Igrzyska w Rio de Janeiro. Sprawdź, ile może kosztować wyjazd [PORADNIK]

Posted on

Rio de Janeiro liczy niemal 6.5 mln mieszkańców i jest drugim co do wielkości miastem w Brazylii. Miejscowość położona w zatoce Guanabara nad Atlantykiem według poradników turystycznych uznawana jest za jedną z najatrakcyjniejszych na świecie. Słynna jest również ze względu na kontrasty. To jedna z najnowocześniejszych metropolii, w której nie brakuje dzielnic cieszących się złą sławą, pełnych ubóstwa i przestępczości.

Już 5 sierpnia w Rio de Janeiro rozpoczną się XXXI Letnie Igrzyska Olimpijskie. W uznawanych przez większość sportowców za najbardziej prestiżowe zawody sportowe świata weźmie udział ponad 10 tys. zawodników. Zmagania potrwają do 21 sierpnia. Jeżeli marzycie (tak jak ja) o podróży do Ameryki Południowej i udziale w najbardziej prestiżowych zawodach sportowych świata, sprawdźcie, ile może kosztować wyjazd i na co warto zwrócić uwagę.

Corcovado hill w Rio de Janeiro, Brazylia
Corcovado hill w Rio de Janeiro, Brazylia

Wymiana walut

Oficjalną walutą w Brazylii jest real brazylijski. W Polsce bardzo trudno jest go zdobyć, przez co kurs jego wymiany może być niekorzystny. Eksperci walutowi radzą, by do Brazylii zabrać dolary i na miejscu wymienić je na reale. – Wybierając się do Ameryki Południowej, warto mieć ze sobą dolary amerykańskie. Ich wymiana na reale będzie łatwiejsza i korzystniejsza niż w przypadku innych walut. Oczywiście, jeżeli posiadamy euro, funty czy franki, to także nie powinniśmy mieć problemu z ich wymianą w centrach dużych miast – komentuje Marcin Lipka, analityk Cinkciarz.pl.

Najlepiej będzie skorzystać z usług kantorów wymiany walut online, które w ostatnich latach bardzo zyskały na popularności. Jeżeli kupujemy 2 tys. dol., to możemy zaoszczędzić nawet 427 zł w stosunku do kursów bankowych (*wszystkie kursy z dnia 19.07.2016 r. za Cinkciarz.pl).

Ceny lotu i noclegów

Gdybyśmy chcieli kupić bilet lotniczy na drugi tydzień sierpnia z Warszawy do Rio de Janeiro i z powrotem, wg portalu skyscanner.pl musielibyśmy zapłacić za niego nawet 5.2 tys. zł. Podróż może potrwać dobę, a we Frankfurcie i São Paulo czekałyby nas przesiadki. Zdarzają się również oferty, gdzie łączny koszt wynosi ok. 4.7 tys. zł, ale by na nie trafić, trzeba mieć odrobinę szczęścia. Ci, którzy zarezerwowali bilet np. dwa miesiące temu, mogli liczyć na oszczędność rzędu nawet tysiąca zł.

Bardzo atrakcyjnie w serwisie booking.com prezentują się ceny noclegów. Jeśli planujemy rezerwację podczas odbywających się igrzysk olimpijskich, opłaty nieznacznie będą różniły się od tych w Polsce. Za łóżko w pokoju wieloosobowym zapłacimy tylko 80 zł. Pokój jednoosobowy w motelu to wydatek rzędu 220 zł, a pokój jednoosobowy ze śniadaniem w hotelu trzygwiazdkowym kosztuje ok. 450 zł. Najkorzystniej wychodzi jednak wynajęcie pokoju dwuosobowego. Doba w hotelu dwugwiazdkowym wyniesie nas ok. 250 zł.

Rio de Janeiro, Brazylia
Rio de Janeiro, Brazylia

Bilety na olimpiadę

Na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro zmagania sportowców toczyć się będą o 306 kompletów medali w 31 dyscyplinach. W programie imprezy nie znalazły się m.in. baseball czy karate, ale dopisane zostało rugby (w wersji siedmioosobowej) i golf.

Na ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk oraz na wszystkie zawody do dystrybucji dla kibiców przeznaczonych zostało nawet 7.5 mln biletów. Znaczna ich część wciąż jest w sprzedaży. Organizatorzy na swojej oficjalnej stronie podają, że najtańsze wejściówki możemy kupić już za 20 brazylijskich reali, a ponad połowa biletów jest tańsza niż 70 reali (ok. 85 zł). Jeśli będziemy chcieli zobaczyć np. zmagania pań w jednej ósmej finału łucznictwa, za wejściówki zapłacimy od 50 do 70 reali (ok. 61 – 85 zł). Bilety na rundę eliminacyjną koszykówki mężczyzn to koszt od 100 do nawet 350 reali (ok. 122 – 427 zł). Za najdroższe bilety na ceremonię otwarcia igrzysk na słynnej Maracanie zapłacić musimy nawet 4.6 tys. reali (ok. 5.6 tys. zł).

Wpis powstał we współpracy z kantorem internetowym: Cinkciarz.pl

3 Comments

  1. Róża says:

    Super poradnik bardzo chciałabym tam kiedyś pojechać, może nie koniecznie podczas igrzysk, bo ceny są na pewno wyższe.

  2. Radek Tarcik says:

    Ale to jest droga impreza tak podliczyć wszystkie koszty to wychodzi ładna sumka można jechać na jakieś malediwy czy coś w tym stylu zamiast jechać do biednej i niebezpiecznej Brazylii

  3. Aneta says:

    Super 🙂 Jestem pod wrażeniem 🙂

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.