Kotor – magiczne miasteczko w Czarnogórze.

Posted on
Kotor Czarnogóra

Kotor, położony u podnóża urwiska, otoczony surowymi górami przybrzeżnymi, z wodą zatoki delikatnie spływającą po jej brzegach, jest główną atrakcją i imiennikiem Zatoki Kotorskiej. Położone w południowo-wschodnim zakątku wewnętrznej zatoki, to cudowne historyczne miasto jest jednym z prawdziwych klejnotów Bałkanów i jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia wiosną w Europie. Kotor to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, w których byłem. Ma jedne z najlepszych i najbardziej spektakularnych krajobrazów, jakie kiedykolwiek widziałem, cały obszar zapiera dech w piersiach. Wspaniałe małe miasteczko nad zatoką, z pięknymi widokami na wodę i góry, to cudowne połączenie dziedzictwa i natury.

Kotor – przepiękny klejnot Czarnogóry.

Kotor, wyjątkowy w swojej historii, otoczeniu i malowniczości – jest obowiązkowym miejscem do odwiedzenia – jeśli jesteśmy nad Adriatykiem. Jest dla Czarnogóry tym, czym jest Dubrownik dla Chorwacji, czym Wenecja dla Włoch. Kotor był ważnym miastem od wczesnego średniowiecza ze względu na strategiczne położenie w zatoce, w której mogą schronić się statki. Na przestrzeni wieków miasto rozwijało się, a na zabudowę miały wpływ różne imperia, które nim kontrolowały – Dalmatyńczyków, Bułgarów, Serbów, Węgrów. Ale to za panowania Wenecjan przybrał większość swojej obecnej formy.

Kotor Czarnogóra

Kotor – Stare Miasto.

Kotor był częścią Republiki Weneckiej od 1420 do 1797 roku. Nic więc dziwnego, że podczas spaceru po Starym Mieście (Stari Grad) w Kotorze większość architektury jest w stylu weneckim. Jedną z najważniejszych atrakcji jest zabytkowa katedra w Kotorze, znana również jako Katedra św. Tryfona. Jednak podczas eksploracji znajdziemy wiele małych klejnotów na ulicach, które są szczelnie otoczone murami miasta. Otoczone fortyfikacjami Wenecjan Stare Miasto w Kotorze pochodzi z XII-XIV wieku. Jest to wspaniałe historyczne miasto, charakteryzujące się licznymi kamiennymi budynkami i domami, kilkoma kościołami, krętymi uliczkami i schodami oraz tłem stromych zboczy. Stare miasto w Kotorze jest zachwycające, jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w całym regionie, jeśli nie w Europie. Ma tak wielkie znaczenie kulturowe i historyczne, że zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kotor – idealny na spacery!

W porównaniu do innych popularnych miast na Bałkanach, Kotor jest małym miastem, po którym bardzo łatwo się poruszać. W rzeczywistości możemy przejść z jednego końca miasta na drugi w mniej niż 15 minut!  Piękno Kotoru polega na zagubieniu się w małych bocznych uliczkach, placach i uroczych zaułkach. Poczułem się tutaj bardzo magicznie. Gdy słońce zachodzi, Stare Miasto w Kotorze naprawdę ożywa. Czujemy się tak błogo, gdy nasze wieczory organizowane są na świeżym powietrzu, delektując się przystawkami i słuchając muzyki na żywo, którą można usłyszeć praktycznie w każdej kawiarni.

Kotor Czarnogóra

Kotor – gdzie najpiękniejsze widoki?

Obowiązkowym punktem powinna być wędrówka do Twierdzy Kotor, znanej również jako Twierdza Św. Jana lub Zamek San Giovanni. To właśnie tutaj poczuć możemy prawdziwą magię zatoki. Około 280 metrów nad poziomem morza, Kotor Fortress oferuje wspaniały trening i niesamowite widoki. Aby tam się dostać musimy kierować się znakami do twierdzy na Starym Mieście w Kotorze i pokonać około 1350 schodów. Bramka biletowa jest otwarta od 8:00 do 20:00 i kosztuje 8 EUR za osobę. Podróż – w obie strony – trwa od 2 do 3 godzin.

Kotor Czarnogóra Kotor Czarnogóra Kotor Czarnogóra

Kotor – gdzie spać i dobrze zjeść?

Będąc w Kotorze chciałbym szczególnie polecić dwa miejsca, które całkowicie skradły moje serce.

Palazzo Drusko — położony w sercu Starego Miasta w Kotorze, Palazzo Drusko to hotel butikowy w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu. Mając tylko siedem pokoi, poczujemy królewskie traktowanie od zameldowania do wymeldowania. Każdy z siedmiu pokoi w 600-letnim budynku jest ozdobiony typowymi postaciami z przeszłości Kotoru, takimi jak Pokój Mnicha, Pokój Kupca, Pokój Kapitana. Możemy znaleźć tu wiele portretów lokalnych arystokratów. To jeden z najpiękniejszych oraz magicznych hoteli w jakich miałem przyjemność nocować.

Kotor Czarnogóra Palazzo Drusko Kotor Czarnogóra Palazzo Drusko Kotor Czarnogóra Kotor Czarnogóra Palazzo Drusko

Konoba Scala Santa – to tutaj jadłem najlepsze w życiu owoce morza oraz ryby. Świetna restauracja prowadzona przez lokalną rodzinę. Położona na samym Starym Mieście oferująca pyszną lokalną kuchnię i atrakcyjne ceny. Jest to jedna z najstarszych restauracji  w Kotorze, Scala Santa została otwarta po raz pierwszy w 1931 roku.

Kotor Czarnogóra jedzenie Kotor Czarnogóra Kotor Czarnogóra Kotor Czarnogóra

Spacer po Kotor, Czarnogóra:

Kotor Czarnogóra Kotor Czarnogóra Kotor Czarnogóra Kotor Czarnogóra Kotor Czarnogóra Kotor Czarnogóra Kotor Czarnogóra Kotor Czarnogóra Kotor Czarnogóra Kotor Czarnogóra Kotor Czarnogóra Kotor Czarnogóra Kotor Czarnogóra Kotor Czarnogóra Kotor Czarnogóra Kotor Czarnogóra Kotor Czarnogóra Kotor Czarnogóra Kotor Czarnogóra Kotor Czarnogóra Kotor Czarnogóra Michal Stolarewicz

1 Comments

  1. Lista spełnionych marzeń z Bucket List – Blog Globtrotera says:

    […] Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Mexico, Macao, Malta, Malaysia, Moldova, Morocco, Monaco, Montenegro, Netherlands, North Macedonia, Norway, Philippines, Poland, Portugal, Russia, Romania, Saint Kitts […]

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.