Stonehenge – w magicznym kręgu tajemnic

Posted on

Co to jest Stonehenge i gdzie się znajduje?

Stonehenge to jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epoki neolitu oraz brązu, którą odwiedza prawie milion osób rocznie. Kamiennym kręgom – położonym 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii – przypisuje się magiczną moc. Miejsce to jest związane z kultem Księżyca i Słońca. Jego powstanie datuje się na 3000 rok p.n.e. Budowa kamiennego kręgu o średnicy 40 metrów trwała przez wiele wieków. Większość głazów pochodzi z oddalonej o prawie 300 kilometrów Walii – tzw. “bluestone” występuje jedynie w rejonie walijskich Gór Preseli. Największe z nich ważą ponad 40 ton i mierzą 7 metrów długości. Do dziś naukowcy prześcigają się w teoriach na temat ich transportu przez starożytne ludy. Co niezwykłe to, że Stonehenge wybudowane zostało z doskonałą matematyczną precyzją.

Stonehenge Anglia Salisbury

Miejsce owiane legendami

To co dla mnie wydaje się być najbardziej niesamowite to duża ilość legend oraz teorii na temat powstania Kamiennych Kręgów. W średniowieczu ludzie wierzyli, że miejsce to zostało zbudowane przez słynnego czarnoksiężnika Merlina, który za pomocą czarów przetransportował ogromne głazy z jednej ze świątyń w Irlandii. Inne prehistoryczne opowieści donoszą nam, że w tych rejonach mieszkali kiedyś olbrzymi, którzy zbudowali Stonehenge. Kamienie miały dla nic uzdrawiającą moc, co przez wieki przyciągało w te rejony ogromną ilość pielgrzymów. Wierząc w istnienie olbrzymów Stonehenge nazywano również „Giant’s Dance”, czyli Miejsce Tańca Olbrzymów. Istnieje także wiele teorii o tym, że Stonehenge zbudowane zostało przez kosmitów i służyło im jako lądowisko dla istot pozaziemskich. Badacze z Królewskiej Akademii Sztuki twierdzą, że kamienie tworzące krąg pełnią funkcję instrumentu muzycznego bądź wzmacniacza rezonansu leczniczego. Stukając w poszczególne punkty kręgu wydaje on dźwięk podobny do uderzeń w bębny. To sprawiło pojawienie się nowej teorii o świątyni leczącej dźwiękiem, w której centrum zbiegać się mają tajemnicze siły i energie.

Coś w tym jest, ponieważ udowodniono, że Stonehenge jest tak bardzo namagnesowane, przez co jego okolica jest uboga w roślinność, czy jakiekolwiek drzewa. Coraz więcej uczonych uważa także Kamienne Kręgi za najstarsze obserwatorium astronomiczne świata. Oryginalna forma prehistorycznego kalendarza słonecznego co roku ściąga w te rejony setki ludzi, którzy uczestniczą w rytuale przesilenia letniego. W nocy z 20. na 21. czerwca w Stonehenge spotykają się członkowie Stowarzyszenia Druidów i wyznawców New Age, którzy poprzez taniec i śpiew świętują najkrótszy dzień w roku. Kolejną ciekawostką jest fakt, że dawny właściciel tej ziemi w 1915 roku sprzedał ją razem z Kamiennym Kręgiem za kwotę 6 600 funtów. Czyżby się czegoś obawiał, a może był świadkiem jakiś nietypowych zdarzeń – dlatego wolał się jej pozbyć?

Stonehenge Anglia Salisbury

Jak dojechać z Londynu do Stonehenge oraz ile to kosztuje?

Jeśli wybieracie się na kilku dniową wycieczkę do Londynu, warto poświęcić jeden dzień na odwiedzenie starożytnych kręgów. Znajdują się one około 2 godzin jazdy od stolicy Anglii. Aby się tam dostać mamy do wyboru kilka opcji. Najprostszą jest skorzystanie z oferty lokalnej agencji turystycznej. Kurs w tak bardzo popularne miejsce upatrzyło sobie bardzo dużo firm. Ceny za jednodniową wycieczkę do Stonehenge wahają się od 44 do nawet 109 funtów. Najczęstszym z wariantów jest jednodniowy program wycieczki do Kamiennego Kręgu oraz pobliskiego miasta Bath, w którym największą atrakcją są rzymskie łaźnie i świątynie wybudowane przez rzymskich kolonizatorów. Za taką wycieczkę zapłacimy od 54 do 75 funtów – w zależności od wyboru agencji turystycznej. Polecam jednak skorzystanie z opcji, którą sam wybrałem. Po dokładnym przeanalizowaniu ofert wszystkich lokalnych przewoźników, udało mi się znaleźć bezpośrednią wycieczkę do Stonehenge w cenie jedynie 37,50 GBP. Jest to popołudniowa opcja “Stonehenge Express”, a przecenionego deal’a można zabukować na stronie Discount London Tours. Odradzam również odwiedzin w godzinach porannych, ponieważ miejsce to jest wtedy najbardziej oblegane przez turystów. Warto jest także przed wyjazdem śledzić oferty angielskiego Groupona, ponieważ bardzo często pojawiają się tam przecenione aż o 50% wycieczki (np. Stonehenge i Bath za £29).

Kolejnym sposobem jest dotarcie z Londynu do pobliskiego Salisbury: pociągiem South West Trains (najtańszy bilet znalazłem za 35 funtów w obie strony) bądź autobusem National Express (33 funty w obie strony). Z miasteczka Salisbury do Stonehenge odjeżdżają lokalne busy The Stonehenge Tour w cenie 14 funtów w obie strony. Bilet wstępu do Stonehenge to koszt 14,50 funtów i możemy go kupić bezpośrednio na miejscu bądź na oficjalnej stronie organizacji rządowej English Heritage do której należy ta atrakcja. Podliczając wszystkie powyższe koszty najbardziej jednak opłaca się wykupić jedną z licznych wycieczek.

Docierając na miejsce pierwszym punktem jest odwiedzenie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (Stonehenge Visitor Centre). Jest to bardzo nowoczesny budynek, w którym mieszczą się: interaktywne wystawy, galeria, sklep z pamiątkami oraz lokalnymi wyrobami. W Centrum dla zwiedzających podziwiać możemy także prawie 300 skarbów archeologicznych znalezionych na tutejszych wykopaliskach – od biżuterii i ceramiki do szczątków ludzkich. Na zewnątrz znajduje się perfekcyjnie odtworzona neolityczna wioska ludzi zamieszkujących obecne tereny 4,500 lat temu. W kawiarni mamy możliwość zasmakowania w daniach z wykorzystaniem lokalnych produktów. Wszystkim smakoszom polecam spróbować produkowanego jedynie w tej części Anglii piwa “Stonehenge Ales” oraz słynnego ciasta “Stonehenge rock cakes”. Z centrum dla zwiedzających do Kamiennych Kręgów oddalonych o kilka kilometrów możemy się przespacerować bądź zabierze nas specjalny bus. Wokół Stonehenge wytyczona jest specjalna ścieżka, nie mamy możliwości zbliżyć się do kamieni ani ich dotknąć. Ogromnym szczęściem jest zwiedzać to wszystko w słoneczny dzień. Tutejsza okolica jest przepiękna! Malownicze żółto-zielone łąki, na których spacerują owieczki nadają temu miejscu bardzo sielski klimat.

Relacja video z mojej podróży do Stonehenge:

Malownicze tereny wokół Stonehenge
Malownicze tereny wokół Stonehenge

Stonehenge Anglia Salisbury

Malownicze tereny wokół Stonehenge
Malownicze tereny wokół Stonehenge

Stonehenge Anglia Salisbury Stonehenge Anglia Salisbury Stonehenge Anglia Salisbury

Tereny wokół Stonehenge
Tereny wokół Stonehenge

Stonehenge Anglia Salisbury Stonehenge Anglia Salisbury Stonehenge Anglia Salisbury

Główne wejście do Kamiennych Kręgów
Główne wejście do Kamiennych Kręgów

Stonehenge Anglia Salisbury Stonehenge Anglia Salisbury

Bus, który dowiezie nas do Stonehenge
Bus, który dowiezie nas do Stonehenge
Droga prowadząca do Stonehenge
Droga prowadząca do Stonehenge
Neolityczna wioska ludzi zamieszkujących obecne tereny 4,500 lat temu
Neolityczna wioska ludzi zamieszkujących obecne tereny 4,500 lat temu
Replika 28-tonowego kamienia z którego zbudowane jest Stonehenge
Replika 28-tonowego kamienia z którego zbudowane jest Stonehenge

Stonehenge Anglia Salisbury Stonehenge Anglia Salisbury Stonehenge Anglia Salisbury

17 Comments

  1. ania says:

    piękne zdjęcia naprawdę jest tam magicznie
    gratuluję świetnej wyprawy i dzięki za relacje
    pozdrawiam
    A.

  2. zenit says:

    trafila Ci sie tam fajna sloneczna pogoda zdjecia wygladaja bardzo ladnie te chmury kumulusy nadaja im szczegolny charakter Stonehenge jest tez moim marzeniem miejscem do odwiedzenia planuje leciec do Londynu w sierpniu to skorzystam z Twoich porad i wykupie taka sama wycieczke bo sie oplaca to jest duza znizka dzieki za cynk

  3. pau says:

    bajecznie
    rozmarzyłam się
    ciekawe historie i legendy

  4. marta says:

    ten blog to jedna wielka kupa… kupa mega przydatnych informacji ! 🙂
    a te kamienie super

  5. Piotrek says:

    Świetna galeria jak i samo Stonehenge!

  6. Lany’s L. says:

    pomyślcie przez chwilę jak to możliwe było tyle tysięcy lat temu jeszcze przed wynalezieniem koła przetransportować takie ogromne kamienie ważące nawet 40 ton! czyli tyle ile słoń
    to na pewno jest sprawka jakiś kosmitów albo cywilizacji pozaziemskiej
    – nie możliwe żeby zwykli ludzie to przetransportowali i w tak precyzyjny sposób matematyczny ułożyli w krąg

    1. Nie wazne says:

      slon wazy 5 ton nie 40

      1. Bambi says:

        Tu słoń. Ja jestem gruby i ważę 6 ton.

  7. Traveling Rockhopper says:

    Fajny post!

  8. Albert Sanocki says:

    Po pierwsze przede wszystkim gratuluję bloga – jeden z lepszych jakie kiedykolwiek miałem przyjemność czytać!
    Po drugie zazdroszczę wszystkich podróży!
    Po trzecie i najważniejsze jak Ty to robisz? Bo ja też tak chcę zwiedzać i odkrywać świat, podróżować cały rok i mieć takie pozytywne życie cały czas w biegu. Czy możesz zdradzić swój sekret?
    Albert S.

  9. Deedee Rottenberg says:

    My brother suggested I may like this web site. He was entirely right.

    This submit truly made my day. You cann’t consider simply how
    so much time I had spent for this information! Thanks!

  10. Białowieża – Miejsce Mocy, Puszcza Białowieska, Carska i żubry. | Blog GlobtroteraBlog Globtrotera says:

    […] że nie dla każdego przeznaczone są takie miejsca jak to w Białowieży czy chociażby Stonehenge w południowej Anglii. Są to miejsca przede wszystkim dla ludzi o otwartym umyśle, którzy […]

  11. Marta Baleja says:

    Stonehenge skrywa w sobie dużo tajemnic jednego czego jestem pewna to, że jest to niezwykłe miejsce, które rozpoznaje większość ludzi na całym świecie. Kilka miliardów naszej ludzkości poznaje te kamyczki jeśli ktoś im pokaże zdjęcie Stonehenge i już sam ten fakt jest zdumiewający. Wybieram się do Londynu w przyszłym tygodniu i co raz bardziej myślę też żeby pojechać do tych kamyczków, fajnie że podałeś gdzie można kupić tanią wycieczkę bo przecież tyle tego jest w necie jak szukałam zdecydowałam się jednak na ofertę polecaną przez Ciebie – dzięki za fajny wpis

  12. Lista spełnionych marzeń z Bucket List | Blog GlobtroteraBlog Globtrotera says:

    […] Stonehenge […]

  13. Adriana says:

    szukając sposobów na wycieczkę do Stonhenge natknęłam się na Twój blog. Masz rację – znalazłam super ofertę na grouponie (39funtów) za całodniowy trip. Dzięki!
    Bardzo podoba mi się Twój blog. Jest świetny! Działaj dalej! 🙂

  14. 16 ciekawostek o Stonehenge – Zalajkowane.pl – ciekawostki, newsy, video i wiele więcej! says:

    […] zaginionym mieście Inków • 20 ciekawostek o Morzu Bałtyckim źródła: (1),(2),(3),(4),(5), (6), (7), […]

  15. Piotr says:

    A teraz chwila prawdy. Te kamyczki zostały tam postawione w XX w. Nieźle wkręcili świat z tą historią. Niedawno dotarłem do zdjęć jak zostały te kręgi zbudowane. Mój znajomy pisze artykuł o tym. Jak skończy to go wrzucę.

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.