Ochryda – bajeczny zakątek Macedonii Północnej

Posted on

Ochryda to malownicze miasto nad jeziorem, które oczarowuje turystów od czasów Cesarstwa Bizantyjskiego. Jezioro Ochrydzkie to raj. Woda jest krystalicznie czysta, jak w jeziorze alpejskim. Na granicy między Albanią a Macedonią Północną na Bałkanach starożytny zbiornik wodny leży u podnóża zielonych gór i kamiennych fortec. Szczyci się urokliwym Starym Miastem i tętniącym życiem centrum turystycznym – pełnym restauracji, winiarni i sklepów. Ochryda to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc na Bałkanach. Macedonia Północna ma więcej szczytów górskich, niż jakikolwiek inny kraj na świecie!

Ochryda – jezioro jak z bajki.

Jedno z najczystszych w Europie i najstarszych jezior na świecie, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niektórzy badacze mówią, że ma ono już 4 miliony lat. To także jedno z najgłębszych jezior (288m) w Europie, które dzieli kraje Albanii i Macedonii Północnej. Ma 30 kilometrów długości i 15 kilometrów szerokości. Szerokość i głębokość jeziora zapewniają, że zimą nie zamarza. Jest to jeden z najbardziej bio różnorodnych zbiorników słodkowodnych na świecie z ponad 200 endemicznymi gatunkami – najbardziej znanym jest pstrąg ochrydzki (Salmo letnica). Podobnie jak Jezioro Titicaca w Peru/Boliwii, Jezioro Ochrydzkie powstało w depresji geotektonicznej – obszar lądu zatopiony pod otaczającym obszarem z powodu aktywności tektonicznej.

Ochryda Macedonia Północna jezioro

Krystalicznie błękitne wody Jeziora Ochrydzkiego są sercem i duszą tego regionu. Jezioro zapewnia żywność i transport wielu mieszkańcom miasta. Jedną z obowiązkowych rzeczy do zrobienia w Jeziorze Ochrydzkim jest wyczarterowanie małej łodzi, która zabierze nas w malowniczą podróż. W porcie maista jest bardzo dużo opcji popłynięcia w rejs. Polecam wynajęcie prywatnej łodzi z kapitanem bądź nowoczesnego katamaranu. Koszt takiej 1,5h wyprawy to 20 euro.

Michal Stolarewicz

Niesamowity rejs katamaranem o zachodzie słońca na jeziorze Ochryda.

Michal Stolarewicz bloger

Ochryda – 365 kościołów.

Według legendy w granicach miasta Ochrydy było kiedyś 365 kościołów – jeden na każdy dzień roku. Nic dziwnego, że miejsce to nazwano Jerozolimą Bałkanów. Ochryda jest znana ze swoich starożytnych kościołów, wśród których najpopularniejsze to św. Pantelejmon, najstarszy słowiański klasztor w Europie , św. Zofia z XI wieku, Matka Boża Perivleptos, znana z fresków, Jana Kaneo, malowniczo położonego na klifie. Oprócz pięknych fresków i przedstawień teologicznych, kościoły Ochrydy przechowują kolekcję ponad 800 ikon w stylu bizantyjskim z okresu od XI do końca XIV wieku.

Starożytny teatr w Ochrydzie

Starożytny Teatr w Ochrydzie jest jednym z największych na Bałkanach (pomieści około 20 000 osób) i był jedynym teatrem Greco w Macedonii. Rzymianie później usunęli niektóre rzędy dla walk gladiatorów i chrześcijańskich egzekucji. Został zamknięty po upadku Cesarstwa Rzymskiego, zachowując go przez wieki. Został na nowo odkryty i odnowiony w latach 80. XX wieku. Każdego lata w teatrze odbywa się tętniący życiem festiwal muzyczny i kulturalny .

Ochryda – poznaj Stare Miasto

Urok Ochrydy tkwi w starówce miasta. Stare osmańskie domy i wąskie brukowane uliczki przypominają starodawne czasy. Stare Miasto jest nie tylko osobliwym przypomnieniem przeszłości, ale ma wiele historycznych zabytków; starożytne kościoły, pozostałości dawnych fortyfikacji miejskich i kilka zachowanych bram. Uliczne tawerny i kawiarnie tętnią życiem, a miejscowi wczasowicze chłoną pogodę na świeżym powietrzu, podczas gdy klimatyczne Stare Miasto wije się bajkową ścieżką do średniowiecznego zamku stojącego na straży miasta i jeziora. Na Starym Mieście znajdziesz również wiele uroczych restauracji, wiele z nich na wodzie lub z widokiem na jezioro. Koniecznie musimy tutaj zasmakować w cenionym pstrągu z jeziora Ohrid.

Ochryda Macedonia Północna Ochryda Macedonia Północna Stare Miasto Ochryda Macedonia Północna Stare Miasto

Zakwaterowanie w Ochrydzie

Szczyt sezonu trwa od lipca do sierpnia. W tych miesiącach zaleca się rezerwację z wyprzedzeniem. Dostępne są wspaniałe opcje zakwaterowania, od hosteli po luksusowe wille, a wszystko to po bardzo rozsądnych cenach. Oprócz hoteli w Ochrydzie, możemy spać w dobrze zachowanych, tradycyjnych późno osmańskich domach, które zamieniły się w rodzinne pensjonaty, zapewniając naprawdę urzekające wrażenia! Chciałbym szczególnie polecić jedną ville, w której miałem przyjemność się zatrzymać. Położona w samym sercu Starego Miasta w Ochrydzie, otoczona zabytkowymi kościołami, Villa Varosh to idealne połączenie przeszłości z teraźniejszością. Na swój pobyt wybrałem penthouse z oszałamiającym widokiem na jezioro.

Ochryda – lokalna kuchnia, gdzie dobrze zjeść?

Kuchnia macedońska jest bardzo podobna do innych kuchni bałkańskich. Popularnym daniem narodowym jest „Tavče Gravče” – fasolka po bretońsku z pikantną papryką, cebulą i świeżym pomidorem, zupa fasolowa. W okolicach Jeziora Ochrydzkiego kilka tradycyjnych potraw przyrządza się z pstrąga. W Ochrydzie jest wiele autentycznych restauracji, w których można znaleźć te dania. Kuchnia macedońska to skrzyżowanie kuchni greckiej/tureckiej i kuchni północnośródziemnomorskiej. Najpopularniejsze dania w Macedonii to: sałatka szopska – sałatka z serem; nadziewane papryki; burek – kruche ciasto filo z warzywami lub mięsem.

Tutaj jedzenie jest pyszne! Chciałbym szczególnie polecić jedną z lokalnych knajpek, w której jadłem lokalnego pstrąga. Restaurant Kajche  – to świetne miejsce, aby poczuć lokalny klimat oraz zasmakować w tradycyjnych daniach Macedonii.

Pstrąg z jeziora Ochryda

Typowa macedońska restauracja w Ochrydzie.

Ochryda Macedonia Północna:

Michal Stolarewicz Michal Stolarewicz

Owoc kiwi, rosnący na drzewie w Ochrydzie.
Jedną z atrakcji jest rejs łodzią podwodną, z której możemy podziwiać dno jeziora.
Michal Stolarewicz
Świetną atrakcją jest wycieczka quadami po parku narodowym. Koszt godzinnej jazdy wynosi 33 euro od osoby.

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.