Dokąd na weekend w Polsce?

Posted on

Przechodzimy teraz przez trudny okres, ale warto wierzyć, że wszystko niedługo wróci do normy. Ja już tęsknie za podróżami, dlatego postanowiłem przygotować mini poradnik. Które miasto warto wybrać na weekendowy wypad?

Aby się oderwać od codzienności, nawet nie trzeba wyjeżdżać za granicę. Polska jest krajem o wiele bardziej różnorodnym, niż się powszechnie wydaje. W naszych granicach znajdziesz wiele miast, które pozwolą Ci się oderwać od codzienności.

Co wziąć pod uwagę, wybierając kierunek podróży?

Spokojnie siądź w fotelu, napij się herbaty i zastanów się, na co masz ochotę. Czy chcesz wyszaleć się w klubie? Zwiedzać zabytki? A może zaczerpnąć życia kulturalnego?

Oczywiście należy też przyjąć, że masz ograniczony budżet. Przelicz pieniądze. Weekendowy wypad nie będzie kosztował dużo, ale w Łodzi wydasz zdecydowanie mniej niż w Warszawie.

Możesz też sięgnąć po metodę, z której korzysta wielu backpackerów. Sprawdź przejazdy do kilku miast, wybierz najtańsze. W następnej kolejności sprawdź, co tam można zobaczyć.

Wybierz najtańszy środek lokomocji!

Jeśli już masz upatrzony cel, zastanów się, czym jechać. Możesz skorzystać z platformy Omio, która wyróżnia się tym, że pozwala w jednym miejscu porównać ceny autobusów, pociągów i samolotów.

A czym będzie najtaniej?

To zależy od dnia. Czasy tanich lotów powoli odchodzą w przeszłość. Dalej można trafić rejs Kraków – Szczecin za sto złotych, ale nie aż tak często jak kilka lat temu.

Należy też pamiętać, że jest to opcja zdecydowanie lepsza latem lub na wiosnę. Tanie loty są tanie tylko z bagażem podręcznym. A do niego raczej ciężko zmieścić ubrania zimowe.

Statystycznie rzecz biorąc w tym momencie najbardziej opłacalne są przejazdy pociągiem. PKP oferuje nawet 30% zniżki na bilety kupowane z wyprzedzeniem. Poza tym zapewnia wygodę, możliwość rozprostowania nóg i smaczne jedzenie w Warsie. Też nie mogłem w to uwierzyć, ale od paru lat restauracje PKP karmią naprawdę dobrze.

Wybierz swój kierunek!

Masz niski budżet? Podbij Katowice. Miasto się zmienia w oczach. Okolice ulicy Mariackiej kuszą lokalami wszelkich gatunków i rozmiarów. Znajdziesz tutaj kawiarnie, restauracje, kluby nocne oraz wódki i zakąski. Poza tym będziesz mógł się przejść po mega-nowoczesnej Strefie Kultury przy Spodku i zwiedzić Muzeum Śląskie.

I tak, w Katowicach niemal wszystko jest tańsze. Mniej zapłacisz i za nocleg i za piwo.

Szukasz kontaktu z historią i naturą? Jedź do Krakowa. Dawna stolica Polski. Miasto Królów. Tutaj stare miasto ciągnie się od Krowodrzy po głębokie zakamarki Podgórza. Kraków wbrew opiniom mieszkańców północy kraju nie leży w górach. Ale ma trzy sztuczne szczyty w swoich granicach. Panoramę małopolskiej stolicy możesz podziwiać z kopców Kraka, Piłsudskiego i Kościuszki.

Nie można zapominać, że Kraków jest swojego rodzaju dwu-miastem. Nowa Huty na papierze figuruje jedynie jako dzielnica. W praktyce jednak posiada własny klimat i dosyć zauważalnie odcina się od artystycznego centrum. Tutaj możemy zobaczyć wiele obiektów z czasów PRL-u i odkryć czwarty kopiec – Wandy. Szukanie go to już zabawa sama w sobie. Podpowiem, że znajduje się w okolicach legendarnego kombinatu.

Masz ochotę na weekend z kulturą? Zdecydowanie kupuj bilet do Warszawy. Co by nie mówić o stolicy, to właśnie tu dzieje się najwięcej. Teatry niemal biją się o widzów. Każdego wieczora odbywają się też występy stand-upowe i spektakle grup improwizacyjnych. A po strawie dla duszy możesz przecież pójść do jednego z licznych klubów.

1 Comments

  1. Maciej says:

    Michale, prowadzisz naprawdę ciekawy blog, a co do możliwości podróżowania i zakątków świata, które zwiedziłeś można tylko pozazdrościć.
    Przy całej tej różnorodności kierunków podróży fajnie, że wspominasz o weekendowych wypadach po Polsce. Nie każdy ma możliwości czasowe, czy finansowe, żeby latać po świecie, a Polska naprawdę ma dużo do zaoferowania. Wiele nawet z tych bardziej znanych miejsc skrywa mnóstwo ciekawostek lub niecodziennych atrakcji, które nie zawsze są dobrze opisane. W tym miejscu, jeśli mogę, chciałbym podzielić się stroną https://its-poland.com/ , gdzie Twoi czytelnicy mogą znaleźć sporo opisów atrakcji i pomysłów na te mniejsze podróże, trochę bliżej domu.
    Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę dalszych przygód w podróży!

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.