Serbia, Belgrad na weekend. Co zobaczyć, gdzie dobrze zjeść?

Posted on

Belgrad – stolica Serbii oraz dawnej Jugosławii, jest jednym z najstarszych miast w Europie. Belgrad jest wielowarstwowy i ma różne historie. Mówi się, że w całej swojej historii był niszczony i odbudowywany ponad czterdzieści razy, biorąc pod uwagę jego strategiczne położenie na eurazjatyckich szlakach handlowych i miejsce spoczynku na styku dwóch rzek. Miasto jest bardzo charakterystyczne, jest dużo graffiti, a wiele budynków wciąż nosi ślady bombardowań NATO z 1999 roku. To miasto do spacerów, podziwiania architektury, historii i wyobrażania sobie, jak kiedyś wyglądała kwitnąca stolica Jugosławii.  Jeśli kochacie surowe, bezpretensjonalne miasta, to odwiedzenie Belgradu będzie świetnym doświadczeniem. Lokalna kuchnia jest tutaj również fantastyczna! Przyznam się szczerze, że mój powód dla którego znalazłem się w tym mieście jest trochę inny. Serbia to ostatni kraj w Europie, w którym jeszcze nie byłem. Jedno z moich podróżniczych marzeń właśnie się spełniło –  zwiedziłem całą Europę!

Belgrad – zwiedzanie i atrakcje miasta.

Belgrad jest stolicą Serbii i miastem liczącym około 2 milionów mieszkańców. Miasto jest mieszanką różnych stylów architektonicznych i kultur. Belgrad słynie z tętniącej życiem atmosfery i zyskał przydomek „miasta bez snu”.

Zbudowana w 279 r p.n.e Twierdza Belgrad znajduje się w jednym z najlepszych parków w mieście. Słowo kalemegdan oznacza „białe miasto”. Spoglądając ze szczytu jego murów, zobaczymy zbieg Dunaju i Sawy oraz rzymskie ruiny poniżej. Ten punkt widokowy o powierzchni 50 hektraów, służył jako placówka wojskowa od pierwszego wieku naszej ery. Twierdza była kilkakrotnie przebudowywana, a ostatni dodatek miał miejsce w połowie XVIII wieku.

Położony na południowym krańcu Knez Mihailova Plac Republiki jest prawdopodobnie najważniejszym placem w Belgradzie. Jako biznesowa i kulturalna dzielnica, ta tętniąca życiem dzielnica na Starym Mieście w Belgradzie jest miejscem, w którym znajdziesz najważniejsze zabytki Belgradu, takie jak Serbski Teatr Narodowy i kultowe Serbskie Muzeum Narodowe, z których to ostatnie jest zdecydowanie warte odwiedzenia. To popularne miejsce spotkań wśród mieszkańców i emigrantów oraz jedna z kluczowych atrakcji turystycznych Belgradu. Jeśli spotykasz się z przyjaciółmi, prawdopodobnie powiedziałbyś im „spotkajmy się przy koniu”, co oznacza, że ​​będziesz na nich czekać na tym placu przy pomniku księcia Michała na koniu.

Muzeum Narodowe ma na wystawie niesamowite skarby, w tym mumię egipską. Możemy zobaczyć historyczne artefakty i dzieła sztuki, obejmujące okresy od prehistorii do XX wieku. Stała kolekcja znajduje się na trzech poziomach, a wystawy czasowe są dostępne przez cały rok. Pojedynczy bilet kosztuje 300 RSD na kolekcję stałą i 500 RSD na wystawę tematyczną. Wycieczka z przewodnikiem dla osób indywidualnych lub grup do 5 osób kosztuje 3500 RSD.

Skadarlija to dzielnica bohemy, w której przez ostatnie dwa stulecia spędzali czas wszyscy pisarze, artyści i intelektualiści. Obecnie jest to miejsce turystyczne, ale nadal jest pełne mieszkańców, którzy kochają dobre jedzenie, wino, muzykę i artystyczny styl życia. Jest to deptak pokryty kocimi łbami, gdzie na początku XIX wieku otwarto pierwsze restauracje. Niektórzy nazywają to „serbskim Montmartre”. Tego miejsca nie można przegapić, jeśli lubicie doświadczać lokalnego życia, najlepszego jedzenia w mieście, oglądać sztukę na wystawie i słuchać ulicznych wykonawców.

Cerkiew św. Sawy lub Świątynia św. Sawy – jak nazywa się ją w Serbii – to jedna z największych cerkwi prawosławnych na świecie po Hagia Sophia w Stambule i Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Znajduje się na płaskowyżu Vračar, tuż obok Biblioteki Narodowej, z widokiem na miasto. Można ją zobaczyć z niemal każdego zakątka Belgradu, ponieważ jest wyższa niż większość budynków, a także położona wysoko na wzgórzu. Poświęcony świętemu Sawie, założycielowi kościoła serbskiego, budowa trwała latami. Co ciekawe centralna kopuła waży 4000 ton, a jej ustawienie zajęło 40 dni. Codziennie pięćdziesiąt dzwonów ogłasza południe.

Znajdujące się w centrum Belgradu Muzeum Nikoli Tesli poświęcone jest życiu i twórczości Nikoli Tesli, prawdopodobnie najsłynniejszego Serba. W muzeum znajduje się ponad 1200 historycznych eksponatów technicznych, ponad 2000 czasopism i książek oraz niewiarygodnie 160 000 oryginalnych dokumentów. Posiada również ponad tysiąc rysunków i planów. Ze względu na wyjątkowe bogactwo przedmiotów i dziedzictwo Tesli w zakresie wynalazków związanych z elektrycznością, jest częścią rejestru programu Pamięć Świata UNESCO. Wejście do muzeum i zwiedzanie z przewodnikiem w języku angielskim kosztuje 800 RSD, a godziny otwarcia to 10:00-17:00.

W Belgradzie jest wiele budynków, które nadal są takie, jakie były po bombardowaniu w latach 90. Te budynki są zaznaczone na mapach miasta, ponieważ że rząd zdecydował o utrzymaniu ich w stanie, w jakim są jako przypomnienie przeszłości. Dziś ruiny są wzmocnione, aby zachować szczątki jako miejsce spoczynku i pokazać je światu.

Hotel Moskva –  słynie z pięknej architektury w stylu austro-węgierskim. Zbudowany w 1908 roku przez architekta z Sankt Petersburga, hotel znany jest z goszczenia bogatych i sławnych gości Belgradu od czasu jego budowy. Dziś jest to kultowy punkt orientacyjny w stolicy Serbii i nadal uważany za jeden z najlepszych hoteli w mieście.

Belgrad – imprezowe życie nocne.

Niektórzy nazywają Belgrad „Bangkokiem Europy”, a ta reputacja towarzyszy stolicy Serbii od prawie dwóch dekad. Wszystko zaczęło się od miejscowych, którzy uwielbiali wychodzić na miasto, dlatego w mieście i nad rzekami otwarto wiele klubów. Lonely Planet nazywa Belgrad miastem imprezowym numer jeden na świecie. Kiedy w 1999 roku zaczęły się bombardowania, miejscowi postanowili spędzić ostatnie dni na imprezowaniu. Scena klubowa Belgradu jest obecnie najgorętsza ze wszystkich (tylko Ibiza może z nią rywalizować).

Belgrad jest najbardziej znany z jednego z najdzikszych klubów nocnych w Europie. Tutaj barki rzeczne są domem dla klubów, które pływają przez całą noc. Najlepszy czas i miejsce na imprezę to lato. Niestety nie doświadczyłem tej szalonej strony nocnego życia, ponieważ Belgrad odwiedziłem w marcu.

Zimą większość klubów przenosi się do miasta, a latem znajdują się nad rzeką, a kluby te nazywają się „splavovi”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „tratwy”. Nie ma reguły, więc niektóre z tych klubów pozostają w obu lokalizacjach przez cały rok. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, gdzie odbywają się imprezy, jest odwiedzenie stron takich jak gdeizaci.com lub kudaveceras.rs

Chciałbym polecić kilka miejscówek, które skradły moje serce i w których poczułem prawdziwą energię Belgradu. Sinnerman to świetny rooftop bar, bardzo popularny wśród lokalnych mieszkańców. Poczujemy się tutaj jakbyśmy przenieśli się w czasie. To miejsce jest trudne do znalezienia, ponieważ znajduje się na 7 piętrze czegoś, co wydaje się być zwykłym kompleksem biurowym. Jednak widok z dachu socjalistycznego budynku Dom Sindikata jest niesamowity.

Kolejnym świetnym miejscem na poranną kawę w słoneczny dzień w Belgradzie jest Sky Lounge. Zajmuje całe ósme piętro hotelu Hilton, kosmopolityczny bar na dachu, który emanuje urokiem Belgradu. To także świetna lokalizacja z DJ-em na żywo w piątek z bardzo dobrą muzyką house. Znajdziemy tu również restaurację azjatycką z gwiazdką Michelin. Co ważne w Sky Lounge obowiązuje ścisły dress code, który obejmuje garderobę Smart Casual lub Elegant Casual. Odzież sportowa i obuwie codzienne są niedozwolone.

Michal Stolarewicz

Beton Hala (Betonowa Hala) znajduje się przy ulicy „Karadjordjordjeva” 2-4 , w Savamala, obok molo w Belgradzie, nad brzegiem rzeki Sawy. To tak naprawdę dawne doki i magazyny dla statków przekształcone w modne i futurystyczne restauracje. Istniejąca Hala Betonowa w pierwszej dekadzie ubiegłego wieku była szeroko wykorzystywana do celów turystycznych, hotelarskich i handlowych. Wraz ze wzrostem turystyki, mieszkańcy Belgradu odkryli ogromny potencjał dawnych budynków przemysłowych stojących nad brzegiem rzeki. Obecnie Beton stanowi „hotspot”, który trzeba odwiedzić w Belgradzie. Pięknie położona, tuż poniżej starego miasta, u zbiegu dwóch potężnych rzek Belgradu, Sawy i Dunaju. To jedno z najpopularniejszych miejsc na wszelkiego rodzaju imprezy. Szczególnie polecam miejscówkę Cafe Lavash, w której spędziłem jeden z najbardziej “chillowych” wieczorów podczas pobytu w Belgradzie. Paląc shishe i popijając koktajle.

Belgrad Serbia Beton Hala

Belgrad Waterfront – przyszłość miasta.

Nabrzeże w Belgradzie jest najnowszym dodatkiem do Belgradu i jest nowoczesną częścią miasta opartą na starym mieście. Na nabrzeżu znajduje się piękna promenada, po której można jeździć na rowerze, spacerować lub podziwiać widoki. Wzdłuż promenady znajduje się kilka restauracji i barów, które można odwiedzić. Obszar o powierzchni 1 miliona metrów kwadratowych został przekształcony w pod miasto apartamentów, hoteli, gigantycznego centrum handlowego i drapacza chmur, wyznaczając jego przejście do nowej ery.

Eagle Hills, firma z siedzibą w Abu Zabi, inwestuje w przebudowę nabrzeża Belgradu. To drugi co do wielkości kompleks wielofunkcyjny w budowie w Europie – zaraz po Mińsku Mir – wart 3,5 miliarda dolarów! Ultranowoczesne drapacze chmur i luksusowe hotele (W Hotel i St. Regis) oraz największe centrum handlowe w południowo-wschodniej Europie. Miałem przyjemność nocować w jednym z nich. Polecam to Airbnb BW Vista, aby poznać stolice Serbii z nowoczesnej i futurystycznej strony.

Belgrad Waterfront Serbia Belgrad Waterfront Serbia Belgrad Waterfront Serbia Belgrad Waterfront Serbia Belgrad Waterfront Serbia Belgrad Waterfront Serbia

Serbia – co i gdzie dobrze zjeść w Belgradzie?

Podróżując po świecie, nie chodzi tylko o zwiedzanie zabytków i być może nauczenie się kilku słów w lokalnym języku. To także degustacja jedzenia poprzez zasmakowanie w tradycyjnej kuchni. Kuchnia serbska jest pyszna i pełna smaku, ale pamiętajmy, że nie jest za bardzo wegańska. Jeśli kochacie mięso – witajcie w raju! Większość serbskich potraw opiera się na mięsie, a Serbowie są na ogół prawdziwymi miłośnikami mięsa i grilla. Smakosze zastanawiający się, co robić w Belgradzie, powinni wyruszyć na poszukiwanie jedzenia, aby spróbować tych obfitych, pysznych dań:

Borek – kruche ciasto nadziewane mięsem mielonym, serem lub szpinakiem. Bałkański klasyk znaleziony w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Kosowie i Albanii.

Sarma – po rozkoszowaniu się nimi podczas podróży po Rumunii, z przyjemnością ponownie zjadłem gołąbki kiszone, nadziewane mięsem i podawane z sosem i puree ziemniaczanym.

Cevapi – to pyszne, małe kiełbaski z mielonego i grillowanego mięsa. To typowe danie bałkańskie, często podawane w porcjach po 10 sztuk z posiekaną cebulą. Mięso to zwykle wieprzowina, wołowina lub jagnięcina i może być również mieszanką. Uwielbiam je w chlebie z kajmakiem i ajvarem.

Ajvar – pasta z czerwonej papryki serbskiej, ajvar (czyt. i-var), to tradycyjne danie kuchni serbskiej, które jest obecnie popularne na całych Bałkanach, a nawet na świecie. Jest spożywany na różne sposoby, w tym jako pasta do chleba, sałatka lub dodatek do ryb lub mięsa. Ajvar jest bardzo łatwy do zrobienia w domu, przepis nie wymaga niczego innego niż czerwona papryka, bakłażan, czosnek, oliwa z oliwek , sól i pieprz. Po upieczeniu papryki i bakłażana, w piekarniku lub na grillu, wszystkie składniki miesza się, tworząc pastę lub przysmak. Ta tradycyjna serbska potrawa jest fantastyczna jako dip do tostów z chleba pita lub jako dodatek do pieczonego/grillowanego mięsa lub ryby.

Gibanica – to serbskie danie z ciasta, które można szybko zjeść w biegu jako przekąskę. Jest to w zasadzie placek z serem, przypominający trochę regionalny ulubiony burek . Są to warstwy cienkiego ciasta wypełnione pysznym i dość mocnym serem, które następnie są glazurowane jajkiem, aby nadać mu złocisty kolor.

Chciałbym polecić dwie restauracje, w których zasmakowałem pysznej, autentycznej serbskiej kuchni i w których przeżyłem prawdziwy kulinarny orgazm. Pierwsza z nich to restauracja Franš. Według mnie to najlepsza restauracja w całym Belgradzie! Polecam wszystkim, aby odwiedzić ją na pierwszy rzut, wybrać się na obiad tuż zaraz po przyjeździe. Po pierwsze potraktują nas tu po królewsku, serwis jest niesamowity. Po za tym jedzenie to prawdziwe “niebo w gębie”. Franš to jedno z najbardziej kultowych miejsc kulinarnych w Belgradzie. Poczujemy tu starą jugosłowiańską tradycję oraz serbski urok. Tradycyjna kuchnia najwyższej jakości w przepięknej aranżacji zielonego ogrodu. Warto zarezerwować wcześniej stolik, ponieważ możemy mieć problem ze znalezieniem miejsca, jeśli wejdziemy tu “z ulicy”.

Wszędzie do każdego posiłku będzie nam oferowana lokalna rakija oraz sliva.

Kolejna restauracja w centrum miasta, która ugościła moje kubki smakowe po królewsku to Пролеће (Proleće). To bardzo tradycyjna, prosta i domowa serbska kuchnia za niską cenę. W tym miejscu jadłem jedne z najpyszniejszych gulaszy w życiu! To piękna i stara restauracja z 1950 roku, w centrum Belgradu.

Spacer po Belgradzie:

1 Comments

  1. Lista spełnionych marzeń z Bucket List – Blog Globtrotera says:

    […] Norway, Philippines, Poland, Portugal, Russia, Romania, Saint Kitts and Nevis, San Marino, Serbia, Sint Maarten, Spain, Sweden, Switzerland, Singapore, Slovakia, Slovenia, South Korea, Thailand, […]

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.