Moje największe z marzeń w życiu – podróż w Kosmos – staje się co raz bardziej realne. Czy wiecie, że w dzisiejszych czasach jest to możliwe? Z ogromnym tempem rozbudowuje się kolejny sektor turystyki (kosmicznej), o którym kiedyś mogliśmy tylko śnić. Turystyczne loty w Kosmos to nie fikcja, to nasza przyszłość! Virgin Galactic to pierwsza na świecie kosmiczna agencja turystyczna, która oferuje nam prywatne loty w Kosmos. Każdy lot trwać będzie 2,5 h, podczas których 6 pasażerów lecieć będzie z prędkością 3 machów (ok. 3675 km/h) specjalnie skonstruowanym statkiem pasażerskim SpaceShipTwo. Wzniesie on wszystkich turystów na wysokość ponad 100 kilometrów, czyli międzynarodowo przyjętą granicę między atmosferą Ziemi a przestrzenią kosmiczną. W cenie biletu mamy zagwarantowane doświadczanie nieważkości w czasie od 3 do 6 minut, oglądanie gwiazd bez właściwego dla obserwacji w atmosferze migotania, a także możliwość zobaczenia na własne oczy przepięknej krzywizny Ziemi oraz czerni Kosmosu.
Ile kosztuje turystyczny lot w Kosmos?
Cena takiego przelotu to koszt około 250 tysięcy dolarów amerykańskich od każdego pasażera. Do końca 2014 roku ponad 700 osób z całego świata zarezerwowało bilety na lot z Virgin Galactic, wpłacając w sumie 80 milionów dolarów depozytu (wśród nich znajdziemy: Paris Hilton, Leonarda DiCaprio, Toma Hanks, Ashtona Kutcher, czy nawet Stephena Hawking). Zanim jednak gwiazdy show biznesu oraz zwykli (aczkolwiek bogaci) śmiertelnicy wyruszą w Wszechświat, pierwszym turystą komercyjnego lotu będzie właściciel Virgin Atlantic – brytyjski miliarder Richard Branson wraz z synem. Na pierwszy rzut oka bilet lotniczy wydaje się być ogromną kwotą, ale pomyślcie jeśli odnieśliście w swoim życiu ogromny sukces finansowy, stać Was na zamieszkanie w ekskluzywnych willach i poruszanie się najdroższymi markami samochodów, to na pewno będzie Was też stać na podróż w Kosmos. Dla mnie jest to bardzo osiągalne. Jeśli chodzi o marzenia to nie staram skupiać się jedynie na aspektach finansowych, a na intensywnym działaniu. Za każdym razem małymi krokami dążę do zamierzonego celu. Na swojej drodze spotykam sytuacje oraz ludzi, którzy mi w tym pomagają. Tym razem również mocno wierzę w to, że moje największe marzenie życia uda mi się zrealizować przed śmiercią.
Tak wygląda statek pasażerski SpaceShipTwo, który zabierze nas w Kosmos:
Na rynku istnieją także inne firmy zapewniające loty w przestworza. Konkurencją dla pioniera turystyki kosmicznej jest Space Adventures Ltd, która oferuje nie tylko lot w Kosmos, ale także inne nieziemskie atrakcje: zamieszkanie w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS (pierwszy amerykański turysta Dennis Tito spędził tam 7 dni w 2001 roku za kwotę 20 milionów dolarów), lot wokół Księżyca (pierwsza podróż planowana na 2018 rok), spacer w Kosmosie wraz z zakwaterowaniem (16 dni w ISS oraz codzienne spacery na zewnątrz stacji kosmicznej). Szczegółowa oferta Space Adventures dostępna tutaj. Tańszą opcję (75 tysięcy dolarów) eksplorowania Kosmosu oferuje nam firma World View Enterprises, która ma w planach wystrzeliwać swoich przyszłych klientów, w specjalnej kapsule ponad 30 km nad Ziemie, gdzie przez 2 godziny będą mogli podziwiać widoki. Jednak moim zdaniem wydając tyle kasy na bilet, lepiej już dopłacić i pokonać odległość powyżej 100 kilometrów od Ziemi, która uznawana jest za przestrzeń kosmiczną. Wartość całego komercyjnego biznesu latania w Wszechświat szacowana jest na 190 mld dolarów rocznie!
Kosmiczne hotele na orbicie okołoziemskiej
Czy wiecie, że kilka amerykańskich firm pracuje obecnie nad budową hoteli w Kosmosie? Pierwszą z nich jest amerykańska firma Bigelow Aerospace, która wykupując patenty NASA stała się posiadaczem planów napełnianych powietrzem modułów mieszkalnych. Rozbudowując owe plany firmie udało się wystrzelić w Kosmos pierwsze moduły mieszkalne o nazwie Genesis I (w 2006 roku) oraz Genesis II (w 2007 roku), które w dalszym etapie przebudowane będą na prywatną stacje kosmiczną oferującą usługi noclegu turystom. Nawet Hilton jest zainteresowany otwarciem swojego hotelu na “kosmicznej wyspie” (organizacja „Space Island Group” ogłosiła plany jej wybudowania do 2020 roku). Jeśli kosmiczne hotele powstaną, przelot jednego pasażera statkiem suborbitalnym SHIPinSPACE, miałby kosztować około 60 tysięcy dolarów. Byłaby to ogromna przyszłość światowej turystyki – jechać na all inclusive w Kosmos – a ceny w miarę upływu czasu na pewno znacznie się obniżą.
haha no nie mogę Stolarewicz chce lecieć w Kosmos… co raz bardziej mnie zaskakujesz
trzymam za Ciebie kciuki żeby się udało przed śmiercią 🙂
świetny wpis podoba mi się, że odwiedzając Pana bloga dowiaduje się tylu ciekawych spraw, o których nigdy nawet nie miałam bladego pojęcia
Gratuluję lekkiego pióra i ogromnej pasji
H.K
ja bym poleciał, już zbieram kasę i myślę że za 20 lat będzie taniej u uzbieram tyle 🙂
fajnie napisałeś 🙂 ja też chce tam lecieć – całe szczęście mamy deadline i to dosłownie – możemy zbierać kasę aż do śmierci 😛
Genialny wpis! Rewelacja! Gdybym Cię nie znała, to może bym nie wierzyła, że polecisz :)))
Mało tego! Strasznie zarażasz! Mogłabym się już pakować :))) Pisz, pisz i jeszcze raz pisz! Długie, zimne wieczory w Polsce motywują do szukania ciekawych treści. Dzięki! :)))
Ty to jednak jesteś wariat 😛
Jak się zapisać na lot
[…] Podróż w kosmos to zapewne niedoścignione marzenie dla wielu osób. Kiedyś takie niezwykłe przeżycia były zarezerwowane tylko dla wykwalifikowanych pracowników rządowych agencji badawczych przestrzeni kosmicznej. Wpisując w przeglądarkę internetową hasło „cena lotu w kosmos” przeczytamy na razie tylko artykuły podające szacunkowe ceny takiego wyjazdu, które są przewidywane przez firmy się tym zajmujące. Obecnie na rynku jest dwóch potentatów, którzy mówią o planach turystyki kosmicznej. To pan Musk, twórca Tesli i właściciel koncernu Virgin. Według nich taka możliwość pojawi się już za kilka lat, a jego cena to w przybliżeniu będzie 75 tysięcy dolarów, czyli około 300 tysięcy złotych. Jakie są szanse na to, że tak się stanie? Dwa wspomniane koncerny posiadają środki do tego, aby zapewnić bazę i zaplecze dla takiego lotu. Obecnie dopracowują szczegóły i badają rynek w celu ustalenia, jak wiele osób zdecydowałoby się na taki lot. Nie mamy co liczyć, że w ciągu najbliższych 50 lat cena lotu w kosmos stanie się bardziej przystępna dla zwykłego obywatela. […]
Jestem jeszcze młodym człowiekiem. Powinienem przeżyć jeszcze te 60 lat jeśli dobrze pójdzie ;)… Jest szansa że kiedyś ceny lotów pozwolą mi na taką wycieczkę planetoznawczą.
Przecież to wszystko nieprawda. Śmiać mi się chce jak to czytam.
1. Jaka krzywizna ziemi skoro jest płaska?
2. Kopuła nie pozwala wylecieć dalej
3. Wszelkie nagrania o kosmosie itp. są robione w studiu.
4. Nie ma lotów w kosmos i nigdy nie było.
Szerokości na trasie bajo
Niezły trolling
No to przygotowujemy się w lot! Chociaż i tak to pewnie mnie nie spodka chyba że dożyję 100 lat i jakimś cudem loty będą po tysiąc złotych od osoby hehe