Azory – nieskazitelne piękno natury. Raj na Ziemi!

Posted on

Azory, to archipelag wysp wulkanicznych położony 1500 km na zachód od Lizbony na Oceanie Atlantyckim. Azory położone są w samym centrum Oceanu Atlantyckiego, niemal w połowie drogi między zachodnim wybrzeżem Europy a wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych. Określane jako Hawaje środkowego Atlantyku ze względu na doskonałe warunki do surfowania oraz niesamowitą, bujną przyrodę. Azory są również światowej klasy miejscem wędkarstwa głębinowego. Przez wiele lat Azory, będące tylko przystankiem dla transatlantyckich przepraw przez ocean, szybko stają się najnowszym popularnym kierunkiem turystycznym. Ten zielony i bujny raj to idealne miejsce na spędzenie wakacji na odkrywaniu najbardziej dziewiczej przyrody w Europie.

Jestem wręcz zachwycony tym zielonym zakątkiem na Ziemi. Odwiedziłem już tyle pięknych miejsc i przyznam Wam się szczerze, że to właśnie Azory skradły moje serce najbardziej. Azory stały się moim ulubionych miejscem na świecie! Nigdzie tak bardzo nie odpocząłem, nie połączyłem się z naturą, jak właśnie na Azorach. Zachwyciłem się tutaj wieloma naturalnymi miejscami: baseny termalne, wulkaniczne jeziora i plaże, egzotyczne plantacje herbaty, wodospady. Spędziłem tydzień na wyspie São Miguel – największej z archipelagu. Co robić na Azorach podczas tygodniowej wycieczki, co zobaczyć, gdzie dobrze zjeść?

Azory mogą być najlepiej strzeżoną tajemnicą Portugalii. Do niedawna tylko kilka lotów łączyło archipelag z kontynentem europejskim. Teraz, gdy tanie linie lotnicze otwierają swoje trasy do Ponta Delgada, ten ukryty klejnot może bardzo szybko stać się jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Europie. Jedną z rzeczy, które zasługują na uwagę, jest to, że Azory są wolne od dużych, ekskluzywnych kurortów lub inwestycji turystycznych na dużą skalę. Władze lokalne ograniczyły całkowitą liczbę łóżek hotelowych, zobowiązując się do zrównoważonej turystyki.

São Miguel (140 000 mieszkańców) jest idealnym miejscem dla entuzjastów wypoczynku na świeżym powietrzu, którzy będą się dobrze bawić podczas jazdy konnej, pieszych wędrówek, jazdy na rowerze lub nurkowania. Osobiście kocham kontakt z naturą, a tutaj był on nieskazitelny. Finezji dodają lokalne krowy, szczęśliwie wędrujące po bujnych wzgórzach i zielonych polach. Co ciekawe, wyspa São Miguel produkuje prawie 30% mleka w całej Portugalii. To także idealne miejsce dla miłośników pieszych wędrówek. São Miguel oferuje jedną trzecią (28) szlaków turystycznych na Azorach. Około dwie trzecie turystów przybywających na archipelag odwiedza São Miguel. Powinienem również wspomnieć, że São Miguel jest najbardziej rozwiniętą wyspą. Jako jedyny ma 2-pasmowe autostrady, a stolica Ponta Delgada to małe, ale ruchliwe centrum handlowe.

Należy pamiętać, że wyspa São Miguel, zwana także „Zieloną Wyspą”, jest wulkaniczna. Wizyta na Azorach polega na zanurzeniu się w naturze i odprężeniu. Oferują jedne z najbardziej fascynujących archipelagów wysp wzdłuż wybrzeża Atlantyku. Azory to cichy, odizolowany i ukryty klejnot Europy. Poniżej lista miejsc, które najbardziej skradły moje serce ( szczególnie 3 pierwsze pozycje).

Azory – co warto zobaczyć?

Lagoa do Fogo

Laguna Ognia to dla mnie najpiękniejszy widok na wyspie São Miguel. To jezioro kraterowe ma wyjątkową spokojną atmosferę, która przypomni nam o podziwie  i szacunku  dla piękna natury. Poczujemy się tutaj trochę jak w dzikiej naturze Kanady. Jezioro to także doskonałe miejsce na piesze wycieczki . Możemy wędrować z punktu widokowego znajdującego się na ulicy w dół do jeziora i cieszyć się marzycielską atmosferą. Bujna zieleń roślinności jest idealnym zaproszeniem do odkrywania żywiołowych atrakcji przyrodniczych São Miguel.

„Jezioro Ognia”, które znajduje się w najmłodszej kalderze Sao Miguel. Ostatni raz wybuchł w 1563 roku, a strumień lawy rozciągał się na 6 km w dół północnych zboczy góry. Dla mnie jest to jedno z tych niesamowitych miejsc, które sprawiają, że zastanawiam się, czy Bóg nie przerobił krajobrazu w Photoshopie.

Zielone ściany krateru, przypominające Hawaje, osiągają wysokość 300 metrów (984 stóp). Lagoa do Fogo jest otoczone bujną endemiczną florą i ma krystalicznie czystą wodę, oferującą wyjątkowe piękno. Pomiędzy roślinnością można znaleźć azorski jałowiec, wawrzyn, wrzos i Frangula azorica.

Z 2 zielonymi półwyspami wchodzącymi do jeziora i wspaniałymi dziewiczymi wodami, Lagoa do Fogo oficjalnie przekształcono w rezerwat przyrody w 1974 roku. Jest również częścią sieci Natura 2000, ponieważ została zatwierdzona jako specjalny obszar ochrony przez Komisję Europejską w 2001. Pamiętajmy, że kąpiel tutaj jest surowo zabroniona! Jest to rezerwat przyrody i ze względów konserwatorskich zabronione jest pływanie w jego kuszących wodach. Nawet jeśli nikt wokół nie zobaczy. Zwróć uwagę, że z kamery pogodowej widać jezioro, więc możliwe, że gdy wrócisz na górę, ktoś będzie na ciebie czekał i otrzymasz mandat.

Michal Stolarewicz Michal Stolarewicz

Park przyrody Ribeira dos Caldeiroes.

Park przyrody Ribeira dos Caldeirões jest obszarem chronionym wchodzącym w skład Specjalnego Obszaru Chronionego Pico da Vara i Ribeira do Guilherme. Park był kiedyś domem dla pięciu młynów wodnych, a ich pozostałości są teraz chronione (kilka młynów nadal częściowo działa). Trzy z nich zostały sklasyfikowane jako budynki użyteczności publicznej o dużej wartości historycznej na Azorach. Zostały zbudowane w XVI wieku i z biegiem czasu utrzymywały wiele azorskich rodzin.

Lasy nad Ribeira dos Caldeiroes są także domem dla gila azorskiego – endemicznego gatunku, który żyje wśród lasów Laurisilva na zboczach gór Serra da Tronqueira. W Ribeira dos Caldeirões, oprócz lasu Laurisilva, występuje wielka różnorodność flory makaronezyjskiej. Wśród bujnej roślinności najliczniej występują paprocie drzewiaste, kryptomerie oraz duże krzewy hortensji (w okresie letnim).

W Ribeira dos Caldeirões znajduje się kilka wodospadów. Po dotarciu na parking po drugiej stronie ulicy znajduje się największy i najsłynniejszy wodospad zwany Welonem Panny Młodej. To pierwsza rzecz, którą widzimy po przyjeździe. To zdecydowanie główna atrakcja parku. Wokół jest krótka ścieżka do robienia zdjęć. W parku znajduje się miejsce na piknik dla odwiedzających, więc można się tam dobrze bawić i zabrać własne jedzenie na wyjątkowy lunch. Widoki są oszałamiające!

Wstęp do parku oraz parking jest całkowicie bezpłatny. Wewnątrz Ribeira dos Caldeirões znajduje się kawiarnia, sklep z pamiątkami, centrum rękodzieła, a nawet miejsce zabaw dla dzieci. Co ciekawe jeśli chcemy spędzić więcej czasu w tej pięknej okolicy, dostępne jest zakwaterowanie w typowych domkach skalistych.

Michal Stolarewicz Michal Stolarewicz

Caldera Velha

Malowniczy rezerwat przyrody z bogatą roślinnością, wodospadem i gorącymi źródłami, w których można się kąpać. Wody Caldera Velha są zabarwione na ciemnopomarańczowo, z powodu wysokiej zawartości tlenku żelaza wciąganego do wód, gdy wznoszą się one z głębokiej termicznej warstwy wodonośnej. Ciepłe wody ukryte w bujnym lesie Serra da Água de Pau sprawiają, że sceneria wygląda jak prawdziwy Park Jurajski.

Położona na wysokości około 628 m n.p.m. Caldeira Velha została w 2008 roku sklasyfikowana jako część rezerwatu biosfery. Ma ogromne znaczenie dla fauny i flory lasu laurissilva. Podziwiać tu możemy różnorodną egzotyczną roślinności, taką jak: paprocie drzewiaste, akacje, bambusy i wiele innych gatunków drzew.

To, co jest wyjątkowe w Caldera Velha, to gorący wodospad o temperaturze 30˚C, który spada z lasu do basenów kąpielowych poniżej. Temperatura wody termalnej wynosi od 35 do 40 stopni Celsjusza i zapewnia bardzo intensywne doznania odpoczynku i relaksu. Woda jest naładowana minerałami i pomaga w leczeniu problemów zdrowotnych, takich jak reumatyzm i otyłość.

O czym warto pamiętać to zdjęcie pierścionków, naszyjników i wszelkiej innej biżuteri przed wejściem do gorących wód. Żelazo może zmienić je w różne kolory. Dodatkowo, ponieważ żelazo jest dobre dla skóry, nie oznacza, że ​​jest dobre dla włosów. W rzeczywistości może je wysuszać. Unikajmy zanurzania włosów w wodzie, zwłaszcza włosów farbowanych, ponieważ mogą one zmienić kolor. Na terenie parku znajdują się prysznice, toalety i przebieralnie.

W Caldeira Velha obowiązuje limit czasowy wynoszący 2 godziny, aby uniknąć dużych tłumów. Mimo tego ograniczenia jest wystarczająco dużo czasu, aby to wszystko zwiedzić i zrelaksować się w gorących źródłach. Jednocześnie w parku może przebywać tylko 125 osób, aw basenach termalnych 50 osób. Wstęp do rezerwatu to koszt 3 euro, jeśli chcemy skorzystać z kąpieli w gorących źródłach zapłacimy łącznie 10 euro. Parking jest bezpłatny. Na miejscu znajduje się foodtruck oraz sklepik z pamiątkami. Jednak to co mnie najbardziej pozytywnie zaskoczyło to, że każdy foodtruck czy mała knajpka – na totalnym odludziu – serwuje lane lokalne piwo!

Oto pełny cennik na rok 2023:

Wejście z gorącymi źródłami:

Dziecko 0-6 lat – bezpłatnie
Juniorzy 7-14 lat – 5 euro
Osoba dorosła 15-64 lata – 10 euro
Senior 65+ lat – 5 euro

Tylko wejście do parku i centrum interpretacji:

Dziecko 0-6 lat – bezpłatnie
Juniorzy 7-14 lat – 1 euro
Osoba dorosła 15-64 lata – 3 euro
Senior 65+ lat – 1 euro

Od 2018 roku mieszkańcy Azorów nie płacą za wejście do Caldeira Velha.

Michal Stolarewicz

Kaldera Sete Cidades

Ten rozległy 5-kilometrowy krater wulkaniczny i jego majestatyczne widoki od dziesięcioleci przyciągają spacerowiczów. To bliźniacze jezioro o różnych kolorach w kraterze uśpionego wulkanu. Ta ogromna kaldera jest wypełniona niebieskimi i zielonymi jeziorami, otoczona gęstym lasem i poprzecinana szlakami pieszymi i rowerowymi. Legenda głosi, że laguny zrodziły się z łez niefortunnej zakochanej pary. Miłość między księżniczką a biednym pasterzem nie została zatwierdzona przez króla. Oboje kochankowie zaczęli płakać, a zielonooka księżniczka swoimi łzami stworzyła Zieloną Lagunę , a pasterz o niebieskich oczach stworzył Błękitną Lagunę.

Najlepszy widok jest z punktu widokowego Vista do Rei na wysokości 544 m n.p.m. To obowiązkowy przystanek podczas wakacji na Azorach. Krajobraz widoczny z tego punktu widzenia został faktycznie wybrany jednym z 7 cudów natury Portugalii. Nazwa Vista do Rei w dosłownym tłumaczeniu oznacza pogląd króla. Wynika to z faktu, że król Portugalii odwiedził to miejsce latem 1901 roku. Rzeczywiście, to właśnie król Dom Carlos I i jego królowa Dona Amélia udali się 6 lipca do Sete Cidades podczas królewskiej wizyty w Sao Miguel.

Hotel Monte Palace

Opuszczony hotel Monte Palace został zbudowany w latach 80-tych w odizolowanej części wyspy, zanim turystyka stała się na Azorach naprawdę popularna. Nic dziwnego, że ten pięciogwiazdkowy hotel szybko zbankrutował i od tego czasu się rozpada. Obecnie możemy zwiedzać całą przestrzeń, podziwiając jedne z najlepszych widoków w Sao Miguel z dachu, przechadzając się po barze, salonie fryzjerskim i sali balowej, wspinając się po schodach i zaglądając do sypialni. Zamknięto go i do 2011 roku nadzorowano, ale z braku funduszy został opuszczony i zaczęły się akty wandalizmu.

credit: David Rodrigues

Hotel Monte Palace miał 5 pięter z łącznie 88 pokojami, w tym:

  • – 1 apartament prezydencki,
  • – 4 luksusowe apartamenty,
  • – 4 pokoje dwuosobowe z salonikiem,
  • – 27 pokoi dwuosobowych,
  • – i 52 apartamenty.

Były też 2 restauracje: Dona Amélia Grill i Dom Carlos. Nazwy nadano na cześć króla i królowej Portugalii, którzy odwiedzili Sete Cidades latem 1901 roku. Podczas tej wizyty nazwano również punkt widokowy znajdujący się tuż przed hotelem „Vista do Rei” (dosłownie widok króla). Restauracje były bardzo dobrze wyposażone i używano srebrnych sztućców, kryształowych kieliszków i haftowanych serwetek.

credit: Enrico Pescantini

Miejscowi zaczęli kraść wszystko z opuszczonego hotelu, nawet windę! Teraz zostały już tylko betonowe ściany, dach i podłoga. Hotel jest pełen graffiti i gruzu. Turyści myśleli, że budynek jest jeszcze w budowie, podczas gdy w rzeczywistości był całkowicie opuszczony. Rok później rząd zdecydował się zdjąć całe szkło z hotelu, aby nie szkodzić ludziom, co przyspieszyło proces kradzieży i niszczenia budynku.

W 2016 roku kataloński artysta wizualny Javier de Riba w ciągu tygodnia pomalował podłogę holu niebieskimi kwiatami. Samo oczyszczenie z brudu zajęło 2 dni. Ten obraz był przeznaczony na coroczny festiwal sztuki Walk and Talk. Jednak z powodu złych warunków panujących w hotelu obraz szybko się zniszczył i obecnie jest niewidoczny.

credit: David Rodrigues

Monte Palace otrzymał nagrodę za najlepszy hotel w Portugalii w tym samym tygodniu, w którym zamknął swoje podboje na dobre. Był na sprzedaż w 2015 roku – ktoś go kupił za jedyne 380 000 euro – ale potem kolejny raz trafił do sprzedaży. Hotel został wystawiony na sprzedaż za 1,5 miliona euro z łącznie 2.400 m2 powierzchni do implantacji. W 2017 roku kupił go chiński inwestor – Level Constellation. Hotel powinien być zostać ponownie otwarty w 2021 roku, ale przebudowa jeszcze się nie rozpoczęła.

Dolina Furnas

Jedna z najstarszych kalder na wyspie, w której znajdują się najsłynniejsze gorące źródła i baseny geotermalne na Azorach. Gorąca ziemia i zawrotna mieszanka aromatów dzikiego aloesu, starożytnych cedrów i bulgoczących warstw wodonośnych nadają Furnas półtropikalny charakter. W wiosce Furnas oraz na brzegach jeziora kraterowego znajduje się ponad trzydzieści gejzerów i bogatych w minerały źródeł. Nigdzie bardziej nie doświadczymy tego, niż w 200-letnim Parque Terra Nostra: domu słynnego basenu geotermalnego Sao Miguel (wstęp 10 euro).

Furnas znajduje się w rzeczywistości w jednym z trzech aktywnych wulkanów trachytycznych w historycznie aktywnym kompleksie wulkanicznym Furnas. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1630 roku. Odkryjemy tutaj geotermalne cuda Furnas, uśpionej wulkanicznej kaldery, w której bulgoczące błota, parujące fumarole i gorące źródła oferują możliwość zanurzenia się w basenach termalnych.

To tutaj każdego dnia nad jeziorem Lagoa das Furnas możemy zobaczyć miejscowych – głównie właścicieli restauracji – przyrządzających pyszne, pieczone pod ziemią, mięso i warzywa, aby przygotować „Cozido das Furnas”. Jest to typowe danie Furnas, zawierające mięso takie jak kurczak, łopatka wołowa, nóżki wieprzowe, boczek wieprzowy, kaszanka, chorizo ​​i warzywa, takie jak marchew, ziemniaki, ignam, kapusta i jarmuż, wszystko oblane ich własnymi sokami. Gulasz gotowany we wnętrzu wulkanu i pieczony przez ciepło geotermalne pod ziemią. Wstęp na teren geotermalny to koszt 3 euro, wstęp na teren parku to koszt 7 euro.

Ponta da Ferraria

Położony na zachodnim wybrzeżu São Miguel (w Ginetes), zaledwie kilka kilometrów od miasta Ponta Delgada, Ponta da Ferraria jest chronionym geostanowiskiem. I ma jeden z najbardziej inspirujących pokazów natury: naturalny basen, w którym woda termalna łączy się z oceanem. Panuje tutaj czysta harmonia lazurowego morza i ciemnych skał bazaltowych. Jest idealny dla tych, którzy szukają ekscentrycznych wrażeń.

To niezwykły basen w morzu, nagrzewa się gorącym źródłem od dołu otoczonym skałami lawy – w pobliżu uzdrowiska są tu miejsca geotermalne, więc woda jest znacznie cieplejsza. To zjawisko wulkaniczne wśród istnienia dwóch źródeł termalnych jest siłą napędową temperatury oceanu. Waha się od 18 do 28 stopni, w zależności od przypływu i pory roku. Należy pamiętać, że woda ze źródeł termalnych może mieć temperaturę do 61ºC. Oznacza to, że w szczycie odpływu woda w pobliżu źródła może być zbyt gorąca.

Latarnia morska Arel w Nordeste

Nordeste to hrabstwo składające się z dziewięciu gmin, położone w północno-wschodniej części wyspy São Miguel. Latarnia morska Arnel w Nordeste była pierwszą latarnią morską zbudowaną na Azorach w 1876 roku. Latarnia morska nadal działa, aby kierować łodziami wzdłuż wybrzeża.

Farol do Arnel jest znaczącym elementem historii, ponieważ była pierwszą latarnią morską zbudowaną nie tylko na São Miguel, ale na wszystkich Azorach. Ośmiokątny kształt i ciekawy projekt sprawiają, że jest to wyjątkowe miejsce do zwiedzania. Jednak prawdziwym atutem Farol do Arnel jest jego oszałamiająca lokalizacja. Jedna z skalistych placówek wśród klifów Nordeste, latarnia morska jest odizolowana, ale oferuje niesamowite widoki. Droga w dół jest bardzo stroma i kręta. Polecam zostawić tutaj wypożyczony samochód. Nie tylko dlatego, że droga prowadząca w dół do Farol Ponta do Arnel jest bardzo stroma i wąska, ale także dlatego, że zwłaszcza rano lub po opadach może być bardzo ślisko.

Michal Stolarewicz

Plantacje herbaty

Azory były kiedyś głównymi dostawcami pomarańczy do kontynentalnej części Portugalii. Wyspy były odnoszącym sukcesy dostawcą pomarańczy, dopóki choroby nie zniszczyły produktywnych upraw. Kiedy produkcja pomarańczy spadła w połowie XVIII wieku, miejscowi zaczęli szukać nowych upraw, które mogłyby potencjalnie przełożyć się na dobry biznes. To wtedy wprowadzono herbatę i rosnąc przez lata, Azory produkują obecnie ponad 250 ton czarnej, zielonej i białej herbaty rocznie. W San Miguel dwie plantacje herbaty oferują sale do degustacji. Liście herbaty pojawiły się po raz pierwszy w latach pięćdziesiątych XVIII wieku na Azorach, a później zostały skomercjalizowane w latach siedemdziesiątych XIX wieku.

Chá Gorreana oraz Porto Formoso, to zaledwie dwie plantacje herbaty w całej Europie, z których obie znajdują się na wyspie São Miguel. Plantacje są własnością rodziny i są prowadzone od 1883 roku. Wszystkie liście herbaty są uprawiane organicznie, zanim zostaną przetworzone na wysokiej jakości zieloną i czarną herbatę. Wstęp jest bezpłatny, zostaniemy nawet poczęstowani herbatą bez obowiązku kupowania czegokolwiek! Jest to niesamowite doświadczenie, spacerować wokół krzewów herbaty, a następnie jej zasmakować w najczystszej postaci. Podczas gdy zielona herbata jest często gorzka, ich jest gładka z kwiatowymi akcentami. Chyba nigdy w życiu nie próbowałem czegoś tak orzeźwiającego i pysznego! Była to jedna z pozycji na mojej liście Bucket List.

Plantacje herbaty Gorreana tworzą niepowtarzalny krajobraz przypominający plantacje ryżu w Azji. Dziś fabryka herbaty Gorreana produkuje rocznie około 40 ton herbaty z 37 hektarów plantacji. Jej herbata wyróżnia się delikatnym aromatem. Do tego dochodzi fakt, że nie jest ona poddawana działaniu środków chemicznych, ponieważ w regionie nie występują choroby ani szkodniki atakujące plantacje, co budzi coraz większe zainteresowanie ze strony krajów importujących, którymi są głównie Niemcy, Francja, USA i Kanada. Co ciekawe za opakowanie herbaty w tak wyjątkowym miejscu zapłacimy zaledwie 2-5 euro.

Michal Stolarewicz

Darmowa konsumpcja pysznej herbaty.

Michal Stolarewicz

Plantacja ananasów (Plantacoes de Ananases A. Arruda)

Sao Miguel ma jedyną plantację ananasów w Europie. Coś, czego nie możesz przegapić, odwiedzając najlepiej strzeżoną tajemnicę Portugalii. Chociaż Sao Miguel nie ma klimatu tropikalnego, Azorczykom udało się wyhodować tę roślinę na ich uroczej wyspie. Na obrzeżach Ponta Delgada znajduje się plantacja ananasów Plantação de Ananases Augusto Arruda. Ananasy to jeden z najważniejszych produktów Azorów. Ananas został kupiony z Brazylii w celu uprawy na wyspach i przekształcił się we własny, niepowtarzalny owoc. Zamiast rosnąć przez 6 miesięcy, ananas z Azorów jest uprawiany przez okres 2 lat, chociaż ostatecznie jest mniejszy niż przeciętny ananas i jest znacznie bardziej kwaśny i mniej słodki.

Ananas był pierwotnie importowany z Afryki, mieszkańcy używali szklarni, aby ten pyszny owoc rósł na glebie São Miguel. Szklarnie sztucznie wytwarzają bardzo wysoką wilgotność i wysokie temperatury, dzięki którym ananasy rosną szczęśliwie w tym małym raju pośród Oceanu Atlantyckiego. Azorski ananas jest bardzo soczysty i ma nieco inny smak niż ananasy uprawiane w klimacie tropikalnym.

Plantacja jest całkowicie organiczna i jest świetnym sposobem na spędzenie godziny, ucząc się wszystkiego o tym, jak są uprawiane na wyspach, a szklarnie prowadzą przez każdą fazę wzrostu. Jest też sklep, w którym można kupić wszelkiego rodzaju towary na bazie ananasa. Ananasy na Azorach są przepyszne!

Na miejscu możemy kupić lokalne wyroby z plantacji ananasa: dżemy, nalewki, konfitury.

Azory – gdzie dobrze zjeść?

Jeśli chodzi o żywność, Azory są dość samowystarczalne. Chociaż produkty z Portugalii kontynentalnej i innych krajów trafiają na półki supermarketów, głównie ze względu na różnorodność, nie brakuje tu żywności. Zobaczysz krowy pasące się na nabiał i wołowinę, temperatury i wilgotność sprzyjają uprawie szerokiej gamy owoców i warzyw, a otoczenie otwartej wody obfituje również w ryby i owoce morza.

To co skradło moje serce to lokalny napój. Charakterystyczny dla Azorów musujący napój bezalkoholowy Kima jest aromatyzowany pyszną marakują, czyli owocami marakui, pochodzącymi z wyspy. Chociaż wydaje się, że wiele małych sklepów nie oferuje Kimy, zwykle można znaleźć małe butelki w supermarketach i kawiarniach. Latem napój najlepiej podawać z lodem. Jest trochę miąższu, ponieważ zamiast aromatyzowania używa się prawdziwych owoców, i chociaż ma mniej cukru niż inne napoje bezalkoholowe, Kima jest nadal dość słodki z pikantnym smakiem.

Szczególnie chciałbym polecić dwie restauracje, w których przeżyłem swój kulinarny orgazm. Nigdy w życiu nie jadlem tak pysznego jedzenia z całkowicie lokalnych produktów. Pierwsze z polecanych przeze mnie miejsc to Taberna Açor. Znajdująca się w samym centrum Ponta Delgada przy jednej z najstarszych i najbardziej ruchliwych ulic w centrum miasta. Otwarte w 2014 roku, w miejscu gdzie znajdowała się pierwsza tawerna w mieście. Obecnie restauracja serwuje wszystko co najlepsze z Azorów. Jedzenie tutaj jest pyszne! Polecam szczególnie świeże owoce morza oraz stek z lokalnej wołowiny. Jakość pierwsza klasa.

Kolejnym miejscem, które zachwyciło mnie swoją kuchnią jest Restauracja Cais 20. Położona poza centrum Ponta Delgada jest koniecznie warta odwiedzin. Niesamowicie świeże i pyszne ryby oraz małże. Bardzo kameralna, rodzinna restauracja z pięknym widokiem na ocean. Ryba rozpływała się w ustach, przepyszne lokalne ziemniaczki i warzywa.

Michal Stolarewicz

Azory – wynajem samochodu.

Najlepszym sposobem na poruszanie się po Azorach jest wynajęcie samochodu. W sumie, aby zwiedzić wszystkie najpiękniejsze zakątki wyspy jest to konieczne. Ważne jest, aby zarezerwować wypożyczony samochód wcześnie, ponieważ może ich zabraknąć w szczytowych miesiącach turystycznych. Większość samochodów jest z manualną skrzynią biegów. Automat jest bardzo drogi i nie opłaca się przepłacać.

Mogę polecić wypożyczalnie, z której wynająłem auto na tydzień. Jest to lokalna firma AutAtlantis, założona w Ponta Delgada w kwietniu 1988 roku. Za tygodniowe wynajęcia auta z najniższej kategorii zapłaciłem 300 euro. Są dwie opcje jeśli chodzi o depozyt. Na miejscu musimy zapłacić depozyt w wysokości 700 euro z naszej karty kredytowej, który zostanie nam zwrócony po oddaniu auta. Istnieje także możliwość zmniejszenia depozytu do 100 euro, jeśli wykupimy dodatkowe ubezpieczenie w cenie 19 euro za dzień. Na co polecam zwrócić uwagę przy odbiorze samochodu, to że większość nich ma wyraźne ślady użytkowania. Koniecznie zróbmy zdjęcia samochodu, wszystkich zarysowań i wgnieceń przy pracowniku, zanim cokolwiek podpiszemy.

Ja wynająłem najbardziej podstawowe auto Toyota Aygo. Jest to auto najbardziej popularne wśród wypożyczalni na wyspie. Szczerze odradzam. Lepiej jest dopłacić trochę więcej i wynająć auto z wyższej kategorii. Toyota Aygo nie nadaje się na górską jazdę oraz zbocza wyspy. Wiele razy mieliśmy problem z podjazdem i nóż na gardle kiedy na pełnych obrotach silnika cudem udało się wjechać pod górę.

Azory – gdzie się zatrzymać?

Osobiście nie wybrałem żadnego noclegu w Ponta Delgada a na jej obrzeżach. Znalazłem niesamowite Airbnb Beach Apartment – SunsetAzores, które chciałbym gorąco polecić. Trzy pokojowy apartament na 18 piętrze z oszałamiającym widokiem na ocean i plażę Praia das Milicias. Dwie sypialnie, duży salon i kuchnia. Idealne na dłuższy pobyt. Szczerze mówiąc jest to jeden z najpiękniejszych apartamentów Airbnb, w których miałem przyjemność nocować. Budzić się co rano, z widokiem na ocean, zasypiać z szumem fal – coś pięknego! Za tygodniowy pobyt zapłaciłem 355 funtów.

Plaża Praia das Milicias

Jak dostać się na Azory?

Archipelag Azorów jest oddalony o około 3 godziny lotu z Lizbony w Portugalii kontynentalnej i około 5 do 6 godzin z Bostonu lub Toronto.

Ponieważ nie ma połączeń promowych z Portugalii na Azory, najlepszym sposobem na zwiedzanie jest samolot. Azores Airlines i TAP Air Portugal mają bezpośrednie loty z Portugalii i Stanów Zjednoczonych.

Główne lotnisko na Azorach znajduje się w São Miguel, niedaleko stolicy Ponta Delgada. Jest to również miasto na Azorach, które jest najlepiej połączone ze światem zewnętrznym, z bezpośrednimi lotami raz w tygodniu z Wielkiej Brytanii, codziennymi bezpośrednimi lotami z Bostonu i Lizbony oraz bezpośrednimi lotami przez większość dni z Toronto.

Z Europy tanie linie lotnicze Ryanair i Easyjet zaczęły latać bezpośrednio na São Miguel i Terceirę kilka lat temu. Możemy polecieć bezpośrednio z takich miejsc jak Londyn, Monachium, Frankfurt, Lizbona i Porto. Istnieją również sezonowe bezpośrednie loty do Amsterdamu, Genewy i Brukseli. Za swój lot z Londynu Stansted do Ponta Delgada zapłaciłem 130 funtów.

Najlepszy czas na wizytę na Azorach?

Ponieważ Azory leżą pośrodku Oceanu Atlantyckiego, opisuje się je jako morski klimat subtropikalny. Oznacza to, że ma łagodny klimat przez cały rok, który nigdy nie jest bardzo gorący ani zimny. Najlepszy czas na wizytę na Azorach zależy w dużej mierze od tego, co planujesz zobaczyć i zrobić. Jeśli zamierzamy wylegiwać się na plaży, pływać lub uprawiać sporty wodne, najlepsze są miesiące letnie, kiedy średnia temperatura wynosi od 25˚C do 30˚C.

Osoby zainteresowane wędrówkami powinny unikać miesięcy zimowych, kiedy może padać co drugi dzień. Aby uzyskać najlepszą szansę na zobaczenie wielorybów, odwiedź je w kwietniu i maju, kiedy wiele wielorybów przepływa w pobliżu Azorów podczas ich corocznej migracji.

Moim zdaniem najlepszy czas na wizytę na Azorach to okres od maja do października. Ze względu na położenie geograficzne Azorów pogoda potrafi być kapryśna. Często pada deszcz i godzinę później niebo staje się niebieskie. Sezon zimowy nie jest zalecany do uprawiania turystyki pomimo łagodnych temperatur, ponieważ jest szczególnie deszczowy. Na Azorach mówi się, że występują 4 pory roku tylko w jeden dzień. I mogę potwierdzić, że to powiedzenie jest w 100% prawdziwe. Przygotuj się na każdą pogodę, zabierz ze sobą kilka warstw ubrań i nieprzemakalną kurtkę.

Spotazores jest doskonałym narzędziem do sprawdzania pogody tuż przed wyruszeniem w trasę. Jeśli chcemy wcześniej zobaczyć prognozę pogody, możemy sprawdzić windguru. Należy jednak pamiętać, że prognozy pogody mogą się mylić. Trudno przewidzieć pogodę na wiele dni wcześniej na Azorach. Ponieważ niektóre szlaki i małe ścieżki nie pojawiają się w słynnych aplikacjach map. Na Azorach jest bardzo przydatna aplikacja: maps.me. Można tam zobaczyć wiele ścieżek spacerowych i odkryć sekretne miejsca!

Michal Stolarewicz Michal Stolarewicz

Michal Stolarewicz
Michal Stolarewicz
Punkt widokowy Miradouro de Santa Iria

Michal Stolarewicz

Punkt widokowy Miradouro de Santa Iria
Punkt widokowy Miradouro de Santa Iria

Michal Stolarewicz Michal Stolarewicz

Michal Stolarewicz
Najlepszy piknik w moim życiu!

Michal Stolarewicz
Michal Stolarewicz

Michal Stolarewicz

Michal Stolarewicz
Plaża Santa Barbara

1 Comments

  1. Urodziłem się by podróżować! – Blog Globtrotera says:

    […] podróżnicze. Podróże byłyby rzeczami, które podkreślam jako pierwsze. „W maju lecę na Azory” – mówiłem – „a potem do Hiszpanii, Szwecji i Włoch. A potem, miejmy nadzieję, […]

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.