Sark – Wyspa Normandzka – cofnij się w czasie!

Posted on

Sark to malutka wyspa pomiędzy Francją i UK. Najpierw lecimy do Jersey albo Guernsey i tam wsiadamy na statek do Sark. Na wyspie nie ma samochodów, jedyne pojazdy mechaniczne to traktory, które służą jako taxi, czy ambulance. Mieszka tu tylko 600 osób, jest pięknie, dziewiczo, bardzo czyste powietrze, niesamowite widoki. Nocą możemy zachwycić się gwiazdami oraz drogą mleczną! International Dark-Sky Association uznała niewielką wyspę Sark, położoną 80 kilometrów od wybrzeży Anglii na Kanale La Manche, za pierwszą wyspę ciemnego nieba. Na Sark nie ma publicznych świateł, ani uczęszczanych dróg, dzięki czemu wyspa nie ma w bezpośrednim otoczeniu źródeł znacznego zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem. Wyspa to prawdziwy raj dla miłośników astronomii, bo droga mleczna rozciąga się tam od horyzontu po horyzont. Idealne miejsce na naładowanie swoich akumulatorów. Polecam położyć się na trawie i wpatrywać się w gwiazdy, wymyślając sobie nowe marzenia.

Wyspa Sark – niezwykła ucieczka od cywilizacji.

Sark jest klejnotem koronnym Wysp Normandzkich, położonym pomiędzy Guernsey a Jersey. Bez samochodu ze spektakularnymi krajobrazami, zatokami, nadmorskimi ścieżkami i widokiem na klif. Sark oferuje naprawdę wyjątkowe wakacje dla tych, którzy chcą uciec od zgiełku współczesnego życia. Niezależnie od tego, czy spacerujesz, jeździsz na rowerze, czy jeździsz konno i powozem, można przeżyć tutaj chwile, które zapamiętamy na długo. Na wyspie można poczuć się momentami jak w średniowieczu. Jest jedna szkoła, jeden bank, jeden lekarz. Lokalny wóz strażacki i karetka są ciągnięte przez ciągnik!

Na Sarku funkcjonuje 30-osobowy parlament, którego członkowie wybierani są w wyborach. Do 1999 roku dziedziczyli synowie, a nie córki. Do 2003 roku na Sarku nie uznawano rozwodów, a do 2004 roku obowiązywała kara śmierci. Są tu jedynie dwa puby (zamknięte w niedziele) i jedna cela więzienna. Co ciekawe, policjanci wybierani są wśród mieszkańców na 2-letnie kadencje – oddział liczy 2 osoby. Poczułem się tutaj jakbym cofnął się w czasie, jakby czas trochę zwolnił. Przepiękna natura, we wszystkich jej kolorach. Czyste powietrze, bezchmurne, błękitne niebo. Całymi dniami leżałem na trawie, wpatrując się w niebo, marzyłem o przyszłych podróżach.

Wyspa Sark
Zdjęcie: licencja CC Phillip Capper, Wikimedia Commons

Sark – tu najlepiej widać gwiazdy oraz Drogę Mleczną.

Sark to jedno z najlepszych miejsc na świecie, aby oglądać nocne niebo. Na wyspie nie znajdziemy latarni ulicznych, które zanieczyszczałyby niebo, a Sark stał się pierwszą na świecie wyspą Dark Sky w 2011 roku. Koniecznie zostańcie na noc – będziecie mogli zobaczyć majestat gwiazd. Na miejscu możemy odwiedzić lokalne obserwatorium otwarte także nocą i dowiedzieć się więcej o gwiazdach, konstelacjach, galaktykach oraz Drodze Mlecznej. Podziwianie Drogi Mlecznej było jednym z najpiękniejszych doznań w moim życiu. Coś pięknego!

Wyspa Sark droga mleczna

Jak dotrzeć na Sark?

Sark oddalony jest o 32 kilometry od wybrzeża Normandii, 22 kilometry od wyspy Jersey oraz 10 kilometrów od wyspy Guernsey. Wyspa nie posiada własnego lotniska. Niecałą godzinę drogi promem z Guernsey i Jersey szybko i łatwo można dotrzeć na Sark. Najlepiej dostać się tu promem z sąsiedniej wyspy Guernsey. Podróż trwa 55 minut. Na Guernsey dolecimy m.in. z Londynu. Połączenia promowe obsługują The Isle of Sark Shipping Company (z/do Guernsey, całorocznie), The Lady Maris II (z/do Alderney; całorocznie Manche Iles Express (z/do Granville oraz Carteret we Francji via Jersey). Najbliższe lotniska znajdują się na: Jersey,Guernsey, Alderney posiadające połączenia z wieloma miastami w Wielkiej Brytanii.

Wyspa Sark to świetne miejsce na ucieczkę od zgiełku codziennego życia. Najlepszy czas na wizytę to letnie miesiące (czerwiec, lipiec i sierpień), w których często odpływają promy z Guernsey i Jersey. Sark to bardzo spokojne i przyjazne miejsce – w którym wszystkie stresy i troski mijają – gdy tylko postawimy pierwszy krok na tej bajecznej wyspie. Całkowita wolność od stresu współczesnego życia, przyjaźni mieszkańcy wyspy, genialny kolor krajobrazu, majestatyczne nadmorskie krajobrazy, obfitość dzikich kwiatów. Zakochałem się w tym miejscu!

Z tego miejsca na Guernsey odpływają promy The Isle of Sark Shipping Company.
Wyspa Sark
CREUX HARBOUR – Uważany za jeden z najmniejszych portów świata, przejdź tunelem, aby zobaczyć, jak rybak pracuje nad garnkami z homarem i krabem przez całe lato.

Wyspa Sark – gdzie zatrzymać się na noc?

Koniecznie polecam zostać tutaj przynajmniej na jedną noc i podziwiać Drogę Mleczną. Na swój nocleg wybrałem pięknie położony guesthouse – Pourquoi Pas B&B. Jest to przepiękny dom z bali w stylu skandynawskim, specjalnie zaprojektowany i dostarczony do Sark z Estonii. Znajduje on się tuż obok słynnej na wyspie Fabrycki Czekolady Caragh Chocolates. To rodzinna tradycja produkcji wyrobów czekoladowych, których również polecam sprobować. Recepcja tego guest house znajduję się właśnie w czekoladowym sklepie.

Wyspa Sark Pourquoi Pas B&B widok z tarasu.

Spacer po przepięknej wyspie Sark:

Wyspa Sark
Jedyny na wyspie zmotoryzowany transport.

Jimmy’s Carting Service to lokalne przedsiębiorstwo, które importuje absolutnie wszystko, od mebli Ikea po zabawki Argos – przywozi także nasze walizki z łodzi do hotelu za niewielką opłatą. Wokół wyspy widziałem flotę ciągników Jimmy’ego ciągnącą codziennie swoje ładunki po drogach.

Most, czyli La Coupee, został zbudowany po niemieckiej okupacji podczas II wojny światowej. Wraz z resztą Wysp Normandzkich Sark był jedną z niewielu brytyjskich ziem okupowanych przez nazistów. Po kapitulacji w 1945 r. Brytyjczycy zmusili niemieckich jeńców wojennych do zbudowania tego niebezpiecznego elementu inżynierii w celu połączenia wysp.
GRAND GREVE to jedna z najlepszych piaszczystych plaż Wyspy Sark u podnóża La Coupee.

Pamiętajmy, aby nie jechać na rowerze na moście La Coupee, grozi nam grzywna w wysokości nawet 500 funtów.

Blog Globtrotera Michal Stolarewicz

Wyspa Sark Stocks Hotel to najstarszy hotel na wyspie, zbudowany w 1741 roku.
Wyspa Sark restauracja w Stocks Hotel
Stocks Hotel na wyspie Sark
Restauracja w Stocks Hotel serwuje pyszne lokalne jedzenie.

Wyspa Sark Wyspa Sark Wyspa Sark

Fabryka czekolady Caragh Chocolate. Caragh sprzedaje czekoladki na wyspach, na kontynencie i wysyłkowo na całym świecie. To bardzo ciekawe doświadczenie odwiedzić kuchnię czekolady, aby spotkać się z zespołem i na własne oczy zobaczyć jak powstają czekoladki i trufle. Po przejściu przez ekrany, na których produkowane są czekoladki, możemy odwiedzić kawiarnię i sklep, w którym zjemy najpyszniejszą lokalną czekoladę!

Przykładowe ceny w jednej z lokalnych kawiarni na wyspie Sark.

Słynny Wiatrak Sark z 1571 roku. Do XX wieku gospodarka Sarka opierała się na zbożach; niezawodny młyn był niezbędny. Wiatrak znajduje się na najwyższym terenie Sarka, 300 m na zachód od posiadłości Heliera. Na wysokości 110 m npm wiatr wieje swobodnie ze wszystkich stron.

Zabytkowy Le Manoir – Helier de Carteret znalazł ruiny tej nieruchomości, kiedy wylądował na Sark w 1563 roku. Odbudował tę własność i wyrył swój herb w kamieniu tuż pod dachem w lewym górnym rogu głównego domu. Domki po prawej zostały zbudowane przez Helier jako kwatery dla służby.
Le Manoir pozostał rezydencją Seigneur na wyspie do 1730 roku, a Avenue była pierwotnie wysadzonym drzewami podjazdem z portu do posiadłości.
Po 1730 r. Majątek ten był wykorzystywany jako plebania, dopóki nie został zakupiony jako prywatna rezydencja w 1930 r.

Oddział poczty na wyspie Sark ma na zewnątrz pomalowaną na złoto skrzynkę pocztową, poświęconą zdobyciu złotego medalu przez Carla Hestera w konkursie ujeżdżenia podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

Polecam odwiedzić lokalne Centrum turystyczne Sark, które znajduje się na końcu alei, w centrum wioski. Co ciekawe Visitor Centre zostało pierwotnie zbudowane jako szkoła dla dziewcząt przez Seigneur Ernest Le Pelley w 1841 roku. Szkoła była wykorzystywana do 2005 roku Obecnie pracownicy będą w stanie odpowiedzieć na wszelkie pytania, mając bogatą wiedzę na temat Sark. Na ścianach znajdują się różne ekspozycje przedstawiające wiele informacji na tematwyspy i ulotki na każdy temat, takie jak spacery z przewodnikiem, najlepsze zatoki i plaże do pływania, notatki historyczne, karty identyfikacyjne przyrody dla dzieci i wiele więcej.

Lokalny oddział Banku HSBC na wyspie Sark.
Pyszny obiad z lokalnych produktów regionu. Młode ziemniaczki, surówka oraz ryba.

Relacja video z mojej podróży na wyspę Sark:


 

4 Comments

 1. Spełniać marzenia. Podróżnicze podsumowanie 2019 | Blog Globtrotera says:

  […] koniec czerwca wybrałem się na – kolejną już w tym roku – wyspę. Sark to malutka wyspa pomiędzy Francją i UK. Najpierw lecimy do Jersey albo Guernsey i tam wsiadamy na statek do Sark. […]

 2. Najciekawsze doświadczenia w moim podróżniczym życiu. | Blog Globtrotera says:

  […] Sark to malutka wyspa pomiędzy Francją i UK. Najpierw lecimy do Jersey albo Guernsey i tam wsiadamy na statek do Sark. Na wyspie nie ma samochodów, jedyne pojazdy mechaniczne to traktory, które służą jako taxi, czy ambulance. Mieszka tu tylko 600 osób, jest pięknie, dziewiczo, bardzo czyste powietrze, niesamowite widoki. Nocą możemy zachwycić się gwiazdami oraz drogą mleczną! International Dark-Sky Association uznała niewielką wyspę Sark, położoną 80 kilometrów od wybrzeży Anglii na Kanale La Manche, za pierwszą wyspę ciemnego nieba. Na Sark nie ma publicznych świateł, ani uczęszczanych dróg, dzięki czemu wyspa nie ma w bezpośrednim otoczeniu źródeł znacznego zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem. Wyspa to prawdziwy raj dla miłośników astronomii, bo droga mleczna rozciąga się tam od horyzontu po horyzont. Idealne miejsce na naładowanie swoich akumulatorów. Polecam położyć się na trawie i wpatrywać się w gwiazdy, wymyślając sobie nowe marzenia. Pełna relacja z tej podróży. […]

  1. Agnieszka says:

   Wyspa piekna. Pracowalam tam w wakacje sporo czasu temu i nigdy nic piekniejszego nie widzialam. Jeszcze ;)a pozniej 4 lata na guernsey. Ale w wolne dni i tak czesto plynelam na sark. Tam czas plynie inaczej. Fajnie,ze pan odwiedza nawet takie urocze zakamarki Europy. Pozdrawiam:)

 3. Kamil says:

  Pracowałem tam 4 lata. Miło powspominać 🙂

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.