Makau – chińskie Las Vegas, hit czy kit?

Posted on

Makau (zwany też Makao) to specjalny region administracyjny na południu Chin, który uważany jest za jedną ze światowych stolic hazardu. Miasto to było kolonią portugalską począwszy od XVI wieku aż do 1999 roku, kiedy to 20 grudnia Portugalczycy przekazali Chińczykom prawo do tego regionu. Makau obejmuje półwysep Macau oraz wyspy Taipa i Coloane. Tak jak Hongkong posiada odrębny system gospodarczy, prawny, administracyjny oraz monetarny. Jego nazwa pochodzi od boginni A-Ma nazywaną również Tin-Hau. W południowo-zachodniej części półwyspu znajduje się jej świątynia. Było to dla mnie bardzo ciekawe doświadczenie, naprawdę czułem się jakbym był w Las Vegas, szczególnie nocą. Co ciekawe Makau przewyższa inne centra hazardu na świecie. Już w 2012 roku kasyna zarobiły tutaj więcej niż wszystkie amerykańskie (w Las Vegas i innych częściach kraju) – odpowiednio 38 mld dol. wobec 37,3 mld dol. Jest to jedyne miejsce w całych Chinach, gdzie hazard jest w pełni legalny.

Makau – połączenie wielu kultur.

W Makau jest także dużo zieleni, ogrodów i parków ozdobionych wysokimi drzewami. Jest tu także wiele zabytków pochodzących z czasów kolonialnych. Większość z nich z dużą obecnością akcentów portugalskich, wybrukowane uliczki, barokowe kościoły, kamienne fortece, budowle w stylu “Art-déco”. Nic więc dziwnego, że w 2005 roku historyczne centrum Makau wpisane zostało na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Napisy na ulicach w Makau są w trzech językach – chińskim, angielskim i portugalskim. Tak samo jak w Hong Kongu, panuje tutaj lewostronny ruch. Warto pamiętać, że w samych Chinach jeździmy po prawej stronie. W kasynach można grać tylko za dolary hongkońskie, dlatego warto mieć przy sobie gotówkę. Każdy może tutaj przyjść, wstęp jest bezpłatny. Dokumenty tożsamości nawet nie są sprawdzane, jedyne co jest mocno egzekwowane to surowy zakaz fotografowania i filmowania, większość ochroniarzy traktuje go bardzo restrykcyjnie. Jeśli nie chcemy być wyproszeni z kasyna, lepiej w ogóle nie bierzmy telefonu do ręku.

Makau - chińskie Las Vegas

Makau – luksusowe hotele i ekskluzywne restauracje.

Nad miastem góruje specyficzny kwiat – kasyno i Hotel Grand Lisboa. Jednak to Hotel Venetian robi największe wrażenie. Jest on w całości zaprojektowany na wzór weneckich kanałów, po których pływają gondole z turystami. Potrafi być bardzo romantycznie za sprawą podwieszonego nieba z chmurami oraz malowniczymi frontami włoskich domów. Makau to jeden z najbogatszych regionów na świecie, 50% dochodu krajowego generuje hazard. Co ciekawe jest to także jeden z najgęściej zaludnionych obszarów na świecie – ok. 18 tys. osób na kilometr kwadratowy! Tłok bynajmniej nie wynika z wysokiego przyrostu naturalnego (należy do najniższych na świecie), tylko z ogromnego napływu imigrantów i taniej siły roboczej z Chin. Co 5 mieszkaniec Macau pracuje w kasynie.

Podróż z Hong Kongu do Macau

Najlepszym i najwygodniejszym sposobem dostania się do Macau z Hong Kongu jest popłynięcie promem. Kursują one co 30 minut, a w godzinach szczytu nawet co 5 minut. Cena: około 160 HKD w jedną stronę. Odpływają z Hong Kong Macau Ferry Terminal (położonego na wyspie Hongkong) oraz z China Ferry Terminal w dzielnicy Kowloon. Podróż promem trwa około 60 minut. Po obu stronach – w Hongkongu i Makau przechodzi się odprawę celną, dlatego trzeba mieć ze sobą paszport.

  Makau - chińskie Las Vegas

Makau - chińskie Las Vegas
Co ciekawe każdy gość hotelowy dostaje darmowy voucher na wydanie w hotelowym kasynie. Jest to zachęta, aby złowić nas do wnętrza kasyna.

Makau - chińskie Las Vegas Makau - chińskie Las Vegas

Hotel Venetian w Makau

Hotel Venetian

Makau - chińskie Las Vegas

Bogate wnętrza Hotelu Venetian.

3 Comments

  1. Andzi says:

    Z tego wniosek, ze wszędzie na świecie można znaleźć Wieże Eiffela, czy to w Stanach, czy w Europie, a nawet w Chinach ha ha ale jaja 😉

  2. Lista spełnionych marzeń z Bucket List | Blog Globtrotera says:

    […] Ireland, Israel, Italy, Jersey, Japan, South Korea, Lithuania, Luxsemburg, Mexico, Macao, Malta, Malaysia, Morocco, Monaco, Netherlands, Norway, Philippines, Poland, Portugal, […]

  3. as says:

    bardzo płytki artykulik. nie oddaje w ogóle klimatu Makau. Cienizna do kwadratu.

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.