Nauka niemieckiego: klucz do pracy w Niemczech

Posted on

Praca w Niemczech – ale co z językiem?

Prawo do swobodnego przemieszczania się bardzo ułatwia obywatelom UE podróżowanie, mieszkanie i pracę w Niemczech. Jednak bardzo ważna jest również nauka języka niemieckiego. W poniższym artykule zebraliśmy informacje na temat tego, dlaczego tak jest i jakie opcje są dostępne. Aby na dłuższą metę zaistnieć w Niemczech, konieczna jest znajomość języka niemieckiego.

Kiedy potrzebna jest znajomość języka niemieckiego?

Nauka języka niemieckiego jest niezwykle ważna dla życia i pracy w Niemczech. W ten sposób szybciej zaaklimatyzujesz się w nowym kraju, nawiążesz kontakty i poczujesz się komfortowo, ponieważ twój poziom języka jest odpowiedni. W niektórych dziedzinach, np. w niektórych zawodach lub na niektórych kierunkach studiów, znajomość języka niemieckiego może być nawet wymagana. Najlepiej przygotować się do tego w domu przed wyjazdem do Niemiec.

Przydatny do pracy

Nawet jeśli nie musisz wykazywać się znajomością języka niemieckiego, lepiej jest ją mieć, ponieważ w ten sposób łatwiej będzie Ci się odnaleźć w nowej pracy. Jeśli posiadasz certyfikaty lub zaświadczenia z egzaminów, które zdałeś, zawsze wyglądają one bardzo dobrze w Twoim portfolio aplikacyjnym. Firmy od razu wiedzą, że jesteś zaangażowany i masz umiejętności językowe. Istnieją również profesjonalne kursy językowe dla odpowiednich dziedzin, ale o tym więcej później.

Niezbędny w zawodach związanych z ochroną zdrowia

Każdy, kto chce pracować w służbie zdrowia, np. w szpitalu, domu opieki itp. jako pielęgniarka lub lekarz, musi znać język niemiecki. Z reguły w tym momencie należy przedstawić oficjalne certyfikaty językowe wydane przez uznane instytucje.

Dla studentów i stażystów 

Osoby ubiegające się o przyjęcie na studia w Niemczech muszą ponadto wykazać się znajomością języka wymaganą przez daną uczelnię. Również w przypadku praktyk zawodowych wymagana jest wystarczająca znajomość języka niemieckiego, ponieważ język niemiecki jest używany i nauczany w przedsiębiorstwach i szkołach zawodowych.

Możliwości nauki języka niemieckiego

Istnieją możliwości nauki języka niemieckiego w Niemczech i poza granicami kraju na różnych kursach:

Kursy języka niemieckiego

W Niemczech i za granicą istnieją różne instytuty i szkoły, w których można uczęszczać na kursy języka niemieckiego na każdym poziomie zaawansowania. Często centra kształcenia dorosłych oferują również kursy języka niemieckiego, w tym certyfikaty językowe. Tutaj można zdobyć podstawową wiedzę, którą można następnie rozwijać.

Profesjonalne kursy językowe

Kursy języka zawodowego opierają się na kursach integracyjnych. Na różnych poziomach zaawansowania uczą języka niemieckiego bezpośrednio dla świata pracy. Są one również oferowane w całym kraju przez BAMF, ponieważ są częścią programu wspierania nauki języka niemieckiego na poziomie zawodowym (DeuFöV). Uczestnikami są imigranci, obywatele UE i Niemcy o pochodzeniu migracyjnym, którzy pomyślnie ukończyli kurs integracyjny lub osiągnęli poziom językowy B1.

Kursy online

Alternatywą dla klasycznego kursu języka niemieckiego, na którym trzeba być obecnym, są kursy online. Tutaj otrzymasz materiały i ćwiczenia do nauki niemieckiego online, nad którymi możesz pracować samodzielnie przed przystąpieniem do testu online. Kursy są również dostępne dla różnych poziomów językowych.

Dodatkowo istnieją również inne dobre metody i wskazówki dotyczące nauki języka niemieckiego lub jego doskonalenia poza kursami językowymi:

Znalezienie niemieckich przyjaciół

Świetnym ćwiczeniem jest po prostu spotykanie się z native speakerami. Należy wykorzystać każdą okazję do nauki języka niemieckiego w komfortowych i prywatnych warunkach. Szczególnie z osobami znajomymi może być łatwiej mówić po niemiecku, nawet jeśli popełnia się błędy (to również jest ważne i stanowi część procesu). Znajomi mogą w przyjazny sposób poprawić znajomość języka niemieckiego bez stwarzania nieprzyjemnych sytuacji.

Mówienie do siebie

Każdy od czasu do czasu mówi do siebie. Dlaczego nie również w języku niemieckim? Może to być bardzo przydatne podczas nauki języka, ponieważ trenuje płynność mowy i wymowę. Uważaj jednak, aby nie powtarzać tych samych rzeczy zbyt często, zanim wkradną się błędy i zaczną się utrwalać.

Czytanie niemieckich książek i czasopism

Nawet jeśli są one trudne, istnieją książki i czasopisma, które nadają się do nauki języka niemieckiego. Oprócz samych słów, poznajemy również strukturę języka, budowę zdań i gramatykę.


 

  • Share

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.