Santillana del Mar – hiszpańskie miasteczko jak z bajki!

Posted on

Santillana del Mar to malownicze miasteczko położone w północnej Hiszpanii –  w regionie Kantabria – w odległości ok. 30 km na zachód od Santander. Spacerując po tym średniowiecznym miasteczku poczujemy, jak byśmy cofnęli się w czasie. Podziwiać możemy tutaj dobrze zachowane domy z kamienia (wykończone drewnem i złotem), rezydencje arystokratów i gospodarstwa. Do dzisiaj mieszkańcy wyrabiają lokalne produkty takie jak: ser, cydr, czy słodycze. Najpyszniejsze są lody z mleka prosto od krowy. Przez Calle de Santo Domingo – główną ulicę w Santillana – docieramy do historycznej dzielnicy, która przetrwała upływ czasu w doskonałym stanie. Jej malownicze brukowane uliczki są pokryte okazałymi budynkami (casonas), z których większość została zbudowana między XIV a XVII wiekiem. Uważam, że jest to idealne miasteczko na długie spacery. Wizyta w Santillana del Mar to swoista podróż w czasie.

Santillana del Mar to Miasto Trzech Kłamstw?

O Santillana del Mar mieszkańcy mówią, że jest miastem trzech kłamstw. Nie jest ono bowiem ani święte (santo), ani płaskie (llano), ani nie znajduje się blisko morza (mar). Nazwa miasteczka pochodzi od imienia jego patronki, św. Juliany (Santa Juliana). Podziwiać możemy tutaj najważniejszy zabytek w mieście i jeden z najpiękniejszych zabytków romańskich w całej Kantabrii. Kolegiata św. Juliany (Colegiata de Santa Juliana) świątynia utrzymana w stylu romańskim i wzniesiona w XII wieku, w miejscu dawnej pustelni. Znajdują się tutaj szczątki świętej Juliany, które przechowywane są w specjalnym sarkofagu od ponad 1200 lat. Jedna z legend głosi, że święta Juliana najprawdopodobniej złapała w pułapkę samego diabła. Santillana del Mar to także częsty przystanek na drodze pielgrzymów zmierzających Szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela.

Hiszpania, Kantabria - Santillana del Mar Kolegiata św. Juliany (Colegiata de Santa Juliana)  Kolegiata św. Juliany (Colegiata de Santa Juliana)  Kolegiata św. Juliany (Colegiata de Santa Juliana)  Kolegiata św. Juliany (Colegiata de Santa Juliana)  Kolegiata św. Juliany (Colegiata de Santa Juliana)  Kolegiata św. Juliany (Colegiata de Santa Juliana)  Kolegiata św. Juliany (Colegiata de Santa Juliana) 

Santillana del Mar – uczta dla naszych zmysłów.

Miasteczko to nie tylko piękne widoki, ale także pyszne jedzenie. Można tu docenić niektóre z najbardziej znaczących potraw w zróżnicowanej tradycji kulinarnej Kantabrii, zarówno w owocach morza, jak i kuchni górskiej. Najbardziej znane to lebaniego i montañés cocidos (gulasz z fasoli, mięsa i kapusty), stek z polędwicy, morszczuk podawany na szparagach lub dorady. Ofertę uzupełniają pyszne sery produkowane w całej prowincji, typowy biszkopt Santillana lub sobaos pasiegos (małe biszkopty z masła, mąki i jaj) z pobliskiej Vega del Pas. Znajdują się tutaj restauracje na bardzo wysokim poziomie.

Hiszpania, Kantabria - Santillana del Mar

Pomimo, że w całej Hiszpanii króluje wino, to w Santillana del Mar będziemy mogli zasmakować pysznego cydru – z lokalnych jabłek.

Santillana del Mar to idealne miejsce do odwiedzenie jednej z wykwintnych restauracji.

Santillana del Mar – prehistoryczna jaskinia Altamira.

Kiedy już nasycimy się pięknymi widokami miasteczka, warto wybrać się w jego pradawne okolice. W całej Kantabrii znajdziemy aż 6 500 jaskiń. Najsłynniejszą jest Altamira, która została odkryta w 1879 roku. Jaskinia ma 300 metrów długości, a w jej wnętrzu znajduje się około 150 niezwykłych malowideł z epoki paleolitu. Wszystkie malowidła zachowane są w doskonałej formie, przedstawiając sceny z polowań na bizony, konie i dziki. Przez wiele lat Altamira była otwarta dla turystów, jednak wydychany przez nich dwutlenek węgla – w dużych ilościach mógłby zniszczyć malowidła. Był to główny powód dla utworzenia idealnej kopii jaskini Neocueva w muzeum Museo de Altamira, do której wstęp mają wszyscy, bez żadnych ograniczeń.  Co ciekawe, aby podziwiać oryginalne rysunki, które powstały około 13 000 lat p.n.e. w Altamirze, możemy wziąć w losowaniu. Co tydzień – w każdy piątek – pięciu szczęśliwców może wejść na niecałe 40 minut do prawdziwej jaskini. Jak się domyślacie chętnych nie brakuje. Altamira została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i nazywana jest „Kaplicą Sykstyńską prehistorii”.

Hiszpania, Kantabria - Jaskinia Altamira Hiszpania, Kantabria - Jaskinia Altamira Hiszpania, Kantabria - Jaskinia Altamira

Spacer po Santillana del Mar

Hiszpania, Kantabria - Santillana del Mar Hiszpania, Kantabria - Santillana del Mar Hiszpania, Kantabria - Santillana del Mar Hiszpania, Kantabria - Santillana del Mar Hiszpania, Kantabria - Santillana del Mar


Santillana del Mar zwiedzałem na zaproszenie Ambasady Hiszpanii w Polsce oraz regionu Kantabria. 


 

4 Comments

 1. Moni says:

  Byłam i potwierdzam! Świetnie zachowana architektura i wszystko jest z kamienia, poczułam się jak w średniowieczu.
  Tak jak powiedziałeś super się tam spaceruje i można usiąść na domowej roboty cydr z jabłek.
  Moni

 2. Mateusz says:

  cześć piękne zdjęcia pozdrawiam

 3. Kinga D says:

  Zakochać się można w tym miejscu! Piękne zdjęcia. Pozdrawiam! 😀

 4. Andrzej says:

  Witaj.
  Twój wpis dotyczący Santander chyba najlepszy w polskim Internecie 🙂
  Mam pytanie jak dojechać z Santander do tego miasteczka. ?
  Przyznam że nie chce wypożyczać samochodu.

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.