Triest to miasto portowe w północno-wschodnich Włoszech, położone tuż przy granicy ze Słowenią. Często nazywane „Wenecką małą siostrą” ze względu na lśniące kanały. To piękne miasto jest bogate w neoklasyczne wpływy austro-węgierskie i słoweńskie, ale na wskroś autentycznie włoskie. Poczujemy tutaj prawdziwy klimat Włoch, a że nie jest to typowo włoski – turystyczny – kierunek, ominiemy wszystkie tłumy i nasycimy się spokojem. To tygiel narodów w prawdziwym tego słowa znaczeniu – na przestrzeni dziejów Rzymianie, Wenecjanie, Austriacy, Niemcy, Brytyjczycy i byli Jugosłowianie pozostawili w mieście swoje ślady, czyniąc z niego zbieg kultur. Położenie i bogata historia Triestu stanowią urzekającą mieszankę habsburskiej wielkości i włoskiego stylu życia. To kompaktowe miasto z deptakiem, które można zwiedzać w spokojnym tempie podczas weekendowego wypadu.
Triest – dla smakoszy piękna i kawy.
Triest był głównym portem Cesarstwa Austro-Węgier przez ponad pięć wieków, a monarchia odcisnęła swoje piętno na rozwoju miasta, architekturze, kulturze kulinarnej i kawowej. Zwiedzanie Triestu we Włoszech jest jak zwiedzanie Wiednia, Lublany i Włoch – wszystko w tym samym czasie.
Triest to marzenie miłośników kawy. Ma unikalną cechę we Włoszech: tradycyjne kawiarnie w stylu wiedeńskim. To ojczyzna znanych w całym kraju marek kawowych Illy i Hausbrandt. Dziś te kawiarnie są popularnymi miejscami spotkań, gdzie można zobaczyć eleganckie panie popijające kawę, słynnych pisarzy i poetów, studentów spisujących notatki z wykładów i oczywiście turystów, których natychmiast oczarowuje otaczający ich powolny i zrelaksowany rytm.
Triest – serce miasta Piazza Unità.
Główny plac miasta jest również jedną z głównych atrakcji Triestu: otoczony z trzech stron wspaniałymi budynkami Habsburgów i otwarty na Adriatyk, Piazza Unità jest uważany za jeden z największych nadmorskich placów w Europie. Na początku lat 2000 wszystkie pałace zostały poddane renowacji, a plac na nowo wybrukowano i oświetlono, co dodało dodatkowego uroku tej i tak już wspaniałej przestrzeni publicznej.
Na placu znajduje się imponujący budynek ratusza z wieżą zegarową, piękny Palazzo del Lloyd Triestino (zbudowany przez znanego wiedeńskiego architekta Heinricha von Ferstela), ozdobiony złotymi mozaikami Palazzo della Prefettura oraz wbudowana Fontanna Czterech Kontynentów w połowie XVIII wieku jako ukłon w stronę Triestu jako portu handlowego.
Triest Canal Grande
Jednym z najpiękniejszych miejsc do odwiedzenia w Trieście jest kultowy Canal Grande, z malowniczymi łodziami i okolicznymi pałacami odbijającymi się w wodzie. Podziwiać tu możemy neoklasycystyczny kościół Sant’ Antonio Tramaturgo, dominujący nad sceną na końcu kanału i niebieskie kopuły serbskiego kościoła prawosławnego San Spiridone z mostu Ponte Rosso. Kanał został zbudowany w połowie XVIII wieku na miejscu dawnych słonych bagien, aby łodzie mogły płynąć i rozładowywać swoje towary bezpośrednio do miasta.
Zamek Miramare
Niegdyś szlachecka rezydencja zlecona przez arcyksięcia Ferdynanda Maksymiliana Habsburga, jej wnętrza zdobią wspaniałe oryginalne meble i zapierające dech w piersiach widoki na Zatokę Triesteńską. Został zbudowany w latach 1856-1860 przez arcyksięcia Maksymiliana Austrii, późniejszego cesarza Meksyku. Budynek jest silnie inspirowany romantycznym smakiem, jako odnowiona konstrukcja średniowiecznej fortecy. Podobno książę pierwszy raz zauważył piękny cypel podczas żeglugi wybrzeżem w pobliżu Triestu. Zamek jest eklektyczną mieszanką neostylów gotyku i renesansu, otoczony fantastycznym 22-hektarowym parkiem obsadzonym rzadkimi i egzotycznymi gatunkami drzew. Zwiedzanie terenu zamkowego jest bezpłatne natomiast zwiedzanie bogatego wnętrza zamku to koszt 10 euro. Pokoje nadal wyposażone są w oryginalne meble z XIX wieku. Morze otaczające zamek to morski obszar chroniony – oaza morskiej różnorodności biologicznej tuż obok jednego z największych portów we Włoszech. Do zamku można łatwo dojechać z centrum miasta autobusem nr 36 z dworca głównego Piazza della Libertà.
Triest idealny na spacery.
Nabrzeże Triestu – po włosku „rzeka” – otoczone XIX-wiecznymi magazynami i pałacami, jest wspaniałym miejscem do zanurzenia się w widoku zatoki i wieczornych sygnałów świetlnych dochodzących z latarni Faro della Vittoria. To tutaj podziwiałem jedne z najpiękniejszych zachodów słońca z chodnika Molo Audace, wystającego na 246 metrów w morze, miejsca regularnie odwiedzanego przez mieszkańców.
Bezpośrednio przy nabrzeżu znajduje się okazały dawny targ rybny, zbudowany w 1913 roku przez architekta Giorgio Polli. Rozległy, bazylikowy układ i duże przeszklone okna sprawiły, że jest to idealna przestrzeń galeryjna dla sztuki nowoczesnej i współczesnej – zwana Salone degli Incanti – gości ciekawe wystawy.
Triest – lokalna kuchnia, gdzie dobrze zjeść?
Zapoznanie się z bogatym dziedzictwem kulinarnym miasta jest koniecznością. To prawdziwa mieszanka wpływów austriackich, słoweńskich i włoskich. Jest to miejsce, w którym można zamówić wiedeńskie ciasto Sachera, a także jota – słoweńskie danie narodowe z kapusty kiszonej i fasoli oraz chrupiące fritto misto (półmisek smażonych ryb). Dzięki temu, że Triest to nadmorskie miasteczko zasmakujemy tu w pysznych daniach rybnych oraz owocach morza. Chciałbym polecić szczególnie jedną z lokalnych knajpek Hosteria da Angelina. To tutaj jadłem najpyszniejsze ryby oraz duszoną ośmiornicę w gulaszu. Koniecznie zamówcie na przystawkę “mixed appetiser platter” w cenie 15 euro zasmakujemy w owocach morza oraz marynowanych rybach.
Triest spacer po mieście
A tymi ośmiorniczkami to w jakiej knajpce się Pan delektował😉 Będę w Trieście w sierpniu, zbieram miejscówki!
Cześć.
To jest knajpka Hosteria da Angelina, Via Luigi Cadorna 14. Polecam jest świetne jedzenie!
Pozdrawiam,
Michał