Wodospad Niagara – informacje, ciekawostki, wycieczki – PORADNIK

Posted on

Najbardziej kocham życie za takie chwile jak te, kiedy spełniają się moje największe podróżnicze marzenia. Jednym z nich było podziwianie na własne oczy najsłynniejszego z cudów natury na świecie. Jakże było moje zaskoczenie uświadamiając sobie na miejscu, że Wodospad Niagara “Niagara Falls” to tak naprawdę trzy położone bardzo blisko siebie wodospady. Po stronie amerykańskiej znajdują się kaskady: American Falls (Wodospad Amerykański) oraz wodospad o wdzięcznej nazwie American Bridal Veil (Welon Panny Młodej), mające ponad 60m wysokości i 300 szerokości. Rozdzielone są małą wyspą Luna Island (Księżycowa Wyspa). Najpopularniejszy wodospad świata leży całkowicie na terytorium Kanady i wcale nie nazywa się Niagara Falls – jego właściwa nazwa to Horseshoe Falls, co oznacza Wodospad Podkowa. Widok na żywo jest naprawdę imponujący. Niesamowita siła – potężnego na 51 m wysokości i 790 m szerokości wodospadu – zapiera dech w piersiach!

Po lewej amerykańskie wodospady: American Falls oraz American Bridal Veil. Po prawej największy Horseshoe Falls.
Po lewej amerykańskie wodospady: American Falls oraz American Bridal Veil. Po prawej największy Horseshoe Falls.

Niagara – dwa oblicza żywiołu

Wodospad Niagara tworzy rzeka o tej samej nazwie płynąca z jeziora Erie do jeziora Ontario, która pokonuje prawie stumetrową różnice poziomów przelewając z każdą sekundą ponad dwa miliony litrów wody. Każdej minuty zaś przez wodospad przepływa wystarczająca ilość wody, aby napełnić nią 68 basenów olimpijskich. Spadająca woda wydaje się być zielona, gdyż zawiera w sobie rozpuszczone skały i sól. Blisko połowa wody z wodospadu jest odprowadzana i zasila dwie elektrownie, zarówno po stronie kanadyjskiej, jak i amerykańskiej. To właśnie największa z kaskad – Podkowa – stanowi ustaloną w 1819 granicę między USA i Kanadą. Niagara otoczona jest bliźniaczymi miastami o tej samej nazwie: kanadyjskim Niagara Falls, Ontario oraz amerykańskim Niagara Falls, Nowy Jork. Polecam wszystkim znaleźć się po stronie kanadyjskiej, z której podziwiać możemy Niagarę w całej jej okazałości. Od strony amerykańskiej nie widać niestety największej z kaskad. Wszyscy po tej stronie muszą zadowolić się widokiem jednego z tarasów wybudowanych na pobliskiej wysepce Goat Island: Terrapin Point oraz Observation Tower. Ten drugi to tak naprawdę mocno wysunięty balkon nad rzeką Niagara umożliwiający nam oglądanie Horseshoe Falls z dużej odległości.




Niagara Falls – jego właściwa nazwa to Horseshoe Falls, co oznacza Wodospad Podkowa - potężny na 53 m wysokości i 790 m szerokości.
Niagara Falls – jego właściwa nazwa to Horseshoe Falls, co oznacza Wodospad Podkowa – położony po stronie kanadyjskiej ma 51 m wysokości i 790 m szerokości.

Wodospady Niagara – co warto zobaczyć?

Po stronie USA mamy możliwość zbliżyć się do mniejszych wodospadów i poczuć ich moc na własnej skórze. Jedną z atrakcji jest wykupienie wycieczki “Cave of the Winds” w cenie $14.00 US dorośli, dzieci $11.00 US. Do jaskini wiatrów zaprowadzą nas drewniane schody i pomosty. Co prawda jaskinia uległa już całkowitemu zawaleniu, ale mamy możliwość poczuć prawdziwe emocje na balkonie „Hurricane”, gdzie spadająca z góry woda “Wodospadu Panny Młodej” stara się zwalić nas z nóg. Uważajcie na każdy krok – jest tam bardzo ślisko. Kolejną przygodą z wodospadem na wyciągnięcie ręki przeżyjemy wykupując wycieczkę “Journey Behind the Falls” w cenie: dorośli $16.75 US, dzieci $10.95 US. Jest to 45 minutowa podróż przez tunele wykute na wysokości ponad 40 metrów za fale wodospadu amerykańskiego. Jednak najciekawszą pamiątkę w postaci niezapomnianych przeżyć oferują nam Kanadyjczycy. Obowiązkowym punktem powinno być wykupienie 30-minutowej wycieczki statkiem, który pływa u stóp Wodospadu Niagara. Każdy na pokładzie łodzi Hornblower w cenie biletu $20 otrzymuje pelerynę przeciwdeszczową. Osobom chcącym robić zdjęcia polecam zaopatrzyć się w specjalną wodoodporną osłonę na aparat, ponieważ tak majestatyczny żywioł rozpryskuje swoją wodę na wszystkie strony. Ze strony amerykańskiej również wypływają statki z wycieczką Maid of the Mist, jednak ze względu na granicę nie mogą zbliżyć się do największej Niagary. Warto wiedzieć, że każdego dnia o zmroku wodospad zamienia się w piękną i kolorową instalację świetlną. W każdy piątek w godzinach 20:00 – 21:00 odbywa się tutaj także pokaz sztucznych ogni (wstęp wolny). Wodospad Niagara możecie oglądać na żywo pod tym linkiem.

Tak blisko Niagary podpływa lodź wycieczkowa.
Tak blisko Niagary podpływa lodź wycieczkowa.

Jak dojechać do Wodospadu Niagara?

Nad Niagarę najbliżej będzie nam dojechać z Toronto. Największe miasto Kanady z Niagara Falls dzieli odległość 125 kilometrów, jazda autostradą zajmie nam około półtorej godziny. Z Nowego Jorku nad Niagarę jedzie się około siedem godzin, a z Waszyngtonu około osiem godzin. Z Buffalo w stanie New York gdzie znajdują się lotnisko New York’s Buffalo-Niagara International Airport dojazd zajmuje około pół godziny. Wszyscy zamierzający przekroczyć granicę w tym miejscu muszą uzbroić się w cierpliwość, szczególnie udając się z amerykańskiej granicy na kanadyjską stronę – stoi się w gigantycznym korku. Najlepiej jest nie dojeżdżać samochodem do samej granicy, tylko zostawić go np. na specjalnym parkingu na Prospect Street w mieście Niagara Falls, Nowy Jork i spacerkiem Mostem Tęczowym udać się do kontroli granicznej. Pamiętajmy, że obowiązuje nas pełna wiza wjazdowa do Kanady, nawet jeśli chcemy na kilkanaście minut odwiedzić pobliską Kanadyjską Podkowę. Opuszczając ten kraj podlegamy niewielkiej opłacie granicznej – lepiej nie wydać wszystkiego na pamiątki i mieć przy sobie drobne centy (0,50 USD pobierane w automacie, by wydostać się z Kanady). W rejonie przygranicznym można płacić amerykańskimi dolarami.

Po lewej Most Tęczowy, po którym spacerkiem możemy znaleźć się w USA. Po prawej amerykańskiej stronie balkon widokowy Observation Tower.
Po lewej Most Tęczowy, po którym spacerkiem możemy znaleźć się w USA. Po prawej amerykańskiej stronie balkon widokowy Observation Tower.
Most Tęczowy łączący Kanadę z USA.
Most Tęczowy łączący Kanadę z USA.

Wodospad Niagara "Niagara Falls"

Las Vegas w pakiecie z kanadyjską Niagarą

Infrastruktura turystyczna wokół najsłynniejszego wodospadu świata to nie tylko standardowe hotele, restauracje i sklepy z pamiątkami, ale ogromne “wesołe miasteczko” zapewniające nam liczne atrakcje. Miliony ludzi przybywających tutaj z całego świata mają możliwość nie tylko kontaktu z siłą wodospadu, ale także z hazardem i różnymi grami w gigantycznym kasynie po stronie kanadyjskiej. Podobno z Niagara Falls, Ontario w bezchmurne dni można zobaczyć nawet CN Tower – najwyższy budynek znajdujący się w Toronto. Spacerując główną ulicą Clifton Hill – prowadzącą nas do deptaku nad Niagarą – jest w czym wybierać. Całe mnóstwo usług: gastronomicznych, kina, kręgle, mini golf w stylu Parku Jurajskiego, automaty do gier, karuzele, diabelskie młyny, domy strachu oraz figur woskowych. Znajduje się tutaj także oceanarium “Marineland”, w którym można popływać z delfinami. Największą frajdę mają tutaj rzecz jasna dzieciaki. Powiem Wam, że ja też doskonale się bawiłem w tym magicznym miasteczku i chętnie przeżyłbym to jeszcze raz :).

Wodospad Niagara "Niagara Falls"

Wejście do Kasyna Niagara
Wejście do Kasyna Niagara
Jedna z atrakcji miasteczka Niagara Falls- odwrócony domek.
Jedna z atrakcji miasteczka Niagara Falls- odwrócony domek.
Atrakcje przy głównej ulicy Clifton Hill
Atrakcje przy głównej ulicy Clifton Hill

Wodospad Niagara "Niagara Falls"

Na polu golfowym wraz z postaciami z filmu Park Jurajski.
Na polu golfowym wraz z postaciami z filmu Park Jurajski.
Oryginalne muzem "Believe it or Not!"
Oryginalne muzem “Believe it or Not!”

Wodospad Niagara "Niagara Falls"

"Why so serious?!"
“Why so serious?!”

Wodospad Niagara "Niagara Falls"

12 Comments

  1. Maja Krajewska says:

    ciekawie opisujesz Niagarę też tam byłam kilka lat temu i rzeczywiście o wiele bardziej podobało mi się po stronie Kanady to wszystko jest bardziej rozwinięte, jest więcej atrakcji szczególnie w tym śmiesznym miasteczku jak z kreskówki 🙂

  2. Uciwersa.pl says:

    Wspaniały poradnik. Moje marzenie o zobaczeniu na żywo “Wodospadu Niagara” niestety się jeszcze nie spełniło ale mam nadzieję, że wkrótce się spełni 🙂

  3. Kuba says:

    siema dzięki za fajny wpis o Niagarze, lece do NY na święta i planuję pojechać do niagary

  4. Lista spełnionych marzeń z Bucket List | Blog GlobtroteraBlog Globtrotera says:

    […] i bajeczny Półwysep Jukatan – Cancun, Playa del Carmen, Tulum. 22 listopada 2015 Wodospad Niagara – informacje, ciekawostki, wycieczki – PORADNIK 13 listopada […]

  5. Małgosia says:

    Wróciłam z Niagara Falls i konfrontuję z twoją opinią.Byłam tylko po amerykańskiej stronie,Kanady nie lubię(wiza).Wszystko się zgadza,widoki niezapomniane,iluminacja wieczorową porą przepiękna,ale myślałam że jest to dużo większe.I tak-widok od strony USA oszałamiajacy,tylko wieczorem kiedy światła miasta,hoteli dają spektakularny widok,strona miasteczka w USA biedna,szara,ciemna,bezludna,znależć coś do jedzenia sztuka.Pojechaliśmy jeszcze do Old Fort Niagara,warto zobaczyć choćby ze względu na ogrom jeziora Ontario,respekt przed przyrodą.pozdrawiam.

    1. Kasia says:

      Mam pytanie jeśli chodzi o kanadyjską strone. Jestem właśnie w Chicago na wizie turystycznej, chciałabym pojechać na wycieczke nad wodospad niagara ale od strony Kanady. Czy na wizie turystycznej do Usa uda mi się przekroczyć granice?

      1. Michał Stolarewicz says:

        Kasia nam Polakom do odwiedzenia Kanady wystarczy jedynie paszport biometryczny. I bardzo ważne jest żeby przed przyjazdem do Kanady wypełnić ich “electronic travel authorization”. Kosztuje $7 CAD i decyzję o przyznaniu wjazdu otrzymujemy od razu po wypełnieniu formularza na stronie: http://www.cic.gc.ca/english/visit/eta.asp .Myślę, że nie będziesz miała większych problemów z przekroczeniem granicy.
        Pozdrawiam! 🙂

        1. Krzysztof says:

          Cześć Michale,
          dzięki za Twoje wrażenia i rady.
          Gdy przechodzę ze strony amerykańskiej na kanadyjską mostem, to autoryzacji ETA nie potrzebuję, prawda?

  6. dzikikucyk says:

    taras po stronie USA z widokiem na horseshoe falls już jest otwarty! i to pod samym wodospadem. amerykanie nadrabiają straty. byłam po stronie amerykańskiej, bo zapomniałam paszportu, ale cieszę się, bo odkryłam rzekę niagara.

  7. Wagabunda – mój blog o turystyce » Wodospady świata says:

    […] Wodospad Niagara – informacje, ciekawostki, wycieczki – PORADNIK […]

  8. Piotr says:

    Błąd w obliczeniach ilości wody przelewającej się przez Niagarę:
    – Napisane jest, że przepływa 2mln litrów na sekundę czyli 2000m^3 na sekundę czyli 120000m^3/min
    – Następne zdanie: “Każdej minuty zaś przez wodospad przepływa wystarczająca ilość wody, aby napełnić nią 68 basenów olimpijskich”. Basen olimpijski ma 3750m^3 pojemności.
    Wynika z tego, że przy przepływie z pierwszego zdania 120000m^3/m wody udałoby się napełnić tylko 32 baseny olimpijskie a nie 68.

Leave a comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.