Japonia. Ceny w Tokio i przydatne informacje – poradnik

Posted on

Przed wyjazdem do Tokio warto zapoznać się z przydatnymi informacjami na ten temat. Mówi się, że komunikacja miejska w Tokio jest jedną z najdroższych na świecie. Istnieje jednak wiele sposobów, aby zaoszczędzić na transporcie. W poniższym poradniku znajdziecie wszystkie moje wskazówki jak nie przepłacać, a także ceny transportu i żywności w Tokio. Mam nadzieję, że poniższe informacje – zgromadzone podczas mojej wyprawy do Japonii w lutym 2015 roku – przydadzą Wam się planując swoją podróż.

Japonia Tokio

Koszty transportu w Tokio – ile kosztują bilety na metro i pociągi JR Rail?

Jednodniowy bilet na wszystkie linie metra w Tokio “Tokyo Metro 1-Day Open Ticket” – dorosły 710 JPY, zniżkowy dla dziecka 360 JPY.

Istnieje także możliwość zakupienia tego biletu na specjalnych warunkach. Za jednodniowy zapłacimy 600 JPY, bądź dwudniowy za 980 JPY. Jest to zniżka dla wszystkich turystów odwiedzających Tokio. Zniżkowe bilety możemy kupić od razu po przylocie, okazując paszport na lotnisku Narita i Haneda, a także w punktach: Bic Camera Yurakucho Store, BICQLO Bic Camera Shinjuku Station East Exit Store, Big Camera Akasaka-mitsuke Station Store. Należy pytać się o “special tickets for Visitors from abroad”.

Jednodniowy bilet na wszystkie linie metra w Tokio oraz Toei Subway “Common 1-Day Open Ticket for Tokyo Metro and Toei Subway” – dorosły 1000 JPY, zniżkowy dla dziecka 500 JPY.

Jednodniowy bilet na wszystkie środki transportu publicznego w Tokio “Tokyo Combination Ticket” – dorosły 1590 JPY, zniżkowy dla dziecka 800 JPY. Bilet ten uprawnia nas do transportu w obrębie miasta i jest ważny na: Tokyo Metro, Toei Subway, Toden Arakawa, Toei buses, Nippori-Toneri Liner oraz wszystkie pociągi JR.

Jednorazowy bilet na jeden przejazd metrem to koszt 160 JPY (średnia cena za jedną stację, czyli przejazd o jeden przystanek). Jeśli w stolicy Japonii mamy zamiar spędzić kilka dni warto przemyśleć kupno specjalnej karty miejskiej Suica. Karta to koszt 1500 JPY, z czego 500 JPY to depozyt. Kiedy skończą się środki na karcie możemy doładować sobie dowolną kwotą. Suica nie oszczędza nam dużo pieniędzy za przejazdy, ale korzystanie z metra stanie się wygodniejsze i szybsze, ponieważ jest to karta zbliżeniowa. Możemy także płacić nią nie tylko za przejazdy, ale także za napoje czy jedzenie z licznych automatów na stacjach metra.

Kolejną ciekawą opcją jest Japan Rail Pass. Jest to specjalna karta, którą kupić można jedynie poza Japonią – przed przyjazdem. Na miejscu możemy ją aktywować na lotnisku, przy stacji Tokyo czy Shinjuku w zielonych punktach biletowych. Dzięki karcie JR Pass zaoszczędzimy dużo na transporcie miejskim. Wykupując dostęp na dłuższy okres czasu – nasze oszczędności rosną. Umożliwia ona także nielimitowany transport z dużą zniżką pomiędzy największymi miastami Japonii, słynnymi pociągami Shinkansen. JR Pass nie działa w metrze. Dokładne informacje o JR Pass (ile kosztuje, jak i gdzie kupić, instrukcja użycia) znajdziecie w tym poście.

Mapa metra w Tokio
Mapa metra w Tokio
Bramki metra w Tokio
Bramki metra w Tokio
Podziemny tunel metra w Tokio
Podziemny tunel metra w Tokio
Wewnątrz tokijskiego metra
Wewnątrz tokijskiego metra
W takich automatach można kupić bilety na metro w Tokio
W takich automatach można kupić bilety na metro w Tokio
Wewnątrz tokijskiego metra
Wewnątrz tokijskiego metra
Kosmiczny bankomat w Tokio
Kosmicznie wyglądający bankomat w Tokio
Publiczna toaleta na stacji metra
Publiczna toaleta na stacji metra
metro w Tokio
metro w Tokio

Japonia Tokio

Tłok w podziemiach metra to mało powiedziane.
Tłok w podziemiach metra to mało powiedziane.

Japonia Tokio

Czy potrzebna jest wiza do Japonii?

Nie potrzebujemy wizy do Japonii – otrzymujemy ją na lotnisku w przypadku wyjazdów turystycznych trwających do 90 dni. W pierwszej kolejności należy wypełnić deklaracje rozdawane w samolocie. Bardzo ważne jest aby wpisać w nią poprawny adres naszego pobytu. Na lotnisku po wylądowaniu celnicy zeskanują nasze odciski palców oraz zrobią nam zdjęcie. W następnej kolejności dokładnie przeszukają nasz bagaż oraz przeprowadzą z nami krótki wywiad na temat naszego pobytu w Japonii. Odwiedzając Japonię nie ma także obowiązku szczepienia się przed żadnymi chorobami.

Dojazd z lotniska Narita do centrum Tokio

Lotnisko Narita International oddalone jest o 75 kilometrów od Tokio. Najwygodniejszym sposobem dotarcia do centrum jest skorzystanie z szybkiego pociągu Narita Express (N’EX). Bilet w jedną stronę to koszt 3000 JPY. Istnieje możliwość kupienia tego biletu ze specjalną zniżką turystyczną, okazując swój paszport zapłacimy o połowę mniej, czyli 1500 JPY. Co jakiś czas obowiązują specjalne oferty transportu dla przyjezdnych. Aktualne promocje możemy sprawdzić na tej stronie. Możemy także wybrać opcję podróży nieco tańszym i wolniejszym Keisei Line, którego pociąg Keisei Limited Express dojeżdża na stację Nippori Station, z której możemy przesiąść się w metro (linią JR Keihin-Tohoku Line albo linią JR Yamanote Line) i dojechać do centrum Tokio. Za pociąg SkyLiner – Keisei Line zapłacimy 1000 – 1500 JPY. Większość podróżnych wybiera jednak bezpośrednią podróż pociągiem N’EX, niż z przesiadkami Keisei Line. Podróż pociągiem do centrum zajmie nam w granicach od 1h do 1,5h. Mając aktywowany JR Pass możemy Narita Express jechać w ramach biletu za darmo.

Mapka Narita Express
Mapka Narita Express
Na lotniskowym peronie Narita Express
Na lotniskowym peronie Narita Express
Wewnątrz Narita Express
Wewnątrz Narita Express

Ceny w Tokio

Wszystkie poniższe ceny (JPY) są aktualne na Luty 2015. Są to ceny ostateczne z wliczonym już podatkiem vat. Należy pamiętać, że na wszystkich produktach w sklepach widnieją dwie ceny – bez podatku i z podatkiem. W najbardziej turystycznych restauracjach do naszego rachunku doliczane jest 10% serwisu. Podatek VAT w Japonii to 8% i będzie zwiększony do 10% najprawdopodobniej w 2017 roku. W Japonii nie daje się napiwków.

Kawa Starbucks frappucino mała – 400, duża – 480

Kawa Starbucks latte mała – 370, duża – 450

Woda mineralna 0,5l – 108
Puszka red bull – 206
Coca cola 300ml – 108
Coca cola 1l – 205
Piwo asahi puszka 350ml – 221
Piwo asahi puszka 500ml – 286
Baton snickers – 123
Baton kit kat – 108
Duża paczka chipsów – 150 do 189
Jack Daniels wkiskey 350ml – 1369
Kanapka z jajkiem serem i szynką – 270
Jogurty owocowe – 130
Pudełko truskawkowych mochi 5 sztuk – 165
Pasta do zębów – 250
Kawa mała – 100
Kawa duża – 150
Kawa mrożona mała – 100, duża – 180

Zupa z warzywami i pierożkami – 298
Porcja ryżu smażonego z jajkiem i kawałkami wieprzowiny – 130
Banan – 100
Gorąca herbata z cytryną 345ml – 130
Bułka drożdżowa – 113

Ceny sushi w restauracji w Tokio

Nigdzie indziej na świecie sushi nie smakowało mi tak bardzo jak w Tokio. Nic dziwnego, ponieważ to właśnie stąd wywodzi się cała kultura przyrządzania sushi. Wybierając restaurację sushi należy zwrócić uwagę na cenę za jeden talerzyk – jeśli wynosi ona 100 – 120 JPY to oznacza, że dany lokal warto odwiedzić pod względem ekonomicznym. Jeśli ceny za poszczególne talerzyki zaczynają się od 200 JPY – wtedy mamy do czynienia z lokalem z górnej półki. Najwięcej bardzo dobrych restauracji sushi polecam szukać w Shibuya. Tak naprawdę za 1000 JPY możemy najeść się do syta wieloma talerzykami sushi.

Ceny sushi na lotnisku Haneda w Tokio
Ceny sushi na lotnisku Haneda w Tokio
Zestaw sushi i piwo Asahi - koszt 1242 JPY
Zestaw sushi i piwo Asahi – koszt 1242 JPY
Ceny Sushi w restauracji w Shibuya
Ceny Sushi w restauracji w Shibuya
Gotowe gorące dania do kupienia w 7eleven
Gotowe gorące dania do kupienia w 7eleven
ceny w McDonald's w Tokio
ceny w McDonald’s w Tokio
Bardzo popularne w Tokio "gorące półeczki" z podgrzewanymi napojami i kawą
Bardzo popularne w Tokio “gorące półeczki” z podgrzewanymi napojami i kawą
Przykładowe ceny zestawów obiadowych w Tokio
Przykładowe ceny zestawów obiadowych w Tokio
Ceny kawy w Starbucks w Tokio
Ceny kawy w Starbucks w Tokio
Ceny zestawów sushi w Tokio
Ceny zestawów sushi w Tokio
Ceny alkoholu /piwa/ w Tokio
Ceny alkoholu /piwa/ w Tokio
Japońskie KFC i cennik
Japońskie KFC i cennik
Ceny żywności w Tokio - te wszystkie apetycznie wyglądające dania - wykonane są z plastiku.
Ceny żywności w Tokio – te wszystkie apetycznie wyglądające dania – wykonane są z plastiku.
Gotowe do zjedzenia jajka
Gotowe do zjedzenia jajka
Ceny deserów w Tokio
Ceny deserów w Tokio
Automat w którym wybieramy co chcemy zjeść, a następnie z wydrukowanym paragonem udajemy się do wewnątrz restauracji.
Automat w którym wybieramy co chcemy zjeść, a następnie z wydrukowanym paragonem udajemy się do wewnątrz restauracji.

24 Comments

  1. jack says:

    bardzo pożyteczny i przydatny wpis
    tego właśnie szukałem w internecie
    dzięki i gratuluję super podróży
    J.

  2. patryk says:

    polecam wszystkim kupienie sobie JR Rail Pass to jest świetna sprawa, jak jedziemy do Kioto albo Osaki to się opłaca kupić ten pass na kilka dni to i przy okazji można po całym Tokio się przemieszczać pociągami JR i na metro już nie trzeba dodatkowo wydawać

  3. Japonia Tokio – Shibuya, Akihabara, Asakusa i mój pierwszy raz | Blog GlobtroteraBlog Globtrotera says:

    […] Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie tutaj. […]

  4. Dorota says:

    właśnie tego szukałam
    dziękuję

  5. Kasi Pela says:

    Awesome! Its truly remarkable article, I have got much clear idea regarding from this article.

  6. Marcin – NRWTrip says:

    Jak smakuje tamtejsze piwko? Bardzo mnie to ciekawi a nie znalazłem tutaj niestety odpowiedzi na to trapiące mnie pytanie 🙂

    1. Michał Stolarewicz says:

      Cześć Marcin! 🙂

      Właśnie jestem w trakcie przygotowań rankingu najlepszych piw świata. Jeśli chodzi o piwa z Japonii to polecam szczególnie trzy:

      ASAHI SUPER DRY

      Najpopularniejsze piwo Japonii, które jest również eksportowane do ponad 50 krajów. Naprawdę smaczne lekkie piwko. Pijąc je miałem wrażenie jakby było zrobione na bazie górskiej wody mineralnej. Jest to mój ulubiony lager ze wszystkich jakie miałem przyjemność degustować. To co wyróżnia to piwko to, że do warzenia oprócz tradycyjnego chmielu i słodu Japończycy dodają również ryż i kukurydzę. Ma bardzo oryginalny smak, wyróżniający się spośród standardowych lagerów. Będąc w Japonii obowiązkowo trzeba spróbować. Zawartość alkoholu 5 %. W Japonii piłem również piwo Asahi Red Eye, czyli piwko z sokiem pomidorowym i solą. Bardzo ciekawy smak, tak jakbym pił gazowany sok pomidorowy. Było to ciekawe doświadczenie smakowe – polecam!

      KIRIN ICHIBAN

      Kolejne bardzo przyzwoite i smaczne japońskie piwko. Również moje ulubione jeśli chodzi o lagery. Jego nazwa oznacza sposób tradycyjnego sposobu warzenia, a “Ichiban” oznacza pierwsze tłoczenie. Uznane za najlepsze japońskie piwo. Pomimo, że w pierwszych łykach wyczuć możemy dużo goryczki to z każdym następnym czuć będziemy jego przyjemny, słodowy smak. Idealnie nadaje się do popicia sushi oraz ostrych dań. Wchodzi leciutko, mamy ochotę na każdą następną butelkę i fajnie się pieni. Jak dla mnie idealne, leciutkie piwko.

      SAPPORO

      Piwo sprzedawane w dużych puszkach 0,65 litra. Pomimo, że jest to chmielowy lager w smaku czuć dużo goryczki. Smak jest dość mocny (trochę kwaskowaty) a zapach intensywny. Jeśli ktoś lubi wyraziste lagery to Sapporo zdecydowanie przypadnie mu do gustu.

  7. Sylwia Malinowska says:

    Przydatny wpis pomoże mi w zaplanowaniu budżetu w japonii
    Od razu sobie kupie ten JR Pass bo się bardzo opłaca 🙂

  8. KalinaPoT says:

    wszystko w pigułce pięknie i ładnie przedstawione dzięki stary

  9. Kuba w podróży says:

    Żałuję, że tak późno trafiłem na ten wpis, mimo wszystko należą Ci się słowa uznania, szczególnie za tipa odnośnie biletów za pół ceny na NEX. Jeśli kupię Tokyo Metro Open Ticket to mogę jeździć pociągami wszystkich firm (rozumiem, że nadal będę potrzebował osobnego przejazdu z lotniska)?

  10. maria markowska says:

    najlepszy poradnik jaki znalazłam w sieci, dziękuję :*

  11. Ela says:

    Dziękuję za przydatne informacje. Lecę za miesiąc na 10 dni i chcę maksymalnie wykorzystać ten czas!

  12. PodróżeJaponia says:

    Wszyscy mnie pytają o Tokio, a akurat w Tokio nie byłam i w najbliższym czasie nie planuję. Japonia jest zbyt ciekawa, by marnować czas na duże miasta 😉
    Z tego względu, że sama tej wiedzy nie posiadam, polecam Twój wpis innym: https://www.facebook.com/podrozejaponia/posts/1073668479343326

    1. Michał Stolarewicz says:

      Ok, dziękuję za polecenie mojego poradnika 🙂

  13. Krzysiek says:

    Z tego co się orientuję, JR PASS można nabyć TYLKO poza granicami Japonii. W zielonych punktach na dworcach czy na lotnisku można kartę jedynie aktywować i ewentualnie dokonać rezerwacji miejsc w Shinkansenie. Proponuję to zweryfikować – można niepoatrznie wprowadzić czytelnika w błąd.

    1. Łukasz Walkowski says:

      Tak było kiedyś, że tylko przed przyjazdem można było kupić, a teraz już można też na miejscu kupić JR PASS, pozdrawiam

      1. Krzysiek says:

        Tak? A to ciekawe. To oficjalna strona Japan RaiIways Group (nie pośrednika sprzedającego vouchery) i jak byk stoi: NOT SOLD IN JAPAN
        http://www.japanrailpass.net/en/

        1. Michał Stolarewicz says:

          ok dzięki za info, to prawda – już poprawione!
          dzięki pozdrawiam!

  14. anna says:

    a to ciekawe wiecie, że nasz narodowy przewoźnik LOT zrobił możliwość kupienia JR PASS w Polsce. korzystał już ktoś może z tego? to jest w miarę nowość, ciekawe czy duże prowizje biorą
    https://www.lottravel.com/japan-rail-pass/

  15. wojtek says:

    Witam chciałbym sie dowiedieć ile trwał Twój pobyt?? oraz ile kasy poszło na zycie w Japan

  16. Adam says:

    Bardzo przydatne info pozdrawiam

  17. Paweł says:

    Wielce aktrakcyjnie, dostępnie i bardzo potrzebne informacje o przygotowaniu i pobycie w Japonii. Wybieram się tam w maju, na 13 dni. Czy jest sens kupić starter, z dostępem do internetu, w celu stworzenia rutera mobilnego? Jeśli tak to jakiego operatora i jak przystosować do tego telefon (np. : A3-2016) zakupiony w kraju?

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.