Albania – Vlora perełka Morza Adriatyckiego.

Posted on

Południowa Albania jest po prostu niesamowita. Będąc stosunkowo słabo zaludnionym i mało odwiedzanym przez turystów, ten zakątek Bałkanów Zachodnich jest nadal w większości nieskazitelny. Pomimo swojego piękna Albania jest uważana za jeden z najmniej rozwiniętych krajów w Europie. W południowej Albanii ośnieżone góry i zielone doliny spotykają się z błękitnymi wodami Morza Jońskiego, na zboczach rozciągają się małe wioski wraz z gajami oliwnymi i drzewami gęstymi od cytrusów. Linia brzegowa jest wypełniona skalistymi klifami, piaszczystymi zatokami oraz małymi miasteczkami i wioskami.

Vlora Albania

Vlora słynie z nadmorskiej lokalizacji, oferując liczne kawiarnie i restauracje wzdłuż promenady. Znajduje się około 160 km na południe od Tirany i można do niej łatwo dojechać samochodem lub autobusem. Vlora to spory kurort. Położona jest u podnóża Gór Cerauniańskich i nad brzegiem Zatoki Vlory, która otwiera się na Morze Śródziemne na styku Morza Adriatyckiego i Jońskiego. Wyróżnia się długą, wysadzaną palmami promenadą wzdłuż wybrzeża (Plazhi i Ri) i główną ulicą prowadzącą od portu promowego do Placu Flagi (Sheshi i Flamurit). Ta część kurortu wydaje się znacznie bardziej europejska niż niektóre inne bardziej średniowieczne lub komunistyczne miejsca w Albanii. Jedzenie ma wyraźnie włoski akcent (pizza, makarony i owoce morza) – prawdopodobnie nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę położenie Vlory na przeciwko włoskiego Brindisi.

Vlora – przyszłość turystyki Albanii?

Samo miasto jest trzecim co do wielkości w Albanii, z populacją około 125 000 mieszkańców. Vlora to miasto portowe i dawna stolica Albanii. Ma to szczególne znaczenie dla większości Albańczyków, ponieważ Vlora jest miejscem, w którym kraj ogłosił swoją niezależność od Imperium Osmańskiego na początku XX wieku. Z prawie 300 słonecznymi dniami w roku, Vlora jest postrzegana jako najlepsza nadzieja na rozwój turystyki w kraju i na pewno ma ogromny potencjał, aby przyjąć więcej międzynarodowych gości. Obecnie wiele linii lotniczych (LOT, Wizzair, Ryanair) otworzyło nowy kierunek, oferując tanie loty do Tirany. Co ciekawe, w 2021 ruszyła budowa międzynarodowego portu lotniczego Vlorë, w chronionym krajobrazie Vjosa-Narta, 10 km na północ od miasta Vlorë. Planowana data otwarcia lotniska to 2024 rok. Bardzo się cieszę, że udało mi się zasmakować w prawdziwej atmosferze pięknej Vlory, zanim przylecą tu tłumy turystów.

Vlora Albania

W ciągu ostatnich kilku lat Vlora doświadczyła ogromnego boomu budowlanego . Projekt nabrzeża przyniósł zupełnie nowy, szeroki bulwar plażowy z trzema wyłożonymi chodnikami, posadzonymi palmami, boiskami i miejscami do siedzenia. Wzdłuż bulwaru wznosi się długa linia lśniących nowych apartamentowców i hoteli z powierzchniami handlowymi na poziomie ulicy. Ilość restauracji, kafejek i pubów jest oszałamiająca. Każdego wieczoru miejsce to zamienia się w jedną wielką imprezownię. Z większości miejsc gra głośna muzyka. Nie trwa to jednak całą noc, a jedynie do około północy.

Vlora – lokalna kuchnia

Vlora ma specjalną lokalizację, w której wysokie góry spotykają się z morzem, a ta mieszanka terenu daje miastu wyśmienitą tradycyjną kuchnię. Restauracje szczycą się pieczoną jagnięciną, hodowaną na górskich pastwiskach i wolno pieczoną na dołach z węglem drzewnym. Muszę przyznać, że jest to prawdziwy raj dla wszystkich mięsożerców. Vlora to także port, więc można się domyślić, że owoce morza są wspaniałe, zwłaszcza małże, homary i krewetki. Hodowla bydła to ważny lokalny przemysł, w którym produkuje się jogurt, który podawany jest z wieloma potrawami, zwłaszcza jako pikantny sos w połączeniu z czosnkiem i ogórkiem. W przypadku warzyw doskonałym lokalnym daniem jest Byrek: ciasto filo wypełnione szpinakiem lub porem.

Rejs po półwyspie Karaburun na wyspę Sazan.

To zdecydowanie najlepsza rzecz do zrobienia we Vlorze. Wyspa Sazan była tajną bazą wojskową. Największa wyspa Albanii, była sowiecką bazą, a może nawet zakładem broni chemicznej. Chociaż wyspa jest niezamieszkana, zawsze znajdziemy tu ludzi, ponieważ od czasu otwarcia dla publiczności w 2015 roku Sazan szybko stał się jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych w całym kraju. Wyspa Sazan jest pięknie położona  – na styku Adriatyku i Morza Jońskiego – o powierzchni 5,8 km2, Sazan wygląda jak oddzielona część Półwyspu Karaburun i jest jednocześnie bramą do Zatoki Wlory. Całe terytorium morskie tutaj jest częścią Parku Morskiego Karaburun-Sazan.

Salazan Albania

Oprócz tego, że jest po prostu wspaniałym miejscem na plażę, Sazan zainspirował również legendy i opowieści o swojej historii. Stare legendy opowiadają o zaciekłych bitwach o zdobycie tego bardzo pożądanego terytorium, a tajne zatoczki wyspy są wykorzystywane przez piratów do ukrywania zrabowanych łupów. Być może tym, co najbardziej inspiruje te opowieści, są liczne podziemne tunele Sazan, które rozciągają się na całym obszarze. Zarówno ze względu na swoją tajemniczą historię, jak i obfite piękno, Sazan pozostaje miejscem, którego należy doświadczyć na własnej skórze. Wiele lokalnych biur podróży organizuje coroczne wizyty turystyczne z Vlory do Sazan w okresie od maja do października.

Polecam szczególnie jedną firmę, która zapewniła mi niesamowitą przygodę. Impreza na statku pirackim!

Michal Stolarewicz podróżnik Vlora Albania Michal Stolarewicz blog Vlora Albania

Wycieczka przez przełęcz Llogara

Przełęcz Llogara to wysoka przełęcz (szczyt o wysokości 1043 m) w Górach Ceraunian. Przełęcz ma 31,5 km długości i charakteryzuje się ostrymi zakrętami i stromymi wzniesieniami. Z przełęczy rozpościera się piękny widok na Riwierę Albańską i otaczające ją góry, które są imponująco duże. Park Narodowy Llogara z bogatą fauną oferuje kilka opcji do uprawiania turystyki pieszej, a Aeroklub Albanii organizuje paralotniarstwo z grzbietu górskiego do poziomu morza. Jadąc na południe od przełęczy Llogara, droga wije się obok małych wiosek i stoków pełnych gajów oliwnych i drzew cytrusowych. Cała ta trasa wydaję się bajkowa.

Vlora Albania

Chciałbym szczególnie polecić jedną lokalną tawernę – pośród starych jodeł – Bar Taverna Hibraj. Słynie ona z bardzo świeżych dań mięsnych z grilla. Jagnięcina jest tutaj wyborna. Prawdziwy raj dla mięsożerców. Jestem zachwycony tym miejscem!

Vlora Albania kuchnia

Vlora, Albania: 

Vlora Albania Vlora Albania plaże Vlora Albania plaże

Vlora Albania plaże Vlora co zobaczyć

1 Comments

  1. Lista spełnionych marzeń z Bucket List – Blog Globtrotera says:

    […] has been to: Albania, Austria, Andora, Antigua and Barbuda, Belgium, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Canada, […]

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.