Luksemburg na weekend – czy warto?

Posted on
Luksemburg

Luksemburg to świetne miejsce na weekendowy wypad, czyli city break. Miasto jest na tyle małe, że wystarczy nam tak naprawdę jeden dzień, aby je całe zwiedzić. Ja spędziłem tutaj jedynie 24h i to mi w zupełności wystarczyło. Miało być nudnie, a jestem bardzo pozytywnie zaskoczony – niesamowitą atmosferą tego kameralnego miasta, pięknymi widokami oraz świetnymi miejscówkami. Przyznam Wam się szczerze, że Luksemburg nie był na mojej podróżniczej liście – na najbliższą przyszłość. Jeśli nawet był to na dalekim miejscu. Jednym z głównych powodów dla którego tak spontanicznie odwiedziłem ten kraj – który zamieszkuje nieco ponad pół miliona zamożnych ludzi – był bardzo tani bilet lotniczy (w dwie strony z Londynu zapłaciłem jedynie 75 złotych). Bardzo się cieszę, że tak się stało. Uwielbiam kiedy jestem do czegoś sceptycznie nastawiony, a na miejscu okazuje się, że jest inaczej. Tak też było z Luksemburgiem. Czytałem wiele opinii w sieci, że jest nudny, nic tu nie ma poza 150 bankami, drogimi restauracjami, i jeszcze droższymi hotelami. To nie prawda! Ja znalazłem tutaj piękne widoki, odskocznie od codzienności oraz relaks w czystej postaci. Jest to idealne miasto do spacerowania. Jedyne co jest spójne we wszystkich opiniach na temat miasta to, że nie potrzebujemy tutaj być więcej niż maksymalnie dwa dni. 

Luksemburg

Luksemburg to nie tylko jedno z najbogatszych państw świata, ale także kraj-założyciel UE, potężne centrum finansowe i administracyjne. W dzielnicy Kirchberg znajdują się m.in. Europejski Trybunał Sprawiedliwości oraz sekretariat Parlamentu Europejskiego. PKB Luksemburga jest drugim najwyższym na świecie (po Liechtensteinie). Codziennie przyjeżdża tu do pracy ponad 150 tys. Francuzów, Belgów i Niemców.

Luksemburg Rocher du Bock – najpiękniejsza cześć miasta. 

To właśnie te piękne i nostalgiczne widoki przekonały mnie również do Luksemburga. W tym miejscu poczułem się trochę jak w moim ukochanym Edynburgu, a to za sprawą wysokich murów obronnych nad rzeką Alzette, z których podziwiać możemy dolną cześć miasta Grund oraz zabytkowe Opactwo benedyktynów Neumunster z 1688 roku. Znajdują się tutaj również stare kamienice oraz ruiny zamku z X wieku. Niektóre kamienice pochodzą jeszcze z XV wieku. To miejsce uznawane jest zresztą za kolebkę miasta – odnaleziono tu mury pierwszej twierdzy z roku 963, a jej wieżę zwano “Dziurawy Ząb”. Całość sprawia, że klimat miasta jest niesamowity. Polecam wszystkim wybrać się na spacer ścieżką Chemin de la Corniche. Uważam, ze jest to najpiękniejsza trasa w mieście. Nic dziwnego, że przez wielu okrzyknięta została najpiękniejszym balkonem w Europie. Ja znalazłem się tutaj na początku listopada, gdzie zastała mnie piękna, jesienna aura. Wyobrażam sobie jak bajecznie musi być tutaj latem, gdzie stare mury – wpisane na listę Unesco – ogrzewane są promieniami słońca przy bezchmurnym, błękitnym niebie. Można się rozmarzyć. Dzięki swym fortyfikacjom, Luksemburg zwany był w średniowieczu „Gibraltarem Północy”. Kazamaty posiadały 23 km wydrążonych tuneli i galerii, schodzących nawet do 40 m pod powierzchnię ziemi. Umieszczono w nich prawie całe miasto: piekarnie, zakłady rzemieślnicze, kuchnie, stajnie, magazyny, itp. Do dnia dzisiejszego dotrwało 10% struktury pierwotnej i 17 km tuneli. Jednak największe wrażenie wywarł na mnie potężny wiadukt kolejowy o 24 łukach, pochodzący z XIX wieku ma 290 m długości i 45 m wysokości.

Luksemburg

Luksemburg
Ścieżka Chemin de la Corniche – najpiękniejszy balkon w Europie.
Luksemburg
Skała Bock – wywodzący się z lokalnego rodu Zygfryd zbudował na niej zamek. W jej pobliżu rozrosła się osada miejska. Sam Zygfryd jest dziś uznawany za pierwszego hrabiego Luksemburga, choć sam nie posługiwał się tym tytułem.
W oddali widać most Pont Grand-Duchesse Charlotte, zwany też Czerwonym Mostem. Łączący dawną Twierdzę Luksemburg z nowoczesną dzielnicą Kirchberg. Most oddano do użytku w 1965 roku. Wykonany ze stali posiada 74 m wysokości (przerzucony jest nad dzielnicą Pfaffenthal), 25,07 m szerokości, a jego łączna długość wynosi 355 m.
W oddali widać most Pont Grand-Duchesse Charlotte, zwany też Czerwonym Mostem. Łączący dawną Twierdzę Luksemburg z nowoczesną dzielnicą Kirchberg. Most oddano do użytku w 1965 roku. Wykonany ze stali posiada 74 m wysokości (przerzucony jest nad dzielnicą Pfaffenthal), 25,07 m szerokości, a jego łączna długość wynosi 355 m.

Luksemburg

Luksemburg
Potężne mury obronne miasta.

Luksemburg

Luksemburg
Most Zamkowy z 1735 roku.

Luksemburg

Kamienna wieża - tzw. Dent Creuse ("Dziurawy Ząb") to pozostałość fortyfikacji zamkowych Zygfryda. Zamek istniał w latach 963-1459, a został zniszczony przez pożar. Z tego miejsca rozciąga się piękny widok na dolinę Alzette i przedmieścia Grund.
Kamienna wieża – tzw. Dent Creuse (“Dziurawy Ząb”) to pozostałość fortyfikacji zamkowych Zygfryda. Zamek istniał w latach 963-1459, a został zniszczony przez pożar. Z tego miejsca rozciąga się piękny widok na dolinę Alzette i przedmieścia Grund.
Luksemburg
Opactwo benedyktynów Neumunster – po Wielkiej Rewolucji Francuskiej zostało odebrane zakonnikom i mieściło m.in. komendę policji, więzienie, koszary armii pruskiej. Od roku 1997 jest siedzibą Europejskiego Instytutu Kultury.

Luksemburg Luksemburg Luksemburg

Po lewej znajduje się zabytkowa średniowieczna Brama Trewirska.
Po lewej znajduje się zabytkowa średniowieczna Brama Trewirska.
Grund - to dolna część miasta stanowiąca "wiejską" enklawę w dolinie rzeki Alzette,
Grund – to dolna część miasta stanowiąca “wiejską” enklawę w dolinie rzeki Alzette,

Luksemburg

Luksemburg
Zabudowa Luksemburga to głównie bardzo zadbane i odnowione kamieniczki z XVII–XIX wieku.

Chciałbym polecić Wam świetną miejscówkę ArtCoffee – Kaale Kaffi w Luksemburgu. Spacerując po starówce wstąpcie tu koniecznie na kawę, gorącą czekoladę lub ciacho domowej roboty. Klimat jest fantastyczny, poczujemy się jak w galerii sztuki, ale usiądziemy na babcinej kanapie w otoczeniu zabytkowych antyków.

Luksemburg ArtCoffee - Kaale Kaffi Luksemburg ArtCoffee - Kaale Kaffi Luksemburg ArtCoffee - Kaale Kaffi Luksemburg ArtCoffee - Kaale Kaffi Luksemburg ArtCoffee - Kaale Kaffi Luksemburg ArtCoffee - Kaale Kaffi Luksemburg ArtCoffee - Kaale Kaffi

Mroczna droga prowadząca do toalet.
Mroczna droga prowadząca do toalet.

Dojazd z lotniska do centrum Luksemburga. 

Lotnisko oddalone jest od centrum jedynie około 10 kilometrów. Dojedziemy do niego wybierając autobus miejski numer 16, podróż zajmie nam około 20 minut, a za bilet zapłacimy 2€ (musimy wybrać “short time ticket”). Możemy je kupić w automacie przy przystanku płacąc gotówką albo kartą. Wysiadamy na głównym przystanku w centrum – Royal. Dla bardziej wygodnych podróż taksówka w cenie 40-50€.

Luksemburg
Jesienna panorama miasta.
Katedra Notre Dame (Cathédrale Notre-Dame) pod jej gotyckimi sklepieniami znajdują się cenne barokowe organy. W krypcie jest nagrobek XIV wiecznego króla Czech - Jana Ślepego Luksemburskiego.
Katedra Notre Dame (Cathédrale Notre-Dame) pod jej gotyckimi sklepieniami znajdują się cenne barokowe organy. W krypcie jest nagrobek XIV wiecznego króla Czech – Jana Ślepego Luksemburskiego.

Spacer po Starym Mieście:

Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg Luksemburg

Luksemburg
W stare miasto wkomponowanych jest wiele nowoczesnych i futurystycznych budynków.

Luksemburg

9 Comments

 1. Magda podróżniczka says:

  Ja również uważam, że Luksemburg to bardzo ciekawa i niedoceniana opcja na weekendowy wypad, Byłam tam rok temu i bardzo mi się podobało. A tak poza tym to fajny opis Luksemburga i dobre jesienne ujęcia … zachęcająco 🙂

 2. Rogalik says:

  fajny ten Luksemburg, chyba też się tam wybiorę, ale na wiosnę/lato żeby więcej słońca było

 3. Kolekcjonować dobrą karmę. Podróżnicze podsumowanie 2016. | Blog Globtrotera says:

  […] 16 listopada 2016 […]

 4. Maria says:

  Ja w Luksemburgu chodzę do szkoły. Więcej o mojej szkole i życiu w Luksemburgu u mnie na YT. Zapraszam 🙂
  https://youtu.be/olJP9X9eZHg

 5. Womenofpoland says:

  Jutro jadę do Luksemburga i czytam wszystko co znajdę!

  Ta kawiarenka wyglada super – uwielbiam takie miejsca, więc zapisuje! Dzięki za tipa😍

 6. Dariusz says:

  Dzięki za ciekawy opis. Właśnie jutro jadę do Luxemburga, więc jak znalazł.

 7. WędrująceKropki says:

  Hej! Nam Luksemburg bardzo się podobał, odwiedziliśmy go przy okazji naszej weekendowej podróży, po krajach Beneluksu. Tych którzy się zastanawiają czy warto zapraszam do obejrzenia filmiku z podróży: https://www.youtube.com/watch?v=5kJsDgdVWZs
  Mam nadzieję, że Tobie również będzie miło zobaczyć raz jeszcze Luksemburg 🙂

 8. Lista spełnionych marzeń z Bucket List – Blog Globtrotera says:

  […] spacerowałem po klimatycznych uliczkach Luksemburga […]

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.