6 pomysłów na miłe spędzenie czasu podczas podróży solo

Posted on

Podróżowanie samemu to znakomita okazja, żeby zdobyć nowe umiejętności, żyć z pasją i po prostu być sobą. Oto kilka pomysłów na to, jak jeszcze lepiej spędzić czas, kiedy jesteśmy sami, daleko od domu.

1. Przeczytaj choć jedną książkę na temat kraju, w którym jesteś

Wcale nie musi to być przewodnik, który zawiera zazwyczaj tylko podstawowe informacje na temat atrakcji oraz miejsc, gdzie można zostać na noc. O wiele lepiej zagłębić się w literaturę faktu lub nawet powieść osadzoną w miejscu, które zwiedzasz. Sprawi to, że Twój cel podróży nabierze więcej magii, a zarazem zaznajomisz się z lokalnymi smaczkami kulturowymi i historycznymi. 

2. Naucz się przynajmniej kilku wyrażeń w nowym języku

Miejscowi na pewno docenią Twoje wysiłki, nawet gdy potrafisz powiedzieć tylko kilka słów. Choć czasami trudno sobie to wyobrazić, to jednak z pewnością przynajmniej raz w Polsce spotkałeś obcokrajowca, który potrafił powiedzieć „cześć”, „dziękuję”, „dzień dobry”, no i  oczywiście nasze wyjątkowo elastyczne, narodowe brzydkie słowo.

Na taką osobę od razu patrzymy przychylniej, ponieważ poświęciła przynajmniej kilka minut na naukę języka. Dokładnie tak samo jest, kiedy jedziesz do nowego kraju i zanim przestawisz się na angielski, powiesz kilka słów w obcym języku.

 

3. Poznaj zasady gier, na które nigdy nie masz czasu

Podróżując w pojedynkę, często znajdziesz się w sytuacjach, gdzie nagle masz dość dużo wolnego czasu. Być może czekasz na następny lot lub wyglądasz przez okno podczas długiej podróży pociągiem w jakimś egzotycznym kraju. Jest to idealny moment, by opanować gry, które zawsze wzbudzały Twoje zainteresowanie, ale nigdy nie było czasu, żeby się w nie zagłębić.

Kilka godzin przestoju daje dobrą okazję do nauki starożytnej chińskiej gry planszowej Go, wzięcia udziału w turnieju pokera online, lub poświęcenia czasu na zdobycie kolejnego poziomu w grze RPG. Wiele z tych gier jest dostępnych na smartfonach w trybie offline, dzięki czemu możesz pozwolić sobie na trochę rozrywki, nawet jeśli jesteś daleko od punktu Wi-Fi.

4. Przyłącz się do lokalnych wydarzeń z Facebooka lub Meetup.com

Kiedy podróżujesz bez znajomych lub rodziny, łatwo jest poczuć się samotnie, szczególnie jeśli jedziesz do odległego kraju, gdzie może Cię spotkać niemały szok kulturowy. Na szczęście Twój smarfon znów przychodzi tu z pomocą. W większości dużych miast na świecie, każdego dnia, miejscowi organizują specjalne wydarzenia. 

Zamiast stać na uboczu, sprawdź eventy na Facebooku oraz Meetup.com i przyłącz się do zabawy. Na wielu wydarzeniach tego typu pełno jest obcokrajowców, którzy również szukają nowych znajomości, a więc jest to idealna okazja, żeby poznać kogoś nowego, z kim następnego dnia możesz eksplorować destynację, lub nawet wybrać się w dalszą podróż.

Oprócz tego, podczas podróży wybieraj popularne „party hostele” zamiast tradycyjnych hoteli. W takich miejscach zawsze poznasz kilku znajomych, z którymi można się później umówić na wspólne zwiedzanie. 

5. Spróbuj wszystkich lokalnych potraw, które napotkasz

Jeśli podróżujesz po Azji lub Afryce, zawsze zachowaj ostrożność. Jeśli masz na coś alergię, zawsze zapytaj o składniki, które znajdują się w potrawie i pij wyłącznie wodę z butelki. Po kilku dniach w nowym kraju (i być może kilku godzinach z bólem brzucha), Twój żołądek przyzwyczai się do nowych składników.

W tym momencie postaraj się spróbować wszystkich lokalnych potraw, które tylko uda Ci się znaleźć. Rozbudzi to nie tylko Twoje zmysły, lecz również pozwoli poszerzyć wiedzę na temat lokalnej kultury, która zawsze jest mocno związana z kuchnią.

  • Share

1 Comments

  1. Arek says:

    Może banał, może oklepane, ale nie ma nic lepszego niż muzyka. Podkład dźwiękowy w filmach robi często większość roboty. W życiu podobnie. Trzeba jedynie poświęcić trochę czasu na wyrobienie sobie swojego smaku, swojej playlisty na sytuację a, b i c. Sprzęt mam dość tani bo Lamaxy Dots2, ale nie zawodzą i dają wygodnie posłuchać muzyki dosłownie w każdej sytuacji. A niestety często bywam sam, taka praca.

Leave a comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.