska składa się w 70% z wody oceanu i 30% z wody słodkiej. Placówka badawczo-rozwojowa na miejscu znajduje lekarstwa i środki na dolegliwości skórne. Główny basen zawiera, aż 9 mln litrów wody pochodzącej z głębi ziemi. Najgłębszy punkt w wodzie wynosi 1,4 metra. Woda w Blue Lagoon wymienia się całkowicie w ciągu 48h. Architektura obiektu wykonana jest z cegieł, które powstały z lawy i brazylijskiego drewna. Kultowy kolor wody wynika ze sposobu, w jaki krzemionka odbija światło słoneczne. Latem laguna może przybrać zielonkawy odcień. Jest to wynik działania glonów w wodzie, które rozmnażają się szybciej, gdy słońce świeci przez cały dzień. Krajobraz otaczającej Błękitnej Laguny – pole lawy Svartsengi – jest zamrożoną w czasie porośniętą mchem skałą wulkaniczną, która wybuchła w 1226 roku.
Blue Lagoon – czy to najlepsze spa na świecie?
National Geographic przyznał Blue Lagoon tytuł jednego z 25. cudów świata, a Condé Nast Traveller uznał, że to jedno z 10 najlepszych spa na świecie. Dymiące baseny o turkusowej barwie zamknięte w wulkanicznej pułapce przypominają krajobraz z innej planety. Od 1994 roku w Blue Lagoon oferuje się zabiegi na skórę dla ludzi cierpiących na łuszczycę. Ten rodzaj leczenia jest jednym z niewielu naturalnych sposobów na złagodzenie dolegliwości. W 2005 roku zaś otwarto Klinikę Blue Lagoon, która oferuje leczenie w prywatnej lagunie, dodatkowo wspierane przez terapię światłem UV i używanie specjalnych kosmetyków. Na miejscu znajdują się również restauracja LAVA, Blue Café i Lagoon Spa oraz sauny, łaźnie parowe. Wstęp do saun i łaźni wliczony jest w cenę standardowego biletu. Centrum Spa Blue Lagoon otwarte jest przez okrągły rok, nawet podczas mrozów. Miejsce odwiedza ponad 400 000 gości rocznie.
[…] Previous Post Islandia Blue Lagoon opinie, ceny. Czy warto? […]
[…] pływałem w 39 stopniach Celsjusza w Blue Lagoon w Islandii […]
[…] To geotermalne spa stało się jednym z najpopularniejszych miejsc w Islandii. Usytuowane pomiędzy Reykjavikiem a Keflavikiem, idealnie jest je odwiedzić w drodze do centrum miasta z lotniska (lub odwrotnie). Znajduje się zaledwie piętnaście minut jazdy od międzynarodowego lotniska w Keflaviku lub trzydzieści minut jazdy od Reykjaviku. To miejsce oddaje całą kwintesencje wulkanicznej wyspy. Poczujemy się tutaj jak na innej planecie. Błękitna woda o temperaturze do 40 stopni Celsjusza zalana czarną, wulkaniczną lawą. Błękitna Laguna to tak naprawdę “kałuża ścieków” z elektrowni geotermalnej Svartsengi otwartej w 1976 r. Pierwszą osobą, która się tam kąpała, był Valur Margeirsson w 1981 r. Przed pierwszym zanurzeniem ludzie myśleli, że oszalał aby kąpać się w „niebieskim błocie”. On i inni wkrótce zaczęli dostrzegać niezwykłe właściwości lecznicze lazurowych wód. Co ciekawe Islandia może generować energię dla całej Europy, ale trudno byłoby ją przetransportować. Pełna relacja z tej podróży. […]