Kornwalia St Ives najpiękniejsze plaże UK.

Posted on
Plaża Porthmeor w Saint Ives, Kornwalia

St Ives to jedno z najbardziej bajecznych i malowniczych miejsc w Kornwalii oraz całej Wielkiej Brytanii. Dzięki łagodnemu klimatowi, pięknym plażom z miękkim białym piaskiem i słynnemu śródziemnomorskiemu klimatowi, który od wieków przyciąga artystów. St Ives jest słusznie uważane za jeden z klejnotów Kornwalii. Miasteczko jest tak piękne, że spełnia wszystkie oczekiwania, a podróż zabytkowym pociągiem z St Erth do St Ives jest miejscem, w którym zaczyna się całe magiczne doświadczenie. St Ives było kiedyś jednym z najważniejszych portów wyładunku sardynek w Kornwalii i chociaż turystyka jest obecnie głównym przemysłem w mieście, port nadal znajduje się w centrum miasta i ma małą flotę rybacką. Podczas moich odwiedzin w St Ives miałem ogromne szczęście do pogody. Bezchmurne, błękitne niebo wraz z promieniami słońca – temperatura w ciągu dnia osiągała nawet 26 stopni Celsjusza. Powiem Wam, że było to niezwykłe doświadczenie, poczułem się jakbym przeniósł się na śródziemnomorskie południe Europy. Poniżej zdjęcia, które powalają na kolana, a główne pytanie brzmi: czy to nadal Anglia? St Ives jest słusznie uważane za najbardziej podobne do Karaibów miejsce w Wielkiej Brytanii.

St Ives pyszne jedzenie z widokiem na turkus morza.

St. Ives to wspaniały kurort położony w zachodniej Kornwalii, który jest członkiem ekskluzywnego klubu „Najpiękniejsze zatoki świata” i wielokrotnym zdobywcą nagrody „Britain in Bloom”. Według British Heritage Magazine jest uznawany za najlepszy nadmorski kurort w Wielkiej Brytanii. To ujmujące miasteczko to – nie tylko bajeczne plaże – lśniące morze i śródziemnomorski urok. Wzdłuż głównej ulicy znajdziemy mnóstwo miejscowych sklepików, prowadzonych przez lokalnych mieszkańców oraz klimatycznych kawiarni i barów. W St Ives kwitną piekarnie, sklepy ze słodyczami, sklepy ze świeżą żywnością, restauracje z owocami morza i sklepy z pamiątkami, więc jest w czym wybierać. Fore Street to najpiękniejsza ulica St Ives.

Michal Stolarewicz

Tradycyjna herbata kremowa to jedna z obowiązkowych rzeczy w St Ives. Nie ma też prawdziwej wycieczki do St Ives bez zatrzymania się w lodziarni Moomaid Of Zennor, na jedne z najlepszych lodów w mieście! Lody w tym kultowym miejscu robione są przy użyciu kornwalijskiego mleka i włoskiej wiedzy. Kiedy myślę o piekarni St Ives Bakery, przychodzą mi na myśl przede wszystkim stosy gigantycznych bezy w oknie. To miejsce słynie także z pysznych pasztecików Cornish Pasty. Są ręcznie robione, świeżo pieczone przez cały dzień i dostępne w postaci kruchego ciasta. Do wyboru tradycyjny stek, jagnięcina i mięta, kurczak, sery i warzywa. I nie martwcie się, jeśli mewa wyrwie Wam go prosto z rąk – to rytuał przejścia, aby już więcej nie popełnić tego błędu. Mewy tutaj są bardzo agresywne, wyrywają wszystko z ręki, jeśli chcemy cieszyć się posiłkiem – spacerując na świeżym powietrzu. Najlepszą rybę z frytkami jadłem w Harbour Fish & Chips. Każdego poranka chodziłem na śniadanie do przyportowej piekarni St Ives Pasty Bakery. Szczególnie polecam spróbować świeżych kanapek z krabem albo makrelą! To wszystko możecie popić kornwalijskim cydrem, lokalnie produkowanym w sklepie monopolowym John’s. Punkt obowiązkowy dla wszystkich smakoszy lokalnych win oraz piwa.

Michal Stolarewicz
Z lokalnymi wypiekami z najlepszej piekarni w mieście St Ives Bakery.

Tradycyjne kornwalijskie paszteciki Cornish Pasty

St Ives miasto artystów.

Kornwalia była inspiracją i domem dla znanych pisarzy, malarzy i rzeźbiarzy, którzy w swoich pracach czerpali z krajobrazów hrabstwa. Na początku XIX wieku w mieście osiedliła się kolonia artystów. Byli prekursorami drugiej fali prowadzonej przez Bena Nicholsona, Barbarę Hepworth, Nauma Gabo i garncarza Bernarda Leacha. Trzeci napływ nastąpił w latach sześćdziesiątych i obejmował Terry Frost, Peter Lanyon i Patrick Heron. Najbardziej znanym czcicielem Kornwalii jest William Turner (1775-1851), który podziwiał niezwykłe światło rozświetlające tutejsze krajobrazy. Jego romantyczne pejzaże morskie gloryfikowały to miejsce. Nawet słynna Galeria Tate otworzyła tutaj swój oddział. Krótkie spojrzenie na te dzieła sztuki i nic dziwnego, że malownicze otoczenie Kornwalii nadal przyciąga ponad 4 miliony odwiedzających każdego roku.

Tropikalny klimat St Ives?

Klimat w Kornwalii, a zwłaszcza w St. Ives, jest najprzyjemniejszy i najbardziej słoneczny w Wielkiej Brytanii ze względu na wpływ Prądu Zatokowego i położenie na południu. Najbardziej wysunięta na południe część Kornwalii znajduje się w strefie klimatycznej subtropikalnej. Tutaj słońce świeci ponad 1 500 godzin rocznie. Dzięki sprzyjającemu klimatowi St. Ives i całe południowo-zachodnie wybrzeże Cornwell obfitują w wiecznie zielone kwitnące oazy. W tym przytulnym zakątku ciepłej pogody z łatwością zakorzeniają się egzotyczne rośliny z całego świata. Kornwalijskie zimy są najłagodniejsze w kraju, a mrozy są niezwykle rzadkie. Ponieważ jednak wody Atlantyku obmywają Kornwalię, w miesiącach zimowych czasami zdarzają się tu sztormy.

Najpiękniejsze plaże Wielkiej Brytanii

Plaża Porthminster

To piękna plaża w kształcie półksiężyca z widokiem na latarnię morską Godrevy, inspirację dla słynnej powieści Virginii Woolf „To the Lighthouse”. Dzięki najłagodniejszemu klimatowi w Wielkiej Brytanii, falującym palmom i przezroczystej wodzie, to miejsce ma zdecydowanie tropikalny klimat. Porthminster Beach Café na plaży słynie z lokalnych owoców morza, ryb oraz morskich ziół. Widoki z kawiarni są oszałamiające. Wielokrotnie nagradzana plaża w Porthminster, położona w odległości krótkiego spaceru od centrum St Ives, jest ulubionym miejscem rodzinnym do bezpiecznego pływania. Możemy także zrelaksować się na leżaku lub spróbować swoich sił na mini 18-dołkowym polu golfowym, gdzie zamówimy świeżo przygotowane soki i koktajle.

Plaża Porthminster St Ives Kornwalia Plaża Porthminster St Ives Kornwalia

Plaża Porthminster St Ives Kornwalia

Plaża Porthminster St Ives Kornwalia Plaża Porthminster St Ives Kornwalia

Plaża Porthmeor

Położona w cieniu kultowego budynku Tate St Ives. Ta słynna galeria sztuki znajduje się tuż nad piękną plażą Porthmeor i mieści się w zachwycającym nowoczesnym budynku. Galeria prezentuje najlepszych brytyjskich artystów XX wieku, w tym słynne nazwiska St Ives, takie jak Barbara Hepworth. Porthmeor to piaszczysta, bezpieczna plaża popularna zarówno wśród surferów, w idealnej lokalizacji (zaledwie rzut kamieniem od centrum St Ives, gdzie znajdziemy starożytne puby, modne kawiarnie i mnóstwo galerii sztuki) z których słynie miasto. Idealne miejsce na piknik na plaży. Porthmeor to jedno z najlepszych miejsc do surfowania w Kornwalii. Jeśli surfujecie po raz pierwszy, wypróbujcie szkołę surfingu St Ives Surf School znajdującą się bezpośrednio przy plaży, gdzie możecie wziąć udział w lekcjach surfingu.

Porthmeor to jedna z zaledwie siedmiu plaż w całej Kornwalii, które otrzymały prestiżową nagrodę Błękitnej Flagi 2019, przyznawaną za jakość wody, bezpieczeństwo, zarządzanie środowiskiem i edukację. Warto wspomnieć, że psy są mile widziane na tej plaży, z wyjątkiem okresu od 15 maja do 30 września (10: 00-18: 00), kiedy obowiązuje sezonowy zakaz psów.

Plaża Porthmeor w Saint Ives, Kornwalia

Plaża Porthmeor w Saint Ives, Kornwalia Plaża Porthmeor w Saint Ives, Kornwalia Plaża Porthmeor w Saint Ives, Kornwalia Plaża Porthmeor w Saint Ives, Kornwalia Plaża Porthmeor w Saint Ives, Kornwalia

Plaża Porthmeor w Saint Ives, Kornwalia
Plaża Porthmeor w Saint Ives, Kornwalia

Plaża Porthgwidden

Najmniejsza plaża z miękkim złotym piaskiem w St Ives, w pobliżu wyspy, bardzo popularna wśród rodzin, ponieważ jest bardzo osłonięta i dość zacieniona na wschód.

Plaża Porthgwidden St Ives Kornwalia

Plaża St Ives Harbour

Znajduje się w porcie miasta, osłoniętym grubymi murami portowymi. To miękka piaszczysta plaża, która odsłania się jedynie po odpływie, co jest idealną pułapką na słońce nawet w mniej ciepłe dni. Idealne bezpieczne miejsce do pływania i budowania zamków z piasku. Plaża ma łatwy dostęp i jest otoczona zgiełkiem popularnego kurortu . Dzięki czemu nie zabraknie nam tutaj lodów i gorących ciastek. Wokół jest wiele sklepów, galerii, kawiarni i pubów wzdłuż ulicy biegnącej równolegle do morza.

St Ives jest nadal bardzo czynnym portem, a z plaży można obserwować lokalnych rybaków wyładowujących swoje codzienne połowy świeżych owoców morza, takich jak makrela i okoń. Ciekawą atrakcją jest także miejska stacja ratownicza, położona w porcie od ponad 100 lat, która jest otwarta dla zwiedzających podczas sezonu letniego.

Plaża St Ives Harbour

Plaża Carbis Bay

Nagrodzona Błękitną Flagą 2019 plaża Kornwalii otoczona subtropikalnym blaskiem. Wychodząca na północny wschód i zaledwie ponad kilometr na wschód od St Ives plaża rzadko jest miejscem do surfowania, więc jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi. W tym miejscu morze jest idealne do pływania. Złote piaski kąpią się w jasnym świetle zachodniej Kornwalii, a krótki spacer po wschodniej stronie plaży podczas odpływu prowadzi do Porth Kidney, gdzie znajdziemy rezerwat ptaków RSPB (ważne siedlisko ptaków morskich). Plaża w Carbis Bay jest otoczona subtropikalnymi roślinami i oblewana turkusowymi wodami, dzięki którym pomyśleć możemy, że jesteśmy gdzieś znacznie dalej na śródziemnomorskim południu Europy.

Plaża Carbis Bay

Malownicza trasa pociągu do St. Ives.

Podróż pociągiem do St Ives jest jedną z najbardziej malowniczych tras kolejowych w Wielkiej Brytanii. To tylko 12 minut jazdy od St Erth Park & ​​Ride do St Ives, ale widoki z okna pociągu są niesamowite. Jeśli możecie, usiądźcie po prawej stronie pociągu, a zostaniecie nagrodzeni panoramą pięknych turkusowych wód i piaszczystych plaż. Istnieją dwa pociągi na godzinę i kursują 7 dni w tygodniu. Bilet to koszt 4 funty.

Pociąg z St Erth do St Ives.

Spacer po miasteczku St Ives, Kornwalia:

Michal Stolarewicz Michal Stolarewicz Michal Stolarewicz

St Nicholas Chapel, przepiękny punkt widokowy na plaże St Ives.

Michal Stolarewicz Kornwalia St Ives plaże Wielka Brytania Michal Stolarewicz

Relacja video z podróży do St Ives, Kornwalia:


 

6 Comments

 1. Siła marzeń. Podróżnicze podsumowanie 2020 | Blog Globtrotera says:

  […] świata i cywilizacji, kontaktu z piękną naturą to koniecznie musicie przylecieć do Kornwalii! St. Ives – to tutaj znajdziemy najpiękniejsze plaże w całej Wielkiej […]

 2. Kamila says:

  niesamowite ze to jest Wielka Brytania, takie plaże jak na południu Włoch

  1. Michał Stolarewicz says:

   Hej! To prawda, aż sam byłem w szoku. Najpiękniej jest jak trafi się na słoneczną pogodę i błękitne niebo. Ja miałem akurat ogromne szczęście, ponieważ trafiłem na idealną pogodę, co jeszcze bardziej sprawiło, że poczułem się jakbym był daleko za granicami UK 🙂
   Pozdrawiam,
   Michał

 3. Dorota says:

  Nie wierzę w to co widze, takie plaze jak nie w UK mega pieknie tam jest

 4. Anonim says:

  Słabiutkie, rozpaczliwie banalne fotki. iPhone to za mało.

  1. xxx says:

   rozpaczliwy debil to ty jestes pajacu, typowy polaczek cokolwiek byle sie dojebac, zenada

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.