Jak uniknąć zagubienia bagażu na lotnisku? +KONKURS

Posted on

Linie lotnicze na całym świecie przewożą rocznie ponad 3 miliardy sztuk bagaży, gubiąc 26 milionów z nich. Większość zgub zostaje szybko namierzona i odesłana po przejściach do szczęśliwego właściciela, jednak około 2% z nich, czyli ponad pół miliona, nie odnajduje się nigdy. A raczej, właściciel nie zobaczy ich nigdy, ponieważ bagaż, którego właściciela nie udało się ustalić, po upływie 30 do 90 dni zostaje uznany za „bezpański” i ląduje na aukcjach takich, jakie możemy oglądać w programie Travel Channel „Walka o bagaż”.

Jak uniknąć zgubienia bagażu w czasie lotu, a w razie jego zaginięcia zwiększyć szanse szybkiego odnalezienia go? Poniżej kilka sprawdzonych porad oraz konkurs wraz z Travel Channel Polska, w którym do wygrania są podróżnicze gadżety!

Logo_Travel_Channel

1.       Przy odprawie bagażu sprawdź, czy kod na naklejce z boardingiem na bagażu jest taki sam, jak na bilecie. Trzyliterowy kod oznacza lotnisko przeznaczenia. Jeżeli zdarzy się błąd czy literówka lub wydruk będzie nieczytelny, bagaż pojedzie gdzieś indziej lub z dużym prawdopodobieństwem utknie już na lotnisku, ponieważ nie będzie wiadomo, do jakiego samolotu go załadować.

2.       Ułatw pracę obsłudze lotniska i pozdejmuj z walizki wszystkie stare naklejki z poprzednich podróży. Teoretycznie nie powinny być one aktywne dla skanera, ale lepiej dla nas, żeby żadna z nich w pośpiechu nie zmyliła nikogo, kiedy musi znaleźć nową naklejkę pomiędzy starymi albo nowa okaże się nieczytelna.

3.       Oznacz walizkę swoimi danymi osobowymi, które pozwolą zidentyfikować Ciebie jako właściciela i skontaktować się z Tobą. Zawieszka bagażowa to oczywistość, ale może się urwać, dlatego te same dane i informacje o trasie swojej podróży wsadź także do zewnętrznej kieszeni walizki lub w inne miejsce, dostępne bez jej otwierania. Po czym na wszelki wypadek trzecią kopię włóż także do środka walizki.

4.       Daj pracownikom lotniska odpowiedni czas na dostarczenie bagażu do samolotu. Oni naprawdę tego czasu mają niewiele i robią, co mogą a wiele błędów rodzi się w pośpiechu. Bądź na lotnisku wcześniej i odpraw bagaż jak najszybciej, najlepiej godzinę – półtorej przed odlotem. Unikaj także połączeń, przy których czas przesiadki Twojej i bagażu jest bardzo krótki (minimalnie godzina, najlepiej dwie).

5.       Zrób zdjęcie walizce – w razie zgubienia będzie łatwiej ją opisać obsłudze; jej wygląd zewnętrzny, wielkość, kolor, jest podstawą dla poszukujących.

6.       Zabezpiecz klamerki, taśmy od plecaków, uchwyty toreb, aby nie zwisały luzem, nie zaczepiły ani nie wkręciły się w nic – spadnięcie bagażu z taśmy transportującej to bardzo banalny powód zaginięcia bagażu, ale częsty.

7.       Na rynku jest coraz więcej gadżetów, takich jak śledzące naklejki z czipami lub nawet inteligentne walizki, które przez aplikacje na smartfonach pokazują Ci swoje położenie, ułatwiając ustalenie miejsca pobytu walizki.

8.     Twoją walizkę powinno być łatwo rozpoznać i zauważyć. Jasnoniebieska wśród morza czarnych i szarych będzie się rzucała w oczy zarówno na taśmie, jak i w magazynie, będzie też ją łatwiej opisać. Możesz wybrać wzorzystą lub założyć na nią specjalny kolorowy pokrowiec, lecz pamiętaj, że jeżeli wzór nie jest unikalny, zwiększa to prawdopodobieństwo, że ktoś (lub nawet Ty sam) przechwyci cudzą walizkę w tym samym, wyróżniającym się wzorze. Jednak nawet oklejenie walizki kolorową taśmą do pakowania (oryginalne ale skuteczne) lub zawiązanie tęczowej bandany będzie działało na Twoją korzyść. Unikaj natomiast czerwonej wstążki na uchwycie – wszyscy wpadają na ten pomysł!

Walka o bagaż – wygraj podróżnicze gadżety!

Zagubione bagaże i nieodebrane przesyłki można liczyć co roku w milionach, dlatego handel ich zawartością jest niezwykle lukratywnym biznesem. Aby zdobyć na aukcjach prawdziwe okazje i zrobić interes życia, trzeba wykazać się niezwykłym sprytem i wiedzą, a także mieć mocne nerwy i kochać ryzyko. Zawodowi eksperci od aukcji: Billy Leroy, właściciel sklepu z antykami, Mark Meyer, młody przedsiębiorca oraz Valerie Jeanne, scenografka za dnia i szalona kolekcjonerka w nocy, podróżują po świecie, odwiedzając wielkie aukcje nieodebranych przesyłek i bagaży na lotniskach, a także przedmiotów skonfiskowanych przez policję. To wszystko możemy oglądać w najnowszym sezonie jednego z moich ulubionych programów “Walka o bagaż” w każdą środę o 20:00 w Travel Channel Polska.

W związku z premierą nowego sezonu programu “Walka o Bagaż” oraz moją współpracą z Travel Channel Polska zapraszam Was do konkursu, w którym możecie wygrać podróżnicze gadżety.

nagrody travel channel

Co należy zrobić aby wygrać?

Wystarczy opisać swoje pomysły oraz sposoby na uniknięcie zgubienia bagażu. Wygrywają najbardziej oryginalne i kreatywne pomysły, które należy przesyłać na adres: michal.stolarewicz@gmail.com (w temacie wpisz: Konkurs Bagażowy). Spośród wszystkich nadesłanych pomysłów szanowna komisja konkursowa – czyt. ja – wybierze najlepsze, które zostaną nagrodzone przydatnymi podczas każdej podróży gadżetami. Termin nadsyłania zdjęć upływa 17 lutego 2016 roku.

Regulamin konkursu:

1. Organizatorem konkursu jest Blog Globtrotera a konkurs zostanie przeprowadzony na blogu http://www.blogglobtrotera.pl
2. Konkurs trwa od 3 do 17 lutego 2016 włącznie.
3. Fundatorem nagród jest Travel Channel Polska.
4. Nagrody wysyła agencja PR Shi Communication, i to właśnie do niej będą przekazywane nazwiska oraz dane adresowe zwycięzców.
5. Zadanie konkursowe polega na nadesłaniu pomysłów na uniknięcie zgubienia bagażu, które będą nawiązaniem do motywu przewodniego konkursu “Walka o bagaż”.
6. Wzięcie udziału w konkursie jest możliwe po wcześniejszym polubieniu facebookowych fanpage Travel Channel Polska: https://www.facebook.com/TravelChannelPolska?fref=ts oraz fanpage Blogu Globtrotera: https://www.facebook.com/blogglobtrotera
7. W konkursie przewidziane są trzy nagrody główne oraz dwie nagrody pocieszenia:

* 1 miejsce: kubek termiczny/termos + latarka kieszonkowa + zestaw do spania w podróży (z dmuchaną poduszką – rogalem i opaską na oczy) + duża zawieszka na bagaż Travel Channel;

* 2 i 3 miejsce: latarka kieszonkowa + zestaw do spania w podróży (z dmuchaną poduszką – rogalem i opaską na oczy) + płócienna torba Travel Channel + duża zawieszka na bagaż Travel Channel;

Oraz 2 nagrody pocieszenia – zawieszki na bagaż Travel Channel.

8. Zwycięzców wybiera komisja konkursowa, w składzie: Michał Stolarewicz (autor bloga), a ogłoszenie wyników nastąpi na blogu w ciągu 2 dni od zakończenia konkursu. Na podanie danych adresowych zwycięzca ma 5 dni, jeśli w tym czasie nie otrzymam wiadomości – nagroda trafi w ręce kolejnego uczestnika konkursu. Dane adresowe będzie można przesyłać na adres: michal.stolarewicz@gmail.com.
9. Wzięcie udziału w konkursie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.
10. W sprawach spornych Organizator ma prawo do ostatecznej interpretacji regulaminu, a decyzje jury są ostateczne i nieodwołalne.

4 Comments

 1. Mag says:

  Super konkurs i bardzo ciekawy artykul o bagazu. Moj pomysl juz wyslany czekam na wyniki z niecierpliwoscia 🙂
  Magda

 2. Rafał Lipinski says:

  świetne porady o kilku nie wiedziałem i zastosuję je następnym razem podczas mojej podroży, dzięki

 3. JulekMulek says:

  Ciekawe to wszystko

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.